fbpx

Kiedy jechać do Azji? Jakiej pogody spodziewać się w Azji? Kiedy w Azji nie pada? Kiedy pogoda najbardziej sprzyja komfortowemu wypoczynkowi i zwiedzaniu? – to pytania, które zadaje sobie wielu turystów planujących egzotyczną podróż, a na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Po pierwsze – ze względu na rozległość regionu (niektórzy żartują, że klimatów w Azji jest co najmniej tyle, ile jej różnorodnych kuchni i religii), po drugie – z uwagi na kaprysy tropikalnej pogody (np. styczniowe ulewy w Tajlandii w 2017 r., których w szczycie sezonu raczej nikt się nie spodziewał), po trzecie – aby uzyskać satysfakcjonującą odpowiedź, trzeba uwzględnić więcej kwestii niż tylko pada/nie pada, przede wszystkim typy aktywności, jakie planujemy na wymarzonych wczasach.

Kiedy jechać do Azji? (na zdjęciu wrześniowe Sa Pa)

W rozważaniach na temat najlepszego terminu wyjazdu do Azji my skupimy się na krajach, które możecie odwiedzić razem z nami, czyli: Tajlandii, Wietnamie, Kambodży, Filipinach, Indonezji, Malezji, Birmie i Laosie.

Piękna, słoneczna pogoda jest dla wielu z nas podstawą udanego wypoczynku. Warto wiedzieć, że kiedy u nas wakacje trwają w najlepsze, w wielu krajach Azji panuje pora deszczowa. Jest ciepło, ale w każdej chwili może spaść gwałtowna ulewa, która uniemożliwi nawet wyjście z hotelu. Padać może chwilę albo cały dzień – nie da się tego przewidzieć.

Jeśli wybierając się do Azji Południowo-Wschodniej za wszelką cenę chcemy uniknąć deszczu, mamy jedno wyjście: zmienić podejście. Bo w tropikach może padać o każdej porze roku i lepiej się po prostu na to przygotować niż próbować oszukać przeznaczenie ;)

