Skip to main content

Kiedy jechać na Sri Lankę? Klimat i pogoda na Cejlonie

Wybrałeś już Sri Lankę za cel swojej podróży i zastanawiasz się, kiedy wypoczniesz tam najlepiej? Jaki jest najlepszy miesiąc na wakacje? Luty, marzec, kwiecień i maj są najcieplejszymi miesiącami na wyspie. Średnie temperatury powietrza wynoszą 31 stopni Celsjusza, a słońce świeci 12 godzin w ciągu dnia. Od stycznia do marca można spodziewać się najmniejszych opadów deszczu.

Pamiętaj, że Twoja decyzja powinna zależeć głównie od celu podróży i miejsc, które chcesz odwiedzić. Sri Lanka nie jest dużą wyspą, jednak jako wyspa na Oceanie Indyjskim pozostaje pod wpływem dwóch monsunów. To powód, dla którego jej klimat jest tak zróżnicowany. Co to oznacza dla Ciebie? Że na Sri Lankę można lecieć przez cały rok! W którejś części Cejlonu zawsze jest dobra pogoda na plażowanie. Musisz wiedzieć tylko, dokąd i kiedy pojechać, by przeżyć niezapomniane wakacje na Sri Lance!

POGODA NA SRI LANCE W SKALI ROKU: ŚREDNIE TEMPERATURY POWIETRZA, LICZBA GODZIN SŁONECZNYCH I ILOŚĆ DNI DESZCZOWYCH W POSZCZEGÓLNYCH MIESIĄCACH ⬇

Średnie temperatury na Sri Lance - wykres pogodowy
Geografia Sri Lanki

Sri Lanka to państwo leżące na wyspie Cejlon. Sama wyspa znajduje się około 50 km na południowy wschód od Indii, na Oceanie Indyjskim, a jej powierzchnia odpowiada 1/5 wielkości Polski! Położenie wyspy wpobliżu równika sprawia, że dzień trwa tutaj 12h przez cały rok. Wyspę Cejlon zajmują głównie niziny - około 80%. Sri Lanka słynie z bogatej kultury, sympatycznych mieszkańców, przepięknej przyrody, interesujących zabytków, a przede wszystkim zielonych i malowniczo położonych plantacji herbaty.

Sri Lanka Dewundara Tuduwa

Sri Lanka dzieli się administracyjnie na 9 regionów: Prowincja Centralna, Południowa, Północna, Północno-Centralna, Północno-Zachodnia, Sabaragamuwa, Uva, Wschodnia, Zachodnia, na które składają się mniejsze dystrykty. Na pewno bardziej zainteresuje Cię mniej oficjalny podział na regiony turystyczne, dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie trochę informacji na ich temat:

 1. Wybrzeże Zachodnie
 2. Wybrzeże Południowe
 3. Wybrzeże Wschodnie
 4. Płaskowyż Centralny
 5. Trójkąt Kulturalny.

Pogoda i klimat Sri Lanki

Ze względu na położenie oraz ukształtowanie terenu, Cejlon charakteryzuje się specyficznym i dość zróżnicowanym klimatem. Mimo niewielkiej powierzchni, nie możemy tu więc wyróżnić jednej, stałej pory suchej dla całej wyspy. Klimatyczną granicę na Sri Lance tworzy Centralna Wyżyna, w której przypadku sprawdza się teoria „im wyżej, tym chłodniej”. Na południowym zachodzie jest trochę wilgotniej, niż na wschodnim wybrzeżu wyspy.

Na Cejlonie panuje klimat równikowy z wpływem dwóch monsunów wiejących znad oceanu. W praktyce oznacza to, że przez większą część roku jest w tym kraju bardzo ciepło i wilgotno z częstymi opadami deszczu. Średnia roczna temperatura waha się w okolicach 30 stopni Celsjusza, a najwyższych temperatur możesz spodziewać się w lutym, marcu i kwietniu. W maju i czerwcu spotkasz prawdopodobnie największe opady. 

Dla uproszczenia możemy przyjąć następujące pory roku na Sri Lance:

 • Pora przedmonsunowa (marzec do ok. połowy maja).
 • Monsun letni na wybrzeżu zachodnim (maj – wrzesień) – zwany także monsunem południowo-zachodnim oraz „yala” – podczas jego trwania przeciwległa część wyspy (północna i wschodnia) pozostaje dość sucha.
 • Pora pomonsunowa (październik i listopad).
 • Monsun zimowy na wybrzeżu wschodnim (grudzień do lutego) – inaczej zwany monsunem północno-wschodnim lub „maha” – w jego okresie lepiej skierować się w stronę zachodniego i południowego wybrzeża Sri Lanki.

