Skip to main content

Wiza Tajlandia. Zasady wjazdu do Tajlandii
update: luty 2024

Planujesz urlop w Tajlandii? Wybierając się do krajów azjatyckich, zawsze warto sprawdzić, czy obowiązuje Cię wiza. W przypadku Krainy Uśmiechu mamy dobrą wiadomość: od sierpnia 2011 r. Tajlandia zniosła obowiązek wizowy dla obywateli Polski, których pobyt w tym kraju nie będzie dłuższy niż miesiąc.

Zasady wjazdu do Tajlandii 2024

Wymagane dokumenty:

  • paszport ważny co najmniej 6 miesięcy
  • warto być przygotowanym na podanie adresu pobytu w Tajlandii, który można zweryfikować (adresem tym może być hotel lub apartament)
  • przy wjeździe do Tajlandii możesz zostać poproszony o okazanie biletu lotniczego, potwierdzającego, że opuścisz Tajlandię w ciągu 30 dni od wjazdu
  • ubezpieczenie podróżne nie jest wymagane, ale jest zalecane

Szczepienia/testy przed podróżą

  • Od 1 października 2022 r. podróżni nie mają obowiązku przedstawiania dokumentów związanych z Covid-19 (takich jak zaświadczenie o szczepieniach lub wyniki testów) po przybyciu do Tajlandii.
  • Od 1 lipca 2022 roku nie trzeba rejestrować się w systemie Thailand Pass
  • podróżujący nie muszą pobierać ani instalować żadnych aplikacji mobilnych
  • warto zapoznać się z listą szczepień zalecanych w podróży do Azji

Tajlandia bez wizy na 30 dni

Jeśli wybierasz się do Tajlandii z Polski lub z krajów sąsiednich drogą lotniczą  lub lądową na nie dłużej niż 30 dni - wiza nie jest wymagana.

Warto wiedzieć: zwolnienie z obowiązku wizowego przyznawane jest maksymalnie dwa razy w roku kalendarzowym w przypadku wjazdu drogą lądową lub przez granicę morską, przy czym nie ma ograniczeń w przypadku wjazdu drogą powietrzną.

Wymagane dokumenty

Osoby, które ze względu na długość pobytu i charakter wyjazdu do Tajlandii, nie potrzebują wizy, na granicy muszą okazać jedynie ważny paszport (na min. sześć miesięcy wprzód) wraz z dwoma wolnymi stronami oraz ważny bilet lotniczy powrotny lub do innego kraju. Warto też być przygotowanym na ewentualne okazanie dowodu posiadania odpowiednich środków finansowych na pobyt w Tajlandii (10 000 THB na osobę) i podzielenie się innymi szczegółami podróży (np. podać planowany adres pobytu).

Jeśli jednak obowiązuje cię któryś z typów wizy, wówczas, aby ją otrzymać będziesz potrzebować odpowiednich dokumentów: wniosku wizowego, fotografii paszportowej oraz oczywiście ważnego paszportu (na okres co najmniej półroczny).

Gdzie należy ubiegać się o wizę do Tajlandii?

Wszelkie formalności związane z wydaniem wizy należy załatwiać w Ambasadzie lub Konsulacie Generalnym Królestwa Tajlandii.

Rząd tajski wprowadził też możliwość, m. in. dla Polaków, otrzymania e-wizy do Tajlandii, o którą zaaplikujesz TUTAJ. Na stronie www.thaievisa.go.th można w prosty i szybki sposób znaleźć informacje, czy i jakiego typu wizy do Tajlandii potrzebujesz.

Suvarnabhumi Airport w Bangkoku
Stemplowanie paszportu podczas podróży do Azji

Wiza turystyczna

Czyli ta, o którą powinni ubiegać się wszyscy podróżujący do Tajlandii w celach turystycznych i prywatnych, a których nie obowiązuje 30-dniowy pobyt bezwizowy. Wiza turystyczna może być jednokrotna (ważna 3 miesiące od daty wydania) lub wielokrotna (ważna 6 miesięcy od daty wydania), obie pozwalają na pobyt na terytorium Tajlandii do 60 dni. Pobyt można przedłużyć o kolejne 30 dni.

