Wietnam – niezapomniane wakacje w pięknym i gościnnym kraju
na drugim krańcu świata

Choć Polskę i Wietnam dzielą tysiące kilometrów, czasem dziesiątki godzin spędzonych w samolotach i na lotniskach – niestraszne to podróżnikom! Chęć kolekcjonowania wyjątkowych chwil i wrażeń w tak pięknym i gościnnym kraju jest silniejsza niż troska o kilometry. Wietnam (pełna nazwa: Socjalistyczna Republika Wietnamu) położony jest w południowo-wschodniej części Azji, na półwyspie Indochińskim. Sąsiaduje z Chinami, Kambodżą oraz Laosem. Powierzchnia Wietnamu wynosi 331 212 km², zajmując tym samym 66. miejsce na świecie. Ten wielonarodowościowy kraj zamieszkuje około 97 mln osób. Gotowi na niezapomnianą przygodę w Wietnamie?

Dlaczego Wietnam?

Najczęstsze skojarzenia z Wietnamem, to słynne stożkowe kapelusze, krajobrazy pól ryżowych, aromatyczna zupa pho, zachwycająca Zatoka Ha Long, słynny przywódca Ho Chi Minh i oczywiście gwarny Sajgon, sajgonki i... sajgon na drogach (zwariowany ruch uliczny też jest wizytówką tego wyjątkowego kraju!).

Dawniej egzotyczny kierunek podróży na końcu świata, dostępny tylko dla nielicznych, dziś coraz popularniejszy, coraz chętniej odwiedzany i zamieszkiwany przez naszych rodaków. Zakochani w pięknych krajobrazach, pysznej kuchni i gościnności Wietnamczyków chętnie tam wracamy.

Uśmiechnięta mieszkanka stolicy Wietnamu - Hanoi
Pola ryżowe Sa Pa

Niepowtarzalny klimat lokalnych restauracji, pełne smaku egzotyczne owoce i świeże owoce morza, zachwycające świątynie, bogata kultura, fascynujący język, uśmiechnięci Wietnamczycy oraz zapierające dech w piersiach krajobrazy (słyszeliście o przełęczy Hải Vân?) – to zaledwie garstka powodów, dla których turyści wybierają Wietnam. Niezależnie od tego, czy wolisz spędzać czas w popularnych miejscach turystycznych czy eksplorować wąskie uliczki i zagubione wioski wietnamskich grup etnicznych, wypoczywać na pięknej plaży (polecamy Phu Quoc!), popijając sok prosto z kokosa czy zdobywać tętniące życiem miasta – Wietnam jest krajem idealnym na Twój pierwszy wyjazd do Azji (oczywiście na każdy kolejny także!).

Wietnam może być docelowym miejscem Twojej wycieczki lub jednym z przystanków podczas wielkiej, azjatyckiej przygody.

Dlaczego Wietnam z Wczasywazji.pl?

Jeszcze ciekawsze podróże do Wietnamu (i nie tylko!)

Jesteśmy profesjonalną firmą organizującą wycieczki do Azji, znającą Wietnam od podszewki. Mieszkamy tu, pracujemy, przyjaźnimy się z Wietnamczykami, kochamy ten kraj i uważamy go za swoją drugą ojczyznę. Niektórzy z nas znają biegle język wietnamski (oraz masę ciekawostek na jego temat!). Wszyscy zaś możemy pochwalić się szerokim rozeznaniem w kulturze Wietnamu, dzięki czemu zwiedzanie z nami jest nie tylko ciekawe, ale także komfortowe i satysfakcjonujące na wielu poziomach, o czym świadczą pozytywne recenzje, którymi dzielą się w mediach nasi goście.

Pokażemy Ci kultowe miejsca w Wietnamie, te, które powinien odwiedzić każdy podróżnik, jak i perełki, do których dociera niewielu turystów.

Wycieczki to nasza pasja!

Organizujemy zarówno wycieczki jednodniowe w Wietnamie, np. Nocny Sajgon czy Dzień w Hanoi, jak i kompleksowe wycieczki objazdowe (Przez Wietnam), również włączając w to najbliższych sąsiadów (Przez Azję: Tajlandia, Wietnam, Kambodża). Z nami możesz zwiedzić Wietnam tematyczne, np. śladami najlepszych smaków (Food Trip), pod kątem historycznym i wojennym czy poza utartym szlakiem.

Pokażemy Ci tętniące życiem miasta, np. stolicę Wietnamu – Hanoi czy historyczne Hue, przepłyniesz się odnogami Mekongu (najdłuższa rzeka Indochin!), a nawet spędzisz noc na wietnamskiej wsi pośród palm kokosowych i bananowców czy odpoczniesz z dala od zgiełku na północy kraju (np. w Sa Pa, Ninh Binh czy Mai Chau). Mamy też doświadczenie w roli organizatora wymarzonej podróży poślubnej czy wyjazdu incentive. Zapewniamy polsko- i angielskojęzycznych przewodników, wykwalifikowanych kierowców oraz komfortowe hotele.

Oczywiście na rynku funkcjonują liczne biura podróży i agencje turystyczne oferujące niezapomniane wakacje w Wietnamie, jednak z nami zapewnisz sobie prywatne, kameralne wycieczki, program dostosowany do Twoich oczekiwań, profesjonalną i kompleksową opiekę, a tym samym – niezapomniane doświadczenia i wspomnienia.

Wczasywazji.pl to biuro podróży, jak zawsze zaznaczamy: ciekawszych podróży (!), które organizuje azjatyckie wycieczki szyte na miarę.

