Singapur – wymarzone wakacje w Mieście Lwa


Singapur to nowoczesne, jedno z najmniejszych i najbogatszych państw świata. Jest wielkości Warszawy, ale zamieszkuje go dwa razy więcej mieszkańców. Jeśli wziąć się za porównywanie, Singapur to w pewnym sensie przeciwieństwo popularnych centrów azjatykich wojaży, takich jak Wietnam, Tajlandia czy Malezja – nie zaznamy tu tego typowo azjatyckiego chaosu, zastaniemy zaś czyste chodniki, zadbane parki i uporządkowany ruch uliczny. Ten wszechobecny ład w przypadku Singapuru stał się niemal atrakcją turystyczną. Czystość pielęgnowana w tym kraju jest wręcz legendarna, a już na pewno liczne nakazy i zakazy konieczne do jej utrzymania (w końcu najlepszą pamiątką z Singapuru jest t-shirt upstrzony znakami zakazów). Jedne z nich są zabawne (np. zakaz wnoszenia do niektórych miejsc pewnego kolczastego owocu – duriana, który wyróżnia się wątpliwie przyjemną wonią), inne nieco szokujące (np. zakaz biegania czy żucia gumy balonowej).

Tyle tytułem wstępu, ale odpowiedzmy sobie teraz na pytanie, dlaczego akurat do Singapuru powinniście skierować swoje podróżnicze kroki?


Zielone oblicze Singapuru - Gardens by the Bay
Singapurskie supertrees
Singapur - panorama z merlionem

Dlaczego Singapur?

Singapur to niesamowita szansa na kontemplację swoistego zderzenia tradycji z nowoczesnością – zabytkowe budowle kontra drapacze chmur, ale bynajmniej nie chodzi tu o ich wzajemne zwalczanie się, a fascynującą symbiozę.

Singapur to prawdziwy tygiel kulturowy, dzielnice chińskie sąsiadują tu z hinduskimi czy arabskimi – mamy więc niepowtarzalną okazję doświadczyć Azji w pigułce.

Singapur jako cel podróży, to z jednej strony wyjazd do supernowoczesnego miasta, z drugiej – mnóstwo kontaktu z naprawdę dziką i naprawdę piękną przyrodą – tutejsze parki i ogrody są prawdziwą dumą tego państwa.

Oczywiście nigdzie indziej nie znajdziemy takich centrów handlowych, takich luksusowych hoteli i takich eleganckich Spa jak w Singapurze, a jeśli chcemy się przekonać, czy tu naprawdę jest tu tak „naj” – Singapur jest otwarty, stanowi bowiem doskonałą bazę wypadową do podróży po całej Azji!

Wybór wizy do Wietnamu
Clarke Quay w Singapurze
Dlaczego Singapur z Wczasywazji.pl?

Z pewnością różne są przepisy na Singapur, ale my oferujemy Wam zwiedzanie tego miasta-państwa po polsku, z naszym zaufanym przewodnikiem i według ułożonych przez nas wspólnie, autorskich programów. Zwiedzanie z nami, to nie tylko szalony rajd po zabytkach i punktach widokowych – zależy nam przede wszystkim na tym, abyście poczuli prawdziwy klimat Azji, rozsmakowali się w niej i zakochali, tak jak my. I zgadza się, jesteśmy w stanie połączyć to wszystko nawet w ramach krótkich programów, bo liczy się pasja, z jaką my i nasi przewodnicy podchodzimy do wycieczek. Skutki uboczne podróżowania z nami, to możliwość poznania ciekawych ludzi, zarówno lokalnych mieszkańców, jak i innych współpodróżnych oraz oczywiście nas – Waszych opiekunów w Azji.

Stawiamy na sympatyczną, koleżeńską atmosferę, elastyczność i spontaniczność. Jeśli te cechy nie są Ci obce – nie mogłeś wybrać lepiej!

Singapur w pigułce

Singapur to miasto-państwo położone w południowo-wschodniej Azji, u południowych krańców Półwyspu Malajskiego. Jego powierzchnia zajmuje 576 km². Najwyższym szczytem jest Bukit Timah, liczący 163,63 m n.p.m.

Czytając o Singapurze możecie się czasem spotkać z określeniem „wyspa” – i rzeczywiście państwo Singapur leży na wyspie noszącej nazwę… również Singapur. Główną wyspę otacza 60 wysepek, zaś te okalają malownicze rafy koralowe.

Singapur zamieszkuje około 5 607 300 mieszkańców, zasiedlających 55 dzielnic administracyjnych, zebranych w 5 głównych regionów. Mieszkańców Singapuru cechuje duża różnorodność kulturowa i religijna.

Walutą obowiązująca na Tereni kraju jest dolar singapurski (SGD).

Singapur - widokk z lotu ptaka
Singapur - panorama z operą
Gardens by the Bay w Singapurze
Kiedy jechać do Singapuru?

Pierwsze pytanie, jakie zadaje sobie większość podróżników brzmi: kiedy jechać do Singapuru? Ogólnie za najlepszy czas na podróż do tego kraju uważa się miesiące od kwietnia do lipca. Sam środek lata to szczyt upałów i sezonu turystycznego, wiosna i jesień to wciąż sporo słońca, umiarkowane (jak na Singapur!) temperatury i znośna ilość opadów. Raczej nie poleca się okresu od listopada do marca.

