fbpx

Czy, aby wyjechać do Wietnamu, trzeba posiadać wizę? To pytanie zadaje sobie wielu podróżników, którzy po raz pierwszy planują przekroczenie granicy Socjalistycznej Republiki Wietnamu. Poniżej znajdziecie odpowiedzi na wszystkie nurtujące Was pytania o wietnamską wizę.

Wiza Wietnam FAQ - ekspresowy poradnik

Wiza do Wietnamu – ekspresowy poradnik

Wizy do Wietnamu: jakie wybrać, gdzie wyrobić i ile to kosztuje?

Wietnamskie przepisy wizowe mogą na pierwszy rzut oka wydawać się nieco skomplikowane, ale ponieważ mieszkamy tu na co dzień i w każdym tygodniu przyjmujemy co najmniej kilku gości z Polski , trzymamy rękę na pulsie, śledzimy wszelkie aktualizacje wizowe i staramy się zaprezentować Wam je jak najbardziej czytelnie.

Zapoznamy Was z wizami wyrabianymi w ambasadzie, na miejscu – na granicy państwa (tzw. visa on arrival) lub też przez internet (e-wiza do Wietnamu). Stworzyliśmy też małe FAQ, czyli pytania, jakie najczęściej zadajecie nam w kwestii wiz.

Czy potrzebuję wizy do Wietnamu?
Jaką wizę wybrać?
Ile kosztuje wiza do Wietnamu?
Wiza w ambasadzie
Wiza na lotnisku – on arrival
E-wiza do Wietnamu
Do Wietnamu drogą lądową – co z wizą?
Wiza Wietnam – FAQ
Ambasady – dane teleadresowe

No to zaczynamy:

Odpowiedź na pytanie otwierające ten artykuł brzmi: TAK. Obywateli Rzeczpospolitej Polskiej wybierających się do Socjalistycznej Republiki Wietnamu obowiązuje wiza. To oznacza, że jeśli wybieramy się w podróż do Wietnamu, musimy postarać się o odpowiedni dokument. Wietnam bardzo surowo przestrzega umów i tylko z niektórymi państwami zawarł porozumienia o ruchu bezwizowym.

Drugą z najważniejszych informacji jest to, że mimo wspomnienia wyżej opcji on-arrival, nie można dostać wizy na granicy Wietnamu bez przedsięwzięcia wcześniej odpowiednich kroków, a konkretnie: bez posiadania promesy. Wyjaśnimy to jeszcze dokładnie poniżej, ale już na tym etapie warto wiedzieć, że wiza „on arrival” w przypadku Wietnamu nie jest tożsama z tą do Tajlandii czy Kambodży. W Wietnamie mamy odrobinę więcej formalności.

Wiza do Wietnamu

A tak wygląda wiza do Wietnamu

Jaką wizę do Wietnamu wybrać?

Skupimy się tu przede wszystkim na wizie turystycznej, bo właśnie taka cieszy się Waszym największym zainteresowaniem. Wiza do Wietnamu może być jedno- lub trzymiesięczna i jednokrotnego lub wielokrotnego wjazdu. Wybrana opcja determinuje cenę wizy.

Jaką wizę do Wietnamu wybrać - miniporadnik

Wybór odpowiedniego typu wietnamskiej wizy – miniściągawka

Ile kosztuje wiza do Wietnamu?

Za wizę turystyczną, uzyskaną w ambasadzie zapłacimy około 250 zł – wiza jednokrotnego wjazdu i 300 zł – wiza wielokrotnego wjazdu. W trybie przyspieszonym – 100 zł więcej.

Koszt wizy „on arrival" to 25 USD (wiza jednokrotnego wjazdu) i  50 USD (wiza wielokrotnego wjazdu) plus koszt promesy wizowej (15, 20, 25 lub 30 USD – w zależności od wybranej opcji, więcej szczegółów w linku).