Kiedy jechać do...?TajlandiiWietnamuKambodży BirmyMalezjiLaosuIndonezjiSingapuruna Filipiny
Styczeń Doskonały czas na podróż do Tajlandii! Doskonały czas na podróż do Wietnamu! Doskonały czas na podróż do Kambodży! Doskonały czas na podróż do Mjanmy! Doskonały czas na podróż do Malezji! Doskonały czas na podróż do Laosu! Doskonały czas na podróż na Filipiny!
Luty Doskonały czas na podróż do Tajlandii! Doskonały czas na podróż do Wietnamu! Doskonały czas na podróż do Kambodży! Doskonały czas na podróż do Mjanmy! Doskonały czas na podróż do Malezji! Doskonały czas na podróż do Laosu! Doskonały czas na podróż do Singapuru! Doskonały czas na podróż na Filipiny!
Marzec Doskonały czas na podróż do Tajlandii! Doskonały czas na podróż do Wietnamu! Doskonały czas na podróż do Kambodży! Super czas na Birmę Może być różnie w zależności od regionu Doskonały czas na podróż do Laosu! Doskonały czas na podróż do Singapuru! Doskonały czas na podróż na Filipiny!
Kwiecień Doskonały czas na podróż do Tajlandii! Doskonały czas na podróż do Wietnamu! Doskonały czas na podróż do Kambodży! Doskonały czas na podróż do Mjanmy! Może być różnie w zależności od regionu Doskonały czas na podróż do Laosu! Doskonały czas na podróż do Singapuru! Doskonały czas na podróż na Filipiny!
Maj Doskonały czas na podróż do Tajlandii! Doskonały czas na podróż do Wietnamu! Doskonały czas na podróż do Kambodży! Doskonały czas na podróż do Birmy! Doskonały czas na podróż do Malezji! Doskonały czas na podróż do Laosu! Doskonały czas na podróż do Indonezji! Doskonały czas na podróż na Filipiny!
Czerwiec Może być różnie w zależności od regionu Może być różnie w zależności od regionu Może być różnie w zależności od regionu Może być różnie w zależności od regionu Może być różnie w zależności od regionu Może być różnie w zależności od regionu Doskonały czas na podróż do Indonezji! Może być różnie w zależności od regionu Może być różnie w zależności od regionu
Kierunek: Tajlandia Wietnam Kambodża Birma Malezja Laos Indonezja Singapur Filipiny
Lipiec Może być różnie w zależności od regionu Może być różnie w zależności od regionu Może być różnie w zależności od regionu Doskonały czas na podróż do Malezji! Może być różnie w zależności od regionu Doskonały czas na podróż do Indonezji! Może być różnie w zależności od regionu
Sierpień Może być różnie w zależności od regionu Może być różnie w zależności od regionu Doskonały czas na podróż do Malezji! Doskonały czas na podróż do Indonezji! Doskonały czas na podróż do Singapuru!
Wrzesień Może być różnie w zależności od regionu Może być różnie w zależności od regionu Doskonały czas na podróż do Indonezji! Doskonały czas na podróż do Singapuru!
Październik Może być różnie w zależności od regionu Może być różnie w zależności od regionu Doskonały czas na podróż do Mjanmy! Może być różnie w zależności od regionu Może być różnie w zależności od regionu Doskonały czas na podróż do Indonezji! Doskonały czas na podróż do Singapuru!
Listopad Może być różnie w zależności od regionu Doskonały czas na podróż do Wietnamu! Doskonały czas na podróż do Kambodży! Doskonały czas na podróż do Mjanmy! Może być różnie w zależności od regionu Doskonały czas na podróż do Laosu! Może być różnie w zależności od regionu Może być różnie w zależności od regionu Doskonały czas na podróż na Filipiny!
Grudzień Doskonały czas na podróż do Tajlandii! Doskonały czas na podróż do Wietnamu! Doskonały czas na podróż do Kambodży! Doskonały czas na podróż do Mjanmy! Może być różnie w zależności od regionu Doskonały czas na podróż do Laosu! Może być różnie w zależności od regionu Doskonały czas na podróż na Filipiny!

Tajlandia

W Tajlandii wyróżnia się trzy pory roku:

Pora gorąca (marzec-maj), charakteryzuje się niskimi opadami deszczu i wysoką temperaturą powietrza.
Pora deszczowa (czerwiec-październik), charakteryzuje się dużą ilością opadów deszczu i wysoką temperaturą powietrza.
Pora chłodna (listopad-luty), charakteryzuje się niskimi opadami deszczu i niższą temperaturą niż w porze gorącej.

Temperatury powietrza i opady deszczu mogą się różnić w zależności od regionu.

Najpiękniejszej pogody w Tajlandii można spodziewać się między listopadem a lutym. Jest to pora sucha, nazywana też „zimną”. Temperatury powietrza oscylują w granicach 30 stopni Celsjusza, mogą pojawić się krótkotrwałe opady deszczu. Jest słonecznie, bardzo ciepło, idealnie na wypoczynek na plaży, ale i zwiedzanie.

W Tajlandii najcieplej jest od marca do maja – mamy wtedy prawdziwie gorące, tropikalne lato. Pobyt w miastach może być wówczas uciążliwy.

Kiedy jechać na Phuket i Koh Samui?

Tajlandzkie zawirowania pogodowe mają jeden zasadniczy plus – pory deszczowe głównych wysp turystycznych: Phuket i Ko Samui nie pokrywają się ze sobą, więc zawsze zastaniemy tu atrakcyjne warunki do plażowania. Na Phuket deszcze zaczynają się pomału już w czerwcu i utrzymują się mniej więcej do listopada, przy czym najbardziej deszczowe są: wrzesień i październik. Tymczasem na Koh Samui pora deszczowa zaczyna się pod koniec października i trwa przez listopad i grudzień.