Pogoda w różnych regionach Sri Lanki

Wybrzeże Zachodnie

Wybrzeże Zachodnie ciągnie się od miasta Kalpitya aż po Beruwala. Ta część Sri Lanki to przede wszystkim idealne białe plaże oraz niepowtarzalne zabytki, takie jak buddyjska świątynia w Negombo, Ogrody Cynamonowe w Kolombo czy słynna stupa w mieście Kalutara. Rafy koralowe, które znajdziesz wzdłuż wybrzeża tworzą wręcz idealne warunki do nurkowania!

Wzdłuż zachodniego wybrzeża Sri Lanki możemy wyróżnić najważniejsze regiony  turystyczne:

 • Prowincja Północno-Zachodnia: Kalpitiya, Marawila
 • Prowincja Zachodnia: Negombo, Kolombo, Wadduwa, Kalutara, Beruwala

Kiedy najlepiej jechać na zachodnie wybrzeże Sri Lanki?

Yala (monsun południowo-zachodni) przyniesie ze sobą duże opady deszczu dopiero w maju, dlatego jeśli marzysz o jak najwyższej temperaturze wybierz okres od lutego do kwietnia. Jeszcze w maju będziesz zadowolony z pogody, choć ryzyko opadów będzie wysokie aż do końca pory monsunu letniego. Pora pomonsunowa, trwająca od października do grudnia, to równie dobry okres do zwiedzania zachodnich prowincji Sri Lanki. Statystycznie to w tym okresie jest najwięcej godzin słonecznych w ciągu dnia, choć średnie temperatury są minimalnie niższe niż na początku roku z powodu zbliżającego się monsunu zimowego.

Plaża w Negombo
Wybrzeże Południowe

Wybrzeże Południowe zaczyna się w miejscowości Bentota i kończy się dopiero za Parkiem Narodowym Yala. Ta część Sri Lanki to przede wszystkim ciągnące się kilometrami rajskie plaże oraz niesamowite warunki do nurkowania i innych sportów wodnych. Zaskoczy Cię bogactwo raf koralowych oraz fauna i flora, którą możesz obserwować na przykład podczas safari w Parku Narodowym Yala. Kiedy więc najlepiej zwiedzić południowe wybrzeże Sri Lanki?

Wzdłuż południowego wybrzeża Sri Lanki możemy wyróżnić najważniejsze regiony turystyczne:

 • Prowincja Południowo-Zachodnia: Bentota
 • Prowincja Południowa: Ahungalla, Hikkaduwa, Galle, Koggala, Dickwella, Ambalantota, Yala, Kataragama

Kiedy najlepiej jechać na południowe wybrzeże Sri Lanki?

Wiele osób decyduje się na podróż na Sri Lankę w listopadzie, kiedy pogoda na najpiękniejszych i najbardziej popularnych plażach w południowej części kraju jest w dalszym ciągu przyjemna pomimo wysokich temperatur, ale nie ma jeszcze tłumu turystów. To świetny pomysł na rozgrzanie się w promieniach słońca, kiedy w Polsce zima zbliża się wielkimi krokami! Część turystów planująca wybrać się na rajskie plaże w południowej części Sri Lanki decyduje się również na podróż pomiędzy grudniem i marcem, kiedy opady są najmniejsze. Najpopularniejsze miejsca takie, jak Galle, Unawatuna, Mirissa, Weligama i Hikkaduwa są wtedy dość zatłoczone z powodu szczytu sezonu, jednak z pewnością nie utrudni Ci to wypoczynku. Pamiętaj, że zawsze możesz na nas liczyć! Z chęcią doradzimy Ci, które mniej znane plaże wybrać, abyś w pełni doświadczył uroków Sri Lanki.

Wybrzeże Wschodnie

Wybrzeże Wschodnie ma swój początek w miejscowości Okanda i sięga aż do Pulmoddai, leżącego w pobliżu Laguny Kokkilai. Wschodnia Prowincja wyróżnia się przede wszystkim bogactwem dzikiej przyrody, co w połączeniu z dośc łagodną linią brzegową upstrzoną licznymi bajkowymi lagunami powinno ułatwić Ci zwiedzanie tego regionu. Miejsca, które na pewno zrobią na Tobie wrażenie to na przykład leżąca na rozlewiskach Batticaloa oraz Park Narodowy Maduru Oya, gdzie zatańczysz z plemionami wedyjskimi ich niepowtarzalny taniec.

Wzdłuż wschodniego wybrzeża Sri Lanki możemy wyróżnić najważniejsze regiony turystyczne:

 • Prowincja Wschodnia: Pottuvil, Ampara, Kalmunai, Batticaloa, Park Narodowy w mieście Maduru Oya, Passikudah, Trincomalee.