Tabliczka z cenami wiz w Wietnamie

Ceny wietnamskich wiz – tablica informacyjna na lotnisku

Gdzie można się starać o wietnamską wizę?

 1. W ambasadzie,
 2. Na granicy państwa – visa on arrival,
 3. Przez internet – e-visa.

Ad. 1. Wiza do Wietnamu wyrabiana w ambasadzie

O "tradycyjną" wizę do Wietnamu można ubiegać się w Ambasadzie Wietnamu w Polsce i urzędach konsularnych. Aby ją otrzymać, należy udać się do ambasady i w odpowiednim okienku złożyć wymagane dokumenty: wypełniony wniosek wraz z przyklejonym zdjęciem, ważny paszport oraz uiścić opłatę za wydanie wizy. Na odbiór dokumentu trzeba czekać maksymalnie około tygodnia, jednakże w wielu przypadkach, gdy złoży się aplikację rano, to można wizę odebrać jeszcze tego samego dnia.

Podstawowe dokumenty, niezbędne do uzyskania wizy do Wietnamu:

 • wypełniony formularz wizowy* (można go pobrać tutaj i wydrukować),
 • paszport ważny jeszcze przez co najmniej 6 miesięcy od planowanej daty wyjazdu z Wietnamu,
 • kolorowe zdjęcie formatu paszportowego (4x6 cm),
 • opłata wizowa (250-300 zł, w zależności od wybranej opcji).

*W formularzu wizowym spodziewajcie się m. in. rubryki "członkowie rodziny". Nawet, gdy podróżuje się samemu, należy tam wpisać dane np. rodziców albo innej bliskiej osoby, w celu umożliwienia kontaktu w razie jakichś sytuacji kryzysowych (np. gdy turysta znajdzie się w szpitalu nieprzytomny i trzeba będzie powiadomić rodzinę).

Ad. 2. Wiza do Wietnamu wyrabiana na lotnisku – on arrival

O wizę do Wietnamu możemy także starać się przy przekraczaniu granicy państwa, wówczas otrzymamy tzw. "visa on arrival". Warunkiem otrzymania wizy jest jednak posiadanie ze sobą ważnego paszportu oraz promesy wizowej, czyli dokumentu wystawianego przez Wydział Imigracji Socjalistycznej Republiki Wietnamu, a którego organizacją zajmują się najczęściej biura podróży lub inni pośrednicy (my również do nich należymy – promesa wizowa do Wietnamu z wczasywazji.pl). W przypadku ubiegania się o wizę na granicy, pozwolenie na pobyt wystawia Urząd Kontroli Ruchu Granicznego.

Należy jednak pamiętać, że otrzymanie "visa on arrival" na podstawie wydruku/skanu promesy możliwe jest jedynie przy przekraczaniu granicy drogą powietrzną, czyli na lotniskach (Jak dostać się do Wietnamu drogą lądową, przeczytacie poniżej).

Gdy już docieramy na lotnisko, udajemy się do okienka, w którym składamy wypełniony wniosek oraz dwa zdjęcia (jeżeli nie mamy zdjęcia należy dopłacić 5 USD do ceny wizy), a następnie uiszczamy opłatę (aktualne ceny w tabeli na zdjęciu powyżej).

Należy się tu liczyć z dość długim czasem oczekiwania – nawet 2 h i więcej, istnieje jednak opcja przyspieszenia tego procesu, wykupując w naszym biurze pakiet VIP Fast Track.

Kolejka do kontroli granicznej na lotnisku w Sajgonie

Kolejka do kontroli granicznej na lotnisku w Sajgonie

Na czym polega usługa VIP Fast Track? To całkiem proste – w ramach tego pakietu nasz personel odbiera Cię z samolotu, pomaga ogarnąć wszystko na miejscu: odebrać bagaż, uzyskać pieczęć wizową, sprawdzić bagaż i dopełnić wszelkich niezbędnych procedur, a na koniec wyprowadza Cię z lotniska. Dzięki temu Twój przylot do Wietnamu będzie bezstresowy, a czas pobytu na docelowym lotnisku – znacznie skrócony. Nasza usługa VIP to mniej stresu, mniej kolejek i oszczędność czasu, którą musiałbyś poświęcić na zorientowanie się w terenie. To niezwykle komfortowe przyjeżdżać do Azji z poczuciem, że ktoś pomocny już tam na nas czeka.

