Sri Lanka – w zielonym królestwie czarnej herbaty

Herbata i krykiet – to dla większości pierwsze skojarzenia ze Sri Lanką. Z pewnością nie można odmówić im trafności, ale Sri Lanka ma zaoferowania o wiele więcej (i jeszcze trochę)! Warto więc uwzględnić to w swoich planach wyjazdowych. Tym bardziej, ze Sri Lanka staje się ostatnio wiodącym kierunkiem w wielu podróżniczych rankingach (edit: jest to także pierwszy kraj Azji, który otworzył się dla turystów po pandemii)!

Ta idylliczna wyspa kusi imponującą przyrodą, rajskimi plażami, zapierającymi dech w piersiach pozostałościami starożytnych kultur, sympatycznymi mieszkańcami i pyszną kuchnią. Zakochasz się w świątyniach na wysokich skałach, niekończących się połaciach zielonych plantacji herbaty, tajemniczej i wywołującej dreszcz emocji dżungli. Podsumowując - znajdziesz tu wszystko, czego możesz oczekiwać po udanym urlopie.

Kilka faktów o Sri Lance

Sri Lanka to niewielkie państwo w Azji Południowo-Wschodniej, położone na wyspie Cejlon, na Oceanie Indyjskim, u samych stóp Indii (po ich wschodniej stronie). Choć powierzchnia kraju nie jest wielka, mieści się na niej mnóstwo wyjątkowych punktów, które chcemy Ci pokazać!

Pełna nazwa państwa brzmi: Demokratyczno-Socjalistyczna Republika Sri Lanki, choć raczej nie spotkasz jej w przewodnikach turystycznych. Zdecydowanie częściej przewijać się tam będzie po prostu „Sri Lanka”, co w staroindyjskim oznacza „olśniewający kraj” i „Cejlon” – zmodyfikowana przez Brytyjczyków dawna nazwa Silam (brzmienie w języku palijskim) i obowiązująca dla całego kraju do 1972 r., obecnie dotycząca tylko samej wyspy, na której położona jest Sri Lanka oraz… marki herbacianej!

Sri Lankę zamieszkuje około 20 milionów mieszkańców. Trzy czwarte tutejszej ludności stanowią Syngalezi – lud pochodzenia indyjskiego, wyznający głównie buddyzm theravada, kolejną pod względem wielkości grupą etniczną są Tamilowie – wyznawcy hinduizmu, a ostatnią – Maurowie – lud pochodzenia arabskiego i wyznawcy islamu. Pewna niewielka grupa lokalnych mieszkańców (licząca kilkuset członków) – tzw. Weddowie, tajemniczy „ludzie lasu” – uchodzi za rdzenny lud Sri Lanki.

I mały ukłon w stronę trafiających tu do nas krzyżówkowiczów – obywatel Sri Lanki to Lankijczyk, a obywatelka – Lankijka ;)

Niedopowiedzeniem było uznanie, że Sri Lanka to odwieczny raj na ziemi, kraj ten niepozbawiony jest bowiem bolesnych doświadczeń zarówno historycznych, jak i związanych z klęskami naturalnymi. W latach 1983-2009 trwała tu wojna domowa pomiędzy rządem Sri Lanki, a tamilskimi separatystami. W roku 2004 nawiedziło wyspę silne tsunami, pociągające za sobą dziesiątki tysięcy ofiar i rujnujące wybrzeże. Po tych trudnych wydarzeniach Sri Lanka powstała jednak silniejsza, odbudowana, unowocześniona i przygotowana na turystów jak nigdy przedtem.

Dlaczego Sri Lanka?

Sri Lanka jest kolebką tradycji buddyjskich w Azji Południowo-Wschodniej. Zastaniemy tu więc wiekowe i zachwycające przykłady architektury i rzeźby buddyjskiej w odłamie theravada. Tyle odnośnie czasów dawnych, a lankijska codzienność jest nie mniej intrygująca: przyjaźni mieszkańcy, oryginalna (i ostra!) kuchnia, zachwycające rękodzieła, barwne święta i festiwale, zróżnicowane kulturowo i religijnie społeczeństwo, które jednak posiada wspólną „świętą górę” – tzw. Szczyt Adama – w pewnym sensie symbolizujący harmonię, w jakiej żyją miejscowi przedstawiciele różnych wyznań.

