Filipiny to rajskie plaże na wymarzone wakacje

Jeśli czujecie się zmęczeni i przygnębieni deszczową aurą za oknem, długimi jesiennymi miesiącami i chłodnym latem, a na dodatek brakuje wam witaminy D, to koniecznie udajcie się z nami w podróż na bajeczne Filipiny. Zastrzyk energii i wyrzut endorfin gwarantowany!

Filipiny to idealny wybór na udane wakacje: rajskie plaże, 7000 wysp, kolorowe rafy i lasy tropikalne. Z jednej strony czeka na Ciebie niesamowita przygoda – nurkowanie w krystalicznie czytsej wodzie, trekkingi po wulkanach, zapierające dech w piersiach Wzgórza Czekoladowe na wyspie Bohol... Z drugiej – znajdziesz czas i mnóstwo sposobów na dobrą zabawę na plażach wysp Palawan czy Boracay i porządny relaks przed powrotem do codzienności.

Dlaczego wypoczynek w kraju tysięcy wysp?

Czy wiedzieliście, że mieszkańcy Filipin uznawani są za jednych z najszczęśliwszych ludzi na świecie? Co jest tego zasługą? Piaszczyste plaże, kolorowe, soczyste owoce dziko rosnące na drzewach czy może wysokie temperatury? Wszak witamina D wytwarzana przez słońce nazywana jest też… witaminą szczęścia!

Filipiny są pięknym, wciąż tajemniczym dla wielu osób krajem. Pierwsze, co przychodzi na myśl o wycieczce na Filipiny to przepiękne, białe plaze otoczoną idelnie błękitną wodą, tętniące życiem rafy koralowe oraz lasy tropikalne, w których spotkać można wielkookie tarsiery. Zachwycają pięknymi krajobrazami, które trudno jest w pełni odkryć podczas krótkiego wakacyjnego wyjazdu.  W każdym jednak miejscu spotkasz się z niesłychaną gościnnością tutejszych mieszkańców oraz słoneczną pogodą.

Możliwe jest tu zarówno intensywne zwiedzanie, oddawanie się swoim pasjom, jak i błogie leniuchowanie na piaszczystej plaży oblanej błękitnym morzem. Masz z czego wybierać: wyspy Bohol, Luzon, Palawan, Boracay czy Mindanao spełnią oczekiwania najbardziej wymagających turystów! Nie zabraknie Ci również miejskiej rozrywki, wystarczy, że skierujesz się w stronę Manili czyz Davao. Co więcej, do wyjazdu na Filipiny nie potrzebujemy wiz!

Wybierz podróż z Wczasywazji.pl!

Nie każdy posiada dar organizowania egzotycznych wczasów. My go mamy! Z nami nie będziesz się nudzić, zobaczysz najpiękniejsze, ale i mniej oblegane przez zagranicznych turystów miejsca. Posmakujesz autentycznej filipińskiej kuchni, poznasz gościnność mieszkańców. Z naszym biurem podróży zobaczysz Filipiny mniej komercyjne, które zaskoczą i które pokochasz.

Informacje o kraju

Nie sposób podczas jednego wyjazdu zobaczyć wszystkie zakątki kraju. Filipiny składają się bowiem aż 7107 wysp i wysepek porozrzucanych na Oceanie Spokojnym, z czego 880 jest zamieszkanych. Nasze biuro podróży z chęcią pomoże Ci w wyborze!

Największe wyspy Filipin: Luzon, Mindanao, Samar, Palawan, Negros, Panay, Mindoro, Leyte, Cebu, Bohol.

Archipelag zajmuje 300 000 km², co czyni go 72. pod względem wielkości krajem na świecie. Na Filipinach mieszka około 92 mln osób, z czego aż 80% stanowią katolicy. Językiem oficjalnym Filipin jest angielski. Stolicą i największym miastem jest Manila, natomiast Filipiny leżą w strefie klimatu równikowego, co oznacza że pogoda na Filipinach jest upalna i wilgotna. Cechą charakterystyczną dla pogody na wyspach jest występowanie monsunów. Temperatury utrzymują się przez cały rok na wysokim poziomie i wahają pomiędzy 27-37 stopni Celsjusza. Opady są częste i obfite, a ich maksimum przypada na okres od maja do października. Gdzie jechać do Azji w danym miesiącu sprawdzisz tym artykule. Nie będzie Ci straszna ani pora deszczowa, ani pora sucha!

 

 Marzysz o relaksie na Filipinach z grupą przyjaciół? 

 Wyślij nam wiadomość, a przygotujemy program skrojony specjalnie pod Twoje potrzeby! 