Do uzyskania wizy turystycznej potrzebne są następujące dokumenty: wniosek wizowy, paszport ważny minimum 6 miesięcy, fotografia paszportowa, kopia biletu lotniczego lub dowód rezerwacji biletów w obie strony, dowód rezerwacji zakwaterowania. W przypadku ubiegania się o wizę wielokrotnego wjazdu dodatkowo wymagane są jeszcze: dowód posiadania środków finansowych w wysokości min. 20 000 zł (wyciąg z konta z ostatnich 3 miesięcy lub dokument z banku w języku angielskim) oraz zaświadczenie o zatrudnieniu (w języku angielskim).

Aby taką wizę przedłużyć należy zgłosić się do Urzędu Imigracyjnego Tajlandii, a decyzja o jej przedłużeniu będzie zależeć od uznania urzędnika.

Wiza non-immigrant 

Wizę typu non-immigrant otrzymują osoby, które udają się do Tajlandii:
1. w celach służbowych (kategoria "F"),
2. w celach prowadzenia działalności gospodarczej lub podjęcia pracy (kategoria "B"),
3. w celach inwestycyjnych (za zgodą właściwych Ministerstw i Departamentów Tajlandii),
4. w celach naukowych (podjęcie nauki, udział w projektach, seminariach, konferencjach, kursach i szkoleniach) (kategoria "ED"),
5. by podjąć pracę jako producent filmowy, dziennikarz lub reporter (kategoria "M"),
6. by prowadzić badania naukowe, lub szkolenia bądź wykłady w instytucie naukowym (kategoria "RS"),
7. by podjąć pracę wymagającą wysokiej specjalizacji, lub jako ekspert lub specjalista (kategoria "EX"),
8. w innych celach (kategoria "O"), w tym: połączenia z rodziną, wykonywania obowiązków dla przedsiębiorstw państwowych lub organizacji pomocy społecznej, opieki nad osobą starszą po emeryturze, poddania się leczeniu, objęcia funkcji trenera sportowego powołania na świadka lub uczestnika procesu sądowego.

Wiza non-imigrant jednokrotnego lub wielokrotnego wjazdu pozwala na pobyt na terytorium Tajlandii do 90 dni i jest ważna przez 3 miesiące. Do wymaganych dokumentów (ważny paszport, zdjęcie paszportowe i wniosek o wydanie wizy) należy dołączyć odpowiednie pisma uwierzytelniające i dokumenty wymagane ze względu na cel pobytu. Przykładowo osoby, które podróżują służbowo muszą pokazać dokument z Zarządu firmy z podpisami zarządu i stemplem. Te dokumenty, które napisano w obcym dla Tajów języku musza być przetłumaczone na tajski i poświadczone przez notariusza lub sekcję konsularną w danym kraju.

Spotkanie biznesowe w Azji
Studentka w Bangkoku

Wiza tranzytowa

W Tajlandii obowiązują także wizy tranzytowe, wydawane osobom chcącym przekroczyć granicę Tajlandii, aby udać się do innego kraju docelowego lub w celu ponownego wjazdu do kraju. 

Wymagane dokumenty są dokładnie takie same, jak przy wizach turystycznych, ponadto należy posiadać dokument potwierdzający kontynuację podróży z Tajlandii (np. opłacony bilet lotniczy) i wizę kraju docelowego.

Pobyt w Tajlandii na podstawie wizy tranzytowej nie może być dłuższy niż 30 dni.


Przydatne adresy:

Ambasada Tajlandii w Polsce

Ambasada Królestwa Tajlandii w Warszawie
Ul. Willowa 7
00-790 Warszawa
Tel. 22 849 26 55
Fax. (48-22) 849-26-30
E-mail : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Strona Internetowa :  www.thaiembassy.org/warsaw

Ambasada Polski w Tajlandii

Ambasada RP w Bangkoku
Unit 605-607, 6th Floor, Athenee Tower, Wireless Road, Lumpini, Pathumwan,
Bangkok 10330, Tajlandia
Tel. +6620797300
Fax. +6620797303

Niezbędne adresy i telefony podróżnika po Tajlandii
Masz ochotę na więcej? Zobacz nasze wycieczki po Azij!