Choć Polskę i Wietnam dzielą tysiące kilometrów, czasem dziesiątki godzin spędzonych w samolotach i na lotniskach – nie straszne to podróżnikom. Chęć spędzenia wyjątkowych chwil w tak pięknym i gościnnym kraju jest silniejsza.

Górski krajobraz WietnamuGórski krajobraz Wietnamu

Dlaczego Wietnam?

Dawniej egzotyczny kraj na końcu świata, dostępny tylko dla nielicznych. Dziś coraz popularniejszy, coraz chętniej odwiedzany i zamieszkiwany przez naszych rodaków. Zakochani w pięknych krajobrazach, pysznej kuchni i gościnności Wietnamczyków chętnie tam powracamy.

Gorąca i pikantna Pho, liczne i bogato zdobione świątynie, uśmiechnięci Wietnamczycy oraz zapierające dech w piersiach widoki – to zaledwie garstka powodów, dla których turyści wybierają Wietnam. Nieważne czy lubimy wypoczywać na plaży popijając świeżo wyciśnięty sok, czy eksplorować popularne miasta i niedotknięte jeszcze turystyką wioski – Wietnam będzie idealny. Wietnam może być docelowym miejscem naszej wycieczki albo jednym z przystanków podczas naszej wielkiej, azjatyckiej przygody.

Dlaczego wczasywazji.pl?

Jesteśmy profesjonalną firmą organizującą wycieczki po Azji, znającą Wietnam od podszewki. Mieszkamy tu, pracujemy, przyjaźnimy się z Wietnamczykami, kochamy ten kraj i uważamy go za swoją drugą ojczyznę. Pokażemy Ci kultowe miejsca, które powinien odwiedzić każdy odwiedzający ten kraj, ale i perełki, do których dociera już niewielu turystów. Organizujemy zarówno wycieczki jednodniowe, np. Sajgon nocą, wycieczki objazdowe po kraju (oraz kilku krajach: Kambodża, Tajlandia i Wietnam) czy tematyczne, np. Food Trip. Odwiedzisz z nami tętniące życiem miasta, np. Hanoi czy Hue, przepłyniesz się rzeką Mekong (a nawet i spędzisz noc w wietnamskiej wsi pośród palm kokosowych i bananowców) czy odpoczniesz z dala od zgiełku na północy kraju. Wczasywazji.pl świetnie też się sprawdza jako organizator wymarzonej podróży poślubnej!

Zapewniamy polsko i angielskojęzycznych przewodników oraz komfortowe hotele. Wycieczki to nasza pasja!

Wczasywazji.pl to biuro ciekawszych podróży, które organizuje wycieczki szyte na miarę.

wietnam-ciekawostki-infografika Poznaj Wietnam, zaplanuj idealne wakacje. Gdzie? kiedy? jak?

Wietnam w pigułce

Wietnam położony jest w południowo-wschodniej części Azji, na półwyspie Indochińskim. Sąsiaduje z Chinami, Kambodżą oraz Laosem. Powierzchnia Wietnamu wynosi 331 212 km², mając tym samym 66. miejsce na świecie. Kraj zamieszkuje około 90 mln mieszkańców.

Dong – waluta Wietnamu

Oficjalną walutą Wietnamu jest Dong (VND). Jest to jedna z najsłabszych walut na świecie. USD to ponad 20000 VND! Dong składa się z 10 hao i 100 xu. Monet nie ma już praktycznie w obiegu. Jeśli jednak już je mamy, należy wiedzieć, że Wietnamczycy niechętnie je przyjmują. Lepiej więc unikać tego środka płatności.

Słowo dong, w języku wietnamskim oznacza miedź albo brąz. Przed francuską kolonizacją monety wybijano właśnie w miedzi – stąd ta nazwa. Gdy Wietnam był częścią Francuskich Indochin, obowiązywała waluta piastr. W 1946 roku zastąpił ją dong.

Jaką walutę zabrać do Wietnamu? Najlepiej dolary – nazywane są często drugą walutą Azji. Bez problemu wymienisz je na miejscu, a w niektórych miejscach też i zapłacisz. Dongi można również wypłacać z bankomatów, ale warto wiedzieć, że pobierana jest wówczas prowizja i przelicznik nie jest już tak korzystny.

Pamiętaj, aby wymieniać pieniądze na bieżąco – tyle ile potrzebujesz – bo możesz mieć problem z wymianą dongów na dolary.

zabawa-dziecka-w-wietnamie Poznaj Wietnam, zaplanuj idealne wakacje. Gdzie? kiedy? jak?

Pogoda w Wietnamie

Wietnam, pod względem klimatycznym jest bardzo zróżnicowany. Kraj można podzielić na dwie strefy: północ oraz południe. Na północy panuje klimat zwrotnikowy wilgotny, a na południu klimat równikowy wilgotny. W całym kraju często występują monsuny, jest wysoka temperatura powierza oraz wilgotność, opady deszczu, a nawet tajfuny.