Sajgon (Ho Chi Minh) na południu kraju - historyczna dzielnica kolonialna
Delta Mekongu z Wczasywazji.pl

 

 Marzysz o wycieczce do Wietnamu z Wczasywazji.pl? 

 Napisz do nas, a przygotujemy program skomponowany specjalnie pod Twoje potrzeby! 

Historia Wietnamu w telegraficznym skrócie

Wietnam jest krajem o burzliwych dziejach, które trudno opisać w skrócie, spróbujemy jednak skupić się na kilku kluczowych datach, dających pewne spojrzenie na historię i rozwój tego kraju.
Poznaj historię Wietnamu (rozwiń krzyżykiem po prawej stronie)

Wszystko zaczęło się około I wieku naszej ery od Królestwa Funan, które osiedliło się w Delcie Mekongu i przez kolejne stulecia rozwijało swoją potęgę.

Kolejna znacząca era należy do Królestwa Champa, które podbiło Funan w VI wieku (Mỹ Sơn, które możecie z nami zwiedzać, było jednym z głównych miast portowych Czampy). Królestwo Champy leżało na północ od Funan.

Do XI w. na obszarze Rzeki Czerwonej (dzisiejsze Hanoi), Wietnam był chińską prowincją, aż do uzyskania niepodległości przez pierwszego cesarza dynastii Ly. Chiny od lat wywierały więc ogromny wpływ na kulturę i rząd wietnamski (aż do XX w. w oficjalnych publikacjach wietnamskich używano chińskiego pisma).

W XV w. wietnamska dynastia Ly podbija Królestwo Champa.

W XVIII wieku Wietnamczycy rozszerzyli swoją ekspansję dalej na południe aż po Deltę Mekongu.

Następnym etapem wietnamskich dziejów są czasy kolonialne. Wojska francuskie podbiły Sajgon w 1859 roku. W 1862 powstała pierwsza kolonia francuska w Wietnamie Południowym. W roku 1883 także reszta kraju została zmuszona do przyjęcia statusu francuskiego protektoratu, w efekcie czego powstały: kolonia Kochinchina (na południu kraju, której stolicą był dawny Sajgon) oraz protektoraty Annam (w Wietnamie Centralnym) i Tonkin (północny Wietnam).

We wrześniu 1940 r. wojska japońskie okupują Południe, zyskując wszystkie obiekty wojskowe, podczas gdy francuska administracja pozostaje na stanowisku.

Gdy kończy się II wojna światowa i Japonia kapituluje (14 sierpnia 1945 r.) Francja próbuje ponownie umocnić swoją pozycję w Wietnamie, jednak 2 września 1945 r. (do dziś obchodzony jako święto narodowe) Ho Chi Minh publicznie ogłasza niepodległość, proklamując Demokratyczną Republikę Wietnamu.

20 lipca 1954 r. Wietnam zostaje oficjalnie podzielony na dwa państwa: komunistyczny Wietnam Północny i kapitalistyczny Wietnam Południowy.

Lata 1955–1975 to najbardziej bolesny okres w dziejach Wietnamu – czas amerykańskiej interwencji militarnej (inne nazwy: wojna wietnamska, wojna amerykańska, druga wojna indochińska, wojna amerykańsko-wietnamska) – szeroko zakrojonych działań wojennych, które na zawsze zmieniły bieg historii i odbijają się echem po dziś dzień. Te dzieje doskonale ilustruje sajgońskie Muzeum Pozostałości Wojennych i Cu Chi, gdzie zachowały się świadectwa życia i działań partyzantów Vietkongu – oczywiście te miejsca możesz zobaczyć z nami.

2 lipca 1976 roku, po trzydziestu latach wojen, nastąpiło zjednoczenie Wietnamu Północnego i Południowego – powstała Socjalistyczna Republika Wietnamu.

Od lat 80. XX wieku struktura gospodarcza Wietnamu staje się coraz bardziej kapitalistyczna, chociaż Partia Komunistyczna pozostaje jedyną siłą polityczną w kraju.

Dong – waluta Wietnamu

Oficjalną walutą Wietnamu jest Dong (VND). Jest to jedna z najsłabszych walut na świecie. USD to ponad 20000 VND! Dong składa się z 10 hao i 100 xu. Monet nie ma już w obiegu.

Słowo dong, w języku wietnamskim oznacza miedź albo brąz. Przed francuską kolonizacją monety wybijano właśnie w miedzi – stąd ta nazwa. Gdy Wietnam był częścią Francuskich Indochin, obowiązywała waluta piastr. W 1946 roku zastąpił ją dong.

Wietnamskie dongi
Most Japoński Hoi An 20000 dong

Jaką walutę zabrać do Wietnamu? Najlepiej dolary – nazywane są często "drugą walutą Azji". Bez problemu wymienisz je na miejscu, a w niektórych miejscach nawet nimi zapłacisz. Zalecamy zabranie nowych i niezniszczonych banknotów USD (wydane po 2003 roku - z "dużymi" twarzami i popiersiem prezydentów; starsze banknoty mają tylko twarz w owalnym elemencie). Stare lub pomięte banknoty mogą zostać odrzucone jako środek płatniczy lub wymienione po niższym kursie.

Nie ma problemu z wymiana VND na USD - można to zrobić na każdym lotnisku opuszczając kraj, oczywiście tracąc na prowizji kantoru. Dongi można również wypłacać z bankomatów, ale warto wiedzieć, że pobierana jest wówczas prowizja i przelicznik nie jest już tak korzystny.

