• Home
  • Wietnam
  • Wizyta w Świątyni Jadeitowego Cesarza - Ok!Azja

Wizyta w Świątyni Jadeitowego Cesarza

Świątynia Jadeitowego Cesarza to jedno z miejsc, które szczególnie warto odwiedzić będąc w Sajgonie. Dawniej była chińską świątynią poświęconą Panu Wszystkich Światów, dziś jest to popularne miejsce, w którym można poprosić o... szczęśćie. Krzysztof Michałowski i Adrian Zagrodzki (tym razem po drugiej stronie kamery) z zespołu wczasywazji.pl postanowili pokazać to niezwykłe miejsce - film ze świątyni można obejrzeć na kanale Ok!Azja na YouTube.

Zapraszamy!

Jak zapewnić sobie szczęście?

Chciałbyś być bogaty? Zapewnić sobie zdrowie? Znaleźć dobrego parntera? Mieć dobre wyniki na egzaminach? A może marzysz o dziecku? Wielu Wietnamczyków wierzy, że świątynia spełnia marzenia. Co ciekawe, na miejscu znajdują się elementy buddyzmu, taoizmu oraz lokalnych wierzeń - bóstw jest wielu, a więc i szansa na spełnienie marzeń wzrasta.

Na terenie świątyni znajduje się kilka ołtarzyków i posągów. Na wejściu stoi strażnik pagody chroniący… szczęście. Wchodząc należy mu się ukłonić.

Jednym z miejsc w świątyni, w którym można zapewnić sobie pomyślność jest staw w żółwiami. Przynoszą je Wietnamczycy wierząc, że wypuszczając zwierzęta zapewniają im wolność, a sobie - szczęśćie i lepsze życie na Ziemi.

Świątynia da każdego

Znajduje się tu również spalarnia, do której wkłada się fałszywe pieniądze składane w ofierze duchom. Po co? Tego dowiecie się oglądając film. A w nim wiele innych ciekawostek o religii, i zwyczajach Tajów.

O darach dla duchów przeczytacie też TUTAJ.

Prosić o szczęście przychodzą nie tylko buddyści, ale i katolicy, wyznawcy lokalnych wierzeń, a nawet ateiści. 

Na koniec taka ciekawostka. W 2026 roku Świątynię Jadeitowego Cesarza odwiedził Barack Obama, co z pewnością przyczyniło się do zwiększenia popularności tego miejsca wśród zagranicznych turystów. 

Świątynia Jadeitowego Cesarza

Wczasywazji.pl na YouTube

Podczas pandemii, gdy granice były zamknięte, chcieliśmy pokazać Wam jak najwięcej Azji - dlatego powstał nasz kanał Ok!Azja! Znajdziesz tam wiele  filmów przedstawiające ciekawostki z Wietnamu i innych krajów azjatyckich, np.

Filmy to jednak nie wszystko! Możecie nas również słuchać. Za nami pierwszy sezon podcastów z podróżnikami, m.in.: Radosławem Nawrotem, Joanną Matejko czy Piotrem Druzgałą.

Krzysztof Michałowski

O Wietnamie wie prawie wszystko, a to za sprawą studiów orientalistycznych, wietnamskiej małżonki i niemal dekady spędzonej w Sajgonie. Jego "Wstęp do Wietnamu" to początek Twojej wielkiej, azjatyckie przygody!

Masz ochotę na więcej? Zobacz nasz wycieczki po Azij!

Wczasywazji.pl są marką należącą do MakeYourAsia. Od 2016 roku organizujemy ciekawsze podróże po Azji Południowo-Wschodniej. W sprawach związanych z wyjazdami firmowymi, motywacyjnymi, szkoleniowymi czy wejściem z Twoim produktem na azjatycki rynek zobacz więcej na stronie MakeYourAsia.