Czy Wietnam jest otwarty dla turystów? Otwieranie się krajów Azji Południowo-Wschodniej po pandemii

Od 15 marca 2022 roku, podróżni stęsknieni za Wietnamem po okresie pandemii COVID-19, ponownie cieszą się malowniczą Sapą, zachwycającą Zatoką Ha Long, tajemniczym Hue, tętniącym życiem Sajgonem oraz przepyszną kuchnią wietnamską i aromatem świeżo parzonej, mocnej kawy.

Poniżej znajdziesz artykuł, który zbierał informacje i aktualizacje dotyczące otwierania się Wietnamu po pandemii:

Kiedy można wyjechać do Wietnamu?

Kiedy Wietnam otwiera granice dla zagranicznych turystów?

Wietnam jest otwarty dla turystów od 15 marca 2022 r., a od 15 maja 2022 r. zniesiono konieczność wykonywaniu testów na COVID-19 przed wyjazdem!

Aktualne zasady wjazdu do Wietnamu dotyczą jedynie konieczności uzyskania e-wizy i posiadania ważnego paszportu oraz oczywiście samoobserwacji swojego stanu zdrowia po przyjeździe.

W wybranych liniach lotniczych warto się upewnić, czy nie jest wymagana deklaracja zdrowia.

Więcej szczegółów znajdziesz poniżej ⬇️

Zasady wjazdu do Wietnamu (maj 2022)

Co muszę zrobić, aby wyjechać do Wietnamu?

Czy trzeba być zaszczepionym? Czy muszę zrobić test na koronawirusa?

Od 15 maja 2022 r. nie trzeba już wykonywać testu na koronawirusa przed wylotem do Wietnamu, poniższe informacje są więc archiwalne:

Na tę chwilę oficjalne informacje na temat przylotu do Wietnamu dotyczą jedynie obowiązkowego testu na obecność koronawirusa, który możesz wykonać w jednej z dwóch opcji:

 • Test RT-PCR/RT-LAMP – nie wcześniej niż 72h przed wylotem
 • Szybki test na przeciwciała – nie wcześniej niż 24h przed wylotem.

Ponieważ pojawiają się pytania o dokładny czas wykonania testu, informujemy, że chodzi o lot, który kończy się w Wietnamie. Jeśli więc masz np. przesiadkę w Katarze, liczysz 72 lub 48h od rozpoczęcia lotu po przesiadce.

Warto pamiętać, by zapisując się na test, wybrać opcję tłumaczenia wyniku w języku angielskim. Koszt wykonania testu RT-PCR w Polsce to około 270-350 zł, a testu antygenowego – 100-115 zł.

W zależności od placówki na wynik testu oczekuje się od kilku godzin (szczególnie, jeśli test wykonany został o poranku) do nawet 36 godzin, najczęściej są to 24 h. Warto dokładnie potwierdzić w placówce typ testu i godzinę, gdyż może zdarzyć się, że w miejscu otwartym do 19:00 testy RT-PCR wykonywane są tylko do 15:00, a jedynie testy antygenowe do późnych godzin wieczornych.

Podróż do Wietnamu drogą lądową lub morską

Od 15 maja 2022 r. nie trzeba już wykonywać testu na COVID-19 przed wyjazdem do Wietnamu, poniższe informacje są więc archiwalne:

Przybywających do Wietnamu drogą lądową lub morską obowiązuje ta sama zasada co powyżej, z pewnym wyjątkiem:

 1. W przypadku, w którym podróżny nie posiada wyników testu według powyższych wytycznych, musi wykonać test (RT-PCR/RT-LAMP lub szybki na przeciwciała) w ciągu 24h po wjeździe na terytorium Wietnamu (po drodze od przejścia granicznego do miejsca pierwszego noclegu powinien ograniczać zatrzymywanie się i kontakty z ludźmi).
 2. Jeśli wynik jest pozytywny, trzeba zgłosić ten fakt do władz i zastosować się do ich dalszych zaleceń.
 3. Jeśli wynik jest negatywny, można bez przeszkód kontynuować podróż przez Wietnam.

Jeszcze raz podkreślamy, że możliwość wykonania testu na miejscu dotyczy tylko podróżnych przybywających do Wietnamu inną drogą niż lotnicza.

Zwiedzanie Wietnamu

Czy do Wietnamu potrzebuję wizy?

Tak, każdy podróżny przed wylotem do Wietnamu powinien postarać się o e-wizę. Szczegóły jej pozyskiwania opisaliśmy w naszym artykule wizowym.

Wizę za pośrednictwem internetu mozna wyrobić na stronie wietnamskiego urzędu imigracyjnego: 

https://evisa.xuatnhapcanh.gov.vn/trang-chu-ttdt

Czy w Wietnamie obowiązuje kwarantanna dla podróżnych?

