Wiza Laos. Zasady wjazdu do Laosu
update: luty 2024

Jeśli marzy Ci się podróż do Laosu, w pierwszej kolejności musisz pomyśleć o wizie. Na szczęście praktyka pokazuje, że nie ma problemu z jej zdobyciem, choć zawsze przyda się garść informacji praktycznych oraz nawyk śledzenia najnowszych doniesień.

Zacznijmy od początku:

W Laosie, oficjalnie zwanym Laotańską Republiką Ludowo-Demokratyczną, obejmuje nas – obywateli Polski – obowiązek wizowy.

Informacja dla ciekawskich: bez wizy mogą podróżować obywatele Brunei, Kambodży, Indonezji, Malezji, Birmy, Filipin, Singapuru, Tajlandii, Wietnamu, Korei Południowej, a także Japonii, Szwajcarii, Luksemburga czy Mongolii.

Wizę można otrzymać w ambasadzie (dla nas będzie to Ambasada Laosu w Berlinie), przez intenret (www.laoevisa.gov.la) lub na niektórych przejściach granicznych (Visa on arrival; lista przejść dostępna tutaj).

Sprawdź, które przejście graniczne do Laosu przekroczysz z e-wizą, a które z wizą on-arrivalLista międzynarodowych punktów kontroli granicznej i statusu wiz.

Laotanski stempel wizowy

Zasady wjazdu do Laosu 2024

Wymagane dokumenty:

 • paszport ważny co najmniej 6 miesięcy
 • 2 puste strony w paszporcie
 • wiza turystyczna

Szczepienia/testy przed podróżą

 • szczepienia i testy na COVID-19 nie są już wymagane
 • warto zapoznać się z listą szczepień zalecanych w podróży do Azji
Mapa Laosu wraz z sąsiadami
Visa on arrival

Ponieważ zdecydowana większość osób przybywających do Laosu będzie zainteresowana wizą otrzymywaną "od ręki" na przejściu granicznym, nasz przegląd zaczniemy właśnie od niej – jest to tak zwana "wiza on arrival", w skrócie VOA.

To zdecydowanie najpopularniejszy typ wizy do Laosu. Jeśli zamierzasz odwiedzić Laos w celach turystyczno-rekreacyjnych i nie potrzebujesz na to więcej niż 30 dni – takie rozwiązanie będzie idealne. Oczywiście, w razie potrzeby, można swój pobyt przedłużyć, który to temat rozwiniemy poniżej.

Gdzie można dostać wizę on arrival
do Laosu?

Wizę do Laosu w opcji "na miejscu" otrzymasz na wymienionych poniżej przejściach granicznych. Uporządkowaliśmy je według tego, jaką drogą planujesz dostać się do granic państwa:

Samolotem do Laosu

Jeśli wybierasz się do Laosu drogą lotniczą, wizę on arrival otrzymasz tutaj:

 • Międzynarodowy port lotniczy Wientian-Wattay (Wattay international airport)
 • Międzynarodowy port lotniczy w Luang Prabang (Luangphabang international airport)
 • Międzynarodowy port lotniczy Pakxe (Pakse international airport)

Do Laosu pociągiem:

 • Stacja kolejowa Thanaleng Railway Station (Tanalaeng).

Linia kolejowa z laotańskiego Tha Nalaeng do tajskiego Nong Khai wiedzie przez Most Przyjaźni Tajsko-Laotańskiej nad Mekongiem.

Mostem przyjaźni tajsko-laotańskiej:

 • Thai–Lao Friendship Bridge (łączący Wientian i prowincję Nong Khai) - Friendship bridge I
 • Second Thai–Lao Friendship Bridge (łączący Savannakhet i prowincję Mukdahan) - Friendship bridge II
 • Third Thai–Lao Friendship Bridge (łączący Thakhek i prowincję Nakhon Phanom) - Friendship bridge III
 • Most Przyjaźni łączący Houayxay w Laosie z prowincją Chiang Rai w Tajlandii - Friendship bridge IV
Lotnisko Pakse w Laosie
Third Thai–Lao Friendship Bridge
Kierunek: Laos

Do Laosu tradycyjną drogą lądową

Jeśli wybierasz któreś z lądowych przejść granicznych, aby dostać się do Laosu, wizę on-arrival otrzymasz tutaj:

Do Laosu z Chin:

 • Przejście graniczne Boten w prowincji Luang Namtha.

