Skip to main content

Kiedy jechać do Singapuru? Klimat i pogoda w Mieście Lwa

To nie pogoda, a już na pewno nie prawdopodobieństwo opadów deszczu powinno determinować Twój termin wyjazdu do Singapuru. Wybierając odpowiedni czas na wycieczkę w ten region Azji Południowo-Wschodniej warto skupić się przede wszystkim na rodzaju planowanych aktywności (w tym pomoże Ci nasza oś czasu znajdująca się poniżej), bo w Singapurze padać może zawsze i zawsze jest bardzo gorąco.

Singapur słynie jako całoroczny cel podróży o niezmiennie wilgotnym i gorącym klimacie. Oczywiście można tu wyróżnić pewnie mniej lub bardziej korzystne okresy, ale jedno jest pewne: do Singapuru możesz wyjechać o dowolnym czasie i zawsze znajdziesz tu atrakcje, które uprzyjemnią Twój pobyt. Deszcz nie pokrzyżuje ci nawet planów na eskapady przyrodnicze, bo możesz tu odwiedzić np. najwyższy na świecie wodospad… pod dachem.

Najbardziej deszczowa pogoda przypada zwykle między końcem listopada a wczesnym marcem, przy czym grudzień wiedzie tutaj zdecydowany prym w roli najbardziej mokrego miesiąca roku (czasem konkuruje z nim listopad). W lutym powinno być najmniej dni deszczowych. Kwiecień to najcieplejszy miesiąc (najwyższe temperatury sięgają 33°C), a styczeń – najchłodniejszy (temperatura może spaść do przyprawiających o dreszcz 23°C, na plusie oczywiście). W rzeczywistości średnie temperatury wahają się zawsze w granicach 25-31°C. Okres od marca do października można ogólnie uznać za najbardziej korzystny na wyjazd do Singapuru, ale polecamy Ci cały poniższy artykuł dla porównania interesujących Cię dat i atrakcji z prognozowaną pogodą.

Pogoda w Singapurze - średnie temperatury powietrza
Pora na Singapur!

Ahoj na podróżniczym szlaku!

Zastanawiasz się, kiedy można lecieć do Azji? Które kraje Azji Południowo-Wschodniej już otworzyły swoje granice dla turystów? Gdzie i na jakich zasadach możesz polecieć na wakacje w wybranym przez siebie terminie? Gdzie szukać aktualnych informacji na temat koronawirusa w Azji?

Chętnie pomożemy! W naszym Serwisie Covidowym znajdziesz aktualne informacje na temat zasad wjazdu do Singapuru i innych krajów Azji Południowo-Wschodniej w dobie pandemii. Na bieżąco uzupełniamy informacje odnośnie szczepień, kwarantanny, wiz, ubezpieczeń i lotów.

Jeśli tęsknisz za tropikalnym klimatem, egzotycznymi smakami i przygodą, odezwij się do nas już dziś!

Do zobaczenia w Azji!

Kiedy jechać do Singapuru - miesiąc po miesiącu

Kiedy jechać do Tajlandii pogoda na cały rok
Singapur w styczniu

Styczeń

Czy styczeń to dobry czas na wizytę w Singapurze? Jest to wietrzny oraz deszczowy sezon w tym regionie i pada średnio 18 dni w miesiącu, ok. 238 mm. Jednocześnie temperatury są przyjemne w granicach 23°C nocą i 30°C w środku dnia. W styczniu na pewno przygotować się na opady, ale są też spore szanse na spędzenie tu kilku słonecznych dni, szczególnie jeśli monsun Północno-Wschodni „postanowi” szybciej opuścić te rejony.
Singapur w lutym

Luty

Czy warto odwiedzić Singapur w lutym? Okazuje się, że to jeden z najbardziej polecanych okresów na wizytę w tym kraju. Średnia liczba dni deszczowych spada w tym miesiącu do 13, wciąż jest więc dość mokro, zaś temperatury lekko wzrastają – 24-31°C. Jest ciepło i przyjemnie, a wilgotność powietrza nie jest wysoka i uciążliwa. To okres o stosunkowo najmniejszych opadach deszczu, najniższej wilgotności i największej ilości światła słonecznego w Singapurze.
Singapur w marcu

Marzec

A co z Singapurem w marcu? Wciąż należy spodziewać się opadów (średnio ok. 17 dni w miesiącu). Temperatury pozostają mniej więcej na takim poziomie jak w lutym. To również jeden z lepszych miesięcy na wizytę w tym kraju. Może być burzowo.
Singapur w kwietniu

