Jak pachnie i smakuje durian?

Durian bez wątpienia jest najbardziej kontrowersyjnym owocem na świecie. Albo się go uwielbia i spożywa kilogramami, albo nienawidzi i unika, jak tylko może. Skąd ta skrajność? Powodem jest bardzo specyficzny, intensywny, nieprzyjemny zapach. Wielu określa go jako mieszankę zepsutej śmietany z cebulą. Z tego też powodu nie można go wnosić do bardzo wielu miejsc, np.: muzeów, hoteli czy nawet komunikacji miejskiej. Sprezentowanie duriana bliskim w Polsce też może być problemem, ponieważ nie można go wnosić na pokład samolotu!

Azjaci mawiają, że „pachnie, jak piekło, smakuje, jak niebo”. Jednym kojarzy się nieco z jadalnymi kasztanami albo orzechami laskowymi, innym ze słodką rybą. Jedno jest pewnie! Nie warto sugerować się opinią innych, a samemu spróbować duriana.

Durian - król owoców

„Obieranie duriana za pomocą Adriana”

Duriana można kupić na każdym bazarze czy w markecie w Wietnamie, Tajlandii, Birmie albo Kambodży. W sprzedaży dostępne są już obrane owoce, szczelnie zapakowane w folii, ale jak to mawia Adrian: „własnoręcznie obrany durian smakuje najintensywniej”.

W naszym najnowszym filmie, Adrian Zagrodzki pokazuje i opowiada jak jeść duriana. Z naszego materiału dowiecie się również:

  • Jak sprawdzić czy durian jest dojrzały?
  • Jak smakuje owoc duriana
  • Ile kosztuje durian?
  • Jak obrać duriana?
  • Jak jeść duriana?
  • Czy można jeść duriana pijąc alkohol?
  • Co robi się z duriana?
  • I wiele, wiele wiele więcej!

Jeśli wciąż Wam mało naszego Adriana, przypominamy, ze całkiem niedawano można było zobaczyć go w dwóch programach telewizyjnych: „Szokujące potrawy" oraz „Jestem z Polski". Zapraszamy również po więcej na nasz kanał na YouTube. Zobaczycie tam, jak zaparza się wietnamską kawę czy dowiecie sie nieco więcej o składaniu darów duchom

Duriana, ale i nie tylko, spróbujecie podczas naszej kulinarnej wycieczki po Wietnamie

Jesteście #teamdurian czy #teamantydurian? Koniecznie dajcie znać w komentarzu pod filmem!

Miłego oglądania!

Adrian Zagrodzki Wietnam

Adrian Hai Phong Zagrodzki

Bardziej wietnamski niż najstarsi Wietnamczycy, znawca wietnamskiej kultury i języka, kiedy trzeba – niezastąpiony korespondent w dobie pandemii. Doskonale czuje się nie tylko w Azji, ale także przed kamerą.

Masz ochotę na więcej? Zobacz nasze wycieczki po Azij!