Singapuru, który słynie jako miasto przyszłości, a jednocześnie niezwykle bezpieczny, przyjazny i czysty (!) cel podróży, właściwie nie trzeba reklamować. Jest to idealny pomysł na Wasze pierwsze spotkanie z Azją Południowo-Wschodnią.

Czas na zwiedzanie Singapuru!

Singapur, choć nieduży, mieści w sobie całe mnóstwo wartych odwiedzenia miejsc. Pomiędzy nowoczesnymi, przeszklonymi drapaczami chmur, wyrastają klimatyczne budowle różnych kręgów kulturowych lub zjawiskowe tereny zielone, o które władze kraju dbają szczególnie.

Aby odpocząć od zgiełku, warto zajrzeć do Botanic Gardends, gdzie znajduje się największy na świecie ogród orchidei.

W Singapurze, nad zatoką Marina, mieszczą się zjawiskowe Gardens by the Bay - kompleks o powierzchni 101 hektarów, którego wizytówkę stanowią zjawiskowe pionowe ogrody, największy na świecie wewnętrzny wodospad i przyprawiające o zawrót głowy pokazy świetlne wieczorową porą. To właśnie tu znajdują się charakterystyczne, sztuczne drzewa (tzw. supertrees), wysokie nawet na 50 metrów, połączone kładkami i pięknie podświetlane wieczorem.

Dzielnice Singapuru

Sercem Singapuru jest stara dzielnica kolonialna z licznymi hotelami, kościołami, gmachami rządowymi i nowoczesnymi budynkami sięgającymi nieba. Zobaczyć tu można odlaną z brązu statuę Thomasa Stamforda Rafflesa z czasów kolonialnych, budynek ratusza czy katedrę św. Andrzeja. Swoje kroki warto skierować też do jednego z muzeów, np. Azjatyckiego, Narodowego czy Sztuki.

Tej nowoczesno-kolonialnej mozaiki dopełniają jak w kalejdoskopie różnokulturowe dzielnice: Little India, China Town czy Arab Street, żyjące ze sobą w idealnej harmonii.

Relaks i zabawa

Po całodziennym zwiedzaniu bez trudu znajdziemy wytchnienie w hotelowych basenach, spa czy restauracjach, serwujących lokalne specjały, jak np. laksa (pikantna zupa) czy szaszłyki podawane z sosem orzechowym.

Szczególnie atrakcyjnym centrum wypoczynku i rozrywki jest stworzona przez człowieka wyspa Sentosa. Wizyta tutaj (by spotęgować wrażenia można tu dotrzeć kolejką linową), to okazja do luksusowych zakupów czy skosztowania wykwintnych kuchni całego świata.

Intrygujący centrum zakupowym, kulinarnym i widokowym jest także Clarke Quay – idealne miejsce na spędzanie singapurskich wieczorów. Pyszne posiłki, barwne życie nocne i piękna panorama miasta, to wyróżniki tego miejsca.

Architektura kolonialna w Singapurze
Plaża na singapurskiej Sentosie
Zwiedzanie Singapuru
Nowoczesne centrum Singapuru
Ciekawostki z Singapuru
  • Singapur nazywany jest „miastem zakazów” i wręcz z tego słynie. Na każdym kroku zauważyć można tu tabliczki zabraniające np. palenia papierosów, rozmawiania przez telefon, jedzenia, picia czy wnoszenia duriana.
  • Singapur wyróżnia się też dość niecodziennym podejściem do tak prozaicznej u nas przekąski, jaką jest guma do żucia. W 1992 roku wprowadzono tu zakaz używania tego typu produktów. W 2002 roku zezwolono na zakup bezcukrowej gumy do żucia w aptece, tylko po okazaniu recepty. Od 2004 roku obowiązuje zakaz wwożenia gum na teren państwa. Za niedostosowanie się do tego grozi kara grzywny w wysokości 1000 dolarów. Chodzi oczywiście o zachowanie czystości w mieście, która jest jego niekłamanym atutem i zachwyca turystów.
  • W Singapurze wykonuje się najwięcej wyroków śmierci w przeliczeniu na ilość mieszkańców.
  • W Singapurze obowiązuje ruch lewostronny.
  • Singapur jest drugim najbardziej rozwiniętym krajem azjatyckim (na pierwszym miejscu jest Japonia).
  • W Singapurze wytwarza się połowę światowej produkcji dysków twardych.
  • Singapur jest drugim najgęściej zaludnionym państwem na świecie (pierwsze miejsce należy do Monako).
  • Singapur w rzeczywistości nie jest miastem tylko jednej wyspy – jego obszar lądowy obejmuje aż 64 wyspy przybrzeżne!
Sprawdź nasze wycieczki w Azji Południowo-Wschodniej!

Wczasywazji.pl jest cześcią grupy makeyourasia.com zarejestrowanej w Wietnamie. Od 2016 roku organizujemy ciekawsze podróżę po Azji Południowo Wschodniej. W sprawach związanych z wyjazdami firmowymi, motywacyjnymi, szkoleniowymi czy wejściem z Twoim produktem na azjatycki rynek zobacz więcej na makeyourasia.com.

Jesteśmy członkiem