Wyścigi F1 w Singapurze i Wietnamie

Formuła 1 zyskuje co raz większe grono zwolenników na całym świecie i można stwierdzić, że w Polsce ta dyscyplina sportu zyskała na popularności dzięki Robertowi Kubicy. Obecnie zawody F1 odbywają się praktycznie na całym świecie - na 4 z 6 kontynentów. W związku z rosnącą popularnością wyścigówkażdy kolejny rok oznacza nowe tory w nowych krajach. W Azji Południowo-Wschodniej zmagania F1 możemy obecnie oglądać w Singapurze, ale do gry o coroczne zawody staje też Wietnam ze swoim torem w Hanoi. Wyścigi w Singapurze, jak i w przyszłości w Hanoi, są doskonałą okazją do obejrzenia spektakularnych zawodów na żywo, ale przy okazji zwiedzenia kawałka Azji podczas krótszego lub dłuższego pobytu z Wczasywazji.pl.

Tor F1 Singapur

Jesteś fanem Formuły 1?

Sprawdź nasze wycieczki i zaplanuj podróż przy okazji Grand Prix!

The Singapore Grand Prix

Tak jak całe miasto-państwo, tak i zawody F1 w Kraju Lwa można nazwać czymś nie z tego świata - a na pewno czymś wyjątkowym. F1 w Singapurze to nie tylko wyścig, ale i F1Rocks, czyli koncert światowej sławy gwiazd muzyki, wielkie nazwiska, dużo imprez towarzyszących i przede wszystkim zapach wielkich pieniędzy! Zawody są okazją do spotkań biznesowych i podpisania kolejnych kontraktówJeśli chodzi o prestiż, to F1 w Singapurze można porównać jedynie do zawodów w Monako.

Zawody w Singapurze odbywają się od 2008 roku na torze Marina Bay Street Circut, gdzie po raz pierwszy w historii F1 zawody odbyły się wieczorem przy sztucznym świetle. Są to też jedne z najbardziej niebezpiecznych zawodów z całej serii z dwóch powodów: właśnie ze względu na porę wyścigów oraz deszczów równikowych, które, jeśli spadną, to mogą znacząco obniżyć widoczność kierowców. Jak na razie, deszcz spadł jeden raz w 2017r.   

Tor Formuły 1 w Singapurze

Sam tor jest niesamowity: Marina Bay Street Circut na co dzień jest częścią systemu ulicznego miasta. Przygotowanie i „budowa toru” trwa 3 miesiące i kosztuje ok. 100 mln $, co stawia F1 w Singapurze jako najdroższe zawody na świecie! Około 40% tej kwoty udaje się odzyskać ze sprzedaży biletów, resztę dokłada rząd.  

Długość toru to 5 063 m, a kierowcy w ciągu wyścigu mają do pokonania 308 706 m. Wyścigi w Singapurze są bardzo wyczerpujące dla kierowców z kilku powodów:   

- tor ma 23 zakręty, co jest najwyższym wynikiem ze wszystkich zawodów,

- tor też jest lewoskrętny, co jest dość nietypowe dla F1, co dla kierowców stanowi większe obciążenia,

- temperatura w kokpicie kierowcy dochodzi do 60 st. C, 

- kierowcy tracą średnio 2 kg w ciągu jednego wyścigu, 

tor jest dość wyboisty. 

Singapur Marina Bay Street Circut

Historia F1 w Singapurze

Pierwszym zwycięzcą Grand Prix Singapuru w 2008 r. był Fernando Alonso. Sebastian Vettel jak na razie wygrał 5 zawodów, Lewis Hamilton ma 4 wygrane, a Alonso - 2. Jedną wygraną w 2016 r. ma Nico Rosberg. Rekord okrążenia ustanowił Lewis Hamilton w 2017 r. i wynosi 1:45:008. Co ciekawe jeden z najlepszych kierowców w historii zawodów F1, słynny Michael Schumacher startował w Singapurze 3 razy i ani razu nie ukończył wyścigu. 

Dla Polaków najbardziej pamiętny jest wyścig z 2010 roku za sprawą Roberta Kubicy. Robert Kubica po kwalifikacjach startował z 8 miejsca. Na 15 okrążeniu, Kubica przebił oponę, co zmusiło go do zjazdu do pit stopu. Zmiana opony spowodowała spadek Kubicy na 13 miejsce, ale to, co później zrobił Kubica, zapisało się jako jeden z najbardziej pamiętnych momentów w historii Grand Prix Singapuru. Kubica po wyjeździe z pit stopu, popisał się niesamowitą serią sześciu wyprzedzeń na ośmiu okrążeniach, kończąc wyścig na 7 miejscu. Punkty, które zdobył Kubica nie były tak ważne, jak jego niezapomniana i genialna jazda. 