Kuchnia wietnamska

Do Wietnamu wyjeżdża nie się nie tylko w poszukiwaniu wrażeń kulturalnych i przyrodniczych, ale także, a może nawet przede wszystkim – kulinarnych. Kuchnia wietnamska może być zupełnie osobną przygodą lub biec równolegle do Twojego planu wycieczki, wzbogacając go o niepowtarzalne smaki i aromaty.

Co powiesz na moc wariacji z makaronem ryżowym, sosem sojowym, rybnym i… ostrygowym, papierem ryżowym (a może chcesz poznać tajniki jego wytwarzania?), grillowanymi mięsami, owocami morza, warzywami i soczystymi owocami, których nie próbowałeś(-łaś) jeszcze nigdy w życiu oraz aromatycznymi ziołami i przyprawami?

Nie obiecujemy, że w Wietnamie zjesz jak u mamy, ale smak umami poznasz na pewno!

Specjały wietnamskiej kuchni

Pogoda i klimat Wietnamu

Pytanie nurtujące niemal każdego podróżnika brzmi: Jaki jest najlepszy czas na zwiedzanie Wietnamu? Tymczasem ze względu na swoją rozległość i specyficzne ukształtowanie terenu, kraj ten jest bardzo zróżnicowany pod kątem pogody. Najważniejsza informacja jest taka, że z nami możesz eksplorować Wietnam przez cały rok! Niezależnie od tego, czy akurat panuje pora sucha czy deszczowa. Mamy doświadczenie w komponowaniu planów podróży na każdą pogodę!

Wietnam leży we wschodniej części Półwyspu Indochińskiego, rozciągając się aż na 1650 km długości, pozostając jednocześnie dość wąskim – od 50 do max 600 km szerokości.

Można tu wydzielić kilka stref klimatycznych, przede wszystkim: Północ, Centrum oraz Południe. W północnej części kraju panuje klimat zwrotnikowy wilgotny, a na południu klimat równikowy wilgotny w odmianie monsunowej. W całym kraju często występują monsuny, również opady deszczu nie są rzadkością, utrzymują się wysokie temperatury powierza oraz znaczna wilgotność.

Na północ od Hue występują cztery pory roku: wiosna, lato, jesień, zima. W tych regionach jest zdecydowanie chłodniej niż na południu kraju. Najzimniej jest w styczniu, kiedy temperatury powietrza spadają do 13-14 stopni Celsjusza. Najcieplejszym miesiącem jest natomiast lipiec – średnio 28 stopni Celsjusza. Najwięcej opadów deszczu występuje w miesiącach od maja do września.

Na południe od Hue przez cały rok jest ciepło i wilgotno. Wyróżnia się tu dwie pory roku: suchą, trwającą od grudnia do maja oraz deszczową, która trwa od czerwca do listopada. Najchłodniejszym miesiącem jest grudzień, kiedy temperatura powietrza spada do 21 stopni Celsjusza. Najcieplejszymi miesiącami są maj i czerwiec z temperaturami powietrza 29-30 stopni Celsjusza.

Jeśli chcesz zwiedzić cały Wietnam wzdłuż i wszerz, np. korzystając z naszego programu Przez Wietnam, polecamy Ci zrealizować ten plan mniej więcej w marcu-kwietniu.

Bezpieczeństwo w Wietnamie

Przed podróżą, wiele osób zadaje sobie pytanie: „czy Wietnam jest bezpieczny?”. Wietnam uważany jest za bezpieczny kraj, ale tak jak w każdym miejscu na Ziemi, należy trzymać się pewnych zasad. Np. nie przyjmować zaproszeń od nieznajomych, jeść w popularnych miejscach, korzystać z aplikacji taksówkowych lub korporacji, np. Grab, Malinh albo Vinasun, zawsze zapinać pasy podczas jazdy samochodem.

Zdarzają się kradzieże, głównie w dużych miastach. W zatłoczonych miejscach i na ulicach warto zachować szczególną ostrożność. Jeśli zostaną Ci skradzione pieniądze czy dokumenty, jak najszybciej zgłoś ten fakt policji. W przypadku kradzieży paszportu, trzeba się skontaktować z Ambasadą Polski w Wietnamie.

Ambasada RP w Hanoi
3 Chua Mot Cot, Hanoi, Wietnam
Tel.: (0084 24) 384 520 27
Fax: (0084 24) 382 369 14
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Czy lecąc do Wietnamu należy się szczepić? Żadne szczepienia obowiązkowe aktualnie nie obowiązują, ale podróżującym do Wietnamu zaleca się uaktualnić książeczkę szczepień. WHO, czyli Światowa Organizacja Zdrowia, zaleca szczepienia na żółtaczkę typu A i B, dur brzuszny i tężec. Wykonuje się je na 4 do 6 tygodni przed podróżą. Na terenie wietnamu nie występuje żółta febra (tzw. żółta gorączka). 

Pamiętaj, aby zawsze przed podróżą sprawdzać bieżące informacje na stronie MSZ oraz zarejestrować się w systemie Odyseusz.

Czy do Wietnamu potrzebna jest wiza?

Obywatele polscy planujący podróż do Wietnamu, muszą postarać się o wizę. Obecnie najpopularniejsza i najprostsza do zdobycia jest e wiza. Na tę chwilę nie działa popularna w latach ubiegłych promesa wizowa. Tu przeczytasz więcej o dokumentach niezbędnych przed wyjazdem do Wietnamu.

