Kambodża – fascynujący kraj, do którego chce się wracać


Kambodża to piękny i fascynujący kraj o niezwykle bogatej kulturze oraz ciekawej i trudnej historii. Kraj, który urzeka przepięknymi krajobrazami i wspaniałą, monumentalną architekturą. Kraj pełen przyjaznych, gościnnych ludzi.


Tancerki Apsara
Fascynujące zakątki Angkoru
Zbiory lotosów w Kambodży

Dlaczego Kambodża?

Kambodża to piękny, choć biedny kraj z trudną i burzliwą historią, naznaczoną latami okrutnych rządów Czerwonych Khmerów i wojen domowych. Mimo tej bolesnej przeszłości, Kambodża to obecnie kraj niezwykle fascynujący, zachwycający pięknem krajobrazu, egzotyczną kuchnią, kulturą i tradycją jego mieszkańców oraz wspaniałymi zabytkami architektury, będącymi echem dawnego potężnego Imperium Khmerów.

Każdy, kto choć raz zawita do Kambodży ulega jej czarowi i zanim jeszcze opuści jej granice, planuje tu powrócić. Kambodża zajmuje szczególne miejsce w sercach podróżników: czy to za sprawą widoków, ludzi czy kuchni – musicie przekonać się sami!

Pływające wioski na Tonle Sap
Wschód słońca nad Andkorem
Dlaczego Kambodża z Wczasywazji.pl?

Wybierając naszą ofertę wycieczki do Kambodży gwarantujesz sobie niezapomniane wrażenia i możliwość poznania prawdziwego oblicza tego kraju oraz codziennego życia Khmerów. Nie tylko zabierzemy Cię w miejsca, które uchodzą za turystyczne „must see”, ale również w takie, których próżno szukać w przewodnikach czy katalogach biur podróży.

Mamy swój specjalny przepis na zwiedzanie Angkoru i już w dwa dni możemy pokazać Ci to, co najistotniejsze w sercu Kambodży, czyli w Siem Reap i okolicach. Oczywiście, jeśli masz więcej czasu do dyspozycji, zaproponujemy Ci różne alternatywy fascynującej podróży przez ziemię Khmerów.

Kambodżę z nami możesz zwiedzić także w ramach większej wyprawy przez Azję lub w połączeniu z południowym Wietnamem.

Kambodża w pigułce

Kambodża to niewielki kraj położony w na Półwyspie Indochińskim, pomiędzy Tajlandią, Laosem i Wietnamem. Stolicą jest Phnom Penh, w południowo-zachodniej części kraju.

Panuje tu klimat zwrotnikowy monsunowy z dwiema porami roku: suchą, trwającą od października do maja i deszczową. Temperatury utrzymują się na bardzo wysokim poziomie przez cały rok i wynoszą od 21 stopni Celsjusza w miesiącach zimowych i po 40 stopni Celsjusza w lecie.

Ze względu występowanie monsunów najlepszym czasem na odwiedzenie Kambodży są miesiące zimowe (grudzień-luty ).

Tropikalny klimat Kambodży
Świątynia Bayon w Angkorze
Koh Rong w pobliżu Sihanoukville w Kambodży
Czas na zwiedzanie Kambodży

Większość z nas myśląc o Kambodży ma przed oczami monumentalne i unikatowe na skalę światową kamienne świątynie Angkoru – dawnej stolicy Imperium Khmerów. Ten niezwykły kompleks świątynny i miejski zajmujący obszar 400 km2, uważany jest za jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych Azji Południowo-Wschodniej (i nie tylko), a od 1992 roku widnieje na liście UNESCO. Najbardziej znane budowle Angkoru to Bayon, Ta Prohm oraz największy i najbardziej rozległy – Angkor Wat. Warto jednak poświęcić trochę więcej czasu, aby dokładnie zwiedzić pozostałe ruiny kompleksu, a jest ich tutaj około 1000! Szczególne wrażenie robi ta cześć Angkoru, gdzie dżungla bezlitośnie „pożarła” imponujące niegdyś budowle.

Inne interesujące pod względem historycznym, ale również wstrząsające obiekty, to pomniki i miejsca pamięci związane z reżimem Czerwonych Khmerów i tragiczną historią Kambodży z okresu 1975-1979. Wymienić tu można choćby najsłynniejsze z nich: leżące niedaleko Phnom Penh Pola Śmierci – miejsce śmierci tysięcy ludzi, w tym kobiet i dzieci oraz Tuol Sleng, czyli słynne więzienie S-21, gdzie torturowano i uśmiercano więźniów.

Wśród miast, do których warto zawitać jest oczywiście pełna zabytków stolica Kambodży Phnom Penh, miasto będące świetną bazą wypadową do Angkoru, czyli Siem Reap oraz kurorty nad Zatoką Tajlandzką Sihanoukville i Kep, gdzie dla odmiany można poleniuchować na plaży w cieniu zielonych palm. Warto również wybrać się w okolice Jeziora Tonle Sap, by odwiedzić słynne pływające wioski i zobaczyć, jak na co dzień wygląda życie ich mieszkańców.

Ale Kambodża to nie tylko miasta i zabytki, podziwiamy ją również za przepiękną i egzotyczną przyrodę. Znaczną część kraju pokrywają bujne lasy tropikalne – namorzynowe oraz monsunowe. Warto wybrać się nad Wulkaniczne jezioro Yeak Laom czy Jezioro Tonle Sap, gdzie rosną słynne pływające lasy, a także odwiedzić Parki Narodowe Kambodży, gdzie z bliska można podziwiać egzotyczną faunę i florę tego zakątka świata.

Ciekawostki z Kambodży

Kambodża, tak jak i cała Azja, skrywa wiele ciekawostek i zaskakujących informacji. Oto garść z nich:

  • Religią dominującą w Kambodży jest buddyzm.
  • Kambodża jest monarchią konstytucyjną, głową państwa jest król Norodom Sihamoni.
  • W 1887 roku Kambodża stała się częścią Indochin Francuskich
  • Niepodległość Kambodży została oficjalnie potwierdzona w 1954 roku.
  • Przysmakiem Khmerów jest a-ping, czyli pieczona tarantula.
  • W Kambodży skosztować można dwóch ekstremalnych wariantów jajek: pierwszy to stuletnie jajo, drugie to balut, czyli jajko z zarodkiem.
Przysmaki z khmerskiego targu - pieczone tarantule
Sprawdź nasze wycieczki w Azji Południowo-Wschodniej!

Wczasywazji.pl jest cześcią grupy makeyourasia.com zarejestrowanej w Wietnamie. Od 2016 roku organizujemy ciekawsze podróżę po Azji Południowo Wschodniej. W sprawach związanych z wyjazdami firmowymi, motywacyjnymi, szkoleniowymi czy wejściem z Twoim produktem na azjatycki rynek zobacz więcej na makeyourasia.com.

Jesteśmy członkiem