Kwiecień

Średnia dzienna temperatura powietrza wynosi 27°C (podobnie jak w lutym i marcu), wilgotność powietrza jest komfortowa, a wiatry niezbyt silne. Kwiecień w Singapurze to aż średnio 20 dni deszczowych w miesiącu, warto więc przygotować się na opady oraz burze. Mimo deszczu, jest to także jeden z lepszych miesięcy na wizytę w tym kraju.
Singapur w maju

Maj

Jeden z cieplejszych miesięcy w roku. Choć w najcieplejszym momencie dnia temperatury sięgają „jedynie” 31°C, rosnąca wilgotność powietrza czyni je trochę bardziej uciążliwymi niż w poprzednich miesiącach. W powietrzu mogą utrzymywać się mgły i pyły naniesione z pobliskiej Sumatry. Nie jest to więc dobra pora na wyjazd dla osób, które mają wrażliwy układ oddechowy.
Singapur w czerwcu

Czerwiec

Również jeden z gorętszych miesięcy. Jest ciepło i parno – średnio 8 h słonecznych w ciągu dnia. W tym miesiącu rozpoczyna się sezon monsunu południowo-zachodniego, należy więc (z resztą jak zwykle w Singapurze ;) ) spodziewać się opadów i burz (średnio 19 dni w miesiącu, ale mniej obfite niż w maju). Nadal utrzymuje się ryzyko wystąpienia smogu.
Singapur w lipcu

Lipiec

Trwa monsun południowo-zachodni. Temperatury są stale wysokie (do ok. 31°C) i wysoka wilgotność powietrza. Można spodziewać się też smogu. Prawdopodobieństwo opadów wynosi w lipcu ok. 40%, a zachmurzenia – 80%. Stosunkowo mało deszczu – 150 mm (dla porównania w czerwcu było 163 mm, a w sierpniu będzie 171 mm), ale za to może być burzowo. Świetny czas dla miłośników zakupów – Great Singapore Sale (21 czerwca 2019 do 28 lipca 2019 – daty w kolejnych latach są jeszcze w trakcie ustalania).
Singapur w sierpniu

Sierpień

Wciąż króluje monsun południowo-zachodni. Ilość opadów wzrasta w stosunku do lipca. Średnie dzienne temperatury utrzymują się mniej więcej na stałym poziomie 27°C. Pył w powietrzu, zamglenie i burze wciąż mogą być obecne.
Singapur we wrześniu

Wrzesień

Wciąż bardzo ciepło i słonecznie – średnia dzienna temperatura w tym miesiącu to 27°C, należy jednak mieć na uwadze wysoką wilgotność powietrza, która może czynić upalny czas w środku dnia – ok. 31°C – dość uciążliwym. Kończy się monsun południowo-zachodni, więc opady nieco maleją, ale nadal są dość znaczne – ok. 163 mm i pada mniej więcej 18 dni w miesiącu.
Singapur w październiku

Październik

Opady znaczne – średnio 21 dni w miesiącu i już nawet 191 mm, ale mimo wszystko jest to polecany czas na podróż do Singapuru pomiędzy monsunami. Deszcz przyniesie ulgę od stałej, wysokiej temperatury, dochodzącej do 31°C. Burze występują najczęściej wieczorem.
Singapur w listopadzie

Listopad

Bardzo dobry czas na wyjazd, jeśli jesteśmy zainteresowani obniżkami w singapurskich sklepach. Od listopada robi się w Singapurze szczególnie deszczowo, gdyż nadciąga monsun północno-wschodni. Deszcze najczęściej popołudniowe i wieczorne. Może padać nawet 25 dni w miesiącu i dość obficie – ok. 250 mm. Nie będzie to więc najlepszy czas na plażowanie. Średnia dzienna temperatura lekko spada w porównaniu z poprzednimi miesiącami do 26°C.
Singapur w grudniu

Grudzień

Zwykle jest to najbardziej deszczowy miesiąc roku, rozpoczyna się bowiem monsun północno-wschodni. 25 dni deszczowych i poziom opadów oscylujący wokół 269 mm mówią same za siebie. Średnia temperatura powietrza to nadal 26°C (ok. 29°C za dnia 23°C nocą). Niewykluczone, że wieczorami może się przydać kurtka. Grudzień to, w opozycji do lutego: najwięcej opadów, największa wilgotność powietrza i najmniejsze nasłonecznienie.