Świątynia Literatury w Hanoi (Wietnam Północny) - zwiedzaj stolicę Wietnamu z Wczasywazji.pl!
Most Japoński w Hoi An - piękne miasto w środkowym Wietnamie

Czas na zwiedzanie!
Największe atrakcje Wietnamu

Wietnam potrafi zaskoczyć nie tylko ilością ciekawych miejsc, ale wspaniałymi smakami oraz gościnnością mieszkańców. Turystów z pewnością zachwyci stolica Wietnamu – Hanoi. Znajduje się tu m. in. zbudowana w 1042 roku pagoda na Jednej Kolumnie, Cytadela Cesarska, Mauzoleum Hồ Chí Minha czy Świątynia Literatury.

Innym popularnym miastem jest Ho Chi Minh, znane również jako Sajgon (nazwa ta funkcjonowała oficjalnie do 1976 roku). Główne punkty miasta, to Katedra Notre Dame, Opera Miejska, przepiękny ratusz czy Budynek Poczty Głównej, ale zrobią na Tobie wrażenie także zabytkowe francuskie kamienice, coraz częściej ukryte są pomiędzy fasadami nowoczesnych wieżowców i nieturystyczne, małe uliczki, które zobaczysz tylko z nami.

Serce skradną Ci z pewnością bajeczne tarasy ryżowe i gościnne mniejszości etniczne w  Sa Pa na północy kraju czy dawne portowe miasto Hoi An. Około 70 km od Sajgonu (Ho Chi Minh) znajdują się tunele Cu Chi - popularne miejsce odwiedzin, szczególnie dla miłośników historii. Wybudowane zostały podczas wojny i miały aż 200 km, mieszcząc  szpitale, sypialnie czy kuchnie (zachowało się 120 km).

Przepięknym miejscem, gdzie można odpocząć od zgiełku jest Park Narodowy Phong Nha-Kẻ Bàng położony w północnej części Wietnamu. Znajdują się tu liczne jaskinie i podziemne rzeki. W 2003 roku, Park Narodowy Phong Nha-Kẻ Bàng został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Nieodłącznym punktem wizyty w Wietnamie jest oczywiście Delta Mekongu i położone w jej obrębie wioski. Ogromnym powodzeniem cieszy się również Zatoka Ha Long w północnej części Wietnamu, gdzie podziwiać można wyłaniające się ponad powierzchnię wody skaliste wyspy.

Sprawdź, które miejsca w Wietnamie zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Unesco!


Wietnam – ciekawostki i informacje praktyczne

Wietnam kryje wiele ciekawostek i informacji, o których warto wiedzieć przed podróżą. Oto garść z nich:

  • Najpopularniejszym środkiem transportu w Wietnamie są motocykle. Zarejestrowanych jest podobno 45 mln jednośladów.
  • Wietnam jest wiodącym na świecie eksporterem orzechów nerkowca i czarnego pieprzu.
  • Wietnam słynie z upraw: kawy, herbaty, ryżu, ananasów oraz tytoniu.
  • Polacy podróżujący do Wietnamu objęci są obowiązkiem wizowym.
  • Góry i wyżyny zajmują około 70% powierzchni Wietnamu.
  • Od maja do listopada w Wietnamie trwa pora deszczowa.
  • Tradycyjny wietnamski kapelusz nosi nazwę Non La.
  • Najpopularniejszą wietnamską potrawą jest pho.
  • Narodowym wietnamskim strojem jest Áo Dài.
Ao dai - tradycyjny strój wietnamski na ulicach Sajgonu (Ho Chi Minh)
Więcej artykułów o Wietnamie:

Księżycowy Nowy Rok w Azji Południowo-Wschodniej

Księżycowy Nowy Rok w Azji Południowo-Wschodniej Księżycowy Nowy Rok, znany również jako Festiwal Wiosny, Chiński…

Horoskop na Rok Smoka

Rok Drewnianego Smoka (2024) 10 lutego 2024 roku rozpoczyna się Księżycowy Rok Smoka. Jest to…

Ok!Azja - rozmowa z Linh, Wietnamką z Białegostoku

Ok!Azja do Rozmowy - Rok Smoka Witamy w roku Smoka! Z tej okazji przygotowaliśmy dla…

Święto Środka Jesieni i jego obchody w Sajgonie - Ok!Azja

Święto Środka Jesieni (Mid-Autumn Festival) w Sajgonie Tym razem na kanale Ok!Azja zabierzemy Was w…

Ferie w Azji

Leżak zamiast nart, czyli ferie w Azji Ucieczka przez zimą? Jesteśmy na tak! Cudowne krajobrazy,…

Bún thịt nướng – wersja masterchef

Przepis na bún thịt nướng - autentyczne smaki Wietnamu mogą zagościć także w Twojej kuchni!…

Hoi An - miasto lampionów

Hoi An - kolorowe miasto lampionów Zapraszamy do Hoi An, jednego z najpiękniejszych wietnamskich miast.…

Świątynia Niebiańskiej Pani w Sajgonie - Ok!Azja

Świątynia Niebiańskiej Pani - zwiedź ją z Ngan! W tym odcinku Ok!Azja Ngan zabierze Was…

Pora deszczowa w Wietnamie

Jak przetrwać porę deszczową w Wietnamie? – sprawdzone wskazówki Zróżnicowane ukształtowanie terenu i klimat Wietnamu …

Think Tank Southeast Asia - Łukasz Kozłowski o życiu i biznesie w Wietnamie

Łukasz Kozłowski o życiu i biznesie w Wietnamie - Think Tank Southeast Asia Jak żyć…