Jeśli jesteście zainteresowani usługą VIP Fast Track, koniecznie skontaktujcie się z nami przez formularz kontaktowy, Facebooka lub drogą e-mailową: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .

"Visa on arrival" otrzymamy na poniższych lotniskach:

•    Tan Son Nhat Airport w Ho Chi Minh
•    Da Nang Airport w Da Nang
•    Noi Bai Airport w Hanoi

Czy otrzymam wizę do Wietnamu na lotnisku?

Warunki konieczne do spełnienia, aby wjechać do Wietnamu

Ad. 3. E-wiza do Wietnamu

Od 1 lutego 2017 roku obywatele Polski mogą ubiegać się o wizę za pośrednictwem Internetu na stronie wietnamskiego urzędu imigracyjnego: https://xuatnhapcanh.gov.vn/ lub https://immigration.gov.vn/. Wszystkie procedury związane z otrzymaniem wizy, w tym składanie wniosku czy opłaty, dokonywane są on-line, bezpośrednio na stronie rządowej.

Aby móc ubiegać się o e-wizę należy posiadać ważny paszport (min. 30 dni od planowanej daty wyjazdu z Wietnamu), wypełnić wniosek on-line (skanujemy pierwszą stronę paszportu i zdjęcie paszportowe) oraz uiścić opłatę w wysokości 25 USD.

Pamiętaj jednak, że uzyskana w ten sposób wiza jest wizą jednokrotnego wjazdu i pozwala na pobyt na terytorium Wietnamu do 30 dni. Jeżeli chciałbyś zostać dłużej albo odwiedzić ościenne kraje wracając potem do Wietnamu, to musisz złożyć wniosek ponownie albo aplikować o wizę wielokrotną poprzez pośrednika/biuro turystyczne.

Z wydrukowana e-wizą udajemy się prosto do kontroli paszportowej.

Czas oczekiwania na e-wizę: trzy dni robocze po zaksięgowaniu wpłaty.

Jeśli macie więcej o e-wizę, polecamy poświęcony jej dział FAQ na oficjalnej stronie urzędu imigracyjnego.

(aktualizacja/październik 2018 r.: „rząd wietnamski zatwierdził dwuletnie przedłużenie pilotażowego programu wydawania wiz elektronicznych dla obcokrajowców odwiedzających kraj” – e-wizą możemy się więc cieszyć przynajmniej do 2021 roku).

Z e-wizą możemy przekraczać poniższe przejścia graniczne:

Lotniska międzynarodowe:

 • Cat Bi Int Airport (Hai Phong)
 • Cam Ranh Int Airport (Khanh Hoa)
 • Can Tho International Airport
 • Da Nang International Airport
 • Noi Bai Int Airport (Ha Noi)
 • Phu Quoc International Airport
 • Tan Son Nhat Int Airport (Ho Chi Minh City)

Przejścia lądowe:

 • Ha Tien Landport
 • Lao Bao Landport
 • Lao Cai Landport
 • Moc Bai Landport
 • Mong Cai Landport
 • Nam Can Landport
 • Song Tien Landport
 • Tinh Bien Landport
 • Xa Mat Landport

Porty morskie:

 • Da Nang Seaport
 • Hon Gai Seaport
 • Hai Phong Seaport
 • Nha Trang Seaport
 • Quy Nhon Seaport
 • Ho Chi Minh City Seaport
 • Vung Tau Seaport  

