Księżycowy Nowy Rok w Azji Południowo-Wschodniej


Księżycowy Nowy Rok, znany również jako Festiwal Wiosny, Chiński Nowy Rok lub Tết. Wyznacza początek kalendarza księżycowego, zwykle od końca stycznia do połowy lutego. Jest nowym początkiem dla tych, którzy chcąc zostawić za sobą wszystkie nieprzyjemne doświadczenia zdobyte w starym roku i cieszyć się nadchodzącym szczęściem. Księżycowy Nowy Rok jest głęboko zakorzeniony w kulturze i wiążą się z nim różne tradycje: smocze i lwie tańce, obdarowywanie najbliższych czerwonymi kopertami i przygotowywanie popularnych w tym okresie potraw. Rodziny gromadzą się, aby świętować i wspólnie cieszyć się radosną atmosferą.

Ten specjalny czas jest poświęcony rodzinie, wspominaniu zmarłych i odpędzaniu złych duchów. Kraje takie jak Wietnam, Singapur, Tajlandia, Indonezja, Malezja i Filipiny świętują na swój własny, unikalny sposób poprzez tradycje.

Przygotowania do powitania Nowego Roku
2024 - rok Smoka

Przed Księżycowym Nowym Rokiem

Wiosenne porządki są powszechną praktyką w wielu Azjatyckich kulturach. Domy są dokładnie szorowane od góry do dołu. Według wierzeń w ten sposób pozbywa się nieszczęścia zalegające przez ostatni rok. Tylko dzięki starannemu wysprzątaniu mieszkania możesz zrobić w nim miejsce na dostatek i szczęście. Starannie sprzątając całe mieszkanie zapraszasz do niego dostatek i szczęście. Stare przedmioty zastępuje się nowymi, które symbolizują początek. Czerwony jest uważany za pomyślny kolor, symbolizujący szczęście i bogactwo. W tym okresie domy ozdabia się lampionami w tym kolorze, karteczkami zapisanymi wierszami, a także innymi tradycyjnymi dekoracjami.

Ulice handlowe są pełne atrakcji, a rodziny szukają świątecznych dekoracji i jedzenia. Aby przyciągnąć klientów, przed sklepami wywieszane są czerwone lampiony, symboliczne ozdoby i inne dekoracje związane z Nowym Rokiem Księżycowym. Jeśli chcesz dodać odrobinę elegancji swojemu wnętrzu/domowi/mieszkaniu, możesz zaopatrzyć się w symboliczne ozdoby, takie jak kwiaty brzoskwini, drzewka kumkwat lub okrągłe owoce, np. pomarańcze lub mandarynki. W tym czasie ulice wszystkich Chinatown w całej Azji zaczynają tętnić życiem.

Targowiska tętnią życiem całymi dniami (i nocami!) – ludzie kupują różne składniki do specjalnych, świątecznych potraw. Wszyscy zaczynają planować, jakie dania podadzą na rodzinnych obiadach w wieczór Księżycowego Nowego Roku oraz przez następne kilka dni. Każde danie ma swoje symboliczne znaczenie – od makaronu zapewniającego długowieczność po pierogi reprezentujące bogactwo. Kuchnia staje się sercem domu – rodziny gromadzą się tam i wspólnie przygotowują tradycyjne posiłki. Jest to nieodłączna część specjalnej celebracji tego wydarzenia.

W niektórych kulturach tradycją jest wymienianie się przepisami na potrawy związane z Nowym Rokiem Księżycowym. Zdarza się, że niektóre z nich przekazuje się już w rodzinie od pokoleń! W ten sposób ludzie dzielą się między sobą kulinarnymi tradycjami i podtrzymują uczucie wspólnoty, a do tego zapraszają szczęście do swojego domu w Nowym Roku.

Większość wietnamskich rodzin będzie stosować odwieczną praktykę przygotowywania tradycyjnego dania Tết, bánh chưng (kwadratowe lepkie wafle ryżowe). Potrawa ta składa się z kleistego ryżu z nadzieniem z fasoli mung oraz tłustej wieprzowiny. W innych krajach Azji Południowo-Wschodniej popularne jest nian gao, również znane jako tikoy. Jest to tradycyjne noworoczne słodkie ciasto ryżowe przygotowywane z kleistej mąki ryżowej. Symbolizuje nadzieję na „lepkie”, bliższe relacje w rodzinie i chęć postępu w nadchodzącym roku. Podróżując po Azji podczas Księżycowego Nowego Roku koniecznie spróbuj tych pysznych tradycyjnych przysmaków.

Podczas Księżycowego Nowego Roku

W wieczór nowego roku rodziny gromadzą się na wspólną kolację. Ten specjalny czas jest okazją dla rodzin do ponownego spotkania się i cieszenia się swoją obecnością. Jest to moment refleksji i okazywania wdzięczności bliskim. Starsi dzielą się wiedzą i przekazują tradycje młodszym pokoleniom – ta tradycyjna praktyka jest najważniejszym aspektem świętowania Księżycowego Nowego Roku.