Przyszłość Formuły 1 w Singapurze

Umowa między Singapurem a Liberty Media obowiązuje od 2017 roku i ma się zakończyć w 2021. Rząd chciałby dalej kontynuować wyścigi F1 w Mieście Lwa, ale bardzo liczy na obniżenie opłaty licencyjnej. Według jednej z lokalnych gazet, tor Marina Bay będzie zmieniony na wyścigi od sezonu 2022. Po zmianach, nowy tor będzie krótszy, ale zniknie największa trybuna, która obecnie odpowiada za 1/3 miejsc. Dlatego po modernizacji toru, mają powstać nowe trybuny. Obecne mogą pomieścić do 27 000 kibiców, nowe mają mieć pojemność na 35 000 ludzi. 

Zawody F1 mogą być doskonałą „przykrywką” do zwiedzenia Singapuru! To w sumie niewielkie miasto-państwo ma naprawdę dużo do zaoferowania. Nie tylko wspaniałe i nowoczesne wieżowe, świetny transport publiczny, historyczne dzielnice (chińska i hinduska), świetne jedzenie i…. tak można wymieniać jeszcze długo. Warto przynajmniej raz przyjechać tutaj, by zobaczyć, jak wygląda nowoczesne państwo! 

 

 Chcesz wyjątkowych emocji podczas wycieczki z Wczasywazji.pl? 

 Wyślij nam wiadomość, a przygotujemy program skrojony specjalnie pod Twoje potrzeby! 

F1 w Wietnamie: VinFast Vietnam Grand Prix

Wietnam miał być po raz pierwszy w swojej historii gospodarzem zmagań kierowców w F1 w kwietniu bieżącego roku (2020). Niestety w związku z pandemią COVID 19 zawody zostały przeniesione na bliżej nieokreśloną przyszłość. Władze Hanoi podały do publicznej wiadomości, że być może w listopadzie uda im się zorganizować zawody, ale nie wiadomo, czy uzgodniły to z władzami F1.  

Azja ze względu na swój boom ekonomiczny, a co z tym idzie bardzo szybkie bogacenie się społeczeństwa, staje się co raz ważniejszym rynkiem dla kierownictwa F1. Plany na wprowadzenie i wypromowanie nowego kraju w kalendarzu F1 pojawiły się dobrych kilka lat temu. W tamtych czasach odbywały się jednak wyścigi o Grand Prix Malezji (1999-2017), dlatego ten pomysł porzucono, ponieważ obawiano się, że Azja będzie miała za dużo wyścigów F1 w stosunku do innych kontynentów. 

Przyszłość Formuły 1 w Wietnamie

Pomysł przyznania wyścigu Wietnamowi powrócił w 2017 roku, kiedy to nałożyły się na siebie dwa czynniki: przestano organizować wyścigi w Malezji oraz do gry weszła grupa Liberty Media. W 2018 roku ogłoszono dobrą nowinę i pierwszy wyścig F1 w Wietnamie miał zadebiutować w 2020 roku.  

Giai dua Viet Nam, czyli Grand Prix Wietnamu odbędzie się na torze Hanoi Street CircutDługość okrążenia to 5 565 m, kierowcy będą musieli pokonać w sumie 55 okrążeń i 306 075 m podczas wyścigu. Zawody mają się rozpocząć o 9 rano czasu lokalnego. Zgodnie z obecną strategią, tor ma charakter toru ulicznego. Do projektowania wykorzystano symulacje komputerowe, czemu tor ma zapewnić więcej emocji i mnóstwo okazji do wyprzedzania dla kierowców. Tory uliczne projektowane według nowej filozofii mają zapewnić fanom mnóstwo zabawy.   

Grand Prix Wietnamu

Budynki na terenie toru (budynek główny, garaże zespołów F1, pomieszczenia dla dyrekcji wyścigu) zostały zbudowane z rozmachem. W oczy rzuca się złoty kolor, którego użyto do wykończenia elewacji, kształt dachu nad padokiem oraz przede wszystkim nowe budynki, które były wzorowane na wietnamskich zabytkach, które możemy odwiedzić będąc w Hanoi.  

Wyścigi F1 mogą rzeczywiście być niesamowitą promocją Wietnamu na arenie międzynarodowej. Dodatkowo Hanoi to bardzo dobra baza wypadowa do odwiedzenia słynnej Zatoki Ha Long, przepięknego Ninh Binh, gdzie kręcono ostatni film o King Kong’u czy przepięknych tarasów ryżowych w SapieMiejmy nadzieję, że władze Hanoi sprostają tak wielkiej imprezie, jakiej są wyścigi F1, a po całej sytuacji z COVID spotkamy się z Wami w Singapurze lub Wietnamie podczas wycieczki!

Masz ochotę na więcej? Zobacz nasze wycieczki po Azij!