Kiedy jechać do Singapuru?


To nie pogoda, a już na pewno nie prawdopodobieństwo opadów deszczu powinny determinować nasz termin wyjazdu do Singapuru. Wybierając odpowiedni czas na wycieczkę w ten region Azji Południowo-Wschodniej warto skupić się przede wszystkim na rodzaju planowanych aktywności, bo w Singapurze padać może zawsze i zawsze jest bardzo gorąco.


Singapur skąpany w słońcu
Sentosa
Singapur - chmury nad miastem

Singapur w styczniu

Czy styczeń to dobry czas na wizytę w Singapurze? Jest to wietrzny oraz deszczowy sezon w tym regionie i pada średnio 18 dni w miesiącu, ok. 238 mm. Jednocześnie temperatury są przyjemne w granicach 23°C nocą i 30°C w środku dnia.

W styczniu na pewno przygotować się na opady, ale są też spore szanse na spędzenie tu kilku słonecznych dni, szczególnie jeśli monsun Północno-Wschodni „postanowi” szybciej opuścić te rejony.

Singapur w lutym

Czy warto odwiedzić Singapur w lutym? Okazuje się, że to jeden z najbardziej polecanych okresów na wizytę w tym kraju. Średnia liczba dni deszczowych spada w tym miesiącu do 13, wciąż jest więc dość mokro, zaś temperatury lekko wzrastają – 24-31°C. Jest ciepło i przyjemnie, a wilgotność powietrza nie jest wysoka i uciążliwa.

To okres o stosunkowo najmniejszych opadach deszczu, najniższej wilgotności i największej ilości światła słonecznego w Singapurze.

Merlion Park w Singapurze
Singapur - panorama miasta
Singapur w marcu

A co z Singapurem w marcu? Wciąż należy spodziewać się opadów (średnio ok. 17 dni w miesiącu). Temperatury pozostają mniej więcej na takim poziomie jak w lutym. To również jeden z lepszych miesięcy na wizytę w tym kraju. Może być burzowo.

Singapur w kwietniu

Średnia dzienna temperatura powietrza wynosi 27°C (podobnie jak w lutym i marcu), wilgotność powietrza jest komfortowa, a wiatry niezbyt silne. Kwiecień w Singapurze to aż średnio 20 dni deszczowych w miesiącu, warto więc przygotować się na opady oraz burze. Mimo deszczu, jest to także jeden z lepszych miesięcy na wizytę w tym kraju.

Singapur w maju

Jeden z cieplejszych miesięcy w roku. Choć w najcieplejszym momencie dnia temperatury sięgają „jedynie” 31°C, rosnąca wilgotność powietrza czyni je trochę bardziej uciążliwymi niż w poprzednich miesiącach. W powietrzu mogą utrzymywać się mgły i pyły naniesione z pobliskiej Sumatry. Nie jest to więc dobra pora na wyjazd dla osób, które mają wrażliwy układ oddechowy.

Singapur w czerwcu

Również jeden z gorętszych miesięcy. Jest ciepło i parno – średnio 8 h słonecznych w ciągu dnia. W tym miesiącu rozpoczyna się sezon monsunu południowo-zachodniego, należy więc (z resztą jak zwykle w Singapurze ;) ) spodziewać się opadów i burz (średnio 19 dni w miesiącu, ale mniej obfite niż w maju). Nadal utrzymuje się ryzyko wystąpienia smogu.

Kiedy jest najcieplej, a kiedy najchłodniej w Singapurze?
Zakupy w Singapurze
Singapur w lipcu

Trwa monsun południowo-zachodni. Temperatury są stale wysokie (do ok. 31°C) i wysoka wilgotność powietrza. Można spodziewać się też smogu.

Prawdopodobieństwo opadów wynosi w lipcu ok. 40%, a zachmurzenia – 80%. Stosunkowo mało deszczu – 150 mm (dla porównania w czerwcu było 163 mm, a w sierpniu będzie 171 mm), ale za to może być burzowo.

Świetny czas dla miłośników zakupów – Great Singapore Sale (21 czerwca 2019 do 28 lipca 2019 – daty w kolejnych latach są jeszcze w trakcie ustalania).