Kiedy najlepiej jechać na wschodnie wybrzeże Sri Lanki?

Na zwiedzanie wschodnich rejonów Sri Lanki zapraszamy w szczególności od końca maja do września. W tym czasie pogoda powinna być stabilna, a średnie temperatury oscylować w okolicach 30˚C. Odradzamy wyprawę w te rejony w terminie od listopada do marca, z powodu dużej ilości opadów i możliwych silnych wiatrów. 

Klimatyczne Pottuvil na Sri Lance
Wodospady w parku Horton Plains na Sri Lance

Gotowy na przygodę?

Sprawdź nasze wycieczki na Sri Lankę!

Płaskowyż Centralny

Płaskowyż Centralny leży w południowej centralnej części wyspy i objęty jest szczególną ochroną międzynarodowej organizacji UNESCO, ze względu na unikatową wartość kulturową i przyrodniczą. Wpisem objęte są obszar chroniony Peak Wilderness, Park Narodowy Horton Plains oraz Rezerwat Lasów Knuckles. Jest to obszar górski, gdzie wypiętrzenia wznoszące się nawet do 2500m n.p.m. są schronieniem dla wielu endemicznych gatunków zwierząt i roślin, jak lampart cejloński czy langur fioletowy. Nie bez powodu region ten nazywa się także Krainą Herbaty!

Kiedy najlepiej odwiedzić Płaskowyż Centralny Sri Lanki?

W tym rejonie pogoda jest trudniejsza do przewidzenia, ponieważ jest to obszar górski. Wydaje się, że najlepszym okresem na wycieczkę do tego magicznego miejsca będą miesiące od grudnia do marca. W tym czasie pogoda będzie słoneczna i sprzyjająca zwiedzaniu; w ciągu dnia temperatura będzie się wahać między 23-27˚C, natomiast w nocy temperatura spada w okolice 15˚C. W tych miesiącach także mogą się zdarzyć deszczowe dni.

Jeśli nie lubisz moknąć, odradzamy wyjazd między czerwcem a wrześniem - będzie dużo bardziej deszczowo i chłodniej. W ciągu dnia temperatura będzie oscylować wokół 25˚C, a nocą może spaść nawet do 10˚C. Dla tych, którzy deszczu się jednak nie boją, mamy kilka miejsc, które zyskują szczególny urok właśnie w tym okresie! Niesamowite formacje z chmur czy mgła skrywająca odleglejsza zakątki Małej Anglii, jak nazywa się czasem Nuwara Eliya, to dodatkowe atuty nadające postkolonialnemu miasteczku wyjątkowy klimat. 

Trójkąt Kulturalny Sri Lanki

Znajdujący się na północ od Krainy Herbaty, Trójkąt Kulturalny Cejlonu to obszar wyznaczony przez trzy historyczne stolice Sri Lanki: Anuradhapurę, Kandy i Polonnaruwę. To prawdziwa skarbnica najpiękniejszych zabytków Sri Lanki. Poznaj miejsce, w którym przyjęto na Cejlonie buddyzm i zasadzono gałązkę ze świętego drzewa Bodhi, przywiezioną z Indii; najciekawsze miasto Cejlonu pełne kolonialnej historii wymieszanej z typowo lankijskim chaosem; oraz mniejszą i lepiej zachowaną od swojej poprzedniczki byłą stolicę państwa Syngalezów, skąd z łatwością przejedziesz do Sigirii, Dambulli oraz Parku Narodowego Minneriya, w którym staniesz oko w oko z żyjącymi tam słoniami.

Kiedy najlepiej odwiedzić Anuradhapurę, Polonnaruwę i Kandy?

Zwiedzanie tego regionu proponujemy po prostu jak najwygodniej dopasować do Twojego planu wycieczki po Sri Lance. Przez cały rok jest tu zazwyczaj bardzo duszno i gorąco (ze szczytowymi upałami w kwietniu). Na zwiedzanie najlepiej wybrać godziny poza tymi najgorętszymi w ciągu dnia, czyli przed 11:00 i po 15:00. Nagłe ulewy mogą się zdarzyć niezależnie od wybranego okresu, dlatego poza dobrym nastrojem warto mieć przy sobie również płaszcz przeciwdeszczowy! 

