images/banners/toparticle/Banner niezbednik podroznika.jpg

Niezbędnik podróżnika do Azji Południowo-Wschodniej

Skoro tu jesteś istnieje duże prawdopodobieństwo, że właśnie planujesz podróż do Azji Południowo-Wschodniej! Zanim rozpoczniesz swoje wymarzone wakacje, musisz się dobrze przygotować – bez obaw, pomożemy Ci z przyjemnością! Specjalnie dla Ciebie stworzyliśmy podróżniczy niezbędnik, który może stanowić praktyczne wsparcie przy pakowaniu. Zawarliśmy tu rzeczy potrzebne w każdej podróży w tropiki, podzielone na kategorie tematyczne tak, aby Twój bagaż był jeszcze lepiej przemyślany i uporządkowany. Być może nie będziesz potrzebować wszystkiego, ale zdecydowana większość to, jak wskazuje sam tytuł, rzeczy niezbędne: od podstawowych dokumentów, poprzez leki, ubrania, elektronikę, aż po pieniądze.

Co wziąć z podróż do Azji?

Co znajdziesz w tym artykule?

W poniższym przewodniku staraliśmy się zebrać najważniejsze rzeczy, o których trzeba pamiętać przed podróżą do Azji Południowo-Wschodniej. Sprawdź, czy jesteś dobrze przygotowany(-a):

By wyjechać do krajów azjatyckich niezbędny jest ważny paszport

Jakie dokumenty zabrać ze sobą w podróż do Azji?

Skompletowanie poniższych dokumentów jest niezbędne, by przekraczać granice państw azjatyckich oraz podróżować bezpiecznie i bez niepotrzebnych komplikacji:

Wiza i E-wiza

Każdy kraj Azji Południowo-Wschodniej posiada własne wymagania wizowe (zajrzyj do naszego działu o wizach, gdzie są one szczegółowo rozpisane), dlatego ważne jest, aby przed wyjazdem sprawdzić aktualne przepisy na zatwierdzonych przez rząd stronach internetowych.

Sprawdź, czy musisz uzyskać wizę z wyprzedzeniem (w ambasadzie lub przez internet) lub czy istnieje opcja otrzymania jej w miejscu docelowym.

Paszport

Zawsze sprawdzaj jego datę ważności, w większości krajów azjatyckich wymagana jest co najmniej 6-miesięczna ważność paszportu (licząc od momentu zakończenia podróży).

W wielu krajach obowiązują przepisy dotyczące liczby pustych stron w paszporcie – ma to zapewnić miejsce na wizy i stemple wizowe. Najlepiej zostawić 2 puste strony.

Ubezpieczenie podróżne

Wszystkim podróżnym zaleca się wykupienie ubezpieczenia obejmującego kraje na trasie podróży oraz planowane aktywności. Zapisz numer polisy i kontakt do ubezpieczyciela.

Akt urodzenia Twojego dziecka

Jeśli podróżujesz z dzieckiem w wieku poniżej 18 lat, zwłaszcza bez współmałżonka, możesz spotkać się z wymogiem okazania dowodu Waszego pokrewieństwa. Działanie to ma na celu zapobiec incydentom porwań dzieci za granicę. Wspomniany dokument należy przygotować szczególnie w sytuacji, gdy rodzice noszą różne nazwiska lub są różnej narodowości.

Oczywiście podstawowym dokumentem podróży dla dziecka wyjeżdżającego poza Unię Europejską jest paszport!

Ważny certyfikat szczepienia

Przed wjazdem do innego kraju sprawdź aktualne zasady wjazdu, dotyczące szczepień przeciwko COVID-19.

Na naszej stronie znajdziesz na bieżąco aktualizowany serwis covidowy, zbierający najważniejsze informacje, dotyczące podróżowania po pandemii.

Zaświadczenie lekarskie

W przypadku choroby, pamiętaj o zaświadczeniu lekarskim o braku przeciwwskazań do odbycia lotu samolotem.

Kopie ważnych dokumentów

Skopiuj wszystkie ważne dokumenty (paszport, dowód osobisty, prawo jazdy itp.) i zapisz je w telefonie lub w chmurze, na wypadek nieprzewidzianych sytuacji, które mogą się wydarzyć podczas Twojej podróży.

Podróżowanie z dziećmi wymaga czasem dodatkowych dokumentów

PRZECZYTAJ TAKŻE: Z DZIECKIEM DO TAJLANDII

Apteczka podróżnika - jakie leki wziąć na wakacje w Azji?

Zabierz lekarstwa/sprzęt medyczny wymagane przez stan Twojego zdrowia/przepisane przez Twojego lekarza

Produkty farmaceutyczne są łatwo dostępne w każdym zakątku Azji Południowo-Wschodniej, ale sugerujemy zabranie ze sobą leków, do których jesteś przyzwyczajony i które przepisał Ci lekarz.

Produkty lecznicze zalecane podczas wizyty w Azji Południowo-Wschodniej

Tych kilka produktów pomoże Ci rozwiązać najczęstsze problemy zdrowotne w podróży:

  • leki antyhistaminowe na alergie - pomogą złagodzić objawy wywołane przez alergeny.
  • środki odstraszające owady - warto chronić się przed ukąszeniami komarów i potencjalnymi chorobami, które mogą powodować.
  • wodoodporne filtry przeciwsłoneczne - chroń skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV, zwłaszcza w klimacie tropikalnym.
  • środki do dezynfekcji rąk - przydatne szczególnie w miejscach, gdzie dostęp do wody i mydła jest ograniczony.
  • leki przeciw biegunce - warto być przygotowanym na wypadek problemów trawiennych, wynikających z nagłej zmiany diety.
  • leki na chorobę lokomocyjną - zadbaj o to, by podróż łodzią, busem czy innymi środkami transportu w Azji nie była dla Ciebie dyskomfortem.