Geografia Singapuru

Singapur to wyspiarskie państwo-miasto w Azji Południowo-Wschodniej, położone na samym koniuszku Półwyspu Malajskiego, pomiędzy Malezją a Indonezją. Składa się na nie główna wyspa o nazwie Singapur i kilka pomniejszych wysepek (jest ich około 60, a największe z nich, to: Pulau Tekong, Sentosa i Pulau Bukum). Pełna nazwa kraju brzmi: Republika Singapuru. Singapur znajduje się bardzo blisko równika, więc tutejszy tropikalny klimat charakteryzują minimalne wahania temperatury zarówno powietrza, jak i wody na przestrzeni roku.

Powierzchnia kraju (licząc główną wyspę Singapur i mniejsze wyspy) wynosi 728,3 km². Dla porównania: Warszawa ma 517,2 km², Phuket – 542 km², Dżakarta – 661,5 km², a Minorka - 695,7 km² – to tak dla lepszego wyobrażenia. Linia brzegowa liczy 193 km. Co ciekawe, powierzchnia państwa stale się rozrasta, a to za sprawą skutecznego pozyskiwania lądu z morza.

Najwyższym wzniesieniem Singapuru jest Bukit Timah (163,63 m n.p.m.), położony w centralnej części wyspy, która jest najbardziej pagórkowata. Na zachodzie występują niższe wzniesienia, zaś wschodnia część Singapuru jest najbardziej płaska i piaszczysta, a jednocześnie mniej deszczowa niż obszary zachodnie (z uwagi na tzw. cień opadowy).

Singapur, który jest największym portem Azji Południowo-Wschodniej, zamieszkuje ponad 5 milionów ludzi. Ze względu na niewielkie rozmiary, Singapur dzieli się raczej na regiony gospodarczo-administracyjne, aniżeli geograficzne:

Pogoda i klimat Singapuru

Singapur leży w strefie klimatu równikowego w obszarze monsunowym, przygotuj się więc na wysokie, mało zmienne temperatury, obfite opady deszczu i wysoką wilgotność powietrza. Średnia temperatura w Singapurze wynosi od 25 do 31 stopni Celsjusza.

Na wyspie nie ma wyraźnych pór roku, takich jak wiosna, lato, jesień czy zima, nie ma też wyraźnej pory deszczowej i suchej. Można za to wyróżnić dwie pory monsunowe: monsun północno-wschodni (grudzień-marzec) oraz monsun południowo-zachodni (czerwiec-wrzesień), które wiążą się ze zwiększonymi opadami i burzami, ale również posiadają bardziej suche okresy. Najlepiej więc przyjąć, że pogoda w Singapurze jest ciepła i wilgotna przez cały rok, a opady deszczu są zjawiskiem niemal codziennym (występują także poza okresem monsunowym, najczęściej po południu i wczesnym wieczorem). Kwiecień-maj i październik-listopad to okresy międzymonsunowe.

Regiony Singapuru – co i kiedy zobaczyć?

Widok na wyspę Sentosa z lotu ptaka

Singapur Centralny

Jest to gęsto zaludnione, tętniące życiem serce miasta i centrum turystyczne, gdzie mieści się większość najważniejszych zabytków, kluczowych atrakcji, punktów orientacyjnych oraz centrów handlowych. W skład regionu centralnego wchodzą także południowe wyspy Singapuru: Sentosa, Kusu Island, Lazarus Island, Pulau Seringat, Pulau Tekukor, Saint John's Island i Sisters' Islands.

Kiedy jechać na Sentosę?

Ponieważ wyspa Sentosa znajduje się bardzo blisko macierzystego lądu, jej klimat nie różni się od tego, panującego w całym regionie. Sentosa to całoroczne centrum turystyczne, ale za najlepsze z najlepszych pór na wizytę tutaj, uważa się okresy od czerwca do lipca i od października do grudnia. Najwięcej deszczowych dni zauważa się tutaj od grudnia do końca stycznia oraz w lutym i marcu.

Kiedy najlepiej zobaczyć ogrody Singapuru?

W centrum mieszczą się też najsłynniejsze ogrody Singapuru: Gardens By The Bay (z niesamowitym lasem superdrzew, które stały się wizytówką państwa) oraz wyróżnione przez UNESCO Singapore Botanic Gardens.