Nie ma kwarantanny przy wjeździe do Wietnamu, podróżni zobligowani są jedynie do samoobserwacji swojego stanu zdrowia.

Po przylocie do Wietnamu powinieneś monitorować swoje zdrowie pod kątem ewentualnych objawów koronawirusa przez 10 dni. Jeśli w tym czasie zaobserwujesz jakiekolwiek objawy COVID-19 (gorączka, ból gardła, katar, zmęczenie, utrata węchu/smaku, trudności w oddychaniu, itp.), niezwłocznie zgłoś ten fakt odpowiednim władzom.

Otwarcie Wietnamu a podróżowanie z dziećmi

Dzieci poniżej 2. roku życia nie muszą być poddane testowi, nie muszą być zaszczepione i nie muszą mieć zaświadczenia o przebytym SARS-CoV-2, mogą wjechać na terytorium Wietnamu i brać udział we wszelkich aktywnościach razem ze swoimi rodzicami/opiekunami.

Gdzie szukać aktualnych informacji na temat koronawirusa w Wietnamie?

Aktualne informacje na temat zasad wjazdu do Wietnamu i innych krajów Azji Południowo-Wschodniej w dobie pandemii SARS-CoV-2 znajdziesz w naszym Serwisie Covidowym. Na bieżąco uzupełniamy tu informacje odnośnie szczepień, testów, kwarantanny, wiz, ubezpieczeń i lotów. Sprawdź, które kraje Azji już otworzyły się na turystykę!

 

 Tęsknisz za Azją? Pragniesz podróżować komfortowo, bezpiecznie i przede wszystkim ciekawie?

 Napisz do nas, a pomożemy Ci zaplanować niezapomniany wyjazd do Wietnamu!

Czas na wymarzone wakacje po koronawirusie!

Zwiedź z nami środkowy Wietnam!

Co mogę zobaczyć w Wietnamie?

Naszą specjalnością jest pokazywanie odwiedzającym nas gościom autentycznego Wietnamu. Z Północy na Południe mamy swoje sprawdzone ścieżki, miejscówki i smaki. Oto część atrakcji, które mogą się znaleźć w planie Twojej niezapomnianej podróży:

 • Sapawycieczka po górskiej krainie kolorów w Wietnamie Północnym to piękne krajobrazy, barwne wioski plemienne i oryginalna kuchnia.
 • Hanoiklimatyczna stolica Wietnamu w północnej części kraju zachwyci Cię architekturą, przepięknymi świątyniami, licznymi bazarami oraz knajpkami i restauracjami serwującymi wyśmienite potrawy kuchni wietnamskiej.
 • Ninh Binh, Ha Giang, Mai Chau – zabierzemy Cię w wietnamskie góry, jeśli tylko lubisz dziką przyrodę i wyjątkowe krajobrazy.
 • Zatoka Ha Long – Zatoka Lądującego Smoka to wizytówka Wietnamu – zobacz ją z nami w 2 lub 3 dni, poza szlakiem lub… z powietrza!
 • My Son – prawie jak słynny Agnkor z Kambodży! Pokażemy Ci ruiny sanktuarium, które ocalić pomógł... Polak! Wietnam potrafi zaskoczyć, prawda?
 • Hoi An – w  malowniczym sercu środkowego Wietnamu zachwycisz się nie tylko architekturą, ale także poznasz wspaniałe smaki kuchni wietnamskiej i przeżyjesz przygodę na motorze!
 • Hue – dawna stolica cesarska w środkowym Wietnamie – jej klimat przeniesie Cię w inne czasy.
 • Ho Chi Minh City – czyli nasz ukochany Sajgon – miejsce, w którym mieszkamy i znamy tysiąc sposobów na to, jak atrakcyjnie spędzić tu czas (niezależnie od pory dnia i roku!).
 • Delta Mekongu – spędź 1, 2 lub 3 dni nad Rzeką Dziewięciu Smoków i poznaj tajniki życia w stolicy wietnamskich kokosów.
Pomożemy Ci zorganizować wymarzoną wycieczkę do Wietnamu!

Po dwuletnim zamknięciu granic z powodu pandemii koronawirusa, Wietnam ponownie powitał turystów w marcu 2022 roku.

Z największą przyjemnością (już czekamy w blokach startowych!) pomożemy Ci zorganizować Twój wymarzony i być może długo odkładany wyjazd do Wietnamu – program wycieczki „uszyjemy na miarę” i zadbamy o wszelkie sprawy organizacyjne. Niezależnie od tego, czy podróżujesz z partnerem, grupą przyjaciół, współpracowników czy z rodziną z małymi dziećmi, jesteśmy w stanie opracować program idealnie odpowiadający Twoim potrzebom, taki, za sprawą którego poznasz autentyczny Wietnam i pokochasz go tak jak my. Napisz do nas!

Masz ochotę na więcej? Zobacz nasze wycieczki po Azij!