Wiza do Indonezji


Na mocy dekretu z 10 czerwca 2015 roku Polacy nie muszą posiadać wizy, aby wybrać się na wczasy do Indonezji. Warunkiem jest, że planowany pobyt nie będzie dłuższy niż 30 dni. Co ciekawe, wyjazd nie musi mieć charakteru stricte turystycznego, nowelizacja dekretu z 2016 r. uwzględnia w polityce bezwizowej także inne cele wycieczek do Indonezji (o czym poniżej).


Wymarzony urlop w Indonezji
Wiza do Indonezji
Dżakarta nocą

Do Indonezji bez wizy

Na mocy dekretu Prezydenta RI nr 21/2016 z 18 kwietnia 2016 roku, ruch bezwizowy do Indonezji został znowelizowany. Liczbę krajów objętych zwolnieniem wizowym zwiększono z 45 do 75, a oprócz celu turystycznego, rozszerzono możliwość wjechania do Indonezji o: międzynarodowe targi, cel rodzinny i społeczny, wykonywanie zadań przedstawicieli organów państwowych, uczestniczenie w seminariach, prowadzenie działalności kulturalnej czy organizowane przez przedstawicielstwa centralne seminaria.

W ramach ruchu bezwizowego do Indonezji można dostać się z 29 lotnisk oraz 88 przejść morskich i 7 lądowych.

Wjazd bezwizowy na 30 dni nie podlega przedłużeniu i dotyczy tylko osób z paszportem zwykłym a nie tymczasowym.

Wiza on arrival

Mimo że Polacy nie potrzebują wiz do Indonezji, czasem wykupują wizę on arrival (VOA) na 30 dni w cenie 35 USD. Powodem jest możliwość przedłużenia pobytu o kolejne 30 dni. Należy wówczas udać się do urzędu imigracyjnego, złożyć wniosek i uiścić opłatę w wysokości 35 USD.

VOA można otrzymać:

  • Na lotniskach: w Medan, Pekanbaru, Padang, Dżakarcie (Soekarno-Hatta i Halim), Surabaya, Denpasar-Bali, Manado, Yogyakarta, Solo, Mataram-Lombok, Balikpapan, Makasar, Kupang’
  • W portach morskich: Batam, Tanjung Uban (Bintan), Belawan (Medan), Sibolga (Sumatra), Dumai, Teluk Bayar (Padang, Sumatra), Padang Bai (Bali), Jayapura (Papua), Bitung, Tanjung Balaikarimun, Tanjung Mas (Semarang), Tenau (Kupang), Pare Pare (Sulawesi), Bintang Pura (Tanjung Pinang), Soekarno-Hatta (Makassar, Sualwesi).

Lista lotnisk i portów morskich, gdzie możliwe jest uzyskanie wizy on arrival, dostępna jest na stronie Ambasady Indonezji w Polsce.

Wiza turystyczna do Indonezji

W Ambasadzie Indonezji w Polsce możemy ubiegać się o pojedynczą lub wielokrotną wizę wjazdową do Indonezji. Maksymalna, jednorazowa długość pobytu na tego typu wizach nie może przekraczać 60 dni. Ceny zaczynają się od 50 USD.

Składając wniosek wizowy, należy załączyć dwa zdjęcia paszportowe i mieć przy sobie paszport (ważny co najmniej 6 miesięcy) oraz kserokopię biletu lotniczego. Warto być także przygotowanym na ewentualne okazanie biletu powrotnego i dowodu posiadania na koncie bankowym odpowiednich środków pieniężnych. Więcej informacji na stronie ambasady.

Przy wjeździe do Indonezji nie ma obowiązku wykazywania określonej kwoty pieniędzy.

Wyjazd turstyczny do Indonezji
Biznesowe oblicze Dżakarty
Wiza biznesowa do Indonezji

W celu otrzymania wizy biznesowej musimy przygotować wniosek wizowy, dwie fotografie o rozmiarach 3,5 na 4,5 cm (czyli typowy format paszportowy), a także potwierdzenie rezerwacji biletu lotniczego oraz wszelkie dokumenty dodatkowe, takie jak: zaproszenie wydane przez stronę indonezyjską (ze znaczkiem skarbowym meterai o wartości 6000 Rp.) lub potwierdzenie o przyjęciu na studia czy kurs z uczelni.

Wiza tranzytowa

Maksymalna długość pobytu na wizie tranzytowej wynosi 14 dni, a jej koszt to 20 USD (wydawana na potrzeby przejazdu przez Indonezję, przewozu towarów, przesiadki lub nagłego, krótkiego pobytu).


Przydatne adresy:

Ambasada Indonezji w Polsce

Ambasada Republiki Indonezji w Warszawie
ul. Estońska 3/5
03-903 Warszawa
telefon: +48 (22) 6175179
telefon:: +48 (22) 6175108
fax.: +48 (22) 6174455
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Strona: indonesianembassy.pl

Ambasada Polski w Indonezji

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Dżakarcie
JI.H.R. Rasuna Said Kav.X Blok IV/3
12950 Jakarta
Indonesia
telefon.:  (+62 21) 2525938
fax: (+62 21) 2525958
Strona: https://www.gov.pl/web/indonezja
Profil na Facebooku: @PLdiindonesia

Niezbędnik podróżnika po Azji
Masz ochotę na więcej? Zobacz nasz wycieczki po Azij!

Wczasywazji.pl są marką należącą do MakeYourAsia. Od 2016 roku organizujemy ciekawsze podróże po Azji Południowo-Wschodniej. W sprawach związanych z wyjazdami firmowymi, motywacyjnymi, szkoleniowymi czy wejściem z Twoim produktem na azjatycki rynek zobacz więcej na stronie MakeYourAsia.