Wiza Indonezja. Zasady wjazdu do Indonezji
update: luty 2024

Czy wiza na Bali, Jawę, Sumatrę i inne indinezyjskie wypsy jest potrzebna? Z pewnością jest to pierwsze pytanie każdego, kto pragnie spędzić wakacje w Indonezji.

Przed pandemią mogliśmy się cieszyć bezwizowymi wyjazdami do Indonezji. Od kwietnia 2022 r. Polaków obowiązują wizy turystyczne on arrival (VOA). Są to wizy otrzymywane na miejscu, po przylocie, wbijane do paszportu, bez wcześniejszego aplikowania, dostępne na każdym większym lotnisku. Procedura trwa ok. 15 minut i kosztuje 500 000 IDR (35 USD).

Zasady wjazdu do Indonezji 2024

Wymagane dokumenty:

  • paszport ważny co najmniej 6 miesięcy, licząc od daty planowanego opuszczenia Indonezji
  • wiza turystyczna (E-Visa lub Visa on Arrival)
  • bilet powrotny lub do innego kraju (zawierający datę opuszczenia Indonezji)
  • deklaracja celna wypełniona online
  • podróżując na Bali trzeba pamiętać o nowym podatku turystycznym (jeśli wybierasz wycieczkę z nami - zajmiemy się wszelkimi formalnościami!)

Szczepienia/testy przed podróżą

  • od 2023 r. władze nie wymagają już od podróżujących z zagranicy przedstawiania dowodu szczepienia na Covid-19 oraz poddawania się testom PCR czy kwarantannie przy wjeździe do Indonezji
  • warto zapoznać się z listą szczepień zalecanych w podróży do Azji
Wiza on arrival

Zarówno wybierając się na Bali, jak i na pozostałe wyspy Indonezji potrzebna jest wiza. Najwygodniejszą i najczęściej wybieraną jest oczywiście visa on arrival (VOA), pozwalająca na 30 dni pobytu i kosztująca 35 USD. Jej olbrzymim atutem jest możliwość przedłużenia o kolejne 30 dni. Należy wówczas udać się do urzędu imigracyjnego, złożyć wniosek i uiścić opłatę w wysokości 35 USD.

VOA można otrzymać:

  • Na lotniskach: w Dżakarcie (Soekarno-Hatta), na Bali (Ngurah Rai), Yogyakarta, na Sumatrze Północnej (Kualanamu), na Jawie Wschodniej (Juanda), w Południowym Sulawesi (Hasanuddin), w Północnym Sulawesi (Sam Ratulangi).
  • W portach morskich Archipelagu Riau: Terminal Morski Nongsa, Batam Center, Sekupang, Citra Tri Tunas, Marina Teluk Senimba, Bandar Bentan Telani Lagoi, Bandar Seri Udana Lobam, Świątynia Sri Bintan.
  • W punktach granicznych: Kalimantan (Entikong, Aruk, Tunon Taka), Nusa Tenggara (Mota'in).

Lista przejść granicznych, gdzie możliwe jest uzyskanie wizy on arrival, dostępna jest na portalu gov.pl - Polska w Indonezji.

E-wiza do Indonezji

Polska widnieje również na liście krajów uprawnionych do otrzymania e-wizy do Indonezji. Jest to Elektroniczna wiza na Arrival (e-VOA), która kosztuje 500 000 IDR i jest ważna przez 30 dni. Wiza elektroniczna może zostać jednorazowo przedłużona na kolejne 30 dni, za opłatą w wysokości 500 000 IDR. 

Wizę w wersji elektronicznej lub wydrukowanej nalezy okazać funkcjonariuszom w punktach kontroli imigracyjnej.

Wyjazd turstyczny do Indonezji
Wiza turystyczna do Indonezji

O wizę do Indonezji można ubiegać się także w Ambasadzie Indonezji w Polsce. Maksymalna, jednorazowa długość pobytu na takiej wizie to 60 dni.

Składając wniosek wizowy, należy załączyć dwa zdjęcia paszportowe i mieć przy sobie paszport (ważny co najmniej 6 miesięcy) oraz kserokopię biletu lotniczego. Warto być także przygotowanym na ewentualne okazanie biletu powrotnego i dowodu posiadania na koncie bankowym odpowiednich środków pieniężnych. Więcej informacji na stronie ambasady.

Przy wjeździe do Indonezji nie ma obowiązku wykazywania określonej kwoty pieniędzy.

Wiza biznesowa do Indonezji

W celu otrzymania wizy biznesowej trzeba przygotować wniosek wizowy, dwie fotografie o rozmiarach 3,5 na 4,5 cm (czyli typowy format paszportowy), a także potwierdzenie rezerwacji biletu lotniczego oraz wszelkie dokumenty dodatkowe, takie jak: zaproszenie wydane przez stronę indonezyjską (ze znaczkiem skarbowym meterai o wartości 6000 Rp.) lub potwierdzenie o przyjęciu na studia czy kurs z uczelni.

Wiza tranzytowa

Maksymalna długość pobytu na wizie tranzytowej wynosi 14 dni, a jej koszt to 20 USD (wydawana na potrzeby przejazdu przez Indonezję, przewozu towarów, przesiadki lub nagłego, krótkiego pobytu).

Biznesowe oblicze Dżakarty

Przydatne adresy:

Ambasada Indonezji w Polsce

Ambasada Republiki Indonezji w Warszawie
ul. Estońska 3/5
03-903 Warszawa
telefon: +48 (22) 6175179
telefon:: +48 (22) 6175108
fax.: +48 (22) 6174455
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Strona: indonesianembassy.pl

Ambasada Polski w Indonezji

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Dżakarcie
JI.H.R. Rasuna Said Kav.X Blok IV/3
12950 Jakarta
Indonesia
telefon.:  (+62 21) 2525938
fax: (+62 21) 2525958
Strona: https://www.gov.pl/web/indonezja
Profil na Facebooku: @PLdiindonesia

Niezbędnik podróżnika po Azji
Masz ochotę na więcej? Zobacz nasze wycieczki po Azij!