12 najobrzydliwszych przysmaków kuchni azjatyckiej


Pamiętacie amerykańskie reality show „Fear Factor" („Nieustraszeni"), w którym uczestnicy musieli zmierzyć się z trzema zadaniami i własnym strachem? Jednym z bardziej mrożących krew w żyłach wyzwań było zjedzenie obrzydliwego specjału.

Poniżej przedstawiam wam listę 13 najdziwniejszych i przyprawiających o gęsią skórkę przysmaków Azji Południowo-Wschodniej. Smacznego!


Pieczone świerszcze w Tajlandii
Kawa kopi luwak

1. Balut

Balut, to ugotowane kacze jajo z zarodkiem w środku, które stanowi przysmak w wielu krajach Azji południowo-wschodniej m.in. na Filipinach, w Kambodży i Wietnamie. Trzeba przyznać, że wygląda wyjątkowo odpychająco, choć podobno w smaku jest delikatny i całkiem smaczny.

2. Węże

Wietnam słynie ze swego kulinarnego zamiłowania do węży. W Hanoi, w restauracjach specjalizujących się w przyrządzaniu węży skosztować można nie tylko mięsa tych gadów (przygotowanego na wiele różnych sposobów), sałatek i zup, ale również smażonej skóry, żółci, krwi, a jeśli jest się gościem honorowym, również i serca.

Spozywanie węża w Hanoi
Smażone skorpiony
3. Skorpiony

Smażone w całości (wraz z kolcem jadowym), doprawione przyprawami i nadziane na patyk skorpiony są popularnym przysmakiem w krajach takich jak Laos, Tajlandia czy Kambodża. Ci, którzy obawiają się trującego działania jadu, mogę być spokojni, wysoka temperatura podczas smażenia skorpionów skutecznie neutralizuje toksyny.

4. Tarantule

Ten przysmak z pewnością przyprawi o dreszcze i koszmary senne niejedną osobę cierpiącą na arachnofobię. Smażonych na głębokim tłuszczu, całych tarantul można skosztować w Kambodży, a w szczególności w mieście Skuon, gdzie sprzedawane są na ulicznych straganach jako popularna przekąska. Chrupiące pająki wielkości ludzkiej dłoni noszą w Kambodży nazwę "a-ping".

5. Kawa kopi luwak
Chyba każdy choć raz słyszał o najdroższej kawie świata, czyli kopi luwak. Gatunek tej kawy pochodzi z Indonezji, a tym co go wyróżnia i sprawia że jest ona tak droga jest sposób jej pozyskiwania. Otóż zanim ziarenka kawy zostaną zebrane przechodzą przez układ pokarmowy zwierzęcia o nazwie łaskun mazung (lub też cyweta), a następnie są wydalane. Ziarna są wiec wydobywane z odchodów cywety – ot i cała filozofia.
6. Szarańcze i świerszcze

Chrupiące, smażone lub grillowane, solone szarańcze i świerszcze można uznać za zdrowszą alternatywę dla chipsów i słonych przekąsek. Spróbować ich można choćby w Kambodży i Laosie. Niekiedy warto przed zjedzeniem usunąć odnóża owadów, żeby nie poranić sobie wnętrza ust.

Pyszności z targu w Kambodży
Tajskie curry z mrówczymi jajami
7. Mrówcze jaja

Mrówcze jaja swym wyglądem przypominają kawior, a skosztować ich można m.in. w Wietnamie. Ponoć rozpływają się w ustach!

8. Poczwarki i larwy

Ten wysokobiałkowy frykas jest bardzo popularny m.in. w Wietnamie, gdzie przyrządza się dorodne poczwarki jedwabnika i larwy chrząszcza o wdzięcznej nazwie rhynchophorus ferrugineus. Ponieważ wspomniane chrząszcze żerują na palmach kokosowych, ich larwy mają słodki i lekko kokosowy smak – przynajmniej tak twierdzą śmiałkowie, którzy się na nie skusili. Gdyby komuś jednak białe, tłuściutkie larwy nie wydawały się dostatecznie obrzydliwe, to warto zauważyć fakt, iż Wietnamczycy najczęściej jadają je żywe.

9. Grillowana kurza krew

Lub też, jak potocznie nazywają ją mieszkańcy Filipin, betamax (od kasety video). Aby uzyskać odpowiednią formę krew jest najpierw schładzana, wówczas tężeje i przybiera postać galarety, a następnie cięta jest na kawałki, nadziewana na patyk i grillowana.

10. Durian

Durian to owoc, wydawałoby się więc, że nie może być w nim nic obrzydliwego, a jednak pozory potrafią mylić. Najprościej rzecz ujmując durian to najbardziej śmierdzący owoc na świcie. Jego zapach jest tak intensywny i ostry, że w krajach azjatyckich można spotkać tabliczki zakazujące wnoszenia go do miejsc publicznych, np. do taksówki. A czym śmierdzi durian? Jedni porównują jego specyficzny słodki zapach do smrodu zepsutego mięsa, kilkudniowych skarpetek czy starego sera. Inni z kolei twierdzą, że durian pachnie jak smażony czosnek czy domowy syrop z cebuli.

Durian - egzotyczny owoc o specyficznym zapachu
Jadalne gniazda ptasie
11. Krwawy pudding

Czyli Tiết canh – tradycyjne danie kuchni wietnamskie, przygotowywane ze świeżej krwi, przeważnie kaczej lub świńskiej, gotowanego mięsa i podrobów i z dodatkiem rybnego sosu i orzechów. Wiele osób może przyrównać to azjatyckie danie do naszej rodzimej czarniny, jednak różni je jedna zasadnicza kwestia – w przypadku czarniny krew jest gotowana wraz z rosołem i nie dopuszcza się do jej krzepnięcia, w Tiết canh dostajemy krew surową. 

12. Zupa z ptasich gniazd

Chodzi tu o białe gniazda zbudowane ze śliny ptaków zwanych salanganami. Jadalne gniazda spotkać można w wielu krajach południowo-wschodniej Azji, m.in. w Wietnamie, Tajlandii, Indonezji, Malezji i na Filipinach i przyrządza się z nich bardzo drogą zupę.

Masz ochotę na więcej? Zobacz nasze wycieczki po Azij!