Odzież - jakie ubrania i buty spakować w tropiki?

Odzież sezonowa

Nie zapomnij zabrać ze sobą odpowiedniej odzieży, dostosowanej do pory roku i regionu, do którego się wybierasz (płaszcz przeciwdeszczowy itp.).

Sprawdź, jaka pogoda będzie w Azji, podczas Twojej podróży.

Odzież bawełniana

Polecamy odzież wykonaną w 100% z bawełny, ponieważ jest ona miękka, chłonna i oddychająca – pomaga kontrolować wilgoć i pochłania pot wytwarzany przez organizm w ciągu dnia.

Właściwy ubiór do miejsc religijnych

Miejsca te wymagają noszenia ubrań zakrywających kolana i ramiona, aby okazać szacunek lokalnym bogom i bóstwom oraz ich wyznawcom.

Odzież do aktywności fizycznych

W zależności od wybranej wycieczki do Azji możesz uprawiać sporty, takie jak: piesze wędrówki, trekking czy pływanie. Zachęcamy do zabrania wygodnych butów do chodzenia z antypoślizgowymi podeszwami.

Ciepłe ubrania

Zdecydowanie zaleca się zabranie ze sobą kilku elementów ciepłej odzieży, bez względu na porę roku. W krajach Azji Południowo-Wschodniej niemal w każdym miejscu używana jest klimatyzacja.

Nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne

To wakacyjny must-have, który uchroni Cię przed przegrzaniem i negatywnymi skutkami promieniowania UVA i UVB.

Lekka odzież i ochrona przed słońcem na Sri Lance
Odpowiedni ubiór do azjatyckiej świątyni (obowiązuje także przy zabytkach)
Trekking w Sa Pa i odzież dobrana do formy aktywności

SPRAWDŹ, CO JESZCZE WARTO SPAKOWAĆ DO AZJI?

Sprzęt elektroniczny przydatny w podróży

Power bank

Gdy znajdziesz się w miejscu z ograniczonym dostępem do elektryczności, warto zabrać ze sobą power bank (czyli przenośną baterię). Pamiętaj, aby zapakować go do bagażu podręcznego, nie do bagażu rejestrowanego.

Przejściówka elektryczna

W różnych częściach świata istnieją różne gniazdka elektryczne, więc możesz potrzebować tzw. przejściówki. Przed podróżą do wybranego kraju Azji Południowo-Wschodniej upewnij się, czy warto ją spakować.

Router Wi-Fi (opcjonalnie)

Jeśli planujesz odwiedzić miejsca o ograniczonym dostępie do Internetu, warto pomyśleć nad zabraniem routera, dzięki czemu wygodnie i bez zakłóceń będziesz mógł łączyć się z rodziną czy podczas podróży służbowych.

Przygotuj swój telefon komórkowy

Zdejmij blokadę operatora w telefonie komórkowym. Możesz uzyskać usługę lokalnego operatora w kompatybilnej sieci. Kraje Azji Południowo-Wschodniej zapewniają również usługi e-SIM, które umożliwiają aktywację planu komórkowego u operatora bez użycia fizycznej karty SIM.

Jak i czym płacić na wakacjach?
Jaka waluta do Azji?

Karty debetowe/kredytowe

Visa/Mastercard to powszechnie akceptowane rodzaje kart. Nie polegaj tylko na jednej karcie, zabierz ze sobą inną na wypadek, gdyby bank z jakiegokolwiek powodu zablokował Twoją kartę główną.

USD, EUR, GBP, AUD

Są to powszechnie wymieniane waluty w większości miejsc turystycznych w Azji Południowo-Wschodniej. Zawsze preferowane są nowe banknoty, unikaj tych uszkodzonych. Pamiętaj też, że starsze banknoty USD mają niższy kurs lub mogą w ogóle nie zostać wymienione.

Dolary wymienione na lokalną walutę tuż po przylocie

 

 Marzysz o wycieczce do Azji Południowo-Wschodniej? 

 Napisz do nas, a przygotujemy program odpowiadający Twojej wizji idealnych wakacji

Zawsze sprawdź!

1. Aktualne zasady wjazdu do kraju Azji Południowo-Wschodniej, który planujesz odwiedzić.

2. Warunki pogodowe przed wjazdem do danego kraju. Wiele lokalizacji ma zmienną, sezonową pogodę.

3. Czego nie można wywieźć z określonego kraju Azji Południowo-Wschodniej. Zachowaj ostrożność przy przewożeniu wybranych pamiątek, ponieważ niektóre kraje są bardzo surowe w kwestii wywożenia muszli/koralowców czy przedmiotów związanych z kulturą, religią i historią.

4. Jeśli posiadasz drona i chcesz zabrać go ze sobą w podróż, przed wizytą sprawdź obowiązujące przepisy w każdym kraju Azji Południowo-Wschodniej.

Po przeanalizowaniu tych wszystkich punktów i przy regularnym sprawdzaniu aktualności z regionu, Twoja wymarzona podróż do Azji z pewnością przebiegnie bez zakłóceń. Do zobaczenia na trasie!

Masz ochotę na więcej? Zobacz nasze wycieczki po Azij!