Top 8 Mjanma / Birma, czyli co warto zrobić w Mjanmie


Były już wpisy poświęcone największym atrakcjom KambodżyWietnamu czy Tajlandii, teraz czas na tzw. „must do" w Birmie. Lot balonem, rejs po słynnym jeziorze Inle, a może spacer po moście U-Bein? Oto lista popularnych atrakcji, które koniecznie trzeba zaliczyć podczas wyprawy do Mjanmy / Birmy!


myanmar mnich
nyaungshwe sniadanie
bagan stupy

1. Spróbować tradycyjnej kuchni birmańskiej

Nie da się podróżować i nie próbować nowych smaków, dlatego jedną z rzeczy, którą koniecznie trzeba zrobić jest spróbowanie birmańskich potraw jak np. lahpet, czyli sałatka z liści kiszonej herbaty, zupy rybnej mohinga, egzotycznych deserów (kyaukchaw i shwe yin aye), pysznych i soczystych owoców oraz przeróżnych przekąsek i przysmaków, czyli tzw. street food-u.

myanmar typowa potrawa
myanmar w nocy
2. Wybrać się nocą na miasto

Inle Lake to przystanek obowiązkowy na trasie zwiedzania Mjanmy / Birmy. Jest to przepiękne miejsce, oczarowujące niezwykłym krajobrazem, na który składają się odbijające się w tafli jeziora Wzgórza Shan, egzotyczna fauna i flora, rybackie wioski, pływające ogrody, świątynie stojące na wysokich palach i oczywiście przemili ludzie.

3. Lot Balonem nad Bagan

Czy może być coś wspanialszego, niż widok z lotu ptaka tysięcy świątyń w promieniach zachodzącego słońca? Otóż może – widok tychże świątyń o wschodzie słońca! Jedno jest pewne, czy o świcie czy o zmierzchu, krajobraz Bagan jest po prostu niesamowity i na zawsze pozostaje w pamięci.

myanmar lot balonem
myanmar riksza
4. Zwiedzić rikszą Yangon i Mandalay

Zarówno Yangon jak i Mandalay to dawne stolice Mjanmy / Birmy i jedne z największych miast tego kraju, dlatego tez nie sposób nie uwzględnić ich w planie swojej podróży po Birmie. W obu odnajdziemy zabytkową architekturę, w tym wspaniałe świątynie i pałace królewskie. Do największych atrakcji należą bez wątpienia: w Yangon - Świątynia Shwedagon Paya i Sule Paya oraz Park Jezioro Kandawgyi; w Mandalay - Pałac Królewski, świątynia Mahamuni Paya i różnego rodzaju warsztaty tradycyjnego rzemiosła.

5. Kupić sobie złoto

Zastanawialiście się kiedyś, co sprawia, że posągi w birmańskich świątyniach stają się złote i coraz mniej kształtne? Otóż dzieje się tak za sprawą ofiar ze złotej folii, którą kupują wierni, a następnie ozdabiają nimi posągi w świątyniach. Turyści również mogą zakupić gotowe złote płatki i np. złożyć ofiarę w świątyni lub ozdobić nią dowolny zakupiony przedmiot. Ci, którzy chcieliby zobaczyć jak przebiega proces powstawania złotej folii powinni udać się do Mandalay, gdzie znajduje się warsztat "King Galon".

rangun shwedagon pagoda
Myanmar Kyaikhtiyo zlota skala
6. Zobaczyć Kyaiktiyo

Pagoda Kyaiktiyo, nazywana także Złotą Skałą jest tak osobliwa, że z pewnością jest to miejsce, które koniecznie trzeba zobaczyć. A co jest w niej tak niezwykłego? A no to, że ta niewielka złota pagoda wznosi się na wielkim, również złotym głazie, stojącym na skalnej półce na Górze Kyaiktiyo (na wysokości 1100 m n.p.m ). Całość wygląda tak jak gdyby głaz z pagodą miał się zaraz stoczyć ze skały, a mimo to wciąż stoi. Oczywiście najlepiej wybrać się tu o zachodzie słońca.

7. Wybrać się do teatru marionetek

Udział w tradycyjny teatrze marionetek Yoke Thay to z pewnością rzecz, jaką każdy zainteresowany kulturą birmańską turysta powinien zrobić. Ten niezwykły pokaz tańca z udziałem barwnie ubranych lalek, wykonywany przy akompaniamencie tradycyjnych instrumentów, można zobaczyć w Mandalay.

myanmar teatr marionetek
Myanmar U Bein most
8. Przespacerować się mostem U-Bein

Niedaleko Mandalay, na Jeziorze Taung Tha Man znajduje się najdłuższy i najstarszy most tekowy na świecie i zarazem jedna z popularniejszych atrakcji Birmy. U-Bein ma długość ponad 1 km i został wybudowany pod koniec XIX wieku. Jak to z większością miejsc w Mjanmie / Birmie bywa, największe wrażenie most robi oczywiście o zachodzie słońca.

Masz ochotę na więcej? Zobacz nasze wycieczki po Azij!