Kiedy jechać na Sri Lankę?


Sri Lanka to państwo leżące na wyspie Cejlon. Sama wyspa znajduje się około 50 km na południowy wschód od Indii, na Oceanie Indyjskim, a jej powierzchnia odpowiada 1/5 wielkości Polski! Położenie wyspy (blisko równika) sprawia, że dzień trwa tutaj 12h. Wyspę Cejlon zajmują głównie równiny - około 80%. Sri Lanka słynie z bogatej kultury, sympatycznych mieszkańców, przepięknej przyrody, bogatej kultury, interesujących zabytków i przede wszystkim zielonych i malowniczo położonych plantacji herbaty.  


Latarnia morska Dewundara Tuduwa
Yala National Park
Nuwara Elija podróż pociągiem

Pogoda i klimat Sri Lanki

Sri Lankę można odwiedzić właściwie o każdej porze roku, przed wyjazdem warto jednak sprawdzić, w których rejonach kraju mogą nas zastać szczególnie ulewne deszcze.

Ze względu na położenie oraz ukształtowanie terenu, Cejlon charakteryzuje się specyficznym i dość zróżnicowanym klimatem. Mimo niewielkiej powierzchni, nie możemy tu więc wyróżnić jednej, stałej pory suchej dla całej wyspy.

Na Cejlonie panuje klimat podrównikowy wilgotny, który warunkują monsuny wiejące od oceanu. Wyspę można podzielić na 2 strefy klimatyczne: wschodnią i zachodnią.    

Sri Lankę nawiedzają dwa monsuny o wdzięcznych nazwach Maha i Yala. Wiatry te przynoszą deszcze monsunowe.  Tak zwany monsun zimowy wieje od wschodu w okresie od października do stycznia/lutego. Monsun letni wieje od południa w miesiącach maj-październik. Dodatkowo trzeba uważać na maj i listopad, ponieważ oba miesiące są dość deszczowe. 

Kiedy wybrać się na Sri Lankę?
Egzotyczne plaże Sri Lanki
Zwiedzanie i plażowanie

Główny (wysoki) sezon turystyczny trwa na Sri Lance od grudnia do lutego. W tych miesiącach można spodziewać się najlepszych warunków do zwiedzania na południowym i zachodnim wybrzeżu (średnia temperatura 30˚C w ciągu dnia i ok. 22˚C nocą). Warto jednak pamiętać, że wysoki sezon wiąże się z większą ilością turystów oraz wyższymi cenami.

Jeśli, planując wycieczkę na Sri Lankę, chcielibyście poświęcić kilka dni na plażowanie, warto wiedzieć, że podczas monsunu zimowego najlepsze miejsce na kąpiele słoneczne to południowe wybrzeże. Jeśli przyjedziecie w czasie monsunu letniego, plażowanie najlepiej zaplanować na wschodzie wyspy.

Przygoda życia na Sri Lance

Jeśli planujecie przyjechać na Cejlon po raz pierwszy w życiu i chcecie zobaczyć jak najwięcej zakątków wyspy, najlepszymi miesiącami na taką przygodę na Sri Lance będą luty i marzec.

Jest to okres (przynajamniej w teorii) przejściowy pomiędzy monsunami. Oba miesiące charakteryzują się w miarę stabilną pogodą i optymalnymi warunkami do zwiedzania.

Musicie mieć na uwadze, że również w tym czasie deszcz może Was zaskoczyć. Zazwyczaj będą to gwałtowne i krótkotrwałe opady. Z drugiej strony, taki monsunowy deszcz to też dość ciekawe przeżycie – jest on zupełnie inny od deszczy w Polsce. W tych miesiącach na plażowanie wybierzcie południe Cejlonu.

Zwiedzanie zabytków Sri Lanki
Kiedy jechać do Kolombo?
Zachodnie i południowe wybrzeże
(Kolombo, Tangalle, Park Narodowy Yala)

Najlepszym czasem na odwiedzenie tego kawałka Cejlonu będą miesiące listopad (koniec)/grudzień do końca marca. W tym czasie pogoda powinna być stabilna; sympatyczna temperatura w okolicach 30˚C.

Odradzamy natomiast wyprawę w terminie od połowy kwietnia do końca maja oraz w październiku/do połowy listopada. W tych miesiącach zastaną Was duże upały, wysoka wilgotność oraz dużo opadów deszczu. Możliwe, że Park Narodowy Yala będzie w tych miesiącach zamknięty. 