Pogoda w Tajlandii

Kiedy jechać do Bangkoku?

Pora „chłodna” w Bangkoku, to miesiące od listopada do stycznia – temperatury mogą wówczas spaść nawet do 21°C, choć zwykle utrzymują się około 30°C, pada niewiele i jest to atrakcyjny czas na podróż w te strony. Mniej więcej od lutego do maja robi się już bardzo gorąco. Najcieplejszym miesiącem, z temperaturami sięgającymi 40°C, jest w Bangkoku kwiecień. Wielu mieszkańców ucieka wtedy z miasta w chłodniejsze rejony. W czerwcu zaczyna się zwykle pora deszczowa, która twa mniej więcej do października. W porze deszczowej, jak sama nazwa wskazuje, pada intensywnie, ale nie bez przerwy i wbrew pozorom wciąż jest bardzo ciepło – powyżej 30°C.

Kiedy jechać do Chiang Mai?

Górzyste, północne rejony Tajlandii są z reguły chłodniejsze niż reszta kraju. Najlepiej zajrzeć tu pomiędzy listopadem a lutym. Wieczorne temperatury mogą spaść nawet do 15°C, ale za dnia szybują ku 30°C. W marcu i kwietniu robi się znacznie cieplej, a w maju rozkręca się już powoli pora deszczowa, która trwa mniej więcej do października.

W czerwcu w Bangkoku zaczyna się zwykle pora deszczowa

Wietnam

Wietnam jest krajem o specyficznym położeniu geograficznym. Jego granicę północną i południową dzieli aż 1650 km, co siłą rzeczy wpływa na znaczne zróżnicowanie klimatu w poszczególnych regionach kraju.

Wietnam w lipcu – Tra Su Forest

Kiedy jechać do Hanoi?

Na północy Wietnamu zimą (styczeń-luty) jest całkiem chłodno, temperatury w Hanoi mogą spaść do 11 stopni Celsjusza w ciągu dnia. Upałów można się spodziewać za to w czerwcu.

Korzystny czas na wyjazd do Hanoi, to: marzec-kwiecień, czyli tutejsza wiosna lub październik-grudzień – lokalna jesień. Możemy wówczas liczyć na przyjemne temperatury rzędu 17-25°C i niewielką ilość opadów.

Mniej więcej od maja do września trwa w tym regionie pora deszczowa. Jest mokro, a temperatury są wysokie – powyżej 30°C.

pogoda w wietnamie

Kiedy jechać do Hue, Hoi An i Da Nang?

Centralną część Wietnamu najlepiej odwiedzić między styczniem a majem. Czerwiec-sierpień to upalny czas i wysoka wilgotność powietrza. Od lipca mogą występować tu silne opady deszczu, a nawet tajfuny. Najbardziej deszczowe okresy w tym rejonie to czerwiec-lipiec i wrzesień-listopad (Da Nang) oraz październik-grudzień (Hue, Hoi An).

Kiedy odwiedzić Sajgon i Deltę Mekongu?

W Sajgonie (Ho Chi Minh) najprzyjemniejsza aura panuje od grudnia do lutego – ok. 20-30°C. W marcu temperatury szybują w górę i średnie dobowe przekraczają 30°C. Wraz z końcem maja rozkręca się tu pora deszczowa, utrzymująca się mniej więcej do początków listopada.

W okolicach Delty Mekongu cały rok jest przyjemnie ciepło. Od lipca do maja temperatury są najwyższe. Od czerwca do sierpnia panuje pora mokra. Turyści najchętniej wybierają miesiące od grudnia do kwietnia.

Więcej o klimacie w Wietnamie przeczytasz tutaj.

najlepszy czas na podroz do wietnamu

Kambodża

W Kambodży panuje klimat zwrotnikowy monsunowy. Występują tu dwie pory roku: sucha i deszczowa.