Ok!Azja do Rozmowy - Adrian i Łukasz o filmach w Wietnamie

Ok!Azja do Rozmowy - filmowo o Wietnamie Wracamy z kolejnym odcinkiem podcastu Ok!Azja do Rozmowy.…

Niezbędnik podróżnika do Azji

Niezbędnik podróżnika do Azji Południowo-Wschodniej Skoro tu jesteś istnieje duże prawdopodobieństwo, że właśnie planujesz podróż…

Ok!Azja - wizyta w galerii pop-up w Sajgonie

Ok!Azja - Stowarzyszenie Sztuk Pięknych w Sajgonie Z czym kojarzy się Sajgon? Na pewno z…

Wietnamskie naleśniki banh xeo - Ok!Azja

Wietnamskie naleśniki banh xeo na kanale Ok!Azja Kuchnia uliczna Wietnamu znana jest na całym świecie…

Lunchowy zaułek w Sajgonie - Ok!Azja

Wietnamskie naleśniki banh xeo na kanale Ok!Azja W naszych filmach na kanale Ok!Azja na YouTube,…

Ok!Azja do Rozmowy - sport w Azji

Ok!Azja do Rozmowy - sport w Wietnamie Sport to zdrowie! Czy Wietnamczycy też tak myślą?…

Mama jedzie do Azji!

Mama sama na wyjeździe Mama sama na wakacjach to nieczęsty widok, szczególnie jeśli chodzi o…

Festiwal Banh Mi w Sajgonie

Święto wietnamskiej bagietki w Ho Chi Minh City Kto z Was miał już okazję wgryźć…

Pamiątki z Wietnamu

Pamiątki z Wietnamu – co przywieźć z podróży? Co przywieźć z Wietnamu? To jedno z…

Najsmaczniejszy wietnamski deser - Chuoi Nep Nuong - Ok!Azja

Najsmaczniejszy wietnamski deser - Chuoi Nep Nuong - Ok!Azja Zapraszamy na kolejny odcinek Ok!Azja (to…

Ok!Azja do Rozmowy - Rok Kota czy Królika? Co w Azji słychać?

Ok!Azja do Rozmowy - Rok Kota czy Królika? Co w Azji słychać? Mamy dla Was…

Wyprawa badawcza do Hanoi i Sapy

Study Tour w Północnym Wietnamie– co słychać w Hanoi i Sa Pa? Kochamy energię dużych…

Co zabrać do Wietnamu?

Co zabrać do Wietnamu? Planujesz wakacje w Wietnamie i zastanawiasz się co ze sobą zabrać? …

Tradycyjne Wietnamskie wesele u Czerwonych Dao

Z górskiej wędrówki za stół weselny – Wietnam niecodziennym szlakiem Wietnam jest krajem intensywnym, barwnym…

Phu Quoc w pigułce

Phu Quoc w pytaniach i odpowiedziach Dużą popularnością wśród polskich (i nie tylko!) turystów cieszy…

Lunch z Trinh - bun dau mam tom - Ok!Azja

Lunch z Trinh - bun dau mam tom - Ok!Azja Zapraszamy na kolejną już kulinarną…

Phu Quoc - perła Wietnamu

Phu Quoc – raj w Wietnamie Wietnam kojarzy nam się głównie z pędzącymi skuterami, gwarnymi…

Poranek w Sajgonie z Ngan - co zjeść i czego się napić? - Ok!Azja

Poranek w Sajgonie z Ngan - co zjeść i czego się napić? - Ok!Azja Ngan,…

Bánh Cuốn – co to jest i jak się je przyrządza?

Banh Cuon – Ok!Azja Jak najlepiej rozpocząć dzień w Sajgonie? Oczywiście pysznym śniadaniem! Zapomnij o…

Polski pilot-przewodnik w Azji Południowo-Wschodniej

Polski pilot-przewodnik w Azji Południowo-Wschodniej Wycieczki po Azji z polskim przewodnikiem cieszą się coraz większym…

Azja Południowo-Wschodnia otwarta na turystów - #PoraNaAzje

Azja Południowo-Wschodnia otwarta na turystów Azja Południowo-Wschodnia otwiera swoje granice. Z każdym tygodniem lista krajów…

Wietnam otwarcie dla turystów

Czy Wietnam jest otwarty dla turystów? Otwieranie się krajów Azji Południowo-Wschodniej po pandemii Od 15…

Wizyta w Świątyni Jadeitowego Cesarza

Wizyta w Świątyni Jadeitowego Cesarza Świątynia Jadeitowego Cesarza to jedno z miejsc, które szczególnie warto…

12 najlepszych dań Hue

TOP 12 dań Hue Jaka jest kuchnia Hue? Turyści tłumnie odwiedzają Huế nie tylko ze…

Jak jeść Pho? - Ok!Azja

Jak jeść Pho? - Ok!Azja Zapraszamy na kolejny film na kanale Ok!Azja na YouTube. Tym…

Księżycowy Nowy Rok – centrum noworocznej rozrywki w Sajgonie

Centrum Noworocznej Rozrywki w Sajgonie Święto Tết, czyli Wietnamski Nowy Rok, to najważniejszy dzień w…

Motorem po Wietnamie - Ok!Azja

Motorem po Wietnamie - Ok!Azja Będąc w Wietnamie z pewnością zwróciłeś uwagę na ilość motorów…

Motorowa wycieczka z Sajgonu przez Cat Tien, Mui Ne oraz Long Hai

Motorowa wycieczka z Sajgonu przez Cat Tien, Mui Ne oraz Long Hai Razem z moją…

Nowy Rok Księżycowy - Ok!Azja do Rozmowy

Nowy Rok Księżycowy Spieszymy z informacją, że właśnie ruszył drugi sezon naszego podcastu Ok!Azja do…

