Kiedy otwarcie granic w Azji? Gdzie można teraz wyjechać?

Mija ponad półtora roku od momentu, kiedy po raz pierwszy usłyszeliśmy o koronowirusie. W Azji od momentu wybuchu pandemii Covid-19 obowiązują surowe ograniczenia i ścisłe restrykcje wjazdowe. Kraje azjatyckie bardzo ostrożnie podchodzą do kwestii otwierania granic. Jako że jest niewiele wiarygodnych informacji weryfikowanych "na miejscu", codziennie sprawdzamy i weryfikujemy dla Was  najświeższe dane o zmianach w temacie możliwości podróży do Azji i aktualizujemy stronę za każdym razem, gdy otrzymujemy nowe wiadomości.

Ostatnia aktualizacja: 30/11/2021

Azja otwarcie granic

Dokładamy wszelkich starań, by informacje tu zamieszczane były jak najbardziej aktualne i rzetelne. Jeśli zauważysz, że jakaś informacja wymaga korekty - daj nam proszę znać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

KTÓRE KRAJE AZJI OTWIERAJĄ SIĘ NA TURYSTÓW?

Aktualna lista krajów do których możesz pojechać turystycznie.
Szczegółowe informacje dotyczące poszczególnych znajdziesz poniżej.

Kraj otwarty (więcej informacji)

Kraj otwarty (więcej informacji)

Częściowe otwarcie (więcej >>)

Częściowe otwarcie (więcej >>)

Czekamy  (więcej >>)

Czekamy (więcej >>)

Czekamy (więcej >>)

Czekamy (więcej >>)

Czekamy (więcej >>)

SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE WJAZDOWE DLA KRAJÓW AZJI


Sri Lanka - aktualna sytuacja wjazdowa

 • Planowane otwarcie Sri Lanki na zagranicznych turystów:

  Sri Lanka jest aktualnie już otwarta dla zagranicznych turystów - zarówno w pełni zaszczepionych (wymagany jest negatywny wynik PCR z Polski, wykonany maksymalnie 72 godziny przed wylotem), jak i niezaszczepionych (w ramach tzw. bańki turystycznej + testy, czyli zabezpieczając zarówno lokalną społeczność, jak i samych podróżujących). Wyjątkiem są turyści z tzw. krajów zakazanych (patrz poniżej), na której nie ma Polski.

 • Turystyka krajowa:

  Odmrożona  - jednak z niewielkimi restrykcjami.
  Są one jednak sukcesywnie znoszone, więc wkrótce prawdopodobnie będzie działać już w pełni.

 • Czy turyści z Polski mogą odwiedzić Sri Lankę?

  TAK

 • Czy aby przyjechać na Sri Lankę wymagana jest szczepionka?

  Zasadniczo tak, aby móc zwiedzać Sri Lankę bez ograniczeń. Turyści niezaszczepieni i częściowo zaszczepieni również mogą wjechać do kraju na określonych warunkach.

  • Dla turystów w pełni zaszczepionych (2 dawki szczepionki + minęło 14 dni od daty drugiego szczepienia) przewiduje się jedynie jeden negatywny wynik testu PCR w Polsce, wykonany maksymalnie 72 godziny przed wylotem z kraju; jeśli nie minęło jeszcze 14 dni od daty drugiego szczepienia, przewidziane są 3 testy: przed wylotem, tuż po przylocie i w dniu, w którym mija 14 dni od daty drugiego szczepienia (po uzyskaniu negatywnego wyniku tego testu, podróżni opuszczają tzw. „bio bańkę” i są traktowani jako w pełni zaszczepieni).
  • Niezaszczepionych lub zaszczepionych tylko jedną dawką szczepionki również obowiązują 3 testy:

  1. wykonany maksymalnie 72 godziny przed wylotem z kraju zamieszkania,
  2. po dotarciu do hotelu na Sri Lance, w dniu 1.
  3. w 12. dniu pobytu na Sri Lance. Po uzyskaniu negatywnego wyniku tego testu i zakończeniu 14. dnia pobytu, podróżni uzyskują certyfikat zakończenia pobytu w „bio-bańce” i mogą podróżować swobodnie (tak, jak w pełni zaszczepieni).

 • Czy Sri Lanka wymaga negatywnego testu na COVID?

  TAK
  Aby wylecieć na Sri Lankę trzeba mieć negatywny wynik testu PCR, wykonanego maksymalnie 72 h przed przylotem. Następnie, w zależności od tego, czy minęło 14 dni od przyjęcia drugiej dawki szczepionki: albo jest się zwolnionym z reszty testów albo trzeba wykonać po przylocie ponowny test (w hotelu) i kolejny w dniu, w którym mija 14 dni od daty drugiego szczepienia. Turystów niezaszczepionych lub zaszczepionych tylko jedną dawką obowiązuje trzeci test w 12. dniu pobytu na Sri Lance. Po uzyskaniu negatywnego wyniku tego testu i zakończeniu 14. dnia pobytu, podróżni uzyskują certyfikat zakończenia pobytu w „bio-bańce” i mogą podróżować swobodnie (tak, jak w pełni zaszczepieni).
   

 • Czy po przyjeździe na Sri Lankę jest wymagana kwarantanna?

  Nie, zaszczepieni mogą korzystać z wakacji z pełną swobodą (wyjatek stanowią podróżni, którym nie minęło jeszcze 14 dni od daty przyjęcia drugiej dawki szczepionki - detale powyżej), zaś bez szczepionki można podróżować w ramach tzw. "bańki turystycznej" (szczegóły ⬇️)


Chcę jechać na Sri-Lankę teraz - co muszę wiedzieć?

OTWARCIE SRI LANKI | Czy naprawdę?

Pytacie: kiedy Sri Lanka otworzy się na turystykę?  Odpowiedź jest krótka:

Sri Lanka jest już otwarta na turystykę.

Oficjalne otwarcie miało wprawdzie miejsce 21 stycznia 2021, ale tylko w ramach "bańki turystycznej" i później restrykcje były sukcesywnie luzowane wraz z możliwością zwiedzania bez ograniczeń dla zaszczepionych (był moment zwiększenia restrykcji po lankijskim Nowym Roku, gdyż liczba przypadków wzrosła, ale już są zniesione i ta sytuacja się raczej nie powtórzy, biorąc pod uwagę dynamikę programu szczepień i fakt, że jest bardzo duży nacisk kładziony na ochronę turystyki).

Na ten moment jedynym wyjątkiem są turyści z krajów "zakazanych" (Indie, kraje Ameryki Południowej i Afryki Południowej, jak również podróżujący mający te kraje w historii podroży przez ostatnich 14 dni przed przylotem na Sri Lankę).

KWARANTANNA NA SRI LANCE | Jaki jest status kwarantanny na Sri Lance? Czy naprawdę nie trzeba?

Nie ma obowiązku kwarantanny dla turystów w pełni zaszczepionych, którym minęło już 14 dni od daty podania drugiej dawki szczepionki (ponownie, jedynym wyjątkiem kwarantanny są sytuacje, gdy ktoś przylatuje / ma w historii 14 ostatnich dni któryś z krajów "zakazanych" oraz otrzymał specjalne pozwolenie na przylot).

Dla niezaszczepionych obowiązują jednak pewne restrykcje dotyczące zwiedzania w obrębie "bańki turystycznej", można jednak zrobić ciekawą wycieczkę objazdową - po prostu zwiedza się atrakcje, które są zatwierdzone w ramach programu. Są to wszystkie najważniejsze atrakcje: większość parków narodowych na safari, las deszczowy, trekking w Horton Plains, słonie, whale watching i więcej).

SZCZEPIENIA NA SRI LANCE | Jaki jest status programu szczepień na Sri Lance?