Obowiązkowe miejsca na Filipinach!

Chyba każdy turysta swoją podróż po tym wyspiarskim kraju zaczyna w stolicy i największym mieście – Manili. To tu znajduje się największy port lotniczy w kraju, do którego dostaniemy się z najodleglejszych zakątków świata. Jakie atrakcje oferuje turystom Manila? Nie będzie tu wiele czasu na wypoczynek! Na początek fragmenty fortyfikacji z XVI wieku (Fort Santiago), zabytkową dzielnicę Intramuros, przepiękną katedrę (Manila Cathedral), rezydencję prezydenta (pałac Malacanang), Chinatown (ponoć najstarsze na świecie!), oceanarium (Manila Ocean Park), przejażdżki tradycyjną kalesą (kolorowy powóz konny na dwóch kółkach) i całe mnóstwo innych atrakcji, które zależą tylko od czasu, jakim dysponujemy.

W południowej części wyspy Mindanao znajduje się Park Narodowy Mount Apo pełen malowniczych wodospadów, lasów i rzek – jest to bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miejsc na Filipinach.

Jeśli szukacie zielonych tarasów ryżowych, nie możecie ominąć Banaue (tamtejsze Batad Rice Terraces i Bangaan Rice Terraces objęte są patronatem UNESCO), zaś Bohol zaskoczy Was zjawiskowymi Wzgórzami Czekoladowymi (uwaga: aby były naprawdę w kolorze czekolady, najlepiej odwiedzić je w porze suchej - między lutym a majem). To tam również podczas podróży możecie spotkać najmniejszą małpkę na świecie - tarsiera.

Szczególnie warta odwiedzin podczas wakacji na FIlipinach jest Sagada, gdzie znajdują się tarasy ryżowe, ciekawe jaskinie, podziemna rzeka oraz wiszące na klifie… trumny.

Filipiny to też, a może przede wszystkim, rajskie plaże w całym archipelagu – znajdziemy je na przykład na wyspach: Cebu, Palawan czy niewielkiej Corregidor. Zapierające dech w piersiach widoki będą towarzyszyły nam praktycznie przez wszystkie dni i na każdym kroku podróży.

Nie zapominajmy, że Filipiny są też świetnym miejscem do nurkowania. W tym wypadku najbardziej polecamy wyspy Palawan i Boraquai. Nawet kilka dni w tych okolicach to świetny wypoczynek w trakcie podróży. Wiele wysp świetnie sprawdzi się dla początkujących nurków, ale znajdziesz też informacje o kilku bardziej zaawansowanych lokalizacjach.

Historia państwa 7000 wysp

Laguna Copperplate Inscription – czyli miedziana tabliczka z inskrypcjami, znaleziona na wyspie Luzon to najstarszy dotychczas dokument, świadczący o państwowości Filipin a datowany na 900-tny rok naszej ery. Przez historyków, łączony jest z istniejącym na Jawie Środkowej w Indonezji w tym czasie Królestwie Balitung, ale nie ma 100% pewności, że pochodzi z tego terenu. Pewne jest, że do XVI wieku, gdy na Filipinach wylądował Ferdynand Magellan z swoją wyprawą dookoła świata, na archipelagu funkcjonowało wiele plemion będących pod wpływem Indii, ludów Indonezji (w tym muzułmanów) oraz Chin.

Pierwszego odkrycia Filipin dokonali Portugalczycy w trakcie swoich misji handlowych do Chin, docierając już w 1511 roku do wysp Maluku. Natomiast najistotniejszą datą jest 1521 rok, kiedy to portugalski odkrywca Ferdynand Magellan dotarł w trakcie swojej podróży dookoła świata do wybrzeży wyspy Cebu, przyłączając archipelag do Hiszpanii. Sam Magellan poległ w trakcie bitwy z plemieniem Mactan, zabity przez wodza Lapu Lapu, który sam stał się jednym z bohaterów narodowych.

Santo Nino de Cebu Filipiny

Pamiątką po wizycie Magellana na wyspie są dwa przedmioty, które były świadkiem lądowania w kwietniu 1521 roku. Pierwszy z nich to Krzyż ustawiony w miejscu lądowania, obecnie znajdujący się w małej kapliczce na wyspie Mactan. A drugi to figurka dzieciątka Jezus „Santo Nino”, która była prezentem od Magellana dla Rajah Humabona. Po bitwie o Mactan, w której odkrywca zginął figurka zaginęła, odkryta dopiero podczas kolejnej hiszpańskiej ekspedycji w 1565 roku prowadzonej przez Migueala Lopez de Legazpi, który znalazł ją w trakcie niszczenia jednej z osad lokalnych mieszkańców. Figurka obecnie jest dostępna do oglądania w „Bazylice Mniejszej Dzieciątka Jezus z Cebu” (Minor Basilica Santo Nino de Cebu) i jest najstarszym artefaktem katolickim na Cebu i miejscem pielgrzymek chrześcijan.