Punkt odpraw na lotnisku w Wietnamie

 Punkt odpraw na lotnisku w Wietnamie

Przekraczanie granicy Wietnamu drogą lądową z krajów sąsiednich

Jeśli planujemy wjechać do Wietnamu z krajów sąsiednich drogą lądową (np. z Kambodży), musimy albo posiadać wizę tradycyjną, uzyskaną w ambasadzie (w Ambasadzie Wietnamu w Warszawie lub np. w wietnamskiej ambasadzie w Phnom Penh czy Luang Prabang), albo odpowiednio wcześniej postarać się o e-wizę (honorowana tylko na niektórych przejściach granicznych – zerknij wyżej), albo wyrobić wizę na granicy, za okazaniem oryginału promesy wizowej (nie może to być wydruk czy skan). Istnieje zatem możliwość otrzymania wizy „on arrival” na granicy lądowej – należy mieć jedynie oryginał promesy wystawionej właśnie na to przejście.

Jak wygląda wietnamska wiza?

Wiza do Wietnamu może mieć postać naklejki wklejanej bezpośrednio do paszportu lub oddzielnego arkusza papieru.

Stemple krajów azjatyckich w paszporcie

Paszport z pieczęciami krajów azjatyckich

Wiza Wietnam – najczęściej zadawane pytania:

Jaki jest maksymalny czas pobytu Polaka w Wietnamie?
Na wizie biznesowej można przebywać w Wietnamie rok, ale to na zaproszenie firmy.
Na pozwoleniu na pobyt, z kontraktem i stałą pracą + adresem zameldowania – 2 lata – tę opcję można przedłużać.

Jaka jest maksymalna długość wizy turystycznej do Wietnamu?
3 miesiące. Nie można jej przedłużyć – w celu wydłużenia pobytu, konieczne jest wyrobienie nowej wizy.

Ile wynosi czas oczekiwania na wizę wietnamską w ambasadzie?
Zazwyczaj jest to kilka dni – do tygodnia. Chyba, że mamy do czynienia z jakimś wyjątkowym przypadkiem, wówczas można dostać wizę nawet w ten sam dzień, ale musi to być jakoś głęboko uzasadnione.

Jakie zdjęcia są potrzebne do wizy wietnamskiej wyrabianej w ambasadzie i na granicy (on-arrival)?
Format potrzebnych zdjeć, to 4x6 cm.

Jaki jest czas oczekiwania na wizę on-arrival do Wietnamu?
Czas ten uzależniony jest od liczby osób oczekujących w kolejce na lotnisku. Trudno go jednoznacznie określić, ale wszelkie formalności po przylocie powinno się dać załatwić do maksymalnie 3 godzin (jeśli się poszczęści, to oczywiście dużo krócej). Można to wszystko przyspieszyć decydując się na naszą ofertę VIP Fast Track opisaną powyżej.

Jaki jest czas oczekiwania na promesę wizową do Wietnamu?
Z reguły - im dłuższy, tym taniej. Zwykła usługa, najtańsza, to około 7 dni roboczych. Najczęściej są to 3 do 5 dni roboczych.
Można w wyjątkowych przypadkach załatwić promesę szybciej, nawet na następny dzień, ale ceny są wówczas nieporównywalnie wyższe.

Czy można nie dostać promesy wizowej do Wietnamu?
Teoretycznie jest to możliwe, ale to bardzo rzadkie sytuacje, np. w przypadku, gdy jest się osobą, która stanowi zagrożenie dla porządku publicznego, bezpieczeństwa narodowego lub racji stanu SRW.

Czy mając promesę można nie dostać wizy on-arrival?
Będąc niemiłym dla pogranicznika, a nie mając wydrukowanej promesy z e-maila, można wizy nie dostać. Mając promesę wystawioną na złe nazwisko, lub ze złym numerem paszportu też można mieć problemy, dlatego po otrzymaniu promesy na maila prosimy o sprawdzenie danych.