Program szczepień jest aktualnie traktowany priorytetowo i posuwa się w niezwykle szybkim tempie (właściwie Sri Lanka jest jednym z krajów przodujących w tym temacie).

Plan przewiduje, żeby jak najszybciej zdobyć odporność stadną, by zapewnić zupełnie bezpieczne podróżowanie (możliwe, że wówczas bańka może być zniesiona nawet dla osób niezaszczepionych, ale to na razie tylko nasze przypuszczenia).

Progresja szczepień: Na 23/10: 68,3% mieszkańców zaszczepionych przynajmniej 1 dawką, 59,9% w pełni zaszczepionych.

LOTY NA SRI LANKĘ | Jak można przylecieć na Sri Lankę?

Od 7 grudnia 2021 r. wracają bezpośrednie loty z Polski na Sri Lankę liniami LOT. Bezpośrednie połączenia z Warszawy do Kolombo można rezerwować już dziś.

Na Sri Lankę można także doclecieć m. in. liniami Qatar i Emirates, a także Air France - to jest nowość, która zapewne zwiększy konkurencję i może skutkować dalszą obniżką cen lotów z Polski.

WIZA NA SRI LANKĘ | Czy na Sri Lankę wciąż wymagana jest wiza?

Wymagana jest aplikacja online w celu otrzymania wizy turystycznej. Klient aplikuje online na: https://eta.gov.lk/slvisa/.

Sam proces nie jest długi – z reguły ok 3-5 dni (ale zawsze radzimy to załatwiać jak najwcześniej, minimum tydzień będzie optymalnie).

Koszt USD 35.

Ważne: jeśli jesteś niezaszczepiony, nie w pełni zaszczepiony lub nie minęło jeszcze 14 dni, od przyjęcia przez Ciebie drugiej dawki szczepienia, aplikujesz przez stronę eta.gov.lk, po uiszczeniu przez stronę visitsrilanka.gov.lk opłaty za obowiązkowe ubezpieczenie na COVID-19 oraz za testy PCR.

UBEZPIECZENIE COVID-19 | Czy jest wymagane?

Dla turystów w pełni zaszczepionych (min. 14 dni od drugiej dawki) ubezpieczenie jest nieobowiązkowe, lecz bardzo zalecane. W przypadku zachorowania na COVID-19 i nieposiadania ubezpieczenia, rząd Sri Lanki nie pokrywa żadnych kosztów, wynikających z zachorowania. 

Dla turystów, u których nie minęło jeszcze 14 dni od przyjęcia 2. dawki szczepionki, którzy przyjęli tylko 1 dawkę szczepionki lub niezaszczepionych – ubezpieczenie obowiązkowe (koszt 12 USD na maksymalnie miesiąc).

HOTELE NA SRI LANCE | Jakie wybrać zakwaterowanie?

Jeśli jesteś turystą w pełni zaszczepionym (2 dawki szczepionki i minęło min. 14 dni od daty drugiego szczepienia) możesz samodzielnie zarezerwować pokoje w dowolnym hotelu, jednakże zalecany jest pobyt w hotelach z listy Bezpiecznych Hoteli Certyfikowanych.

W innym wypadku (brak szczepień/szczepienie tylko 1 dawką/nie minęło 14 dni od daty drugiego szczepienia) - wymagane jest rezerwowanie pokojów w hotelach z listy Bezpiecznych Hoteli Certyfikowanych Level 1.

TRANSPORT NA SRI LANCE | Jakiego przewoźnika wybrać?

Turysta w pełni zaszczepiony (2 dawki szczepionki i minęło min. 14 dni od daty drugiego szczepienia) - można samemu zamawiać przejazdy u dowolnych dostawców usług, lecz zalecane jest używanie usług agentów z listy Certyfikowanych, Bezpiecznych Agentów.

W innym wypadku (brak szczepień/szczepienie tylko 1 dawką/nie minęło 14 dni od daty drugiego szczepienia) - wymagane jest używanie usług agentów z listy Certyfikowanych, Bezpiecznych Agentów.

SRI LANKA DOKUMENTY | Co załatwić przed podróżą?

Bieżące informacje najlepiej śledzić na oficjalnej, rządowej stronie turystycznej Sri Lanki: www.srilanka.travel/helloagain.

Nasza aktualizacja na 10/2021:

 • Turyści w pełni zaszczepieni (2 dawki szczepionki, przy czym minęło min. 14 dni od przyjęcia 2. dawki):

1. Wiza na Sri Lankę (uzyskiwana online).

2. Negatywny wynik testu PCR (wykonanego maksymalnie 72 godziny przed wylotem z kraju zamieszkania).

3. Zaświadczenie o szczepieniu 2 dawkami szczepionki. Jeśli wynik testu i zaświadczenie o szczepieniu są w języku innym niż angielski, wymagane jest też okazanie tłumaczenia na język angielski.

4. Do okazania na lotnisku po przylocie na Sri Lankę: deklaracja zdrowotna.

 • Turyści zaszczepieni 2 dawkami szczepionki, ale nie minęło jeszcze 14 dni od przyjęcia 2. dawki:

1. Ubezpieczenie na COVID-19 oraz testy PCR przez stronę visitsrilanka.gov.lk – otrzymasz numer referencyjny, wymagany do uzyskania wizy.

2. Zabookowanie hotelu z listy L1.

3. Uzyskanie wizy przez stronę eta.gov.lk, podając numer referencyjny.

4. Negatywny wynik testu PCR, wykonanego maksymalnie 72 godziny przed wylotem z kraju zamieszkania.

5. Zamówienie transferu z lotniska przez zatwierdzonego agenta.

6. Zaświadczenie o szczepieniu dwiema dawkami szczepionki. Jeśli wynik testu i zaświadczenie o szczepieniu są w języku innym niż angielski, wymagane jest też okazanie tłumaczenia na język angielski

7. Do okazania na lotnisku po przylocie na Sri Lankę: deklaracja zdrowotna.

 • Turyści niezaszczepieni lub zaszczepione jedynie 1 dawką szczepionki:

1. Ubezpieczenie na COVID-19 oraz testy PCR przez stronę visitsrilanka.gov.lk – otrzymasz numer referencyjny, wymagany do uzyskania wizy.

2. Zabookowanie hotelu z listy L1.

3. Uzyskanie wizy przez stronę eta.gov.lk, podając numer referencyjny.

4. Negatywny wynik testu PCR, wykonanego maksymalnie 72 godzin godziny przed wylotem z kraju zamieszkania.

5. Zamówić transfer z lotniska przez zatwierdzonego agenta.

6. Przygotować zaświadczenie o szczepieniu jedną dawką szczepionki. Jeśli wynik testu i zaświadczenia jest w języku innym, niż angielski, wymagane jest też okazanie tłumaczenia na język angielski.

7. Do okazania na lotnisku po przylocie na Sri Lankę: deklaracja zdrowotna.


Tajlandia - aktualna sytuacja wjazdowa

 • Planowane otwarcie Tajlandii na zagranicznych turystów:

  Tajlandia jest już otwarta dla zagranicznych turystów! Od 1 listopada 2021 Tajlandia otworzyła się na turystów z 63 krajów, w tym turystów z Polski!

 • Turystyka krajowa:

  Odmrożona, w przypadku uzyskania negatywnego wyniku testu PCR wykonanego po przylocie do Tajlandii.

 • Czy turyści z Polski mogą odwiedzić Tajlandię?

  TAK

 • Czy aby przyjechać do Tajlandii wymagana jest szczepionka?