Śmierć Magellana opóźniła kolonizację Filipin jedynie o 40 lat, gdyż w 1565 roku z Meksyku na archipelag przypłynął Miguel Lopez de Legazpi zakładając pierwszą europejską osadę – Cebu oraz w 1571 roku Manilę, która stała się stolicą kolonii. Sama kolonia a później kraj swoją nazwę przyjął od panującego ówcześnie w Hiszpanii Króla Filipa II. Hiszpańska kolonizacja na Filipinach trwała następne 300 lat aż do wojny hiszpańsko-amerykańskiej i upadku hiszpańskiego imperium kolonialnego. Z punktu widzenia Filipińczyków okres ten traktowany jest negatywnie, gdyż Hiszpanie byli głównie nastawieni na kolekcjonowanie surowców Filipin, uznając całkowicie wyższość rasy „białej” nad Filipińczykami, nie dając im dostępu do edukacji, kultury czy systemu opieki zdrowotnej. Jest to czas, w którym Filipińczycy byli przymusowo chrystianizowani jednak bez głębszej edukacji o czym wspominamy w akapicie dotyczącym religii.

1898 rok i rewolucja Filipińska wywołana przez śmierć doktora Rizala zakończyło hiszpańską kolonizację a kraj znalazł się w strefie wpływów rosnących w światową potęgę Stanów Zjednoczonych. Ostatecznie kraj stał się kolonią USA. Ten czas, mimo niepokój społecznych związany jest z rozwojem kraju, wprowadzeniem powszechnej edukacji czy służby zdrowia. Stąd kiedy zwiedzamy ten kraj możemy zobaczyć tak wiele wpływów amerykańskich w kulturze oraz w życiu codziennym.

W 1934 roku Filipiny uzyskały status niezależnej wspólnoty, a Amerykanie stopniowo odchodzili od statusu kolonii. Proces przerwała II Wojna Światowa, w trakcie której Filipiny znalazły się pod okupacją japońską. Ten okres jest bardzo tragiczny dla mieszkańców archipelagu, wielu z nich zginęło z ręki okupanta. Warto w tym miejscu wspomnieć, że Manila nazywana jest „Warszawą Azji”, gdyż w trakcie odbijania jej z rąk japońskim przez wojska amerykańskie została zniszczona w 70% a wymordowanych zostało prawie 300 000 mieszkańców.

Prezydent Corazon Aquino Filipiny

Filipiny uzyskały niepodległość 4 lipca w 1946 roku i od tego czasu krajem targają niepokoje, związane z niestabilnymi rządami, ruchami separatystycznymi na południowych wyspach (Mindanado, obecnie znacznie uspokojone). Od 1965 roku do 1986 trwała na Filipinach dyktatura Prezydenta Ferdinanda Marcosa, obalonego pokojowo w 1986 roku, po którym Prezydentem została Corazon Aquino. Aż do obecnych czasów w życiu politycznych Filipin dominuje kilka rodzin, które między sobą walczą o władzę, a sam kraj znajduje się w strefach wpływów amerykańskich oraz chińskich, zgrabnie rozgrywając politykę międzynarodową.

Religia Filipin

Od stuleci na Filipinach dominuje wiara chrześcijańska. Katolicy stanowią największą grupę religijną w kraju, natomiast od XIX wieku prężnie rozwija się także protestantyzm. Konstytucja Filipin gwarantuje wolność sumienia i praktyki religijnej, dlatego też poza najbardziej popularną wiarą chrześcijańską znajdziemy tu również muzułmanów, ateistów oraz wyznawców rodzimych religii (buddyzm, animizm).  

 

 Chcesz odkryć rajskie zakątki Filipin z Wczasywazji.pl? 

 Wyślij nam wiadomość, a przygotujemy program skrojony specjalnie pod Twoje potrzeby! 

Transport na Filipinach

Na Filipinach nie będziesz miał problemów z podróżowaniem!

Większe odległości bez problemu pokonasz lotami krajowymi, których ceny są rozsądne, a częste promocje ułatwiają decyzję. Sugerujemy wybór jednej z dwóch najpopularniejszych linii: Cebu Pacific oraz Phillippine Airlines. 