Sri Lanka - złoty budda z Polonnaruwy
Egzotyczne plaże Sri Lanki
Zwiedzanie i plażowanie - najlepsza pogoda na urlop na Sri Lance

Wysoki sezon turystyczny trwa na Sri Lance od grudnia do lutego. W tych miesiącach możesz spodziewać się najlepszych warunków do zwiedzania na południowym i zachodnim wybrzeżu (średnia temperatura 30˚C w ciągu dnia i ok. 22˚C nocą). Jest to idealna pogoda na wypoczynek, warto,  jednak pamiętać, że wysoki sezon wiąże się z większą ilością turystów oraz wyższymi cenami.

Jeśli planując wycieczkę na Sri Lankę chciałbyś poświęcić kilka dni na plażowanie, warto wiedzieć, że niezależnie od wybranego przez Ciebie okresu – na którymś z wybrzeży wyspy pogoda będzie idealna na relaksujący wypoczynek na plaży. Wystarczy, że skontaktujesz się z nami, a doradzimy Ci, które plaże będą odpowiednie w wybranym przez Ciebie czasie!

   Podczas monsunu zimowego najlepsze miejsce na kąpiele słoneczne to południowe wybrzeże Sri Lanki.

Jeśli przyjedziesz w czasie monsunu letniego, plażowanie najlepiej zaplanować na wschodzie wyspy. 

- Krzysztof Michałowski, Travel Executive Wczasywazji.pl

Przygoda życia na Sri Lance

Jeśli planujecie przyjechać na Cejlon po raz pierwszy w życiu i chcecie zobaczyć jak najwięcej zakątków wyspy, najlepszymi miesiącami na taką przygodę na Sri Lance będą luty i marzec.

Jest to okres (przynajamniej w teorii) przejściowy pomiędzy monsunami. Oba miesiące charakteryzują się w miarę stabilną pogodą i optymalnymi warunkami do zwiedzania.

Musicie mieć na uwadze, że również w tym czasie deszcz może Was zaskoczyć. Zazwyczaj będą to gwałtowne i krótkotrwałe opady. Z drugiej strony, taki monsunowy deszcz to też dość ciekawe przeżycie – jest on zupełnie inny od deszczy w Polsce. W tych miesiącach na plażowanie wybierzcie południe Cejlonu.

Czas na wizytę na Sri Lance - podsumowanie
Relaks na Sri Lance
Wycieczka trekkingowa na Sri Lankę

ZASTANAWIASZ SIĘ JAKA BĘDZIE POGODA W INNYCH KRAJACH? SPRAWDŹ TUTAJ!

Kiedy zaplanować urlop? Na Sri Lankę można polecieć o każdej porze roku! Zawsze czeka tam na Ciebie ciepła pogoda i ewentualne opady deszczu, przed którymi trudno zabezpieczyć się w tropikach w 100%. W ramach powiedzenia „przezorny zawsze ubezpieczony” sugerujemy zabrać ze sobą lekkie, przewiewne ubrania oraz zakupić na miejscu płaszcz przeciwdeszczowy. Jeśli w swoim planie masz wizytę w Krainie Herbaty, pamiętaj też, że noce mogą tam być chłodne.

Jeśli planujesz mieszany wyjazd na Cejlon, czyli zwiedzanie połączone z plażowaniem, powinieneś pamiętać o wyborze odpowiedniej części wyspy na relaks na plaży, w zależności od miesiąca, w jakim masz zamiar odwiedzić Cejlon. Polską zimą wybieramy plaże na południu, a w czasie polskiego lata stawiamy na plaże na wschodnim wybrzeżu.  Wysoki sezon turystyczny trwa na Sri Lance od grudnia do lutego. Pogoda i temperatury sprzyjają, ale w tym czasie można się spodziewać większej ilości turystów oraz wyższych cen.

Sri Lanka to kraj tropikalny, więc deszcze mogą padać przez cały rok, nawet w tak zwanej porze suchej. Pora monsunowa natomiast nie oznacza deszczu 24 godziny na dobę! Pogoda może być zmienna, jeden dzień może padać, może padać przez kilka godzin, może padać kilka dni z rzędu, a możecie trafić na całkiem sporo bezdeszczowych dni pod rząd. Okres monsunów oznacza po prostu większe prawdopodobieństwo, że opady wystąpią.

Dodatkowo, Sri Lankę zwiedza się zazwyczaj objezdzając wyspę i zaliczając różne strefy klimatyczne, więc nawet jeśli popada w jednym miejscu, to w innym można trafić na super pogodę.

Nie powinniśmy brać pod uwagę osobistych doświadczeń osób, które odwiedziły dane miejsca kilka lat temu oraz przebywały tam przez krótki czas. Zmiany klimatyczne występują na całym świecie i są naprawdę trudne do  przewidzenia – dlatego z taką dokładnością aktualizujemy dla Ciebie ten poradnik!

Masz ochotę na więcej? Zobacz nasze wycieczki po Azij!