  Tak, wymagane jest świadectwo szczepienia COVID-19 (w języku angielskim) wykonane minimalnie na 14 dni, a maksymalnie 1 rok przed przybyciem, szczepionką zarejestrowaną w tajlandzkim Ministerstwie Zdrowia Publicznego (lista tutaj) lub zatwierdzoną przez WHO. Ponadto powinieneś posiadać kod QR potwierdzający szczepienie.

 • Czy Tajlandia wymaga negatywnego testu na COVID?

  Tak, wymagany jest test wykonany maksymalnie 72 godziny przed wylotem z kraju zamieszkania. Drugi test jest wykonywany w dniu przylotu w hotelu SHA+ lub AQ, w którym zarezerwowałeś pobyt na minimum 1 noc. Po otrzymaniu negatywnego wyniku, możesz poruszać się po kraju bez ograniczeń i cieszyć się wakacjami!.

 • Czy po przyjeździe do Tajlandii jest wymagana kwarantanna?

  Od 01/11/2021  dla podróżnych z 63 krajów zaczepionych dwoma dawkami nie jest wymagana kwarantanna.  

  Niezaszczepieni lub częściowo zaszczepieni podróżni muszą przejść kwarantannę (10 nocy) w akredytowanym hotelu ASQ** lub AQ.

  *SHA+ jest to hotel certyfikowany przez TAT (Urząd Turystyki Tajlandii), spełniający normy bezpieczeństwa i zdrowia w okresie pandemii. ​​Ponad 70% personelu to osoby w pełni zaszczepione.

  **Hotele ASQ i AQ (Alternative Quarantine Hotels) - to zatwierdzone przez rząd hotele w Tajlandii, umożliwiające odbycie 7- lub 10-dniowej kwarantanny na koszt podróżnego.


Chcę jechać do Tajlandii teraz - co muszę wiedzieć?

OTWARCIE TAJLANDII | Czy naprawdę się da wjechać?

Wjazd turystyczny do Tajlandii jest możliwy! W przypadku osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 wystarczy kilka kroków:

1. Zarejestrować się w celu uzyskania Thailand Pass pod TYM adresem.
2. Przygotować kod QR oraz zaświadczenie w języku angielskim o odbyciu szczepienia.
3. Na 72h przed wylotem uzyskać negatywny wynik testu PCR.
4. Przygotować dowód ubezpieczenia podróżnego na wartość min. 50 tys. USD (obejmującego COVID-19).
5. Zarezerwować pobyt w hotelu SHA+ lub AQ na minimum 1 noc i przygotować potwierdzenie opłaty za nocleg.
6. Po przylocie do Tajlandii wykonać test PCR w zarezerwowanym hotelu. Po otrzymaniu negatywnego wyniku testu możesz poruszać się już po kraju bez ograniczeń!

Wjazd do Tajlandii dla osób niezaszczepionych lub niezaszczepionych w pełni również jest możliwy. Tych podróżnych obowiązuje procedura Alternative Quarantine, która polega na 10-dniowej kwarantannie bez możliwości opuszczania hotelu SHA+ lub ASQ/AQ. Po odbyciu 10-dniowej kwarantanny można poruszać się bez przeszkód po całej Tajlandii. 

Aby wjechać do Tajlandii wymagane jest też posiadanie polisy ubezpieczeniowej, pokrywającej leczenie COVID19 na przynajmniej 50 000 USD.

KWARANTANNA W TAJLANDII | Jaki jest status kwarantanny w Tajlandii?

Kwarantanna w Tajlandii jest wymagana wyłącznie w przypadku podróżnych, którzy nie posiadają pełnego szczepienia przeciw COVID-19. Procedura Alternative Quarantine polega na 10-dniowej kwarantannie bez możliwości opuszczania hotelu SHA+ lub ASQ/AQ. Po jej zakończeniu można poruszać się bez przeszkód po całej Tajlandii. 

SZCZEPIENIA W TAJLANDII | Jaki jest status programu szczepień w Tajlandii?
 • Stan na 19/10/2021: 54,6% - zaszczepieni przynajmniej jedną dawką, 37,9% - w pełni zaszczepieni.

Szacuje się, że ogólnokrajowe wprowadzenie szczepionek zostanie zakończone między wrześniem a grudniem 2021 r. Program szczepień jest realizowany zgodnie z planem, dlatego plan ponownego otwarcia Tajlandii powinien przebiegać bez zmian.

Wprowadzenie szczepień rozpoczęło się 7 czerwca, kiedy dostarczona została pierwsza partia sześciu milionów dawek szczepionki AstraZeneca. Ilość wzrośnie do 10 milionów dawek miesięcznie od lipca do listopada. Tajlandia planuje również zabezpieczyć dodatkowe 50 milionów szczepionek do 2022 r.

Bangkok, Phuket, Chon Buri, w tym Pattaya, Chiang Mai i Surat Thani, w tym Koh Samui, Koh Phangan i Koh Tao, a także osiem innych prowincji wysokiego ryzyka mają priorytetowe znaczenie przy wprowadzaniu pierwszych dawek szczepionek.

LOTY DO TAJLANDII | Czy do Tajlandii można przylecieć?

Granice Tajlandii są otwarte dla turystów z 63 krajów, w tym z Polski! Ilość dostępnych lotów stale się zwiększa. Po rejestracji pod TYM adresem i uzyskaniu "Thailand Pass" wystarczy tylko kilka kroków, by cieszyć się wakacjami w Tajlandii - zarówno w przypadku osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19, jak i tych niezaszczepionych lub z niepełnym szczepieniem!

WIZA DO TAJLANDII | Czy do Tajlandii wymagana jest wiza?

Polacy, którzy podróżują do Tajlandii w celu turystycznym na okres do 30 dni, nie muszą posiadać wizy. Jeśli Twoja podróż ma cel inny niż turystyczny lub Twój pobyt turystyczny przekroczy 30 dni, musisz aplikować o odpowiednią wizę. Wiza nie jest równoznaczna z systemem Thailand Pass, o którym przeczytasz poniżej.

Od 01/11 dotychczasowy Certyfikat COE zastąpiony został systemem Thailand Pass. Procedura dostępna jest w języku angielskim pod powyższym adresem. Wygląda to obecnie następująco:

1. Rejestracja na stronie www.thailandpass.go.th
2. Wprowadzenie danych osobowych
3. Przesłanie skanów dokumentów:

 • Paszportu
 • Zaświadczenia o szczepieniach
 • Polisy ubezpieczeniowej wyraźnie mówiącej o pokryciu kosztów leczenia związanych z COVID-19 do kwoty co najmniej 50 000 USD.
 • Potwierdzenia rezerwacji hotelu z listy ASQ lub SHA+

Sugerowany czas rejestracji: przynajmniej 7 dni przed planowanym wylotem do Tajlandii. Po zatwierdzeniu wniosku przez Tajskie urzędy, podróżny otrzymuje kod QR do okazania przy boardingu i wjeździe na teren Tajlandii.

Wiza do Tajlandii - artykuł zawierający informacje sprzed pandemii. 


Kambodża - aktualna sytuacja wjazdowa

 • Planowane otwarcie Kambodży na zagranicznych turystów:

  Kambodża jest otwarta dla zagranicznych turystów! 

 • Turystyka krajowa:

  Możliwe są lokalne ograniczenia wstępu w poszczególnych miejscowościach, w zależności od sytuacji COVIDowej.

  Przed wejściem na teren jakiegokolwiek obiektu turystycznego trzeba zeskanować kod QR (celem uzupełnienia danych w systemie, zbierającym informacje, kto odwiedził dane miejsce w danym dniu/czasie).

 • Czy turyści z Polski mogą odwiedzić Kambodżę?

  Polacy mogą odwiedzić Kambodżę, jednak wszyscy turyści z zagranicy muszą spełnić rozmaite wymagania prewencyjne przeciwko COVID (patrz niżej).

