Skip to main content

Sprawdź, czy potrzebujesz wizy na Phu Quoc

Phu Quoc – rajska wyspa na południu Wietnamu, cieszy się ogromnym powodzeniem między innymi wśród polskich podróżników. Poza dziewiczymi plażami i bogactwem atrakcji, które opisaliśmy już dla Ciebie w innych naszych artykułach, popularność Phu Quocu z pewnością wiąże się z okresowymi, bezpośrednimi lotami czarterowymi na wyspę, organizowanymi przez biura podróży w Polsce oraz z faktem, iż jest to strefa bezwizowa, co zmniejsza ilość formalności związanych z podróżą.

Wiza na Phu Quoc?

Czytając o Phu Quoc natkniesz się z pewnością na rozważania dotyczące wizy, co może zaskoczyć, skoro nie jest ona konieczna do wyjazdu na wyspę. Spieszymy z wyjaśnieniem, o co chodzi z wizą w strefie bezwizowej i jak to wszystko rozegrać, by Twoja podróż była bezstresowa i satysfakcjonująca. Szczegóły znajdziesz poniżej.

Wietnamska wyspaPhu Quoc cieszy się dużą popularnością
Phu Quoc jest wietnamską strefą bezwizową

Phu Quoc strefą bezwizową

Zacznijmy od tego, że zgodnie z Dekretem Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 grudnia 2013 r. posiadacze paszportów zagranicznych są zwolnieni z obowiązku wizowego przy wjeździe na wyspę Phu Quoc, na czas pobytu nie dłuższy niż 30 dni. Jeśli podróżni przed wjazdem na Phu Quoc przekroczyli inną międzynarodową granicę Wietnamu, również przysługuje im takie zwolnienie. Oznacza to, że obywatele wszystkich krajów są zwolnieni z obowiązku posiadania wietnamskiej wizy, aby odwiedzić Phu Quoc na czas nie dłuższy niż 30 dni, jeśli wjeżdżają na Phu Quoc bezpośrednio z kraju trzeciego (drogą powietrzną lub morską) lub z innego międzynarodowego lotniska w Wietnamie.

Wietnamska wiza na wyspę Phu Quoc
Kto potrzebuje wizy do Phu Quoc?

Okazuje się, że są sytuacje, w których przed wylotem na Phu Quoc trzeba lub warto postarać się o wizę do Wietnamu. Dotyczy to najczęściej trzech scenariuszy:

  1. Poza Phu Quoc planujesz zobaczyć także inne części Wietnamu – te zlokalizowane w części lądowej, jak np. Sajgon, Delta Mekongu czy Zatoka Ha Long.
  2. Podróżujesz spontanicznie i nie wiesz, czy Twoja wizyta w Wietnamie skończy się na Phu Quocu czy może zapragniesz zwiedzić także część lądową.
  3. Twój pobyt na Phu Quoc będzie dłuższy niż 30 dni.

W tych sytuacjach musisz postarać się o e-wizę do Wietnamu odpowiednio wcześniej i musi Cię ona obowiązywać już podczas wlotu na Phu Quoc, czyli tam, gdzie przekraczasz granicę kraju, niezależnie od tego, że przylatujesz do strefy bezwizowej. W tym wypadku kluczowe są Twoje dalsze plany, gdyż posiadając wizę, z którą przekroczyłeś(-łaś) granicę Wietnamu, możesz, korzystając w dalszej kolejności z lotów wewnątrzkrajowych, wyruszyć także do innych części Wietnamu. Nie posiadając wizy możesz spędzić urlop jedynie na Phu Quoc – nie ma możliwości wyrobienia e-wizy będąc już na wyspie lub może być to bardzo kosztowne.

