fbpx

10 czerwca 2015 roku rząd indonezyjski uruchomił politykę wizową dla osób odwiedzających Indonezję. Obywatele 45 krajów, w tym również  Polacy nie muszą więc posiadać wizy, aby wybrać sie na wczasy do Indonezji. Warunkiem jest, że pobyt nie będzie dłuższy niż 30 dni.

Przejrzyste wybrzeże Indonezji

Do Indonezji bez wizy

Na mocy dekretu Prezydenta RI nr 21/2016 z 18 kwietnia 2016 roku, ruch bezwizowy do Indonezji został znowelizowany. Liczbę krajów objętych zwolnieniem wizowym zwiększono do 75, a oprócz celu turystycznego, rozszerzono możliwość wjechania do Indonezji o: międzynarodowe targi, cel rodzinny i społeczny, wykonywanie zadań przedstawicieli organów państwowych, uczestniczenie w seminariach, prowadzenie działalności kulturalnej czy organizowane przez przedstawicielstwa centralne seminaria.

W ramach ruchu bezwizowego, do Indonezji można dostać się z 29 lotnisk oraz 88 przejść morskich i 7 lądowych.

Wjazd bezwizowy na 30 dni nie podlega przedłużeniu i dotyczy tylko osób z paszportem zwykłym a nie tymczasowym.

Koszt wizy do Indonezji

Koszt wizy do Indonezji jest rożny w zależności od czasu jej ważności.  Waha się pomiędzy 35 a 100 USD. Najbardziej kosztowna jest wiza wielokrotna na rok.  Wizy wyrabia się w ciągu trzech dni roboczych.

Wiza turustyczna do Indonezji

Mimo że Polacy nie potrzebują wiz do Indonezji, czasem wykupują Wizę On Arrival (WOA) na 30 dni w cenie 35 USD. Powodem jest możliwość przedłużenia pobytu o kolejne 30 dni. Należy wówczas udać się do urzędu imigracyjnego, złożyć wniosek i uiścić opłatę w wysokości 35 USD.

WOA można otrzymać:

  • Na lotniskach: w Medan, Pekanbaru, Padang, Dżakarcie (Soekarno-Hatta i Halim), Surabaya, Denpasar-Bali, Manado, Yogyakarta, Solo, Mataram-Lombok, Balikpapan, Makasar, Kupang’
  • W portach morskich: Batam, Tanjung Uban (Bintan), Belawan (Medan), Sibolga (Sumatra), Dumai, Teluk Bayar (Padang, Sumatra), Padang Bai (Bali), Jayapura (Papua), Bitung, Tanjung Balaikarimun, Tanjung Mas (Semarang), Tenau (Kupang), Pare Pare (Sulawesi), Bintang Pura (Tanjung Pinang), Soekarno-Hatta (Makassar, Sualwesi).

Wszystkie lotniska, przejścia lądowe i porty morskie w Indonezji wymienione są na stronie Ambasady Rzeczypospolitej w Dżakarcie: www.dzakarta.msz.gov.pl.

Władze imigracyjne albo Wydział Konsularny Ambasady Indonezji w Warszawie mogą zażądać okazanie biletu powrotnego.

Składając wniosek wizowy, należy mieć przy sobie kartę kredytową lub zaświadczenie z banku potwierdzające posiadanie konta bankowego. Przy wjeździe do Indonezji nie ma obowiązku wykazywania określonej kwoty pieniędzy.

Stemple krajów azjatyckich w paszporcie

Wiza biznesowa do Indonezji

 W celu otrzymania wizy biznesowej musimy przygotować wniosek wizowy, dwie fotografie o rozmiarach 3,5 na 4,5 cm, a także potwierdzenie rezerwacji biletu lotniczego i dokumenty dodatkowe, takie jak: list z firmy indonezyjskiej lub potwierdzenie o przyjęciu na studia lub kurs z uczelni.

Przydatne adresy:

Ambasada Indonezji w Polsce

Ambasada Republiki Indonezji w Warszawie
ul. Estońska 3/5
03-903 Warszawa
telefon: +48 (22) 6175179
telefon:: +48 (22) 6175108
fax.: +48 (22) 6174455
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Strona WWW: indonesianembassy.pl

Ambasada Polski w Indonezji

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Dżakarcie
JI.H.R. Rasuna Said Kav.X Blok IV/3
12950 Jakarta
Indonesia
Tel.:  (+62 21) 2525938
Fax: (+62 21) 2525958
Strona WWW: www.dzakarta.msz.gov.pl/pl/