Jeśli jeszcze dorzucimy do tego rajskie plaże, bujną, tropikalną przyrodę, bogactwo egzotycznych gatunków zwierząt, zielone połacie herbacianych plantacji, stosunkowo niewielkie odległości i znacznie usprawniony ostatnimi czasy transport wewnętrzny, by w sposób łatwy i przyjemny zaznać tego wszystkiego – pomału w naszej wyobraźni kreuje się wręcz idealny kierunek na wczasy w Azji. Dlatego pytanie powinno brzmieć raczej "kiedy jechać na Sri Lankę?".

Jeśli marzy Ci się wyjazd do Azji po pandemii, w pełni otwarta dla turystów Sri Lanka będzie świetnym wyborem, umożliwiając zaszczepionym turystom wizytę bez kwarantanny, a także proponując rozwiązania dla niezaszczepionych lub nie w pełni zaszczepionych podróżnych (szczegóły w naszym serwisie COVID).

Jedni lubią podróżować indywidualnie, inni decydują się na grupowe wycieczki z dużymi biurami podróży, jeszcze inni preferują małe, rodzinno-przyjacielskie grupy. Tak się składa, że specjalizujemy się w tych ostatnich – w niewielkich grupach, którym pokazujemy Azję taką, jaką kochamy i według naszych autorskich programów. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy zorganizowali Twoją wymarzoną podróż poślubną na Sri Lankę tylko we dwoje lub zaopiekowali się indywidualnymi podróżnikami, dołączając ich do grupy fajnych, otwartych ludzi.

Działamy w oparciu o zaufane, przyjacielskie relacje z miejscowymi przewodnikami w różnych zakątkach Azji. Jeśli będzie taka możliwość, zaproponujemy Ci polskiego przewodnika, jeśli nie – lokalnego mówiącego po angielsku, ale i tak zawsze możesz korzystać z naszego wsparcia telefonicznie. W naszych programach, poza standardowymi „must-see”, staramy się uwzględniać jak najwięcej lokalnych smaczków – miejsc ciekawych i niezadeptanych przez turystów. Jeśli zaś chodzi o bazę noclegową na Sri Lance, szukamy dla Ciebie miejsc wyjątkowych, które urzekły nas osobiście.

Co robić na Sri Lance?

Potraktujmy to jako rozgrzewkę, bo nie sposób streścić całego bogactwa zarówno naturalnego, jak i kulturowego tego kraju w kilku zdaniach:

Kontakt z przyrodą

Na pierwszym miejscu wielu turystów stawia słonie – kontakt z tymi majestatycznymi zwierzętami, to zawsze niesamowite przeżycie. Warto jednak pamiętać, że niektóre sierocińce czy słoniowe fundacje, mimo górnolotnych nazw, mają kontrowersyjne opinie, a zwierzęta są tam źle traktowane, warto więc wybierać takie miejsca w sposób przemyślany i skierować swoją uwagę przede wszystkim na parki narodowe, gdzie można obserwować słonie na wolności (np. Udawalawe czy Minneriya National Park). Jeśli już jesteśmy przy przyrodzie, warto zahaczyć o Yala National Park, gdzie zyskamy niepowtarzalną okazję ujrzenia na własne oczy lampartów.

Wizyta na plantacji herbaty

Grzechem byłoby nie wstąpić na Sri Lance na którąś z plantacji herbaty (np. w Hatton czy przy wjeździe do Nuwara Eliya). Pospacerujemy tu wśród herbacianych krzewów, nacieszymy oczy zielenią i malowniczymi wodospadami, poobserwujemy zbieraczy przy pracy i zakupimy herbaciane pamiątki dla bliskich.

Rajskie plaże Sri Lanki

Kolejnym punktem wymarzonych wakacji na Sri Lance będą rajskie plaże i zdobywanie okolicznych wysp. Wszyscy zgodnie polecają białą plażę w Arugam Bay, rodem z reklamy rajskich batoników. Można tu wypocząć w hamaku lub spróbować surfowania – ewentualnie tylko poobserwować mistrzów na fali.