Do Laosu z Tajlandii:

 • Chiangkhong - Houixay, łączące tajską prowincję Chiang Rai z laotańską Bokeo.
 • Chongmek - Vangtao, wiodące z tajskiej prowincji Ubon Ratchathani do laotańskiej Champasak.

Do Laosu z Wietnamu:

 • Lao bao - Daensavan, łączące prowincję Quang Tri w Wietnamie z prowincją Savannakhet w Laosie.

Do Laosu z Kambodży:

 • Nong Nok Khiene Border Crossing - przejście graniczne łączące Nong Nok Khiene (Laos) z Tropaeng Kreal (Kambodża).

Uwaga: lista przejść granicznych z możliwością uzyskania Visy on Arrival do Laosu może się zmieniać, najlepiej śledzić ją na oficjanej stronie Urzędu Imigracyjnego.

Jak otrzymać wizę on arrival do Laosu?

Wiza dostępna jest dla każdego (żadne ograniczenia nie dotyczą mieszkańców naszego kraju), wystarczy posiadać ważny paszport (jeszcze przez co najmniej 6 miesięcy), a w nim pustą stronę na stempel, wypełnić dostępny na miejscu wniosek wizowy (w samolocie wnioski rozdawane są przed lądowaniem), załączyć dwie fotografie paszportowe i uiścić opłatę wizową w wysokości 40 USD.

Warto mieć na uwadze, że niektóre przejścia graniczne są zamykane na noc i po godzinie 22:00 można mieć problem z uzyskaniem VOA, szczególnie na przejściach lądowych.

Welcome to Laos
Pora na Laos!
E-wiza do Laosu

Wizę do Laosu możesz wyrobić z wyprzedzeniem przez internet. E-wiza do Laosu została uruchomiona 9 lipca 2019 r. O wizę można starać się za pośrednictwem strony: Lao Official Online Visa.

Z tym dokumentem można obecnie przekroczyć 8 przejść granicznych:

 • Wattay International Airport (Vientiane Capital)
 • Lao-Thai Friendship Bridge I (Vientiane Capital)
 • Luang Prabang International Airport (Luang Prabang Province)
 • Lao-Thai Friendship Bridge II (Savannakhet Province)
 • Pakse International Airport (Champasack Province)
 • Lao-Thai Friendship Bridge IV (Bokeo Province)
 • Boten International Checkpoint (Luang Namtha Province)
 • Boten Railway Station (Luang Namtha Province)

Czas oczekiwania na e-wizę to około 3 dni robocze, ale w okolicach ważnych laotańskich świąt (jak np. nowy rok obchodzony koło 13-15 kwietnia) może ulec wydłużeniu.

Koszt e-visy do Laosu to 50 USD.

Wiza w ambasadzie

Czy mamy w Polsce ambasadę Laosu? Odpowiedź brzmi: nie, choć taka placówka dyplomatyczna mieściła się w naszym kraju do 2010 r.

W tej chwili wszelkie nurtujące Cię kwestie związane z podróżą i pobytem w Laosie na drodze oficjalnej można załatwić w Berlinie – tam bowiem znajduje się najbliższa ambasada Laosu akredytowana w Polsce.

W ambasadzie Laosu w Berlinie można uzyskać następujące typy wiz:

 • Wizę turystyczną – możliwość 30-dniowego pobytu, koszt 40 EUR.
Third Thai–Lao Friendship Bridge
 • Wizę pobytową (gościnną) – wydawana dla inżynierów, muzyków, badaczy, studentów (z tym że chodzi to krótki okres nauki), mnichów, sportowców itp., czyli dla wszystkich przybywających na krótko do Laosu w celach innych niż typowo turystyczne lub w celu odwiedzenia rodziny – możliwość 30-dniowego pobytu, koszt 40 EUR, wizę tę jednokrotnie można przedłużyć na miejscu. W celu uzyskania wizy tego typu konieczne jest przedłożenie zaproszenia z Laosu potwierdzonego przez tamtejsze Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Jest to wiza jednokrotna.
 • Wizę biznesową – możliwość 30-dniowego pobytu, koszt 40 EUR, wizę tę można przedłużać na miejscu. W celu uzyskania tej wizy, poza podstawowymi dokumentami należy przedłożyć: zaproszenie od partnera biznesowego, list polecający itp.
 • Wizę dyplomatyczną – dla urzędników, ekspertów i dyplomatów.