Pora deszczowa trwa od czerwca do początku października. W pozostałych miesiącach, czyli od listopada do maja jest bardzo ciepło i słonecznie. Od lutego do kwietnia… z nieba leje się żar. Dla jednych do zaleta, dla innych, lubiących aktywny wypoczynek i zwiedzanie – tak wysoka temperatura może być utrapieniem.

A gdyby tak postawić na jeden jedyny, idealny miesiąc w Kambodży? My wybralibyśmy styczeń, z łagodnymi temperaturami rzędu 26°C, błękitnym niebem i małym ryzykiem jakichkolwiek opadów.

pogoda w kambodzy

Kiedy jechać do Angkoru?

Najlepszy czas na zwiedzanie zachwycających zabytków Kambodży, to: listopad, grudzień, styczeń, luty i marzec. Już w marcu robi się bardzo gorąco i temperatury sięgające nawet 40°C utrzymują się do czerwca, dodatkowo w maju zaczynają się intensywniejsze opady, trwające aż do października.

Angkor najlepiej zwiedza się w listopadzie, grudniu, styczniu i lutym

Birma (Mjanma, Myanmar)

Najlepszym czasem na odwiedzenie Birmy jest pora sucha, która trwa mniej więcej od listopada do maja. Do marca jest przyjemnie ciepło, nie ma męczących upałów, opady deszczu pojawiają się bardzo rzadko.

Najwyższe temperatury występują od marca do maja – sięgają 30 stopni Celsjusza (najwyższa odnotowana temperatura wynosiła w kwietniu i maju 41 stopni Celsjusza). Pora deszczowa w Mjanmie trwa od połowy maja do końca października. Jest wówczas bardzo gorąco i mokro – deszcz pada niemal codziennie.

pogoda w birmie

Kiedy jechać do Rangunu (Yangon)?

Listopad, grudzień, styczeń i luty, to zdecydowanie najlepsze miesiące na podróż do dawnej stolicy Birmy, zarówno pod względem opadów, jak i temperatur. Maj, czerwiec i wrzesień są szczególnie odradzane, z uwagi na duże opady i uciążliwe temperatury.

Maj, czerwiec i wrzesień są w Birmie raczej odradzane, a to ze względu na duże opady i uciążliwe temperatury.

Malezja

W Malezji praktycznie przez cały rok jest gorąco i wilgotno, ale za najlepsze miesiące na wyjazd uważa się sierpień i wrzesień. Przyjemne temperatury, rześkie powietrze, chłodny, orzeźwiający wiatr wiejący od morza – głównie dlatego turyści właśnie w tych miesiącach odwiedzają Malezję.

Inne miesiące o najniższych średnich opadach w skali kraju, to: styczeń, luty, marzec oraz czerwiec i lipiec.

Okres od października do grudnia, to pora deszczowa w Malezji.

pogoda w malezji

Kiedy odwiedzić Kuala Lumpur i Penang?

Przez cały rok temperatura powietrza jest w tych regionach stabilna, średnio 31-33°C. Najwięcej pada zwykle w kwietniu i listopadzie, ale do miesięcy deszczowych należą także: marzec, październik i grudzień. Spokojnie możemy przybyć tu z wizytą w: styczniu, lutym, od maja do września i na upartego – w grudniu ;) W maju i w czerwcu dyskomfort może powodować niezadowalająca jakość powietrza.

Kiedy jechać na Borneo?

Z pewnością wielu z was, podróżując do Malezji, zapragnie odwiedzić Borneo. Ta wyspa pod względem pogodowym rządzi się nieco innymi prawami niż reszta kraju. Najwięcej pada zazwyczaj w listopadzie, grudniu, styczniu i lutym. Najbardziej komfortowa aura panuje tu zaś mniej więcej od maja do września.

Więcej szczegółów, nie tylko pogodowych, o Borneo znajdziecie tutaj.

A tak prezentuje się lipcowe Kuala Lumpur

Laos

Idealnym czasem na wizytę w Laosie są miesiące: październik-marzec. Najwięcej turystów chwali sobie w szczególności luty w Laosie. Jest wówczas ciepło, słonecznie, opady deszczu występują rzadko – idealna pogoda na wakacyjne wojaże!