Eksploracja wysp

Poza utartym szlakiem można zainteresować się np. wysepką Neduntivu, wieńczącą północny kraniec Sri Lanki, niczym pompon szpiczastej i lekko przekrzywionej w kierunku zachodnim czapki. Wysepka ma jakieś 6 na 8 metrów i wydaje się być definicją terminu „slow life” - z pewnością ma na to wpływ fakt, że jest to region bardzo rzadko odwiedzany przez turystów.

Wspinaczka

Trochę poleniuchowaliśmy, więc czas na wspinaczkę. Na Sri Lance możecie np. spróbować zdobyć tutejszą „święta górę” - Adams Peak (2243 m n.p.m), czyli miejsce, gdzie, według legendy, Adam zstępując z nieba postawił swoją stopę pierwszy raz na ziemi. Nie jest to szlak dla zaawansowanych - nieustannie pielgrzymują tu setki wiernych, ale oczywiście wymaga pewnego wysiłku, przez co satysfakcja jest również większa. Nie sposób ominąć także słynnej skały Sigiriya (tzw. Lwia Góra), która stała się już niemal symbolem Sri Lanki – wysoka na 200 m, malowniczo ulokowana wśród zieleni, z fortecą na szczycie, z 700 schodami na ten sztyt prowadzącymi i intrygującymi freskami na bocznej ścianie.

Zwiedzanie zabytków

Sri Lanka nie obfituje w zabytki tak jak inne kraje Azji Południowo-Wschodniej, ale za to łatwiej zaliczyć je wszystkie i są one niepowtarzalne, każdy o właściwej tylko sobie, wyjątkowej atmosferze. Miłośnicy zwiedzania koniecznie muszą odwiedzić Anuradhapurę – historyczną stolicę Sri Lanki, pełną pagód, ruin świątyń i posągów buddy. Z pewnością nie zawiodą ich też tajemnicze, buddyjskie świątynie ukryte w skałach w Dambulli.

Sporty wodne

Również miłośnicy sportów wodnych nie będą zawiedzeni tym kierunkiem podróży – Sri Lanka jest wymarzonym miejscem np. dla pasjonatów surfingu czy kitesurfingu.

Święta góra Sigiriya Srilanka
Wycieczki objazdowe przez Sri Lankę

Każda część Sri Lanki jest zupełnie inna, dlatego warto pomyśleć o wycieczce objazdowej – z pewnością będzie to podroż pełna wrażeń i niespodzianek.

Nie zyskamy pełnego obrazu Sri Lanki, jeśli nie znajdziemy chwili na eksplorację tutejszych miast: antycznej Polonnaruwy – dawnej stolicy z imponującym kompleksem ruin; największej metropolii kraju – Kolombo czy położonego w sercu wyspy – Kandy z buddyjską Świątynią Zęba.

Gorąco polecaną, choć być może nieco zaskakującą atrakcją jest też… przejażdżka lokalnym pociągiem. Bardzo malownicza jest np. trasa pomiędzy Ellą i Kandy z bajecznymi widokami za oknem.

Nie można zapomnieć, że Sri Lanka to także ajurweda – starożytny system medyczny wywodzący się z Indii, ale doskonale rozwinięty na Cejlonie. Nie tylko znajdziemy tu liczne centra jogi i medytacji, ale możemy nawet zorganizować wokół nich cały program wycieczki. Na poszukiwanie swojej pierwszej przygody z medytacją według ajurwedy, najbardziej polecane jest Kandy.

 

 Potrzebujesz resetu pod palmami? Pragniesz nadrobić azjatyckie zaległości?