 • Czy aby wyjechać do Kambodży wymagana jest szczepionka?

  Różny stopień zaszczepienia wiąże się z różnym zestawem obostrzeń przeciw COVID-19. Osoby niezaszczepione również mogą wjechać na teren Kambodży, ale wiąże się to z dłuższą kwarantanną.

  W pełni zaszczepieni podróżni są zobowiązani do przedstawienia swojej karty/certyfikatu szczepień, aby kwalifikować się do wjazdu bez kwarantanny. Ważne: tylko w formie papierowej.

  Osoby niezaszczepione muszą mieć zarezerwowane wcześniej hotel ASQ lub wpłacić depozyt w wyznaczonym banku po przybyciu na pokrycie kosztów związanych z kwarantanną.

  Kwota depozytu (jeśli nie zarezerwowano wcześniej hotelu ASQ) wynosi 2000 USD

 • Czy Kambodża wymaga negatywnego testu na COVID?

  TAK:

  • Wynik 1. testu wykonany maksymalnie na 72 godziny przed planowanym przybyciem na teren kraju, dotyczy to również dzieci/niemowląt.
  • 2. test wykonywany jest po przylocie, przed przejazdem do hotelu na kwarantannę.
  • Dla osób w pełni zaszczepionych (2 dawki szczepionki + 14 dni od daty drugiej dawki) 3. test wykonywany jest w 6. dniu po przylocie. Jeśli wynik jest negatywny, w dniu 7. można rozpocząć podróżowanie do woli.
  • Dla osób niezaszczepionych i nie w pełni zaszczepionych (1 dawka szczepionki lub 2 dawki szczepionki, lecz gdy minęło mniej niż 14 dni od przyjęcia 2. dawki szczepionki) 3. test wykonywany jest w 13. dniu po przylocie. Jeśli wynik jest negatywny, w dniu 14. można rozpocząć podróżowanie do woli.

  Wynik testu musi być drukowany (nie cyfrowy), powinien mieć podpis i pieczątkę mokrym atramentem.

  Osoby, które uzyskają wynik pozytywny, zostaną odesłane do oddzielnej placówki kwarantanny/przetwarzania zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia.

 • Czy po przyjeździe do Kambodży jest wymagana kwarantanna?

  Od 15/11/2021 podróżni przybywający na teren Królestwa Kambodży są zwolnieni z kwarantanny, pod warunkiem, że:

  • są zaszczepieni 2-ma dawkami szczepionki przynajmniej na 14 dni przed przylotem do Kambodży, 
  • posiadają ujemny wynik testu PCR wykonanego najpóźniej 72h przed przylotem na teren Kambodży 

  Osoby nie w pełni oraz niezaszczepione obowiązuje 14-dniowa kwarantanna.

  • Kwarantannę spędza się wybranym z listy rządowej hotelu, który należy zabookować z wyprzedzeniem. W wypadku braku bookingu hotelu, w miejscu przekroczenia granicy trzeba wpłacić kaucję, z której środki są wykorzystywane na wydatki związane z kwarantanną. Dla osób w pełni zaszczepionych kaucja wynosi 1000 USD, a dla częściowo lub nie zaszczepionych - 2000 USD.
  • Wymagane jest również wykupienie ubezpieczenia na COVID-19 przez firmę www.forteinsurance.com.


Chcę jechać do Kambodży - co muszę wiedzieć?

OTWARCIE KAMBODŻY | Kiedy Kambodża otworzy się na turystykę?

Od 18 października 2021 r. można podróżować do Kambodży drogą lotniczą.

KWARANTANNA W KAMBODŻY | Jaki jest status kwarantanny w Kambodży?

Od 15/11/2021 podróżni, zaszczepieni 2-ma dawkami szczepionki przynajmniej na 14 dni przed przylotem do Kambodży, posiadający wyniki testu PCR wykonanego najpóźniej 72h przed przylotem na teren Kambodży są zwolnieni z kwarantanny i mogą podróżować po całym terenie Królestwa Kambodży.

Osoby niezaszczepione obowiązuje 14-dniowa kwarantanna. 

SZCZEPIENIA W KAMBODŻY | Jaki jest status programu szczepień w Kambodży?

Kambodża łącznie zaasekurowała 15 milionów dawek szczepionki. Najczęściej stosowane są dwa rodzaje: Sinopharm i Sinovac z Chin. Do sierpnia 2021 r. oczekuje się dodatkowo 20 milionów dawek szczepionek. Niektóre źródła sugerują, że do grudnia 2021 r. 80% populacji zostanie zaszczepione.  Siem Reap jest kolejny w procesie szczepienia, po tym jak większość dorosłych mieszkańców Phnom Penh otrzyma pierwszą dawkę.

 • Ponad 81% mieszkańców otrzymało przynajmniej 1 dawkę szczepionki.
 • Ponad 75 % mieszkańców jest w pełni zaszczepionych (dane na 17/10/2021).
UBEZPIECZENIE COVID-19 | Czy jest wymagane?

Każdy podróżny, również dzieci/niemowlęta, musi posiadać polisę ubezpieczeniową Forte COVID-19 z kolorowym nadrukiem. Dostępne są pod adresem https://www.forteinsurance.com/covid-19-insurance/. Nie dotyczy to obywateli Kambodży podróżujących na podstawie paszportu Kambodży oraz pasażerów posiadających wizę typu A (dyplomatyczną) lub B (oficjalną).

LOTY DO KAMBODŻY | Czy można przylecieć do Kambodży?

Do Kambodży można dostać się samoloten na lotnosko w Phnom Penh lub Sihanoukville.

Dostępne są bardzo ograniczone loty wewnętrzne, obecnie tylko między Phnom Penh a Siem Reap, raz w tygodniu.

WIZA DO KAMBODŻY | Czy do Kambodży wymagana jest wiza?
 • Visa on Arrival cały czas jest zawieszona. Jeśli nie posiadamy wizy wielokrotnego wjazdu (EOS), należy złożyć wniosek o wizę z wyprzedzeniem w ambasadzie lub konsulacie Kambodży (kryteria różnią się w zależności od ambasady, warto więc skontaktować się z nią bezpośrednio)
 • Turyści mogą ubiegać się o e-Visa (elektroniczna wiza turystyczna online) na www.evisa.gov.kh
 • Osoby posiadające tajwański paszport mogą ubiegać się o wizę typu E (zwykłą) online pod adresem https://www.evisa.gov.kh/
 • Posiadacze paszportów ASEAN są zwolnieni z obowiązku wizowego. 

Polecamy nasz pre-covidowy artykuł o wizach do Kambodży.


Indonezja - aktualna sytuacja wjazdowa

 • Planowane otwarcie Indonezji na zagranicznych turystów:

  Od 14/10/2021 podróżni z 19 krajów, w tym Polski, mogą podróżować na Bali oraz Riau w Indonezji.

 • Turystyka krajowa:

  odmrożona, jednak z zachowaniem ścisłych protokołów bezpieczeństwa. 

 • Czy turyści z Polski mogą odwiedzić Indonezję?

  Tylko Bali oraz Riau. Nie ma możliwości zwiedzania całego kraju.

 • Czy aby wyjechać do Indonezji wymagana jest szczepionka?

  Tak, jest wymagane zaświadczenie o otrzymaniu 2 dawek szczepień najpóźniej na 14 dni przed wlotem na teren kraju. W przypadku, gdy podróżny nie jest zaszczepiony, zostanie mu podana dawka szczepionki w czasie trwania kwarantanny, o ile uzyska negatywny wynik testu PCR na przylocie.

 • Czy Indonezja wymaga negatywnego testu na COVID?