Sieć autobusów kursujących pomiędzy istotnymi z perspektywy turystów punktami jest naprawdę gęsta, a ich koszt nie jest wysoki. Jeśli chcesz podróżować z klimatyzacją i w wygodnym fotelu będziesz musiał zapłacić za bilet więcej (nawet dwukrotnie więcej niż na zwykły autobus). Podstawową sprawą są promy, łodzie i łódki pomiędzy wyspami i tu też nie będziesz miał problemu ani z dostępnością, ani z zakresem cenowym - od kilku do kilkuset złotych za opcje bardziej VIP :)

Bardziej lokalnymi środkami transportu będą jeepneye (zdjęcie po lewej na górze) oraz tricycle (zdjęcie po lewej na dole). Te pierwsze wyglądają zupełnie jak jeep w wersji limuzyny - są dłuższe i mieszczą zdecydowanie więcej osób! Tricycle natomiast przypominają tajskie tuk tuki, jednak pasażerowie siadają obok kierowcy w specjalnym koszu, zamiast z tyłu. Emocje podczas podróży są zawsze gratis ;) 

Waluta i ceny na Filipinach

Obowiązującą na Filipinach walutą jest filipińskie peso, którego wartość wynosi ok. 2 centy. 1 PLN to około 13 PSP, jednak kurs może nieznacznie różnić się w zależności od miejsca, które wybierzesz. Sugerujemy korzystanie z usług banków, gdzie możesz mieć większą pewność co do jakości transakcji.

Ceny jedzenia, napojów czy pamiątek mogą się różnić w różnych częściach Filipin - w mniejszych miasteczkach ceny będą z pewnością niższe niż w stolicy. Jednak wszędzie znajdziesz miejsca odpowiednie na Twoją kieszeń! Przeciętnie koszt posiłku w tanich, ulicznych knajpkach waha się od 3 do 10zł i podobnie jak w innych krajach Azji - warto próbować lokalnego street foodu! W resortach ceny będą wyższe, a potrawy częściej w europejskim stylu. Na wyspach znajdziesz wiele resortów, w których zjesz w szerokim przedziale cenowym - od kilku złotych do 30-40zł. Koszt litrowej butelki wody to około 3-5zł w zależności od miejsca, w którym ją kupisz.

Jedzenie na Filipinach
Hotele na Filipinach

Filipiny, podobnie jak inne kraje Azji Południowo-Wschodniej, oferują szeroki wachlarz noclegów do wyboru - w zależności od Twoich potrzeb, planu podróży i budżetu. Od współdzielonych pokoi, których ceny w popularnych wśród turystów miejscach zaczynają się od około 50zł za dobę, przez prywatne pokoje w cenie od ok. 100zł w zależności od lokalizacji - aż po kurorty przy plaży, w których należy spodziewać się cen zależnych od wybranego standardu.

Warto pamiętać, że ceny noclegów będą znacząco różnić się w zależności od wybranego przez Ciebie miejsca na Filipinach - hotel w centrum Manili z widokiem na miasto to coś innego niż niewielki pokój w dobrym punkcie komunikacyjnym albo chatka z widokiem na tarasy ryżowe. Ceny mogą się także różnić pomiędzy wyspami, na których planujesz wypoczynek. Z chęcią pomożemy Ci wybrać hotele najlepiej dopasowane do Twoich potrzeb!

Ciekawostki z Filipin

Filipiny to fascynujący kraj. Oto garść ciekawostek, które warto poznać:

  • Wyspa Cebu to miejsce lądowania i śmierci Ferdynanda Magellana w trakcie jego podróży dookoła świata.

  • Filipiny są niepodległym krajem od 1946 roku.

  • Filipińczycy są najbardziej chrześcijańskim narodem w Azji Południowo-Wschodniej – ponad 90% społeczeństwa.

  • Filipiny mają ponad 100 milionów mieszkańców.

  • Położone są na ponad 7000 wysp, z których zamieszkane jest 880.

Więcej artykułów o Filipinach:

Ferie w Azji

Leżak zamiast nart, czyli ferie w Azji Ucieczka przez zimą? Jesteśmy na tak! Cudowne krajobrazy,…

Niezbędnik podróżnika do Azji

Niezbędnik podróżnika do Azji Południowo-Wschodniej Skoro tu jesteś istnieje duże prawdopodobieństwo, że właśnie planujesz podróż…

Cebu - śladami Magellana

Cebu - śladami Magellana Filipiny to kraj ponad 7000 wysp jednakże tylko o jednej z…

Polski pilot-przewodnik w Azji Południowo-Wschodniej

Polski pilot-przewodnik w Azji Południowo-Wschodniej Wycieczki po Azji z polskim przewodnikiem cieszą się coraz większym…

Azja Południowo-Wschodnia otwarta na turystów - #PoraNaAzje

Azja Południowo-Wschodnia otwarta na turystów Azja Południowo-Wschodnia otwiera swoje granice. Z każdym tygodniem lista krajów…

Bohol – wyspa wodospadów i Czekoladowych Wzgórz

Bohol – wyspa wodospadów i Czekoladowych Wzgórz Filipiny nazywane są rajem na Ziemi. Ponad 7…

Filipiny otwarcie dla turystów

Czy Filipiny są już otwarte? Otwieranie się krajów Azji dla turystyki zagranicznej po pandemii Filipiny…

Kiedy jechać na Filipiny?