Gardens By The Bay można zwiedzać o każdej porze dnia: kwiaty prezentują się najpiękniej w dziennym słońcu, w dni robocze między 9:00 a 12:00 jest najmniej ludzi, ale za to największe upały, zaś wieczorem można doświadczyć tu bajecznych zachodów słońca i obejrzeć pokaz świetlny. Niektórzy zastanawiają się, czy można odwiedzić to miejsce kiedy pada? Niektóre jego części jak najbardziej! Cloud Forest i Flower Dome są zadaszone i klimatyzowane, więc pogoda nie robi różnicy, ale już Skyway nie byłby przyjemnym przeżyciem w deszczu.

Singapurskie ogrody botaniczne zwiedzać można przez cały rok, ale znacząca może być tu pora dnia – najlepiej skusić się na wizytę wczesnym rankiem lub późnym popołudniem, gdyż w ciągu dnia wysokie temperatury mogą być uciążliwe. Jeśli zależy Ci w szczególności na orchideach, najlepszym czasem na odwiedzenie sekcji National Orchid Gardens jest marzec-maj.

Orchard Road - zakupowe centrum Singapuru

Kiedy odbywa się wielka wyprzedaż w Singapurze?

W regionie centralnym mieszczą się najlepsze centra handlowe Singapuru, jak np. Orchard Road czy VivoCity, dlatego miłośnicy zakupowego szaleństwa, z pewnością skierują tu swoje kroki, szczególnie w okresie wyprzedaży! The Great Singapore Sale, czyli wielka wyprzedaż w Singapurze przypada zwykle między końcówką maja a początkiem lipca. Właśnie w tym czasie domy towarowe, centra handlowe i mniejsze butiki oferują niesamowite zniżki (nawet 70-procentowe) i organizują nocne zakupy. Prawdziwych łowców promocji chyba nie trzeba przekonywać, że to dla nich idealny czas na wizytę w Singapurze? Ogólnie najlepszy sezon na zakupy  w Singapurze trwa od czerwca do sierpnia.

Kiedy jechać na Grand Prix?

Również w centralnej części Singapuru mieści się Marina Bay Street Circuit – słynny tor wyścigowy. Fani motoryzacji naturalnie powinni zainteresować się podróżą do Singapuru we wrześniu, gdy odbywa się Grand Prix Singapuru Formuły 1 (Singapore Grand Prix).

 

 Marzy Ci się wyjazd do jednego z najnowocześniejszych miast świata?

 Napisz do nas, a pomożemy Ci zaplanować ciekawą i komfortową wycieczkę
 oraz przeżyć prawdziwą przygodę w Singapurze

Wschodni Singapur

Ponieważ właśnie tu mieści się Port lotniczy Singapur-Changi, jest to również ważne centrum turystyczne miasta. Poza barwnymi dzielnicami, pięknymi parkami i przestrzeniami publicznymi oferującymi fantastyczne możliwości spacerów, możesz się tu cieszyć wspaniałym widokiem na ocean. Mieszczą się tu także znane międzynarodowe uczelnie, jak np. United World College of South East Asia (UWCSEA).

Północny Singapur

Północny Singapur jest bujny, zielony i znacznie mniej zaludniony niż tereny centralne czy wschodnie. Ponieważ tempo życia jest tu nieco wolniejsze, znajdziesz tu chwilę wytchnienia i wyciszenia od wielkomiejskiego zgiełku.

Port lotniczy Singapur-Changi
Pulau Ubin, Singapur
Pulau Ubin, Singapur

Północno-Wschodni Singapur

Jest to najbardziej zaludniony region Singapuru, oferujący szereg atrakcji nie tylko mieszkańcom, ale także turystom. Jest tu wiele, malowniczych parków, idealnych na spacery oraz świetnie rozwinięta komunikacja publiczna. W skład regionu wchodzą także północne wyspy Singapuru: Pulau Ubin i Coney Island (Pulau Serangoon).

Kiedy jechać na Pulau Ubin?

Na Pulau Ubin temperatura morza jest odpowiednia do pływania przez cały rok. Właśnie tu mieści się słynna trasa rowerowa Ketam Mountain Bike Trail. Zazwyczaj najlepsza pogoda panuje w lutym, a najwięcej pada w listopadzie i grudniu.

Kiedy jechać na Coney Island (Pulau Serangoon)?