  Tak:

  1. Na maksymalnie 72 godziny przed wylotem
  2. Zaraz po przylocie na teren Bali lub Riau
  3. W czwartym dniu kwarantanny.

  Po uzyskaniu negatywnego wyniku w czwartym dniu kwarantanny, po jej ukończeniu w dniu 5. podróżny może poruszać się po wybranej wyspie.

 • Czy po przyjeździe do Indonezji jest wymagana kwarantanna?

  Tak, trwa 5 dni. Po uzyskaniu negatywnego wyniku testu PCR w dniu 4. i ukończeniu kwarantanny w dniu 5. można podróżować po wybranej wyspie bez ograniczeń.


Chcę jechać do Indonezji - co muszę wiedzieć?

OTWARCIE INDONEZJI | Kiedy Indonezja otworzy się na turystykę?

Od 14/10/2021 można podróżować na Bali oraz Riau. Dotyczy to turystów z 19 krajów, w tym z Polski.

KWARANTANNA W INDONEZJI | Jaki jest status kwarantanny w Indonezji?

Obecnie wszyscy przybysze z zagranicy muszą przejść 5-dniową kwarantannę. W 4. dniu wymagane jest zrobienie testu PCR, a po uzyskaniu negatywnego wyniku i ukończeniu kwarantanny w 5. dniu, można podróżować po Bali oraz Riau.

Przylatujący pasażerowie muszą posiadać zaświadczenie o stanie zdrowia w języku angielskim potwierdzające negatywny wynik testu PCR na COVID-19 wystawione maksymalnie 48 godzin przed wylotem do Indonezji, a także certyfikat potwierdzający, że są w pełni zaszczepieni.

SZCZEPIENIA W INDONEZJI | Jaki jest status programu szczepień w Indonezji?

Indonezja to duży i bardzo zaludniony kraj. Rząd dąży do zaszczepienia w sumie 208 milionów ludzi, czyli 77% populacji, liczącej ponad 270 milionów, aby stworzyć odporność stadną do marca 2022 roku. 

39,5% mieszkańców kraju otrzymało przynajmniej 1 dawkę szczepionki. 23% jest w pełni zaszczepionych.

LOTY DO INDONEZJI | Czy można przylecieć do Indonezji?

Loty międzynarodowe są obecnie ograniczone.

Loty krajowe są ogólnie dostępne dla każdego, kto może przedstawić zaświadczenie o stanie zdrowia z ujemnym wynikiem testu na COVID-19 i dowód co najmniej 1 zastrzyku szczepionki. Testy wymazowe PCR, wymazówki z antygenem lub testy oddechowe GenOse-19 (tylko niektóre lotniska) są akceptowane z ważnością między 24-72 godzinami przed lotem, w zależności od obszaru i trybu testowania.

WIZA INDONEZJA | Czy do Indonezji wymagana jest wiza?

Tak, wymagane jest uzyskanie wizy online przez portal https://visa-online.imigrasi.go.id/index.xhtml Nie ma możliwości otrzymania wizy on arrival.

Nasz pre-covidowy artykuł: wiza do Indonezji.


Wietnam - aktualna sytuacja wjazdowa

 • Planowane otwarcie Wietnamu na zagranicznych turystów:

  Planowane otwarcie na regularną turystykę międzynarodową obecnie przypada na 04/2022. Do tego czasu realizowane mają być jedynie loty czarterowe do wybranych 5 prowincji - Quang Ninh (z Zatoką Ha Long), Quang Nam (z Da Nang oraz Hoi An), Khanh Hoa (Nha Trang - Cam Ranh), Kiên Giang (wyspa Phu Quoc) oraz Miasta Ho Chi Minha. Podróżni muszą (stan na dzień dzisiejszy z perspektywą na prawdopodobną, nadchodzącą zmianę) spędzić przynajmniej 7 dni na terenie wybranej prowincji docelowej i przejść test na COVID na koniec owego 7-dniowego pobytu, jeśli otrzymają wynik negatywny, mogą udać się do pozostałych "bezpiecznych" prowincji z powyższej listy. Polska nie znajduje się jeszcze na liście krajów, z których loty czarterowe mogą być realizowane na powyższych zasadach.

 • Turystyka krajowa:

  Niektóre miejsca są otwarte dla podróżnych z niektórych prowincji.

 • Czy turyści z Polski mogą odwiedzić Wietnam:

  Obecnie: NIE.
  Jedynie eksperci zaproszeni przez firmy na kontrakt mogą wjechać do Wietnamu po uzyskaniu oficjalnej zgody.

 • Czy Wietnam wymaga negatywnego testu na COVID?

  Tak. Negatywny wynik testu RT-PCR jest wymagany, wykonany 72h przed wylotem. Dodatkowo drugi szybki test zostanie wykonany po przylocie, bezpośrednio na lotnisku.

 • Czy po przyjeździe do Wietnamu jest wymagana kwarantanna?

  7-dniowa kwarantanna od 04/08 oficjalnie (więcej informacji poniżej).
  Dodatkowo: obowiązuje konieczność samoobserwacji stanu zdrowia przez kolejne 7 dni po ukończeniu 7-dniowej kwarantanny (opiera się to na zgłaszaniu do służb medycznych jakichkolwiek objawów, które mogą sugerować zakażenie koronawirusem).

 • Czy aby przyjechać do Wietnamu wymagana jest szczepionka?

  Na ten moment nie ma jasnych wytycznych odnośnie paszportu COVIDowego.


Chcę jechać do Wietnamu - co muszę wiedzieć?

OTWARCIE WIETNAMU | Kiedy Wietnam otworzy się na turystykę?

Wietnam zawiesił możliwość wjazdu dla wszystkich cudzoziemców od 22 marca 2020 r., aż do odwołania, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się COVID-19. Ograniczenie nie dotyczy dyplomatów, urzędników, inwestorów zagranicznych, ekspertów i wykwalifikowanych pracowników.

Żeby wjechać do kraju należy być ekspertem w konkretnym zawodzie, zatrudnionym przez firmę działającą w Wietnamie i wpisanym na specjalną rządową listę specjalistów. Nawet po spełnieniu tych wymogów, nadal obowiązuje kwarantanna w specjalnym hotelu (której koszt liczony jest w tys. USD, co najmniej 2). Ma to się jednak zmienić w ciągu najbliższych tygodni w związku z wprowadzeniem wewnętrznego programu paszportów covidowych. 

Do kwietnia 2022 roku realizowane mają być loty czarterowe z wybranych krajów (Polska nie znajduje się na liście) do wybranych 5 prowincji - Quang Ninh (z Zatoką Ha Long), Quang Nam (z Da Nang oraz Hoi An), Khanh Hoa (Nha Trang - Cam Ranh), Kiên Giang (wyspa Phu Quoc) oraz Miasta Ho Chi Minha. 

 

KWARANTANNA W WIETNAMIE | Jaki jest status kwarantanny w Wietnamie?

W dniu 28 czerwca 2021 r. rząd ogłosił skrócenie kwarantanny dla w pełni zaszczepionych osób z 21 do 7 dni, ponieważ kraj planuje rozpocząć program paszportów szczepionkowych. Oficjalnie obowiązuje od 04/08 i ma zastosowanie do osób, które:

 • na 72 godziny przed wyjazdem poświadczyły (przez odpowiednie władze kraju pochodzenia) dowód negatywnych wyników testów RT-PCR na SARS-CoV-2,
 • zostały w pełni zaszczepione ostatnią dawką co najmniej 14 dni, ale nie dłużej niż 12 miesięcy przed terminem wjazdu (ze świadectwami szczepień); lub w miejsce ewidencji szczepień;

Osoby, które przebyły zakażenie koronawirusem, a nie są zaszczepione również podlegają tej opcji (aczkolwiek muszą mieć dokumenty potwierdzające pozytywny status metodą RT-PCR, nie wcześniej niż sześć miesięcy przed datą wjazdu), lub dowód potwierdzający, że przeszły COVID albo wypis ze szpitala/ równoważne dokumenty wydane przez właściwe władze w kraju, w którym były leczone.