Wschód wyspy
(Park Narodowy Minneriya, Trincomalee, Passikudah)

Na zwiedzanie wschodnich rejonów Sri Lanki zapraszamy w szczególności od końca maja do września. W tym czasie pogoda powinna być stabilna, a średnie temperatury oscylować w okolicach 30˚C.

Odradzamy wyprawę w te rejony w terminie od listopada do marca, z powodu dużej ilości opadów i możliwych silnych wiatrów.

Park Narodowy Minneriya
Sri Lanka - Kraina Herbaty
Sri Lanka - Polonnaruwa
Kraina Herbaty
(Kandy, Nuwara Elija, Ella)

W tym rejonie pogoda jest trudniejsza do przewidzenia, ponieważ jest to obszar górski. Wydaje się, że najlepszym okresem na wycieczkę do tego magicznego miejsca będą miesiące od grudnia do marca. W tym czasie pogoda będzie słoneczna i sprzyjająca zwiedzaniu; w ciągu dnia temperatura będzie się wahać między 23-27˚C, natomiast w nocy może spaść w okolice 15˚C. W tych miesiącach także mogą się zdarzyć deszczowe dni.

Odradzamy wyjazd między czerwcem a wrześniem - będzie dużo bardziej deszczowo i chłodniej. W ciągu dnia temperatura będzie oscylować wokół 25˚C, a nocą może spaść nawet do 10˚C.

Trójkąt Kulturalny
(Anuradhapura, Polonnaruwa, Kandy)

Znajdujący się na północ od Krainy Herbaty, Trójkąt Kulturalny Cejlonu, to obszar wyznaczony przez trzy historyczne stolice Sri Lanki: Anuradhapurę, Polonnaruwę i Kandy. To prawdziwa skarbnica najpiękniejszych zabytków Sri Lanki.

Zwiedzanie tego regionu proponujemy po prostu jak najwygodniej dopasować do Waszego planu wycieczki po Sri Lance. Przez cały rok jest tu zazwyczaj bardzo duszno i gorąco (ze szczytowymi upałami w kwietniu). Na zwiedzanie najlepiej wybrać godziny poza tymi najgorętszymi w ciągu dnia, czyli przed 11:00 i po 15:00.

Nagłe ulewy mogą się zdarzyć niezależnie od wybranego okresu.


Sri Lanka - najlepszy czas na wyjazd - podsumowanie

Na Sri Lankę można polecieć o każdej porze roku. Zawsze czeka tam na Was ciepła pogoda i ewentualne opady deszczu. Średnia roczna temperatura waha się między 25 a 35˚C. Występuje duża wilgotność powietrza, a powietrze jest duszne i ciężkie.

Jeśli planujecie mieszany wyjazd na Cejlon, czyli zwiedzanie+plażowanie, powinniście pamiętać o wyborze odpowiedniej części wyspy na relaks na plaży, w zależności od miesiąca, w jakim macie zamiar odwiedzić Cejlon. Polską zimą wybieramy plaże na południu, a w czasie polskiego lata stawiamy na plaże na wschodnim wybrzeżu.  

Wysoki sezon turystyczny trwa na Sri Lance od grudnia do lutego. W tym czasie można się spodziewać większej ilości turystów oraz wyższych cen.

Sri Lanka to kraj tropikalny, więc deszcze mogą padać przez cały rok, nawet w tak zwanej porze suchej. Pora monsunowa nie oznacza deszczu 24 godziny na dobę. Pogoda może być w kratkę, jeden dzień może padać, może padać przez kilka godzin, może padać kilka dni z rzędu, a możecie trafić na całkiem sporo bezdeszczowych dni pod rząd.

Warto zabrać ze sobą lekkie, przewiewne ubrania oraz płaszcz przeciwdeszczowy. Jeśli w swoim planie macie wizytę w Krainie Herbaty, pamiętajcie, że noce mogą tam być chłodne.  

Nie powinniśmy brać pod uwagę osobistych doświadczeń osób, które odwiedziły dane miejsca kilka lat temu oraz przebywały tam przez krótki czas. Zmiany klimatyczne występują na całym świecie i są naprawdę trudne do  przewidzenia.

Relaks na Sri Lance
Wycieczka trekkingowa na Sri Lankę
Sprawdź nasze wycieczki w Azji Południowo-Wschodniej!

Wczasywazji.pl są częścią Grupy MakeYourAsia zarejestrowanej w Wietnamie. Od 2016 roku organizujemy ciekawsze podróże po Azji Południowo-Wschodniej. W sprawach związanych z wyjazdami firmowymi, motywacyjnymi, szkoleniowymi czy wejściem z Twoim produktem na azjatycki rynek zobacz więcej na stronie MakeYourAsia.

Jesteśmy członkiem