Kolacja obejmuje różnorodne dania, takie jak ryby, pierogi, makaron i kurczak. Ryba (yu po mandaryńsku) brzmi jak chińskie słowo oznaczające obfitość. Podawanie ryb symbolizuje życzenie dostatku i pomyślności w nadchodzącym roku. Ryba najczęściej przygotowywana jest poprzez gotowanie na parze lub w całości duszona, reprezentując w ten sposób kompletność i jedność w rodzinie. Pierogi (jiaozi po mandaryńsku) mają kształt sztabek złota lub srebra, co symbolizuje bogactwo. Rodziny zbierają się, aby wspólnie lepić i gotować pierogi, tworząc zwykłe gotowanie w łączącą i zacieśniającą więzy aktywność. Długi makaron (mian po mandaryńsku) podaje się niepokrojony, co ma zapewnić zdrowie i długowieczność. Zwykle przygotowuje się go w formie smażonego dania lub z zupą z wieloma przyprawami dodającymi smaku i tekstury. Najważniejszą ze wszystkich potraw jest podawany w całości kurczak – łącznie z głową i łapami. Podobnie jak ryba, symbolizuje jedność rodziny. Można go gotować na parze lub dusić z aromatycznymi przyprawami i ziołami, nadając mięsu bogaty smak.

Zabawy związane z obchodami powitania Księżycowego Nowego Roku
Księżycowy Nowy Rok - przygotowanie posiłku

W kulturze wietnamskiej na Tết najczęściej podaje się potrawy takie jak wieprzowina karmelizowana z jajkami (thịt kho hột vịt), marynowane warzywa, zupa z gorzkiego melona (canh khổ qua nhồi thịt) i smażone sajgonki (nem rán/chả giò). Śmiech i wesołe rozmowy wypełniają pomieszczenie, kiedy rodziny gromadzą się do wspólnej kolacji, wymieniając się historiami ze swojego życia. Księżycowy Nowy Rok jest świetną okazją do ponownego spotkania z bliskimi, szczególnie tymi, którzy mieszkają daleko i powracają do domu rodzinnego na to wyjątkowe święto. W tym okresie wszyscy cieszą się przyjemną, rodzinną atmosferą.

O północy rodziny zbierają się, żeby powitać nowy rok. Wierzą, że odpalanie petard i fajerwerków odstraszy złe duchy i przyniesie szczęście. Niebo wypełnia się jasnymi kolorami i głośnymi hukami symbolizującymi radosne nadzieje na nowy rok. Fajerwerki tworzą przepiękne wzory na nocnym niebie – jest to przekazywana od pokoleń tradycja, od której jednak powoli się odchodzi. Niektóre rodziny tworzą swoje własne tradycje i wierzenia, celebrując Księżycowy Nowy Rok w niepowtarzalny sposób.

W tym czasie wiele firm w Wietnamie organizuje przyjęcia/imprezy i kolacje z okazji kończącego się, aby uczcić wszystkie zrealizowane cele i osiągnięcia oraz zadbać o lepsze relacje między pracownikami. Takie przyjęcia są zwykle organizowane zanim pracownicy wyjadą do swoich domów rodzinnych podczas Tết. Wspólne świętowanie pomaga okazać wdzięczność za trudy i osiągnięcia z ostatniego roku i zmotywować zespół do dalszej pracy.

Obchody Tet
Tet - spotkanie rodzinne

Przeczytaj też: Rok Smoka (horoskop)

Kolejne dni świętowania

Podczas obchodów Księżycowego Nowego Roku wręcza się czerwone koperty (lì xì po wietnamsku) jako symbol szczęścia, dostatku i błogosławieństwa dla obdarowywanego. Tradycyjnie starsi członkowie rodziny podarowują koperty młodszym. Jest to tradycja od dawna zakorzeniona w wschodnioazjatyckiej kulturze i jej wartościach, w tym szacunku do starszych. Ofiarowane koperty są wyrazem miłości, troski i wsparcia wobec młodszych oraz życzeniem szczęścia w nadchodzącym roku. Mogą się nimi wymieniać wszyscy – od małżeństw po znajomych i dzieci. Otrzymanie czerwonej koperty od starszej osoby symbolizuje jej rolę jako opiekuna, a także przekazanie wiedzy i tradycji z pokolenia na pokolenie. Dodatkowo, niektóre firmy również rozdają czerwone koperty swoim pracownikom podczas Tết jako symbol wdzięczności za ciężką pracę i szczęścia.