Co zjeść w Sajgonie w porze lunchu - Ok!Azja

Co zjeść w Sajgonie w porze lunchu Kuchnia wietnamska jest smaczna, zdrowa, kolorowa, niezwykle aromatyczna…

Odkryj tajemnice Huế, miasta cesarzy i niesamowitej historii

Odkryj tajemnice Huế, miasta cesarzy i niesamowitej historii Huế to miasto położone w centralnej części…

Uprawa pieprzu w Azji Południowo-Wschodniej

Gdzie pieprz rośnie? A gdyby tak rzucić wszystko i uciec, gdzie pieprz rośnie? Czy miałbyś/łabyś…

Najpopularniejsze jaskinie w Wietnamie

Najpopularniejsze jaskinie w Wietnamie Czytając artykuły o Wietnamie z pewnością znajdziemy wzmiankę o tym, że…

Jaskinie w Wietnamie: Phong Nha

Jaskinie w Wietnamie: Phong Nha Naszą wycieczkę przez czeluści wietnamskich jaskiń zaczynamy od najbardziej oczywistego…

Dziedzictwo kulturowe UNESCO w Azji Południowo-Wschodniej

Zabytki UNESCO w Azji Południowo-Wschodniej Co warto zobaczyć w Azji? To jednocześnie tak proste i…

Ciekawe i mało popularne miejsca w Sajgonie

Ciekawe i mało popularne miejsca w Sajgonie Marzą Ci się wakacje w Wietnamie i spędzenie…

Jak zrobić świeże sajgonki? - Ok!Azja

Jak zrobić świeże sajgonki? - Ok!Azja Nakręciliśmy odcinek o Pho, przyszła więc pora na opowiedzenie…

Ok!Azja do Rozmowy - święta w Azji

Ok!Azja do Rozmowy - Święta w Azji Za nami ostatni odcinek pierwszego sezonu podcastu Ok!Azja…

Quy Nhơn – nie do końca odkryta jeszcze perła Wietnamu

Quy Nhơn – nie do końca odkryta jeszcze perła Wietnamu Miasto Quy Nhơn to coraz…

Ok!Azja do Rozmowy - Krzysztof Michałowski o życiu w Wietnamie

Ok!Azja do Rozmowy - Krzysztof Michałowski o życiu i pracy w Wietnamie Zapraszamy na kolejny,…

Ok!Azja do Rozmowy - azjatyckie przesądy

Ok!Azja do Rozmowy - wróżby i przesądy w Azji Zapraszamy na kolejny odcinek podcastu Ok!Azja…

Nawiedzone miejsca w Sajgonie - Ok!Azja

Nawiedzone miejsca w Sajgonie Zapraszamy na kolejny film o Azji Południowo-Wschodniej na naszym kanale Ok!Azja.…

Ok!Azja do Rozmowy - Pandemia COVID w Wietnamie

Ok!Azja do Rozmowy - Pandemia COVID-19 w Wietnamie Zapraszamy na kolejny, 10 już odcinek podcastu…

Ok!Azja - Wszystko o Wietnamie

Ok!Azja- najważniejsze informacje o Wietnamie Wietnam - jedno z najpiękniejszych i najciekawszych krajów Azji. Z…

Ok!Azja do Rozmowy - Adrian Zagrodzki i Łukasz Kozłowski o życiu w Wietnamie

Ok!Azja do Rozmowy - Życie w Wietnamie Zapraszamy na kolejny odcinek podcastu Ok!Azja do Rozmowy!…

Ok!Azja do Rozmowy - Paweł Górski

Ok!Azja do Rozmowy - Paweł Górski Zapraszamy na ósmy odcinek podcastu z cyklu Ok!Azja do…

Czego nie można przywozić z Azji?

Czego NIE MOŻNA przywozić z Azji? Celem wyjazdu dla wielu osób jest nie tylko zwiedzanie…

Kuchnie Azji od kuchni - Ok!Azja do Rozmowy

Ok!Azja do Rozmowy - Kuchnie Azji od kuchni Zapraszamy na kolejny, szósty już odcinek cyklu…

Ok!Azja do Rozmowy - Ewakuacja Sajgonu

Ok!Azja do Rozmowy - Ewakuacja Sajgonu Zapraszamy na nowy odcinek Ok!Azja do Rozmowy, w którym…

Ok!Azja do Rozmowy - Adrian Zagrodzki o mniejszościach etnicznych w Wietnamie

Ok!Azja do Rozmowy - Mniejszości Etniczne Wietnamu Na kanale Ok!Azja jest już nowy odcinek z…

Ok!Azja do Rozmowy - Piotr Druzgała

Ok!Azja do Rozmowy - Piotr Druzgała Na naszym kanale Ok!Azja dostępnym na YouTube oraz największych…

Skyline Sajgonu - nowy film na kanale Ok!Azja

Panorama Centrum Sajgonu Z czym kojarzy się Sajgon? Z ruchem ulicznym. Ze świetną kawą z…

Ok!Azja do Rozmowy - Radosław Nawrot

Ok!Azja do Rozmowy - Radosław Nawrot Na naszym kanale Ok!Azja, pojawił się drugi odcinek cyklu…

Ho Chi Minh City w dobie pandemii

Lockdown w Sajgonie, czyli jak Wietnamczycy walczą z pandemią? Rok 2020 zmienił oblicze całego świata.…

Sapa – przygoda w górach Wietnamu

Sapa – otulona obłokami północ Wietnamu Hanoi, Ho Chi Minh City oraz Da Nang to…

Premiera cyklu Ok!Azja do rozmowy - Asia Matejko

Premiera cyklu Ok!Azja do Rozmowy - Asia Matejko Ok!Azja do Rozmowy, to nowy cykl podcastów…

PrzygodowAnia - podcast z udziałem Łukasza Kozłowskiego

PrzygodowAnia - podcast z udziałem Łukasza Kozłowskiego Miło nam poinformować, że Łukasz Kozłowski, jeden z…

COVID-19 w Azji. Kiedy otwarcie granic? Gdzie można teraz pojechać?

