Singapur - historia i kultura Peranakan

Singapur to tętniące życiem wielokulturowe miasto. Chcielibyśmy przybliżyć Wam kulturę Peranakan (znaną również jako kultura Baba i Nyonya), która znacząco wpłynęła na singapurskie społeczeństwo.

Peranakan są potomkami chińskich imigrantów, osiedlających się, począwszy od XV w., na zachodnim wybrzeżu Półwyspu Malajskiego.

Baba (mężczyzna) i Nyonya (kobieta)

Małżeństwa między chińskimi imigrantami a lokalnymi społecznościami malajskimi zaowocowały fascynującą mieszanką tradycji chińskiej i malajskiej, tworząc podstawę kultury Peranakan. Wypracowali sobie własne zwyczaje, praktyki, język oraz… modę. No właśnie, jak wygląda tradycyjny strój ludu Peranakan?

Peranakan - ubiór

Baba i Nyonya noszą tradycyjne stroje, które są niepowtarzalnym odzwierciedleniem ich tożsamości kulturowej. Baba zazwyczaj zakłada Baju Panjang, czyli "płaszcz" z długim rękawem i spodnie, ubiór dopełnia nakrycie głowy Songkok. Za to Nyonya ubiera się w przepiękny Sarong Kebaya. Ten zestaw łączy malajski sarong (spódnicę kopertową) z chińską kebayą (dopasowaną bluzkę). Bluzki te są najczęściej misternie haftowane w kolorowe wzory, aby pokazać elegancję i artystyczną duszę kobiety.

Sarong
nyonya kebaya
Sarong

Zwiedź Singapur z Wczasywazji.pl

Język Peranakan

Domy Perankan

Język jest nieodłączną częścią tożsamości narodowej, a kultura Baba i Nyonya ma swój własny, odrębny – malajski Peranakan Baba. Łączy on języki malajski, chiński i dialekt Hokkien, ukazując wielokulturowe dziedzictwo społeczności Peranakan. Mimo że z biegiem lat używanie tego języka zanika, podejmowane są działania mające na celu ożywienie go poprzez zajęcia językowe, wydarzenia kulturalne i działania społeczne. Zachowanie tego unikatowego języka zapewnia kontynuację dziedzictwa językowego i umacnia tożsamość kulturową Peranakan.

 

 Marzysz o wycieczce do Singapuru? 

 Napisz do nas, a przygotujemy program odpowiadający Twojej wizji idealnych wakacji

Dziedzictwo kulturowe Peranakan

W Singapurze stale podejmowane są wysiłki, aby ocalić przed zapomnieniem dziedzictwo kulturowe Perakanan. Muzeum Peranakan jest głównym miejscem, w którym prezentuje się historię, sztukę i tradycje tej kultury. Oferuje wgląd w życie tego społeczeństwa poprzez wystawy artefaktów, historycznych informacji i prezentacji multimedialnych. Festiwale kulturalne, takie jak Festiwal Perakanan stanowią idealną okazję do dzielenia są tradycjami, muzyką, tańcem i rzemiosłem z szerszą publicznością. Te inicjatywy stanowią kluczową rolę w przekazywaniu kultury Peranakan przyszłym pokoleniom.

W gwałtownie zmieniającym się świecie, kultura Peranakan pod wpływem globalnych trendów i ewoluującego społeczeństwa Singapuru doświadczała wielu zmian. Piękno tej kultury leży w jej zdolności do akceptowania różnorodności przy jednoczesnym zachowaniu silnego poczucia tożsamości. Społeczność nieprzerwanie pielęgnuje i dba o tradycje Peranakan – włączając w to eleganckie stroje, przepyszną kuchnię i wyjątkowy język, aby nie zanikły nawet pomimo przyjmowania przez młodsze pokolenia nowoczesnego stylu życia.

Porankan
Słodkości Perankan
Domy Perankan
Masz ochotę na więcej? Zobacz nasze wycieczki po Azij!