 Wyślij nam wiadomość, a pomożemy Ci zaplanować wymarzone wakacje na Sri Lance

Ciekawostki ze Sri Lanki
  • Lankijczycy jedzą rice&curry dłońmi, nie używając sztućców – taki widok może zaskoczyć obcokrajowca, szczególnie, jeśli zdarzy się w restauracji, choć najczęściej praktykowany jest w lokalnych jadłodajniach.
  • Lankijczycy solą niektóre napoje, np. lime czy tamarind juice. Ma to oczywiście na celu podniesienie walorów smakowych trunku. Z dużą dozą prawdopodobieństwa możemy jednak założyć, że zdecydowana większość Europejczyków, nie byłaby w stanie wypić takiej mieszanki.
  • Lankijczycy często kierują się w życiu horoskopami – przy ich pomocy wybierają imię nowo narodzonego dziecka, daty ślubu czy kojarzą pary. Czasem dziecko przez dłuższy czas nie ma nadanego imienia, gdyż rodzice oczekują na profesjonalny horoskop dla niego.
  • Athgowwa – to na Sri Lance określenie ludzi, którzy cale swoje życie poświęcają słoniom, zajmując sie ich profesjonalna opieka. Te umiejętności przekazywane są potem z pokolenia na pokolenie.
  • Najbardziej znane miasto – Colombo wbrew pozorom nie jest stolicą kraju. Ten dumny tytuł nosi Sri Jayewardenepura Kotte.
  • W święto Poya, czyli "full moon", które jest na Sri Lance dniem wolnym od pracy, nie można zakupić alkoholu, co może zaskoczyć przebywających tu na wakacjach turystów. Warto więc sprawdzić daty tego święta (raz w miesiącu w dniu pełni) i zakupić alkohol odpowiednio wcześniej (a następnie spożyć w hotelowym pokoju, co z resztą praktykują również sami Lankijczycy). W restauracjach czy sklepach raczej spotkamy się wówczas z odmową sprzedaży.
  • Warto uważać przy wnioskowaniu, czy dane lankijskie imię należy do kobiety czy mężczyzny, gdyż często tutejsze imiona męskie, poprzez końcówkę „a”, brzmią jak Zasze damskie, np.: Shalindra, Dhanushka, Dinusha itp. Zdarza się również, że to samo imię nadaje sie kobiecie i mężczyźnie.
  • Z okazji pierwszej miesiączki Lankijczycy organizują swoim córkom huczne imprezy z prezentami.
  • Lankijczycy maja swoich aborygenów – tzw. ludzi lasu (Veddah people, Vedda, Weddowie).
Zmiana czasu na... wyspiarski

Podróżując na Sri Lankę warto przestawić się na inny rytm – i nie chodzi tu tylko o różnicę czasową (w naszym czasie letnim jest tam 3 godz. i 30 min później niż w Polsce), ale przede wszystkim o tryb slow. Sri Lanka funkcjonuje w swoim własnym tempie, bez pośpiechu, które zdecydowanie dodaje temu miejscu uroku i sprzyja relaksowi. Być może będziesz musiał poświęcić odrobinę więcej czasu na odkrycie przeznaczenia danego przybytku (hotel to czy restauracja?), zamawianie jedzenia, meldowanie się, płacenie rachunków, podróżowanie (mapy Google ze względu na warunki drogowe potrafią wprowadzić w błąd), ale przebywanie wśród jednych z najbardziej uprzejmych i przyjaznych ludzi na świecie z pewnością okaże się adekwatną nagrodą za podjęty „wysiłek”. Warto też pamiętać o poszanowaniu lokalnych wierzeń i kultury: nie wykonywać bez pytania zdjęć lokalnym mieszkańcom (ani nie sugerować za nie zapłaty), okrywać kolana i ramiona, zdejmować nakrycia głowy i buty w miejscach kultu religijnego, nie stawać plecami do posągów buddy podczas wykonywania zdjęć.

Tradycyjny lankijski środek transportu - tuk tuk
Transport na Sri Lance

Większość dróg jest dobrze rozwinięta na Sri Lance, szczególnie w pobliżu ośrodków miejskich. Na wyspie znajdują się dwie drogi ekspresowe: jedna prowadząca z Colombo na południe, do regionu Matara, a druga – z międzynarodowego lotniska do miasta Colombo. Okolice wiejskie będą naturalnie nieco trudniejsze w przemierzaniu, ale nasi doświadczenie przewodnicy znają je wszystkie jak własną kieszeń.

Turystom poleca się przede wszystkim korzystanie z tuk tuków – tradycyjnego, lokalnego środka transportu. To zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż sieć autobusowa Kolombo. Aby nie przepłacać, wybierz tuk tuk z taksometrem lub ustal z kierowcą cenę za przejazd z góry. Na terenie Colombo, Galle i Kandy można skorzystać z aplikacji „Uber” lub lokalnej wersji – „Pick me’”.

Jeśli chodzi o przejazdy pociągiem, póki co na Sri Lance nie funkcjonuje żadna platforma online do ich rezerwacji. Bilety kupuje się stacjonarnie, a ze względu na bardzo duże obłożenie, trzeba spodziewać się tłumów i nikt nam nie zagwarantuje miejsca siedzącego (uprzejmość miejscowych bywa jednak miłym zaskoczeniem). Między miastami warto przemieszczać się lokalnymi autobusami – kolorowo, tanio i z odrobiną adrenaliny ;)

Pora na Sri Lankę!