Kiedy otwarcie granic w Azji? Gdzie można teraz wyjechać? Mija ponad półtora roku od momentu,…

Jak obrać i zjeść duriana?

Jak pachnie i smakuje durian? Durian bez wątpienia jest najbardziej kontrowersyjnym owocem na świecie. Albo…

Karmienie duchów w Wietnamie

Karmienie duchów w Wietnamie Wietnam duchami i duchowością stoi! Do takiego przekonania doszedłem niedługo po…

Jak parzyć kawę po wietnamsku wg Adriana Zagrodzkiego?

Jak zaparzyć wietnamską kawę krok po kroku? Kuchnia azjatycka staje się coraz bardziej popularna: po…

Północ Wietnamu poza utartym szlakiem

Północ Wietnamu poza utartym szlakiem Jednoślad w Wietnamie to maszyna utrzymująca na dwóch kołach całe…

Sport w Wietnamie - poranne treningi

Poranne treningi w Sajgonie Joga? Sztuki walki? Taniec towarzyski? A może jogging? Nie jest tajemnicą,…

Polacy w Azji

Polacy w Azji – o naszych rodakach, którzy zasłynęli na azjatyckiej ziemi Polaków lub ludzi…

Motocyklem przez ulice Wietnamu - Adrian Zagrodzki

Motory w Sajgonie – praktyczne zastosowanie i sposoby na wyróżnienie się w tłumie Jeśli zapytacie…

Z drugiej strony Wietnamu – o zaświatach słów kilka

Zmarły też człowiek! – czyli o wietnamskich zaświatach słów kilka Dzieciństwo to dla wielu osób…

Horoskop na Rok Bawoła Wodnego 2021

Dobrobyt i wytrwałość – Rok Metalowego Bawoła (2021) W połowie lutego 2021 r. rozpoczyna się…

Nowy rok w Wietnamie - Adrian Zagrodzki

Jak Wietnamczycy (i nie tylko) świętują Nowy Rok Księżycowy? „Tết Nguyên Đán (Pierwszy Dzień Kalendarza…

Duchowość w Wietnamie oczami Krzysztofa Michałowskiego

W blasku Księżyca – najciekawsze wietnamskie wierzenia i zwyczaje Niezależnie czy wybierzecie się w wakacyjną…

Wietnam w pigułce - Krzysztof Michałowski

Wstęp do Wietnamu Wietnam to coraz popularniejszy wśród podróżników kraj Azji Południowo-Wschodniej, leżący na Półwyspie…

F1 w Singapurze i Wietnamie

Wyścigi F1 w Singapurze i Wietnamie Formuła 1 zyskuje co raz większe grono zwolenników na…

Ciasteczka księżycowe

Ciasteczka księżycowe i Święto Środka Jesieni Zanim przejdziemy do rozkoszowania się kształtami, kolorami i wachlarzem…

Durian – król owoców!

Durian – najbardziej śmierdzący owoc to król owoców! Durian to nie tylko jeden z najbardziej…

Kiedy jechać do Azji?

Kiedy jechać do Azji? Planując wyjazd w odległy region świata zadajesz sobie mnóstwo pytań: kiedy…

Kiedy jechać do Wietnamu?

Kiedy jechać do Wietnamu? Klimat, pogoda i temperatura w Wietnamie Klimat i pogoda w Wietnamie…

5 ciekawych (turystycznych i nieturystycznych) miejsc w Sajgonie, które warto odwiedzić

5 ciekawych miejsc w Sajgonie, które warto odwiedzić W Sajgonie znajdziemy mnóstwo ciekawych, wartych zobaczenia…

Pamiątki z Azji

Pamiątki z Azji – co przywieźć z egzotycznej podróży? Co przywieźć z Wietnamu, Tajlandii, Malezji?…

TOP 5 zup w Sajgonie

TOP 5 zup w Sajgonie Wietnamska kuchnia jest znana na całym świecie i przez wielu…

„Miesiąc duchów” w Wietnamie – jak przetrwać najbardziej pechowy miesiąc roku?

„Miesiąc duchów” – jak przetrwać najbardziej pechowy miesiąc w Wietnamie? „Nie rozwieszaj prania na noc”…

TOP 5 napojów do spróbowania w Sajgonie

TOP 5 napojów do spróbowania w Sajgonie Odwiedzając tropikalne kraje Azji Południowo-Wschodniej mamy niesamowitę okazję…

Wietnam – wakacje w pięknym i gościnnym kraju na drugim końcu świata

Wietnam – niezapomniane wakacje w pięknym i gościnnym krajuna drugim krańcu świata Choć Polskę i…

Symbole Wietnamu

Symbole Wietnamu Z czym kojarzy Ci się Wietnam? Z aromatem pho, z chroniącym przed słońcem…

Mui Ne – dawniej rybacka wioska, dziś popularny nadmorski kurort

Mui Ne – dawniej rybacka wioska, dziś popularny nadmorski kurort Niewielka miejscowość Mui Ne (Mũi…