Na północy od Hue występują 4 pory roku: wiosna, lato, jesień, zima. W tych regionach jest zdecydowanie chłodniej niż na południu kraju. Najzimniej jest w styczniu, kiedy temperatury powietrza spadają do 13-14 stopni Celsjusza. Najcieplejszym miesiącem jest natomiast lipiec – średnio 28 stopni Celsjusza. Najwięcej opadów deszczu występuje w miesiącach od maja do września.

Na południe od Hue przez cały rok jest ciepło i wilgotno. Wyróżnia się tu dwie pory roku: suchą, trwającą od grudnia do maja oraz deszczową, która trwa od czerwca do listopada. Najchłodniejszym miesiącem jest grudzień, kiedy temperatura powietrza spada do 21 stopni Celsjusza. Najcieplejszymi miesiącami są maj i czerwiec z temperaturami powietrza 29-30 stopni Celsjusza.

Bezpieczeństwo w Wietnamie

Przed podróżą, wiele osób zadaje sobie pytanie: „czy Wietnam jest bezpieczny?”. Wietnam uważany jest za bezpieczny kraj, ale tak jak w każdym miejscu na Ziemi, należy trzymać się pewnych zasad. Np. nie przyjmować zaproszeń od nieznajomych, jeść w popularnych miejscach, korzystać z aplikacji taksówkowych lub korporacji, np. Malinh albo Vinasun, zawsze zapinać pasy podczas jazdy samochodem.

Zdarzają się kradzieże, głównie w dużych miastach. Jeśli zostaną skradzione nam pieniądze czy dokumenty, należy jak najszybciej zgłosić ten fakt policji. W przypadku kradzieży paszportu, należy skontaktować się z się Ambasadą Polski w Wietnamie.

Ambasada RP w Hanoi
3 Chua Mot Cot, Hanoi, Wietnam
Tel.: (0084 24) 384 520 27
Fax: (0084 24) 382 369 14
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Czy lecąc do Wietnamu należy się szczepić? WHO, czyli Światowa Organizacja Zdrowia zaleca szczepienia przeciw żółtaczce typu A i B, durowi brzusznemu i tężcowi. Wykonuje się je na 4 do 6 tygodni przed podróżą do Wietnamu.

Pamiętaj, aby zawsze przed podróżą sprawdzać bieżące informacje na stronie MSZ oraz zarejestrować się w systemie Odyseusz.

Błękitne wody Zatoki Ha Long

Czas na zwiedzanie Wietnamu

Wietnam potrafi zaskoczyć nie tylko ilością ciekawych miejsc, ale wspaniałymi smakami oraz gościnnością mieszkańców. Turystów zachwyci stolica Wietnamu – Hanoi. Znajduje się tu zbudowana w 1042 roku pagoda na Jednej Kolumnie, Cytadela Cesarska, Mauzoleum Hồ Chí Minha czy Świątynia Literatury.

Innym popularnym miastem jest Ho Chi Minh, znane również jako Sajgon (nazwa ta funkcjonowała do 1976 roku). Katedra Notre-Damme, gmach Teatru Miejskiego, klimatyczne kamienice i ekskluzywne kamienice w centrum przypominają nieco Paryż.

Wystarczy odjechać kilka kilometrów, by zobaczyć prawdziwy Wietnam. Serce skradną nam też widoki Sa Pa czy dawny portugalski port Hội An. Około 70 km od Sajgonu znajdują się tunele Củ Chi – popularne miejsce wędrówek. Wybudowane zostały podczas wojny i miały aż 200 km (zachowało się 120 km)! Znajdowały się tam: szpitale, sypialnie, kuchnie.

Przepięknym miejscem, gdzie można odpocząć od zgiełku jest Park Narodowy Phong Nha-Kẻ Bàng położony w północnej części Wietnamu. Znajdują się tu liczne jaskinie i podziemne rzeki. W 2003 roku, Park Narodowy Phong Nha-Kẻ Bàng został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturalnego UNESCO.

Nieodłącznym punktem wizyty w Wietnamie jest też oczywiście Delta Mekong i położone w pobliżu klimatyczne wioski. Ogromnym powodzeniem cieszy się również Zatoka Ha Long w północnej części Wietnamu, gdzie podziwiać można wyłaniające się ponad ziemię skaliste wyspy.

Ciekawostki z Wietnamu

Wietnam kryje wiele ciekawostek i informacji, o których warto wiedzieć przed podróżą. Oto garść z nich:

  • Narodowym wietnamskim strojem jest Áo Dài.
  • Tradycyjny wietnamski kapelusz nosi nazwę Non La.
  • Góry i wyżyny zajmują około 70 procent powierzchni Wietnamu.
  • Najpopularniejszą wietnamską potrawą jest Pho.
  • Polacy podróżujący do Wietnamu objęci są obowiązkiem wizowym.
  • Od maja do listopada w Wietnamie trwa pora deszczowa.
  • Wietnam słynie z upraw: kawy, herbaty, ryżu, ananasów oraz tytoniu.
  • Najpopularniejszym środkiem transportu w Wietnamie są motocykle. Zarejestrowanych jest podobno 45 mln jednośladów.
  • Wietnam jest wiodącym na świecie eksporterem orzechów nerkowca i czarnego pieprzu.