Wiza do Malezji. Zasady wjazdu do Malezji
update: luty 2024

W Malezji, ogólnie rzecz biorąc, obowiązuje ruch wizowy, jednak polscy turyści pragnący odpocząć w egzotycznej scenerii tego kraju nie dłużej niż trzy miesiące (a konkretnie: 90 dni), mogą spokojnie wybrać się w podróż bez konieczności posiadania wizy. Jeśli więc wyjeżdżasz do Malezji w celach turystycznych na okres nieprzekraczający wyżej wspomnianego, na granicy państwa otrzymasz po prostu w paszporcie pieczątkę z datą wjazdu.

Jakie dokumenty są niezbędne, by wyjechać do Malezji?

Turyści planujący podróż do Malezji muszą przede wszystkim posiadać ważny paszport (co najmniej 6 miesięcy od momentu przekroczenia malezyjskiej granicy). Jeśli długość planowanego pobytu na terenie Malezji nie przekracza 90 dni, nie trzeba posiadać wizy turystycznej.

Uwaga: aktualizacja z grudnia 2023

Aby wyjechać do Malezji trzeba spełnić jeszcze jeden, ważny warunek: na 3 dni przed podróżą wypełnić malezyjską kartę cyfrową (MDAC). Rejestracji dokonuje się na stronie: Departamentu Imigracji. Złożenie formularza jest bezpłatne.

Podróżni są zobowiązani do podania swoich danych osobowych, w tym: imienia i nazwiska, narodowości, danych paszportowych, daty przyjazdu, daty wyjazdu, środka transportu czy miejsca wylotu.

W przypadku osób podróżujących do Malezji po raz pierwszy konieczne będzie zarejestrowanie i zweryfikowanie paszportu przy stanowisku manualnym. Po pomyślnej rejestracji, podczas kolejnych wizyt w Malezji, można skorzystać z automatycznej bramki, jednak każdorazowo trzeba wypełnić MDAC w ciągu 3 dni przed przylotem. Oficjalna infografika świetnie tłumaczy te zasady krok po kroku, znajdziesz ją w tym linku.

Zasady wjazdu do Malezji 2024

Wymagane dokumenty:

  • paszport ważny co najmniej 6 miesięcy
  • malezyjska karta cyfrowa (MDAC) przesłana od 3 dni przed przyjazdem
  • ubezpieczenie podróżne jest zalecane, ale nie jest już wymagane

Szczepienia/testy przed podróżą

  • od 1 sierpnia 2022 r. wszyscy podróżni mogą wjechać do Malezji niezależnie od statusu szczepienia na Covid-19 i nie muszą wykonywać testu na obecność wirusa ani przed wyjazdem ani po przylocie
  • warto zapoznać się z listą szczepień zalecanych w podróży do Azji

Wizy do Malezji inne niż turystyczne

Biznesmeni, studenci czy pracownicy muszą postarać się o odpowiednią wizę na terenie malajskiej ambasady i zabrać ze sobą: aktualny paszport, wniosek wizowy i zdjęcie paszportowe, jak również inne dodatkowe dokumenty potwierdzające cel i czas wizyty (listy i zaświadczenia z firm lub urzędów), kartę zdrowia i ważne ubezpieczenie.

Kuala Lumpur
Przedłużenie pobytu w Malezji

Do lipca 2017 r. dość łatwo było przedłużyć swój pobyt w Malezji - po przepisowych 90 dniach (czyli po ustaniu ważności wizy automatycznie wydanej na malajskiej granicy), wystarczało przekroczyć linię Singapuru i wrócić na kolejne miesiące.

Z dniem 1 lipca 2017 r. pojawiły się pewne obostrzenia i przepisowy pobyt na terenie Malezji nie może przekroczyć 90 dni w ciągu 180 dni, a poszczególne krótsze pobyty są sumowane. Oznacza to, że visa-run nie sprawi, iż nasz pobyt będzie liczony od zera. Jeśli zależy Ci, aby wrócić do Malezji po wykorzystaniu maksymalnej ilości, czyli 90 dni pobytu, ale przed upływem 180 dni od pierwszego wjazdu, możliwe jest to jedynie przy uzyskaniu wizy w ambasadzie.


Przydatne adresy:

Ambasada Malezji w Polsce

Ambasada Malezji w Warszawie
ul. Gruzińska 3
Saska Kepa
03-902 Warszawa
Tel. (+4822) 617 4413; (+4822) 617 3144
Fax: (+4822) 617 6256 / 616 0590
Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  

Ambasada Polski w Malezji

Ambasada RP w Kuala Lumpur
No 10, Lorong Damai 9, Off Jalan Damai, 55000 Kuala Lumpur
P.O. Box 10052, 50704 Kuala Lumpur Malaysia
Tel. 00-603-2161 0805, 2161 0780
Fax. 00-603-2161 0779, 2164 9924
Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.kualalumpur.msz.gov.pl

Niezbędnik każdego podróżnika
Masz ochotę na więcej? Zobacz nasze wycieczki po Azij!