W trakcie Tết, rodziny i przyjaciele spotykają się, aby uczestniczyć w różnych grach i zabawach, takich jak Mahjong, Lắc bầu cua (tykwa krab ryba tygrys???) albo xì dách (blackjack). Wspólne aktywności pomagają przyciągnąć pozytywną energię i błogosławieństwa w nadchodzącym nowym roku. Symbole wykorzystywane w Lắc bầu cua mają pomyślne znaczenie i skojarzenia ze szczęściem i dobrobytem. Na przykład tykwa symbolizuje płodność i obfitość, a krab odporność i zdolności adaptacyjne. Chociaż gra wiąże się z pewnym hazardem, jest postrzegana przede wszystkim jako forma rozrywki i tworzenia więzi społecznych, a nie jako poważna aktywność hazardowa. Zabawy te są doskonałą formą relaksu i pozwalają nawiązać kontakty oraz cieszyć się swoim towarzystwem w okresie świątecznym. W niektórych społecznościach wietnamskich gry mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie w celu zachowania dziedzictwa kulturowego. Inni wierzą, że uczestnictwo w niektórych grach hazardowych podczas Tết przynosi szczęście i dobrobyt na nadchodzący rok, a zwycięstwo może być postrzegane jako pomyślny znak lub pozytywny początek nowego roku.

Wykonywane w przebraniach smoków i lwów tańce są częstym widokiem podczas obchodów Księżycowego Nowego Roku. Tworzą one radosną atmosferę i mają szczególne kulturalne znaczenie. Te żywiołowe występy cieszą się popularnością wśród osób w każdym wieku i stanowią cenioną tradycję w wielu krajach Azji Wschodniej. Będąc w tym czasie na wakacjach w Azji koniecznie musisz zobaczyć taki pokaz! Uważa się, że przynoszą szczęście w nadchodzącym roku i odstraszają złe duchy. Tancerze są ubrani w kolorowe kostiumy smoków lub lwów i poruszają się w rytm bębnów i talerzy. Tańce są wykonywane w miejscach publicznych, w domach i firmach, gdzie ludzie gromadzą się, aby je oglądać. Zyskały popularność poza Azją Wschodnią i często są prezentowane na wydarzeniach kulturalnych i festiwalach na całym świecie. Pełnią funkcję ambasadorów Azji – przyciągają turystów i zapewniają rozpoznanie oraz rozpowszechniają tę przepiękną kulturę. Te niesamowite występy nie tylko są formą rozrywki, ale także częścią głęboko zakorzenionej tradycji i wyrazem dumy oraz dziedzictwa kulturowego. Skomplikowane ruchy i choreografia tańców lwa i smoka ukazują umiejętności i kunszt wykonawców. Tańce te łączą w sobie elementy sztuk walki, tańca i akrobatyki, wymagające zwinności, koordynacji i precyzji. Podczas Tết, wiele osób zakłada swoje tradycyjne stroje - áo dài. Te eleganckie ubrania noszą zarówno mężczyźni jak i kobiety. Charakteryzują się długą, prostą tuniką, żywymi kolorami oraz skomplikowanymi wzorami i haftami. Są symbolem dostatku, szczęścia i pomyślności w nowym roku. Nosząc áo dài w trakcie Księżycowego Nowego Roku ludzie oddają szacunek tradycji i dziedzictwu kulturowemu. To najpiękniejszy sposób na celebrowanie wietnamskiej tożsamości i dzielenie się radosnym duchem tego święta razem z rodziną, przyjaciółmi lub współpracownikami.

Księżycowy Nowy Rok to wspaniałe święto, podczas którego ludzie mogą się spotkać i spędzić czas w gronie bliskich. To wydarzenie, którego warto doświadczyć przynajmniej raz w życiu. Odkryjesz wyjątkowe, różnorodne kultury i tradycje. Należy jednak pamiętać, że w trakcie Tết biura i firmy najczęściej są zamknięte. Niektóre restauracje mogą robić przerwę podczas trzech pierwszych dni, ponieważ spędzanie czasu z rodziną jest w tym okresie traktowane priorytetowo. Pomimo typowo gwarnego charakteru miast, atmosfera panująca w tym czasie jest wyjątkowa. To rzadka okazja, aby zobaczyć spokojne miasto, przepełnione radością i oczekiwaniem na nadchodzący rok.

Zwiedzanie podczas Księżycowego Nowego Roku

Szukasz niezapomnianej przygody w Azji? Koniecznie wybierz się z nami podczas obchodów Księżycowego Nowego Roku i osobiście przeżyj to święto. Oferujemy programy wycieczek premium po Azji Południowo-Wschodniej. Jeśli szukasz innego rodzaju wrażeń w Azji, opowiedz nam o swoich wymarzonych wakacjach, a my zamienimy je w rzeczywistość!

Masz ochotę na więcej? Zobacz nasze wycieczki po Azij!