Wszyscy podróżujący zostaną przetestowani pod kątem COVID-19 pierwszego i siódmego dnia okresu kwarantanny (licząc od daty zgłoszenia). W pierwszym teście z wykorzystaniem testów antygenowych lub testów RT-PCR, drugi test RT-PCR z pojedynczą próbką. Więcej informacji tutaj

Od 04/2022 planowane jest zniesienie kwarantanny dla podróżnych, jeśli wprowadzony zostanie paszport COVIDowy. W innym przypadku planowana jest konieczność odbycia 3-7 dniowej samoizolacji w miejscu noclegowym.

SZCZEPIENIA W WIETNAMIE | Jaki jest status programu szczepień w Wietnamie?

Przynajmniej 53,5% mieszkańców kraju otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki, a 21,6% mieszkańców kraju jest w pełni zaszczepionych.

Wietnam rozważa wprowadzenie paszportów szczepionkowych dla trzech grup zaszczepionych osób, takich jak Wietnamczycy przebywający poza granicami, podróżujący służbowo i turyści. W trakcie rozważania planu nie wyznaczono daty realizacji. 

Wietnam jest w ostatniej fazie opracowywania własnej szczepionki, którą planuje zaszczepić  80% społeczeństwa do Q1 2022. Wprowadzenie Nanocovax (nazwa własna), szczepionki przeciw COVID-19 wyprodukowanej w Wietnamie, zostanie podzielone na 3 fazy, przy czym pierwsza faza rozpocznie się 10 grudnia 2020 r. Trwają trzy fazy badań na ludziach pierwszej wyprodukowanej w Wietnamie szczepionki przeciw COVID-19. planowane do ukończenia do lutego 2022 r.

LOTY DO WIETNAMU | Czy do Wietnamu można przylecieć?

Połączenia międzynarodowe są. Aczkolwiek bardzo ograniczone. M.in. linie Vietnam Airlines wznowiły niektóre loty międzynarodowe łączące Hanoi i Sajgon z Koreą Południową, Japonią i Australią od 3 kwietnia 2021 r. Tanie linie lotnicze VietJet również wznowiły usługi, w tym do Tajwanu i Tajlandii. Wjechać mogli jednak tylko repatriowani obywatele wietnamscy i zagraniczni eksperci.

Loty krajowe w kraju wg stanu na lipiec 2011 są mocno ograniczone (ok 5% normalnego ruchu lotniczego) ze ścisłymi przepisami dotyczącymi zapobiegania rozprzestrzeniania COVID-19, takimi jak obowiązkowa maska, limity miejsc etc. (bardzo mocno przestrzegane).

W IV kwartale 2021 planowane jest przyjmowanie czarterowych połączeń lotniczych dla turystów do wybranych miejscowości resortowo-plażowych. Przylot będzie się jednak wiązał z koniecznością odbycia kwarantanny. Stałe połączenia lotnicze mają być uruchamiane od 01/2022 i na początku obejmować kraje regionu Azji Południowo-Wschodniej oraz inne kraje, w których sytuacja pandemiczna została opanowana.

Po 07/2022 Planowane jest całkowite przywrócenie stałych połączeń lotniczych, w zależności od sytuacji pandemicznej w tym czasie.


Singapur - aktualna sytuacja wjazdowa

 • Planowane otwarcie Singapuru na zagranicznych turystów:

  Częściowe otwarcie na turystów z azjatyckich krajów i Australii - sprawdź więcej szczegółow na liście poniżej.

  Od 19/10 mogą do Singapuru wjechać również podróżni z Kanady, Danii, Francji. Włoch, Niderlandów, Hiszpanii, UK oraz USA

 • Turystyka krajowa:

  odmrożona

 • Czy turyści z Polski mogą odwiedzić Singapur?

  NIE. Oprócz wizyt w ramach pogrzebu osoby bliskiej lub odwiedzin u członka rodziny, posiadającego obywatelstwo Singapuru nie ma takiej możliwości.

 • Czy aby wyjechać do Singapuru wymagana jest szczepionka?

  Podobnie jak mieszkańcy, turyści muszą być zaszczepieni. Ta decyzja nie dotyczy nie tylko samego wjazdu, ale również korzystania z wielu obiektów na miejscu.

 • Czy Singapur wymaga negatywnego testu na COVID?

  Tak. Od 29 maja 2021 r. wszyscy podróżni jadący do Sinapuru będą musieli przedstawić negatywny wynik testu PCR na COVID-19, z wyjątkiem tych, którzy przebywali w krajach/regionach niższego ryzyka (Brunei Darussalam, Chiny kontynentalne, Nowa Zelandia, Hongkong i Makao) w ciągu ostatnich 21 dni przed wjazdem do Singapuru. Czyli nie dotyczy to obywateli Polski, niestety.

 • Czy po przyjeździe do Singapuru jest wymagana kwarantanna?

  Nie, aczkolwiek trzeba czekać na wynik testu PCR (więcej poniżej).


Chcę jechać do Singapuru - co muszę wiedzieć?

OTWARCIE SINGAPURU | Kiedy Singapur otworzy się na turystykę?

Wszystko zależy od przebiegu programu szczepień. Aktualnie idzie on bardzo sprawnie - wg. najświeższych doniesienień, 82% mieszkańców jest zaszczepionych dwoma dawkami. 

Na teraz, obcokrajowcy, którzy są gośćmi krótkoterminowymi (w tym podróżujący biznesowo i służbowo) podróżujący z jednego z następujących krajów/regionów, mogą ubiegać się o wjazd do Singapuru, składając wniosek o przepustkę lotniczą (ATP): -

 • Australia (z wyłączeniem Nowej Południowej Walii); -
 • Brunei Darussalam;
 • Chiny kontynentalne (z wyłączeniem prowincji Guangdong); -
 • Nowa Zelandia;
 • Kanada;
 • Dania;
 • Francja;
 • Włochy;
 • Niderlandy;
 • Hiszpania;
 • Wielka Brytania;
 • USA.

Niestety na tej liście nie ma Polski. 

Biorąc pod uwagę zmieniającą się sytuację COVID-19 w Singapurze, rządy Singapuru i Hongkongu zgodziły się na odroczenie uruchomienia lotów Singapur – Hong Kong Air Travel Bubble (ATB). Ma to na celu ochronę zdrowia publicznego w obu miastach oraz zdrowia podróżnych.

Proszę zapoznać się z poniższym linkiem, aby uzyskać najnowsze informacje na temat organizacji bezpiecznej podróży w przypadku przyjazdu, tranzytu lub wyjazdu do Singapuru. https://safetravel.ica.gov.sg

 

KWARANTANNA W SINGAPURZE | Jaki jest status kwarantanny w Singapurze?

Podróżując z biletem Air Travel Bubble/Air Travel Pass, goście muszą pozostawać w zadeklarowanym miejscu wylotu przez ostatnie 21 kolejnych dni. Muszą zarezerwować własne zakwaterowanie w Singapurze, aby odbyć 1-2-dniowy okres izolacji w oczekiwaniu na wynik testu COVID-19 PCR w momencie przyjazdu (zakwaterowanie musi być indywidualnym pokojem niemieszkalnym z dołączoną toaletą).