Delta Mekongu – rdzawa rzeka, zielone palmy i długie czółna

Delta Mekongu - wietnamska stolica kokosów i kanałów Brunatna rzeka, kłaniające się ku niej zielone…

Pitaja – azjatycki smoczy owoc

Pitaja – azjatycki smoczy owoc Azja słynie z owoców o dziwnych kształtach, kolorach i… zapachach.…

This is gonna be the best day of your life! (część 4. podróży „Przez Azję”)

This is gonna be the best day of your life! (część 4. podróży „Przez Azję”)…

Sajgon i Delta Mekongu – relacja z wycieczki

Sajgon i Delta Mekongu – relacja z wycieczki Ostatnio mieliśmy okazję oprowadzić niesamowicie pozytywną, 13-osobową…

Nocny Sajgon oraz Delta Mekongu – fotorelacja

Nocny Sajgon oraz Delta Mekongu – fotorelacja Za nami kolejne wycieczki po Sajgonie oraz Delcie…

Hanoi – stolica Wietnamu i "Paryż Wschodu"

Hanoi – stolica Wietnamu i "Paryż Wschodu" Stolica Wietnamu, Hanoi, słynie ze wspaniałej, zabytkowej architektury…

Uliczna kuchnia Wietnamu – smacznie i tanio

Uliczna kuchnia Wietnamu – smacznie i tanio Kuchnia wietnamska cieszy się dużą popularnością praktycznie na…

20 ciekawostek i faktów o Wietnamie

20 ciekawostek i faktów o Wietnamie Wietnam to piękny i różnorodny kraj zachwycający kulturą, kuchnią,…

Kuchnia wietnamska – tradycyjne smaki Wietnamu

Kuchnia wietnamska – tradycyjne smaki Wietnamu Kuchnia wietnamska – smaczna, zdrowa, sycąca i niezwykle kolorowa!…

Non la – symbol Wietnamu

Non la – symbol Wietnamu Kapelusz non la jest bez wątpienia jednym z najbardziej charakterystycznych…

Kuchnia regionalna Wietnamu

Regionalna kuchnia Wietnamu Podróżując po Wietnamie z pewnością da się zauważyć, iż mimo wielu wspólnych…

Kwiat lotosu – symbol Wietnamu

Kwiat lotosu – symbol Wietnamu Lotos – kwiatowy symbol Azji, który pokochał cały świat. Mieszkańcy…

Top 12 rzeczy, które trzeba zrobić w Sajgonie

Top 12 rzeczy, które trzeba zrobić w Sajgonie Każdy zakątek globu ma swoją listę rzeczy,…

Popularne potrawy kuchni azjatyckiej

Popularne potrawy kuchni azjatyckiej Kuchnia azjatycka jest znana i uwielbiana na całym świecie. Pod tym…

Ognisty Kot żeński – czyli o chińskim horoskopie słów kilka

Ognisty Kot żeński – czyli o chińskim horoskopie słów kilka Na pierwszym roku studiów na…

Dziwne owoce egzotyczne z Azji

Dziwne owoce egzotyczne z Azji Z czego słynie Azja? Oczywiście z egzotycznych owoców! Smaczne, soczyste,…

Rodzinne wakacje w Wietnamie – podróż z dzieckiem

Rodzinne wakacje w Wietnamie – podróż z dzieckiem Podróże są wspaniałe, a jeśli jedziemy z…

Drony w Azji - obowiązujące przepisy

Drony w Azji - obowiązujące przepisy Latanie dronem (bezzałogowym statkiem powietrznym), jest bardzo ekscytującym doświadczeniem,…

Kawa po wietnamsku

Kawa po wietnamsku Większości z nas Wietnam kojarzy się przede wszystkim z pięknymi krajobrazami zielonych…

Wietnam – Sajgon i Delta Mekongu (część 3. wycieczki „Przez Azję”)

Wietnam – Sajgon i Delta Mekongu (część 3. wycieczki „Przez Azję”) Zapraszamy na trzecią część…

Witajcie w roku Ziemnej Świni!

Witajcie w roku Ziemnej Świni! Jest to trzydziesta szósta z sześćdziesięciu możliwych kombinacji nazw lat …

Sajgon – największe miasto i serce Wietnamu

Sajgon – największe miasto i serce Wietnamu Sajgon bez wątpienia można uznać za centrum Wietnamu,…

Szczepienia przed podróżą do Wietnamu

Szczepienia przed podróżą do Wietnamu Wybierając się do krajów tropikalnych, jakimi niewątpliwie są państwa Azji…

Piwo w Wietnamie

Piwo w Wietnamie Pikantny ryż, chrupiące sajgonki czy świeżo przygotowane, gorące Phở najlepiej smakują z…

12 najobrzydliwszych przysmaków kuchni azjatyckiej

12 najobrzydliwszych przysmaków kuchni azjatyckiej Pamiętacie amerykańskie reality show „Fear Factor" („Nieustraszeni"), w którym uczestnicy…

Bezpieczeństwo w Wietnamie. Przewodnik

Bezpieczeństwo w Wietnamie. Przewodnik Wybierając wakacyjny kierunek podróży, szczególnie tak egzotyczny jak kraje Azji Południowo-Wschodniej,…

Czy taki balut straszny, jak go malują?

Czy taki balut straszny, jak go malują? Boję się!Ale naprawdę muszę?!Litości!Ugryźć? Jak to można ugryźć?!To…
Masz ochotę na więcej? Zobacz nasze wycieczki po Azij!