Wyspy i plaże Singapuru najlepiej odwiedzać wczesnym rankiem lub wieczorem, by uniknąć palącego słońca. Warto mieć też na uwadze godziny otwarcia Coney Island Park (7:00-19:00). Jeśli chcesz odwiedzić szlak namorzynowy – jedną z głównych atrakcji Coney Island, wybierz się tu po deszczowym dniu – krajobrazy są wówczas najpiękniejsze.

Singapur Zachodni

Region Zachodni jest największym pod względem powierzchni lądowej i trzecim najbardziej zaludnionym regionem Singapuru. Znajdują się tu głównie dzielnice mieszkalne i przemysłowe (przemysł ciężki, petrochemiczny, międzynarodowe firmy naftowo-gazowe i chemiczne). Mieści się tu siódma co do wielkości rafineria ropy naftowej na świecie. Znajduje się tu także największa z przybrzeżnych wysp Singapuru – Jurong Island.

Najpopularniejsza dzielnica zachodniego regionu – Jurong, to nie tylko obiekty biznesowe i centra handlowe, ale także malownicze parki tematyczne i ogrody (Jurong Bird Park, Jurong Lake Gardens), wieża widokowa, a także Snowi City – gdyby ktoś zatęsknił za prawdziwą zimą w Singapurze. Za najlepsze miesiące na wizytę w tym regionie Singapuru uważa się: styczeń, luty, marzec, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień i październik.

Atrakcje zachodniego Singapuru - Jurong - Park Ptaków
Kiedy jest najcieplej, a kiedy najchłodniej w Singapurze?

Pogoda w Singapurze – o czym pamiętać?

Jak już wspomnieliśmy na początku, sezony turystyczne w Singapurze nie dotyczą pogody, a raczej różnych eventów i świąt mających miejsce w danych miesiącach roku. To wszystko dlatego, że mimo naszych prób rozpisania warunków pogodowych na miesiące, pogoda w Singapurze jest raczej niezmienna – zawsze sporo pada, zawsze jest bardzo ciepło i zawsze mamy tu wysoką wilgotność powietrza.

Tak naprawdę w Singapurze nie ma zbyt spektakularnej różnicy między porą monsunową a bardziej suchymi okresami roku. Niezależnie od pory wyjazdu do Singapuru, trzeba się przygotować zarówno na deszcz, jak i na gorące słońce – każdy powinien spakować wysokie filtry UV, kapelusz i okulary przeciwsłoneczne, przewiewne ubrania z naturalnych tkanin, lekkie buty (nie skórzane), lekką kurtkę przeciwdeszczową, bluzę lub sweter (z uwagi na klimatyzowane pomieszczenia).

Singapur – najlepszy czas na wyjazd – podsumowanie

 • Ponieważ temperatury w Singapurze praktycznie nie zmieniają się z miesiąca na miesiąc, a padać może zawsze, każda pora jest odpowiednia na wizytę w tym państwie-mieście.
 • Niektórzy żartują, że w Singapurze wyróżnia się 4 pory roku: ciepłą, cieplejszą, mokrą i mokrzejsza.
 • Najwięcej deszczu pada podczas monsunu północno-wschodniego (grudzień–marzec), nieco mniej podczas monsunu południowo-zachodniego (czerwiec–wrzesień).
 • Średnia temperatura w Singapurze w dzień wynosi 31°C, spadając do około 25°C w nocy.
 • Przez cały rok mogą zdarzać się burze.
 • Singapurowi nie zagrażają trzęsienia ziemi, wybuchy wulkanów czy tajfuny.
 • Średnia wilgotność powietrza w Singapurze wynosi 84%.
 • Największych tłumów należy się spodziewać w środku lata: czerwiec-lipiec – w czasie wielkich wyprzedaży, a także podczas wszelkich lokalnych oraz międzynarodowych świąt – czyli mniej więcej od listopada po styczeń.
 • Mniej tłumnie powinno być mniej więcej miedzy sierpniem a październikiem, za wyjątkiem wrześniowego Singapore Grand Prix.
 • Zachód słońca w Singapurze następuje zwykle między 19:00 a 19:30 (co może okazać się przydatne, gdy zastanawiasz się, o jakiej porze dnia zwiedzać poszczególne atrakcje Singapuru).
 • Jeśli chcesz zaplanować wyjazd do Singapuru szyty na miarę, dopasowany do potrzeb i oczekiwań Twojej rodziny/przyjaciół/współpracowników z programem idealnie dobranym do warunków pogodowych – skontaktuj się z nami!
Masz ochotę na więcej? Zobacz nasze wycieczki po Azij!