• Home
  • Wietnam
  • Wizyta w Świątyni Jadeitowego Cesarza - Ok!Azja

Wizyta w Świątyni Jadeitowego Cesarza

Świątynia Jadeitowego Cesarza to jedno z miejsc, które szczególnie warto odwiedzić będąc w Sajgonie. Dawniej była chińską świątynią poświęconą Panu Wszystkich Światów, dziś jest to popularne miejsce, w którym można poprosić o... szczęśćie.  Krzysztof Michałowski i Adrian Zagrodzki (tym razem po drugiej stronie kamery) z zespołu wczasywazji.pl postanowili pokazać to niezwykłe miejsce - film ze świątyni można obejrzeć na kanale Ok!Azja na YouTube.

Zapraszamy!

Jak zapewnić sobie szczęście?

Chciałbyś być bogaty? Zapewnić sobie zdrowie? Znaleźć dobrego parntera? Mieć dobre wyniki na egzaminach? A może marzysz o dziecku? Wielu Wietnamczyków wierzy, że świątynia spełnia marzenia. Co ciekawe, na miejscu znajdują się elementy buddyzmu, taoizmu oraz lokalnych wierzeń - bóstw jest wielu, a więc i szansa na spełnienie marzeń wzrasta. 

Na terenie świątyni znajduje się kilka ołtarzyków i posągów. Na wejściu stoi strażnik pagody chroniący… szczęście. Wchodząc należy mu się ukłonić. 

Jednym z miejsc w świątyni, w którym można zapewnić sobie pomyślność jest staw w żółwiami. Przynoszą je Wietnamczycy wierząc, że wypuszczając zwierzęta zapewniają im wolność, a sobie - szczęśćie i lepsze życie na Ziemi.  

Świątynia da każdego

Znajduje się tu również spalarnia, do której wkłada się fałszywe pieniądze składane w ofierze duchom. Po co? Tego dowiecie się oglądając film. A w nim wiele innych ciekawostek o religii, i zwyczajach Tajów.

O darach dla duchów przeczytacie też TUTAJ.

Prosić o szczęście przychodzą nie tylko buddyści, ale i katolicy, wyznwcy lokalnych wierzeń, a nawet ateiści. 

Na koniec taka ciekawostka. W 2026 roku Świątynię Jadeitowego Cesarza odwiedził Barack Obama, co z pewnością przyszyniło się do zwiększenia popularności tego miejsca wśród zagranicznych turystów. 

Świątynia Jadeitowego Cesarza

Wczasywazji.pl na YouTube

Podczas pandemii, gdy granice były zamknięte, chcieliśmy pokazać Wam jak najwięcej Azji - dlatego powstał nasz kanał Ok!Azja! Znajdziesz tam wiele  filmów przedstawiające ciekawostki z Wietnamu i innych krajów azjatyckich, np.

Filmy to jednak nie wszystko! Możecie nas również słuchać. Za nami pierwszy sezon podcastów z podróżnikami, m.in.: Radosławem Nawrotem, Joanną Matejko czy Piotrem Druzgałą.

Krzysztof Michałowski

O Wietnamie wie prawie wszystko, a to za sprawą studiów orientalistycznych, wietnamskiej małżonki i niemal dekady spędzonej w Sajgonie. Jego "Wstęp do Wietnamu" to początek Twojej wielkiej, azjatyckie przygody!

Masz ochotę na więcej? Zobacz nasz wycieczki po Azij!

Wczasywazji.pl są częścią Grupy MakeYourAsia zarejestrowanej w Wietnamie. Od 2016 roku organizujemy ciekawsze podróże po Azji Południowo-Wschodniej. W sprawach związanych z wyjazdami firmowymi, motywacyjnymi, szkoleniowymi czy wejściem z Twoim produktem na azjatycki rynek zobacz więcej na stronie MakeYourAsia.

Jesteśmy członkiem