Odwiedzający mogą wejść na stronę internetową Singapore Hotel Association (SHA), aby zapoznać się z listą hoteli aktualnie przyjmujących gości podróżujących do Singapuru na podstawie przepustki lotniczej. Lista nie jest wyczerpująca i odwiedzający mogą zarezerwować inne dostępne miejsca noclegowe, o ile są to pokoje niemieszkalne i indywidualne z dołączoną toaletą. https://sha.org.sg/air-travel-pass

SZCZEPIENIA W SINGAPURZE | Jaki jest status programu szczepień w Singapurze?

W Singapurze 83% obywateli zaszczepionych przynajmniej 1 dawką, 82% w pełni zaszczepionych.

W miarę pojawiania się kolejnych zapasów szczepionek, Singapur będzie nadal rozszerzał program szczepień na więcej segmentów populacji, tak aby wszyscy mieszkańcy mieli szansę na zaszczepienie się do końca 2021 r.

 

LOTY DO SINGAPURU | Czy można przylecieć do Singapuru?

Istnieją ograniczenia wizowe i obostrzenia związane z podróżą do Singapuru. Jednak aktualną listę przewoźników wylatującuch do i z Singapuru to: 

Air India Express (tylko outbound); Singapore Airlines; British Airways, Air Niugini; Japan Airlines; Jetstar Asia; Garuda Indonesia; Emirates; KLM Royal Dutch Airlines; Qatar Airways; Swiss International Airlines; Scoot; Korean Air; Philippines Airlines; Juneyao Airlines; Myanmar National Airlines; Etihad Airways.

WIZA SINGAPUR | Czy do Singapuru wymagana jest wiza?

Krótkoterminowe wizyty cudzoziemców są obecnie dozwolone tylko w krajach/regionach o niskim ryzyku importu COVID-19. Wszyscy podróżujący krótkoterminowo mogą wjechać do Singapuru jednym z następujących opcji:

 • Bilet lotniczy (ATP) Cudzoziemcy, którzy podróżują krótkoterminowo z wybranych krajów, mogą ubiegać się o wjazd do Singapuru, składając wniosek o przepustkę lotniczą, przed 7 i 30 dniem od planowanej daty wjazdu.
 • Connect@Singapur (Connect@SG) Osoby podróżujące krótkoterminowo w podróży służbowej lub służbowej mogą złożyć wniosek za pośrednictwem operatorów wyznaczonych obiektów o sponsorowanie/złożenie wniosku o przepustkę SafeTravel w ramach inicjatywy Connect@Singapore w imieniu potencjalnego podróżującego. Można to zrobić co najmniej 14 dni przed planowanym tygodniem wejścia.
 • Green Belt (RGL) Firmy lub agencje rządowe w Singapurze mogą sponsorować/wnioskować o przepustkę SafeTravel w ramach RGL w imieniu potencjalnego podróżnego w okresie od 14 do 35 dni przed planowanym tygodniem wjazdu. Więcej szczegółow na: https://safetravel.ica.gov.sg/arriving/overview#social

 


Malezja - aktualna sytuacja wjazdowa

 • Planowane otwarcie Malezji na zagranicznych turystów:

  Prawdopodobnie Q1/2022 - wszystko zależy od programu szczepień oraz rozwoju sytuacji na świecie. 

 • Turystyka krajowa:

  Otwarta dla turystyki wewnętrznej jest resortowa wyspa Langkawi, planowane jest jej otwarcie dla podróżnych z zagranicy. Według obecnego planu, w pierwszej kolejności przyjmowani będą goście z Singapuru, następnie podróżni z innych krajów, które "opanowały pandemię".

 • Czy turyści z Polski mogą odwiedzić Malezję?

  NIE, niestety...

 • Czy aby wyjechać do Malezji wymagana jest szczepionka?

  Szczepienie jest wymagane, ale nie zwalnia z obowiązku kwarantanny. 

 • Czy Malezja wymaga negatywnego testu na COVID?

  Tak,  maksymalnie 3 dni przed wylotem. Wpływa on na długość obowiązku kwarantanny. 

 • Czy po przyjeździe do Malezji jest wymagana kwarantanna?

  Tak, 7-10 dni (szczegóły poniżej).


Chcę jechać do Malezji - co muszę wiedzieć?

OTWARCIE MALEZJI | Kiedy Malezja otworzy się na turystykę?

Brak jasnej informacji.

Wszystko jest zależne od rozwoju sytuacji na świecie i Plan Odbudowy (ogłoszonej 4-fazowej strategia radzenia sobie z pandemią) będzie wdrażany od 15 czerwca do 31 grudnia 2021 r. Kraj znajduje się obecnie w fazie 1, która oznacza całkowitą blokadę. Wszystkie granice pozostały zamknięte do odwołania.

„Faza 1 (czerwiec): Całkowita blokada z dozwolonymi tylko wyznaczonymi sektorami usług podstawowych. Podróże między dzielnicami i stanami są niedozwolone. (Faza 1 została przedłużona w całym kraju do końca lipca (z wyjątkiem 6 stanów, które przejście do fazy 2 5 i 7 lipca). Status będzie aktualizowany co 2 tygodnie.

Faza 2 (lipiec-sierpień): Więcej sektorów gospodarczych zostanie dodanych do listy „dozwolonych”. Aktywności towarzyskie nie są dozwolone. "

Przejście do następnej fazy opiera się na spełnieniu „Wskaźników progowych” określonych przez rząd (średnia liczba przypadków dziennych, wykorzystanie łóżek na oddziałach intensywnej terapii i wskaźnik szczepień). Więcej szczegółów dostępnych tutaj.

KWARANTANNA W MALEZJI | Jaki jest status kwarantanny w Malezji?

Przyjeżdzający muszą przejść 7-dniową obowiązkową kwarantannę w wyznaczonych centrach kwarantanny w miejscu ich przybycia do Malezji. Dodatkowo musi być przedstawiony negatywny certyfikat RT-PCR pobrany trzy dni przed odlotem. Osoby podróżujące do Malezji bez RT-PCR przejdą 10-dniową obowiązkową kwarantannę.

Koszt kwarantanny ponoszą pasażerowie. Wszelkie obowiązujące opłaty należy uiścić za pośrednictwem systemu MySafeTravel dostępnego na stronie https://safetravel.myeg.com.my lub aplikacji MyQR przed przybyciem do Malezji, aby uniknąć kolejek na lotnisku.

SZCZEPIENIA W MALEZJI | Jaki jest status programu szczepień w Malezji?

Powoli ale sprawnie. Zgodnie z programem:

 • „Pierwsza faza (27 lutego – 31 marca 2021 r.): Ukierunkowana na pracowników pierwszej linii walki z wirusem.
 • Faza 2 (19 kwietnia-31 sierpnia): Ukierunkowanie na osoby starsze, osoby z problemami współwystępującymi i osoby niepełnosprawne.
 • Trzecia faza (maj 2021-luty 2022): Ogólna populacja, w tym nieudokumentowani migranci."

Na ten moment łącznie podano 14 milionów pierwszych dawek, w wyniku czego w pełni zaszczepiono 4,43 miliona osób (13,5% całej populacji). W Malezji dostępnych jest 19 milionów szczepionek.

Oczekuje się, że Malezja zakończy swój program szczepień do lutego 2022 r., obejmując 80% populacji liczącej około 32 milionów ludzi.

LOTY DO MALEZJI | Czy można przylecieć do Malezji?

Dostępne są ograniczone loty międzynarodowe. Poza obywatelami Malezji i stałymi rezydentami, wjazd jest dozwolony między innymi dla dyplomatów będących rezydentami, zagranicznych małżonków i osób pozostających na utrzymaniu obywateli Malezji, posiadaczy przepustek długoterminowych oraz pracowników emigrantów pracujących w podstawowych branżach oraz osób pozostających na ich utrzymaniu.