Filipiny - kiedy jechać? Pogoda i klimat na Filipinach Jaka jest pogoda na Filipinach? Wyróżnia…

Dziedzictwo kulturowe UNESCO w Azji Południowo-Wschodniej

Zabytki UNESCO w Azji Południowo-Wschodniej Co warto zobaczyć w Azji? To jednocześnie tak proste i…

Ok!Azja do Rozmowy - święta w Azji

Ok!Azja do Rozmowy - Święta w Azji Za nami ostatni odcinek pierwszego sezonu podcastu Ok!Azja…

Ok!Azja - Wszystko o Filipinach

Ok!Azja- najważniejsze informacje o Filipinach Filipiny to egzotyka w czystej postaci. Rajskie plaże, ponad 7000…

Czego nie można przywozić z Azji?

Czego NIE MOŻNA przywozić z Azji? Celem wyjazdu dla wielu osób jest nie tylko zwiedzanie…

Kuchnie Azji od kuchni - Ok!Azja do Rozmowy

Ok!Azja do Rozmowy - Kuchnie Azji od kuchni Zapraszamy na kolejny, szósty już odcinek cyklu…

Ok!Azja do Rozmowy - Radosław Nawrot

Ok!Azja do Rozmowy - Radosław Nawrot Na naszym kanale Ok!Azja, pojawił się drugi odcinek cyklu…

COVID-19 w Azji. Kiedy otwarcie granic? Gdzie można teraz pojechać?

Kiedy otwarcie granic w Azji? Gdzie można teraz wyjechać? Mija ponad półtora roku od momentu,…

Palawan – perła Filipin

Palawan – perła Filipin Palawan - tajemnicza, nieco dzika, jedna z najpiękniejszych wysp Azji Południowo-Wschodniej.…

Polacy w Azji

Polacy w Azji – o naszych rodakach, którzy zasłynęli na azjatyckiej ziemi Polaków lub ludzi…

Łukasz Kozłowski o kuchni Filipin

Filipinska kuchnia nieodkryta Wyruszając w podróż do Azji Południowo-Wschodniej, poza wspaniałymi krajobrazami, przyjaznymi ludźmi czy…

Durian – król owoców!

Durian – najbardziej śmierdzący owoc to król owoców! Durian to nie tylko jeden z najbardziej…

Kiedy jechać do Azji?

Kiedy jechać do Azji? Planując wyjazd w odległy region świata zadajesz sobie mnóstwo pytań: kiedy…

Pamiątki z Azji

Pamiątki z Azji – co przywieźć z egzotycznej podróży? Co przywieźć z Wietnamu, Tajlandii, Malezji?…

Filipiny – Rajskie wakacje na Filipinach

Filipiny to rajskie plaże na wymarzone wakacje Jeśli czujecie się zmęczeni i przygnębieni deszczową aurą…

Wyspy Archipelagu Filipińskiego – odwiedź z nami najpiękniejsze wyspy świata

Wyspy Archipelagu Filipińskiego – odwiedź z nami najpiękniejsze wyspy świata Archipelag Filipiński liczy ponad 7000…

Drony w Azji - obowiązujące przepisy

Drony w Azji - obowiązujące przepisy Latanie dronem (bezzałogowym statkiem powietrznym), jest bardzo ekscytującym doświadczeniem,…

12 najobrzydliwszych przysmaków kuchni azjatyckiej

12 najobrzydliwszych przysmaków kuchni azjatyckiej Pamiętacie amerykańskie reality show „Fear Factor" („Nieustraszeni"), w którym uczestnicy…

Manila – stolica Filipin i miasto, które zaskakuje

Manila – stolica Filipin i miasto, które zaskakuje Podróż po Filipinach nie może sie obejść…

Czy taki balut straszny, jak go malują?

Czy taki balut straszny, jak go malują? Boję się!Ale naprawdę muszę?!Litości!Ugryźć? Jak to można ugryźć?!To…
Masz ochotę na więcej? Zobacz nasze wycieczki po Azij!