Jaki jest koszt wyrobienia promesy wizowej do Wietnamu?
Zapraszamy do sprawdzenia cennika w naszym artykule.

Czy opłatę za promesę wrabianą za Waszym pośrednictwem można uiścić w złotówkach?
Tak, jak najbardziej jest taka możliwość.

Jaki jest całkowity koszt wizy do Wietnamu otrzymywanej na lotnisku?
Promesa wizowa kosztuje od 15 USD – miesięczna, jednorazowa do 30 USD – trzymiesięczna, wielokrotna.
Na miejscu płaci się 25 USD za stempel wizowy (to już na lotnisku) na jednokrotny wjazd, wielokrotny kosztuje 50 USD.
Za wizę on arrival zapłacimy więc od 40 do 80 USD, w zależności od wybranej opcji.

Jaka jest różnica czy zrobię wizę przez internet czy na lotnisku z promesą?
E-visa jest tańsza, kosztuje tylko 25 USD i nie czeka się wówczas w kolejce do wyrobienia wizy na lotnisku. Jest to opcja korzystniejsza.
Warto jednak mieć na uwadze, że e-visa jest tylko jednokrotnego wjazdu, więc gdyby ktoś planował opuścić Wietnam i do niego wrócić, wtedy lepiej wyrobić wizę na podstawie promesy.
Dodatkowo zwykłą wizę da się przedłużyć, w przypadku e-wizy nie mamy takie możliwości.

Jaki jest koszt e-wizy do Wietnamu i czy można z e-wizą przekraczać granicę lądem?
E-wiza kosztuje 25 USD i można z nią przekroczyć granicę w wyznaczonych miejscach (wymienione wyżej w artykule), również lądowych.

Czy jeśli jadę pierwszy raz do Wietnamu lepiej kupić wizę w Polsce czy w Wietnamie na lotnisku?
Jeśli mamy trochę czasu i planujemy wyjazd na krótko oraz bez wielokrotnego opuszczania Wietnamu, zawsze warto się wtedy zastanowić, czy najwygodniejsza nie okaże się e-wiza.

Kontrola bezpieczeństwa na lotnisku w Wietnamie
Kolejka do kontroli bezpieczenstwa w szczycie ruchu

Aktualizacja: grudzień 2019 r.

Cudzoziemcy będą mogli zmienić status swojej wizy podczas pobytu w Wietnamie!

W czasie listopadowych dyskusji nad wprowadzeniem poprawek do prawa imigracyjnego w Wietnamie ustalono, że odwiedzający ten kraj mogą zmienić swój status wizowy i przedłużyć pobyt w Wietnamie bez konieczności opuszczania jego granic.

Uwaga: ustawa wejdzie w życie 1 lipca przyszłego roku (2020 r.), umożliwiając odwiedzającym złożenie wniosku o zmianę wizy w zależności od okoliczności.

Turyści, członkowie rodzin osób zaproszonych do Wietnamu, pracownicy, którzy wjechali do kraju na podstawie e-wizy – wszyscy oni, na podstawie odpowiednich dokumentów (pozwolenie na pracę, dowód na prowadzenie legalnych inwestycji w Wietnamie itp.), będą mogli w trakcie pobytu w Wietnamie zmienić swój status wizowy. Do tej pory konieczne było opuszczenie w tym celu granic kraju i powrót na nowej wizie.

 

Lotnisko w Wietnamie

Lotnisko w Wietnamie

Przydatne adresy:

Ambasada Wietnamu w Polsce

Ambasada Socjalistycznej Republiki Wietnamu w Warszawie
ul. Resorowa 36 02-956 Warszawa
Tel.: (0-22) 651 60 98
Fax: (0-22) 651 60 95
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Ambasada Polski w Wietnamie

Ambasada RP w Hanoi
3 Chua Mot Cot, Hanoi, Wietnam
Tel.: (0084 24) 384 520 27
Fax: (0084 24) 382 369 14
e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.