Singapur w sierpniu

Wciąż króluje monsun południowo-zachodni. Ilość opadów wzrasta w stosunku do lipca. Średnie dzienne temperatury utrzymują się mniej więcej na stałym poziomie 27°C. Pył w powietrzu, zamglenie i burze wciąż mogą być obecne.

Singapur we wrześniu

Wciąż bardzo ciepło i słonecznie – średnia dzienna temperatura w tym miesiącu to 27°C, należy jednak mieć na uwadze wysoką wilgotność powietrza, która może czynić upalny czas w środku dnia – ok. 31°C – dość uciążliwym. Kończy się monsun południowo-zachodni, więc opady nieco maleją, ale nadal są dość znaczne – ok. 163 mm i pada mniej więcej 18 dni w miesiącu.

Singapur w październiku

Opady znaczne – średnio 21 dni w miesiącu i już nawet 191 mm, ale mimo wszystko jest to polecany czas na podróż do Singapuru pomiędzy monsunami. Deszcz przyniesie ulgę od stałej, wysokiej temperatury, dochodzącej do 31°C. Burze występują najczęściej wieczorem.

Singapur - średnie temperatury
Deszczowy Singapur
Singapur w listopadzie

Bardzo dobry czas na wyjazd, jeśli jesteśmy zainteresowani obniżkami w singapurskich sklepach.

Od listopada robi się w Singapurze szczególnie deszczowo, gdyż nadciąga monsun północno-wschodni. Deszcze najczęściej popołudniowe i wieczorne.

Może padać nawet 25 dni w miesiącu i dość obficie – ok. 250 mm. Nie będzie to więc najlepszy czas na plażowanie. Średnia dzienna temperatura lekko spada w porównaniu z poprzednimi miesiącami do 26°C.

Singapur w grudniu

Zwykle jest to najbardziej deszczowy miesiąc roku, rozpoczyna się bowiem monsun północno-wschodni. 25 dni deszczowych i poziom opadów oscylujący wokół 269 mm mówią same za siebie.

Średnia temperatura powietrza to nadal 26°C (ok. 29°C za dnia 23°C nocą). Niewykluczone, że wieczorami może się przydać kurtka.

Grudzień to, w opozycji do lutego: najwięcej opadów, największa wilgotność powietrza i najmniejsze nasłonecznienie.


Singapur - najlepszy czas na wyjazd
Singapore Flyer

Okres między majem a wrześniem to nienajlepszy czas na zwiedzanie Singapuru z uwagi na upał.

Największych tłumów należy się spodziewać w środku lata: czerwiec-lipiec – w czasie wielkich wyprzedaży, a także podczas wszelkich lokalnych oraz międzynarodowych świąt – czyli mniej więcej od listopada po styczeń.

Mniej tłumnie powinno być mniej więcej miedzy sierpniem a październikiem, za wyjątkiem wrześniowego Singapore Grand Prix.

Jak widać sezony turystyczne w Singapurze nie dotyczą pogody, a raczej różnych eventów i świąt mających miejsce w danych miesiącach roku. To wszystko dlatego, że mimo naszych prób rozpisania warunków pogodowych na miesiące, pogoda w Singapurze jest raczej niezmienna – zawsze sporo pada, zawsze jest bardzo ciepło i zawsze mamy tu wysoką wilgotność powietrza. Tak naprawdę, praktycznie patrząc, w Singapurze nie ma zbyt spektakularnej różnicy między zimową porą deszczową a bardziej suchymi okresami roku. Niezależnie od pory wyjazdu do Singapuru, powinniśmy być przygotowani zarówno na deszcz, jak i na gorące słońce (warto zaopatrzyć się w filtry UV).

Sprawdź nasze wycieczki w Azji Południowo-Wschodniej!

Wczasywazji.pl są częścią Grupy MakeYourAsia zarejestrowanej w Wietnamie. Od 2016 roku organizujemy ciekawsze podróże po Azji Południowo-Wschodniej. W sprawach związanych z wyjazdami firmowymi, motywacyjnymi, szkoleniowymi czy wejściem z Twoim produktem na azjatycki rynek zobacz więcej na stronie MakeYourAsia.

Jesteśmy członkiem