Na Sri Lankę można wyjechać już dziś! Warto więc zaplanować tu najbliższą zimę. Święta czy sylwester pod palmami brzmią kusząco, nie mówiąc już o feriach zimowych 2022, które rok temu dzieci zmuszone były spędzić w domach. Kraj ten oferuje różnorodne opcje zwiedzania zarówno dla zaszczepionych, jak i niezaszczepionych turystów (wszelkie szczegóły można znaleźć i śledzić na bieżąco tutaj).

Bardzo lubimy z Wami rozmawiać i niezmiernie cieszymy się z otwierania kolejnych granic krajów Azji, więc po prostu napisz do nas i zapytaj o wycieczkę jeszcze w tym roku,  podziel się swoimi podróżniczymi planami, obawami i wątpliwościami.

Do zobaczenia w Azji!

Więcej artykułów o Sri Lance:

Ferie w Azji

Leżak zamiast nart, czyli ferie w Azji Ucieczka przez zimą? Jesteśmy na tak! Cudowne krajobrazy,…

Niezbędnik podróżnika do Azji

Niezbędnik podróżnika do Azji Południowo-Wschodniej Skoro tu jesteś istnieje duże prawdopodobieństwo, że właśnie planujesz podróż…

Polski pilot-przewodnik w Azji Południowo-Wschodniej

Polski pilot-przewodnik w Azji Południowo-Wschodniej Wycieczki po Azji z polskim przewodnikiem cieszą się coraz większym…

Azja Południowo-Wschodnia otwarta na turystów - #PoraNaAzje

Azja Południowo-Wschodnia otwarta na turystów Azja Południowo-Wschodnia otwiera swoje granice. Z każdym tygodniem lista krajów…

Dziedzictwo kulturowe UNESCO w Azji Południowo-Wschodniej

Zabytki UNESCO w Azji Południowo-Wschodniej Co warto zobaczyć w Azji? To jednocześnie tak proste i…

Atrakcje Sri Lanki - co warto zobaczyć?

Atrakcje na Sri Lance Dwa największe polskie województwa mają prawie taką samą powierzchnie jak cała…

Ok!Azja - Wszystko o Sri Lance

Ok!Azja- najważniejsze informacje o Sri Lance Sri Lanka to pierwszy kraj w Azji Południowo-Wschodniej, który…

Czego nie można przywozić z Azji?

Czego NIE MOŻNA przywozić z Azji? Celem wyjazdu dla wielu osób jest nie tylko zwiedzanie…

Sri Lanka otwarcie dla turystów

Czy Sri Lanka jest już otwarta dla turystów? Otwieranie się krajów Azji Południowo-Wschodniej po pandemii…

COVID-19 w Azji. Kiedy otwarcie granic? Gdzie można teraz pojechać?

Kiedy otwarcie granic w Azji? Gdzie można teraz wyjechać? Mija ponad półtora roku od momentu,…

Durian – król owoców!

Durian – najbardziej śmierdzący owoc to król owoców! Durian to nie tylko jeden z najbardziej…

Pamiątki z Azji

Pamiątki z Azji – co przywieźć z egzotycznej podróży? Co przywieźć z Wietnamu, Tajlandii, Malezji?…

TOP potrawy na Sri Lance

TOP potrawy na Sri Lance Jaka jest kuchnia Sri Lanki? Sri Lanka, choć równie różnorodna…

Kiedy jechać na Sri Lankę?

Kiedy jechać na Sri Lankę? Klimat i pogoda na Cejlonie Wybrałeś już Sri Lankę za…

Sri Lanka – w zielonym królestwie czarnej herbaty

Sri Lanka – w zielonym królestwie czarnej herbaty CZY WIESZ, ŻE MOŻESZ JECHAĆ Z NAMI…

Drony w Azji - obowiązujące przepisy

Drony w Azji - obowiązujące przepisy Latanie dronem (bezzałogowym statkiem powietrznym), jest bardzo ekscytującym doświadczeniem,…
Masz ochotę na więcej? Zobacz nasze wycieczki po Azij!