Pasażerowie tranzytowi, którzy nie wymagają odprawy imigracyjnej, mogą wejść na pokład swoich lotów łączonych. W tym okresie tranzyt między terminalami (KLIA-KLIA 2 lub KLIA 2-KLIA) nie jest możliwy.

Dostępne są ograniczone loty krajowe, ponieważ podróże między stanami są nadal zakazane do odwołania (z wyjątkiem ważnych powodów, w tym podróży do pracy, edukacji i nagłych wypadków po uzyskaniu zezwolenia na podróż od Policji Malezyjskiej).

WIZA DO MALEZJI | Czy do Malezji wymagana jest wiza?

Wiza turystyczna jest niemożliwa do uzyskania. 

Poza obywatelami i stałymi rezydentami, wjazd do Malezji jest dozwolony między innymi dla:

 • dyplomatów będących rezydentami,
 • zagranicznych małżonków i osób pozostających na utrzymaniu obywateli Malezji,
 • aktualnych posiadaczy wiz długoterminowych
 • pracowników pracujących w krytycznych branżach oraz osób pozostających na ich utrzymaniu.

Laos - aktualna sytuacja wjazdowa

 • Planowane otwarcie Laosu na zagranicznych turystów:

  Na 20/10/2021 brak informacji, sytuacja pandemiczna w Laosie jest nadal bardzo skomplikowana, a odsetek w pełni szczepionych osób względnie niski.

 • Turystyka krajowa:

  zamrożona, loty wewnętrzne tylko dla zaszczepionych. 

 • Czy turyści z Polski mogą odwiedzić Laos?

  NIE

 • Czy aby wyjechać do Laosu wymagana jest szczepionka?

  Nie - patrz sekcja LOTY

 • Czy Laos wymaga negatywnego testu na COVID?

  Tak, ale nie zwalnia on z obowiązku kwarantanny. 

 • Czy po przyjeździe do Laosu jest wymagana kwarantanna?

  Tak, obowiązkowe 14 dni. 


Chcę jechać do Laosu - co muszę wiedzieć?

OTWARCIE LAOSU | Kiedy Laos otworzy się na turystykę?

Niestety brak informacji na ten moment.

KWARANTANNA W LAOSIE | Jaki jest status kwarantanny w Laosie?

14-dniowy okres kwarantanny obowiązuje dla wszelkich przybyszów międzynarodowych.

SZCZEPIENIA W LAOSIE | Jaki jest status programu szczepień w Laosie?

Laos rozpoczął program szczepień w marcu 2021 roku. 

42,5% mieszkańców Laosu zaszczepionych jest przynajmniej jedną dawką szczepionki, 32,2% jest zaszczepionych w pełni.

LOTY DO LAOSU | Czy można przylecieć do Laosu?

Międzynarodowe loty regularne i czarterowe są obecnie zawieszone. Wszyscy podróżni wjeżdżający do kraju są zobowiązani do wykupienia ubezpieczenia podróżnego oraz muszą nosić urządzenie monitorujące stan zdrowia.

Loty krajowe w Laosie są dostępne dla zaszczepionych pasażerów.

WIZA DO LAOSU | Czy do Laosu wymagana jest wiza?

Jedynie drogą lądową. 

Polecamy nasz pre-covidowy artykuł o wizie do Laosu

 


Filipiny - aktualna sytuacja wjazdowa

 • Planowane otwarcie Filipin na zagranicznych turystów:

  niestety brak klarownych informacji - Filipiny są obecnie zamknięte dla turystów zza granicy do odwołania. Są tworzone plany otwarcia dla turystów zaszczepionych, ale bez konkretnych dat.

 • Turystyka krajowa:

  odmrożona

 • Czy turyści z Polski mogą odwiedzić Filipiny?

  Nie

 • Czy aby przyjechać na Filipiny wymagana jest szczepionka?

  Obecnie nie ma możliwości wjazdu, natomiast po otwarciu granic szczepienie z pewnością będzie wymagane. 

 • Czy Filipiny wymagają negatywnego testu na COVID?

  brak informacji odnośnie wymagań.

 • Czy po przyjeździe na Filipiny jest wymagana kwarantanna?

  Według oficjalnych informacji: zniesiona jest kwarantanna dla w pełni zaszczepionych podróżnych, przybywających z krajów z Zielonej Listy (w tym - z Polski; ważne do 31/10).

Chcę jechać na Filipiny - co muszę wiedzieć?

OTWARCIE FILIPIN | Kiedy Filipiny otworzą się na turystykę?

Na tę chwilę nie ma ruchu turystycznego na Filipinach.

Istnieją ograniczone możliwości wjazdu na teren tego kraju kraju dla kilku kategorii osób (pracowników, ekspertów, itp. zaproszonych przez firmy z Filipin), ale nie ma wśród nich turystów.

KWARANTANNA NA FILIPINACH | Jaki jest status kwarantanny na Filipinach?

Według oficjalnych informacji, zniesiona zostaje kwarantanna dla w pełni zaszczepionych podróżnych, przybywających z krajów z Zielonej Listy (w tym z Polski - ważne do 31/10).

SZCZEPIENIA NA FILIPINACH | Jaki jest status programu szczepień na Filipinach?

Rozpoczęte szczepienia w marcu postępują sprawnie, największym problemem jest dostępność szczepionek. Obecnie zaszczepiono 10% populacji (ponad 10 mln ludzi) jedną dawką a 5% dwoma dawkami. 

LOTY NA FILIPINY | Czy można przylecieć na Filipiny?

Obecnie, na Filipiny przylecieć mogą jedynie osoby posiadające w kraju rozdzinę, mające pochodzenie filipińskie lub posiadające wizę emerytalną w kraju. 

WIZA FILIPINY | Czy na Filipiny wymagana jest wiza?

Lecąc na Filipiny, nie treba mieć wizy. Więcej o wizach można przeczytać w naszym artykule: Wiza na Filipiny.

Durian - król owoców

Kiedy w końcu będzie można pojechać do Azji?

To jest pytanie za milion dolarów. Chociaż turystyka odgrywa niezwykle ważną rolę w lokalnych gospodarkach, zwłaszcza w miejscach takich jak Tajlandia czy Kambodża, rządy wahają się, czy w pełni otworzyć swoje kraje i zacząć zezwalać na wjazd obcokrajowcom. Kiedy to nastąpi i jak to będzie działać, znajduje się w tej chwili na szczycie programu dla wszystkich miejsc docelowych.

 • Najprawdopodobniej nie zobaczymy w pełni otwartych granic przed styczniem 2022 r. Chociaż na planowanie podróży do Azji jest jeszcze dość wcześnie, jedno jest pewne - że wyjazdy turystyczne powrócą. Bez względu na to, jaką formę przybierze otwarcie, bezpieczeństwo będzie na pierwszym planie. Dlatego też współpracujemy z naszymi lokalnymi partnerami w celu opracowania i przestrzegania solidnych protokołów WTTC (Światowej Rady ds. Podróży i Turystyki) w celu wdrożenia nowych praktyk i standardów bezpieczeństwa. Wzmocnią one obecne wytyczne dotyczące zdrowia i bezpieczeństwa określone przez same samorządy, aby zapewnić Wam bezstresową podróż.
 • Sprawdź nasze wycieczki w Azji Południowo-Wschodniej!

  Wczasywazji.pl są częścią Grupy MakeYourAsia zarejestrowanej w Wietnamie. Od 2016 roku organizujemy ciekawsze podróże po Azji Południowo-Wschodniej. W sprawach związanych z wyjazdami firmowymi, motywacyjnymi, szkoleniowymi czy wejściem z Twoim produktem na azjatycki rynek zobacz więcej na stronie MakeYourAsia.

  Jesteśmy członkiem