Dokumenty niezbędne do uzyskania wizy w ambasadzie Laosu:

 • Wypełniony czytelnie wniosek wizowy.
 • Paszport z wolną stroną, ważny jeszcze przez co najmniej 6 miesięcy.
 • Zdjęcie paszportowe 3 x 4 cm.

Ważna informacja: wszelkie dokumenty potrzebne do uzyskania wizy należy przedłożyć nie wcześniej niż 50 dni przed planowanym wyjazdem.

W Polsce funkcjonują firmy pośredniczące w uzyskaniu wizy do Laosu właśnie z berlińskiej ambasady, czas oczekiwania na taką wizę to ok. 2 tygodnie, w zależności od wybranej opcji.

Stemple wizowe w Azji Południowo-Wschodniej
Jak przedłużyć swój pobyt w Laosie?

Istnieją właściwie dwa sposoby na to, by pobyć w Laosie nieco dłużej niż wyznaczone przez wizę 30 dni:

 • Oficjalne przedłużenie wizy w urzędzie imigracyjnym w Wientian: potrzebny będzie paszport, fotografia i opłaty – 2 USD za każdy dodatkowy dzień pobytu i nieco ponad 3 USD za usługę. VOA można przedłużyć tylko raz. Więcej szczegółów.
 • Zastosowanie tzw. „visa run”, czyli opuszczenie kraju tylko na chwilę w celu otrzymania kolejnej wizy on arrival opiewającej na 30 dni. Oczywiście po raz kolejny trzeba uiścić opłatę w wysokości 40 USD.

To, którą opcję warto wybrać zależy głównie od tego, jak długo planujesz pozostać w Laosie. Jeśli będzie to tylko kilka dni, z pewnością bardziej opłaci Ci się odwiedzić urząd imigracyjny w Wientian, jeśli dłużej – warto pokusić się o visa run.

Wiza tranzytowa do Laosu

Jeśli interesuje kogoś temat wizy tranzytowej do Laosu, to spieszymy z informacją, że jest to dokument potrzebny osobom przejeżdżającym przez Laos do kraju trzeciego. Zezwala ona na maksymalnie 5 dni pobytu na terenie kraju. Takiej wizy nie można przedłużyć, a do jej uzyskania konieczne jest okazanie odpowiednich dokumentów podróży (np. biletu lotniczego do miejsca docelowego).

Praktyczne wskazówki:
 • Podróżując po Azji Południowo-Wschodniej zawsze warto mieć przy sobie kilka zapasowych zdjęć paszportowych.
 • Planując nabyć wizę on-arrival warto skupić się na oficjalnym punkcie-okienku oferującym ten dokument i nie tracić czasu na rozważanie „korzystniejszych” ofert proponowanych przez przypadkowo spotkane osoby.
 • Mając w planach wypełniane różnych wniosków wizowych na miejscu i na szybko, warto zawczasu przygotować sobie adres, pod którym planujesz się zatrzymać w danym kraju – w wielu dokumentach znajduje się okienko, w którym taką informację trzeba wpisać. Zaskakująco przydatny może okazać się także własny długopis.
 • Oficjalne przedłużenie wizy w urzędzie imigracyjnym w Wientian (2 USD za dzień) opłaca się bardziej niż dłuższy pobyt w kraju bezprawnie, grzywna będzie bowiem wynosiła 10 USD za dzień.
 • Przy przekraczaniu granicy z Laosem ogólna zasada jest taka, że im mniejsze przejście graniczne, tym częściej można się spotkać z próbami oszustwa czy wyłudzenia dodatkowych opłat za wizę. Szczególnie złe opinie krążą pod tym względem na temat przejścia granicznego z Kambodżą.
Przydatne adresy:

Ambasada Laosu w Berlinie

Botschaft der Demokratischen
Volksrepublik Laos in Berlin
Bismarckallee 2A
Tel:    +49 (030) 890 606 47
e-mail:    Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Strona internetowa

Informacje wizowe - najwazniejsze adresy i telefony

Urząd Imigracyjny w Wientian

The Department of Immigration of Lao PDR
Lane Xang Avenue
Chanthabouly District
Hatsady Village
Czynne od poniedziałku do piątku
Godziny otwarcia: od 8.00 do 16.00 z przerwą na lunch (12.00-13.00).
Tel : ( 021 ) 219 607
Strona internetowa

Masz ochotę na więcej? Zobacz nasze wycieczki po Azij!