Od maja do października panuje pora deszczowa.

pogoda w laosie

Kiedy jechać do Wientianu?

Listopad, grudzień, styczeń i luty, to cztery miesiące najbardziej polecane na wyjazd do stolicy Laosu. Z uwagi na wysokie temperatury i znaczne opady, odradza się w szczególności maj i czerwiec. Lipiec, sierpień i wrzesień również są bardzo deszczowe, choć z łagodniejszymi temperaturami.

Żadne prognozy nie są ostateczne, zobaczcie, jak pięknie w lipcu może zaskoczyć Luang Prabang w Laosie

Indonezja

Indonezja jest zróżnicowanym krajem i optymalne do wypoczynku miesiące mogą różnić się w zależności od obszaru. Północną część Indonezji najlepiej odwiedzić od maja do października – panuje wtedy pora sucha. Południową część natomiast lepiej wybrać w miesiącach od października do kwietnia. Z kolei na Sumatrze nie ma widocznej pory suchej, czyli panują tu częste opady deszczu.

pogoda w indonezji

Kiedy jechać na Bali?

Jeśli chodzi o Indonezję, to najczęściej pojawia się pytanie o pogodę na Bali. Spieszymy więc z informacją, że najlepiej wybrać się tu między kwietniem a październikiem. Czas od lipca do września to szczyt sezonu wakacyjnego, musimy się zatem spodziewać większej ilości turystów i wyższych cen na tej wyspie. Od grudnia do lutego trwa na Bali pora deszczowa. Opady często porównywane są do intensywnych, ale krótkich pryszniców – większość nie zdecyduje się na podróż w tym terminie, ale śmiałkowie mogą zostać nagrodzeni całkiem komfortowym wypoczynkiem, a to tego mniejszymi tłumami i niższymi cenami. Aż chce się zanucić Pogodno: „Więc nie bój się deszczu…”.

Artykuł w całości poświęcony pogodzie na Bali znajdziecie pod tym linkiem.

Indonezja - wulkany Iljen w lipcu

Filipiny

Filipiny to państwo wyspiarskie składające się z 7000 wysp (800 jest zamieszkanych), porozrzucanych na przestrzeni 1850 km z północy na południe oraz 900 km ze wschodu na zachód. Nie jest więc zaskoczeniem, że klimat na różnych wyspach może się od siebie różnić.

Za najlepszy czas na wypoczynek na Filipinach uważa się miesiące od grudnia do maja – wówczas panuje pora sucha. Deszcze padają sporadycznie, 1-2 razy w ciągu miesiąca. Jest to idealny czas na plażowanie oraz morskie kąpiele. Wiatr wiejący od morza przynosi przyjemne ochłodzenie.

pogoda na filipinach

Kiedy jechać do Manili?

Stolicę Filipin najlepiej odwiedzić w: listopadzie, grudniu, styczniu, lutym lub marcu. Najwyższe temperatury 31,2- 33,4°C odnotowuje się od marca do lipca. Intensywniejsze deszcze zaczynają się zwykle w czerwcu i utrzymują do mniej więcej do listopada.

Kiedy występują tajfuny?

Większość tajfunów w Azji Południowo-Wschodniej pojawia się od maja do października, ale trzeba liczyć się z tym, że mogą wystąpić praktycznie w każdym okresie roku.

Więcej o klimacie na Filipinach przeczytasz tutaj.

kiedy jechac na filipiny

Gdzie i kiedy pada na świecie?

Poniżej przedstawiamy doskonałe narzędzie, które da Wam ogólną orientację w temacie opadów w Azji Południowo-Wschodniej. To interaktywna mapa, stworzona przez Tjingo, uwzględniająca dane z ostatnich 30 lat i prezentująca w formie graficznej obszary przemieszania się deszczy w różnych obszarach Azji i całego świata: https://www.tjingo.nl/rainy-seasons