O wizę aplikujesz na oficjalnej stronie: evisa.xuatnhapcanh.gov.vn

Lunch w Wietnamie

Przykład:

Wyobraź sobie, że lecisz na Phu Quoc czarterem z polskiego biura podróży, ale masz ochotę zobaczyć trochę więcej Wietnamu, więc rezerwujesz u nas 3-dniowy wypad z Phu Quoc do Sajgonu. Co z wizą? W takim wypadku o e-wizę musisz postarać się jeszcze przed wylotem do Wietnamu, w formularzu wizowym, jako miejsce przekraczania wietnamskiej granicy musisz podać Phu Quoc i datę przylotu na Phu Quoc. To bardzo ważne, by NIE PODAWAĆ w formularzu lotniska w Sajgonie czy Hanoi i daty przylotu tam, który to błąd może się zdarzyć, przy założeniu, że dopiero w tym dniu i w tym miejscu opuszczamy strefę bezwizową.

Warto zapamiętać:

  • Wizę na Phu Quoc trzeba wyrobić przed wylotem do Wietnamu, jeśli wyruszasz z Polski – jeszcze w Polsce.
  • Rekomendujemy aplikować o nią 3 tygodnie przed podróżą, by przejść cały proces bezstresowo i zostawić sobie margines na ewentualne poprawki (nie obawiaj się o ważność wizy – liczy się ją od daty wjazdu zdeklarowanej we wniosku wizowym, a nie od momentu złożenia aplikacji).
  • We wniosku wizowym należy podać wyspę Phu Quoc jako miejsce lądowania oraz datę przylotu na Phu Quoc.
  • Wiza musi być ważna od dnia wlotu na Phu Quoc.
  • Po otrzymaniu wizy koniecznie sprawdź dane (numer paszportu, datę urodzenia, drugie imię, podwójne nazwisko itp.), gdyż przy najmniejszej pomyłce można się spotkać z odmową wpuszczenia na kontynent.
  • Wybierając się na Phu Quoc wystarczy mieć wizę single entry (jednokrotnego wjazdu), chyba że masz w planach zwiedzanie także innych krajów Azji – wówczas warto przemyśleć opcję multi (wielokrotnego wjazdu).
  • Również podróżując przez Wietnam, np. z Sajgonu na Phu Quoc i z powrotem, wystarczy wiza jednokrotnego wjazdu, gdyż nie opuszcza się i nie zmienia kraju.
Phu Quoc jest wietnamską strefą bezwizową

Z Phu Quoc na Wietnam lądowy

Jeśli więc zastanawiasz się, jak dostać się z Phu Quoc do Hanoi lub Sajgonu, w pierwszej kolejności (jeszcze przed podróżą do Wietnamu) postaraj się o e-wizę, a kolejnym krokiem niech będzie zapoznanie się z naszymi wycieczkami:

Dwudniowa wycieczka z Phu Quoc do Sajgonu i Delty Mekongu:

Trzydniowa wycieczka z Phu Quoc do Sajgonu i Delty Mekongu:

Trzydniowa wycieczka z Phu Quoc do Sajgonu, Delty Mekongu i Cu Chi:

Wycieczki
z Phu Quoc
do Zatoki Ha Long:

Phu Quoc jest wietnamską strefą bezwizową

Podsumowanie

Wymarzone, rajskie wczasy na Phu Quoc mogą okazać się jeszcze ciekawsze, jeśli pobyt na wyspie urozmaicisz wypadem na lądową część Wietnamu, by poznać prawdziwą Azję w Sajgonie czy cuda natury w Ha Long – z zaufanym partnerem podróży będzie to łatwe do zorganizowania, musisz jednak zadbać przed wylotem o jedną rzecz: wizę do Wietnamu. Ten dokument pozwoli Ci bez przeszkód i bez stresu przemierzać Wietnam wzdłuż i wszerz. Jest to szczególnie warte przemyślenia, jeśli wybierasz się w te strony pierwszy raz w życiu i nie masz pewności, czy Twoja wielka azjatycka przygoda jeszcze się kiedyś powtórzy. Odezwij się do nas, a razem postaramy się wykrzesać z niej jak najwięcej!

Masz ochotę na więcej? Zobacz nasze wycieczki po Azij!