Kiedy jechać na Filipiny?


Pytania o pogodę pojawiają się najczęściej jako pierwsze podczas planowania podróży do Azji (tuż za nimi plasują się kwestie wizowe). Trudno się temu dziwić – dla wielu z nas wyjazd na Filipiny jest podróżą życia i raczej nie damy się przekonać, że deszcz w tropikach też ma swoje uroki.

Filipiny to łańcuszek wysp w Azji Południowo-Wschodniej, zamykający delikatnym łukiem Morze Południowochińskie od wschodniej strony.

Jest to kraj wyspiarski, położony na osławionych ponad 7000 wysp, które zajmują obszar ok. 1850 km z północy na południe i ok. 1127 km ze wschodu na zachód – taka rozciągłość terenu Filipin wymusza znaczne zróżnicowanie geograficzne i klimatyczne kraju.

Na Filipinach mamy tylko dwie (lub trzy – zależy od punktu widzenia) pory roku, ale za to cztery rodzaje klimatu, w zależności od regionu, jaki wybierzemy za cel swoich wakacji.


Rajskie plaże Boholu
Bohol - Wzgorza Czekoladowe
Piękno i potęga natury na Palawanie
Pory roku na Filipinach

Większość przewodników i podróżników skupia się na rozróżnieniu pory suchej (grudzień-maj) i deszczowej (od połowy maja do listopada) na Filipinach, ale warto też z tej pory suchej wyłuszczyć dodatkowo gorące, tropikalne lato, które trwa mniej więcej od marca do maja.

Typy klimatu na Filipinach w zależności od ilości opadów:

1. Zachodnia część wyspy Luzon, południowo-zachodnie obszary Mindoro, Panay i Negros oraz północny-wschód Palawanu – to strefa klimatu charakteryzująca się dwiema wyraźnymi porami roku: suchą (od listopada do kwietnia) i deszczową (mniej więcej: maj-październik)

2. Drugi typ klimatu obejmuje wschodnie wybrzeże Półwyspu Bicol, wyspę Samar i północno-wschodnie obszary wyspy Mindanao wraz z północno-wschodnią częścią Półwyspu Zamboanga – nie wyróżnia się tu pory suchej, przez cały rok jest wilgotno, a szczególnie silne opady występują od listopada do stycznia.

Wodospad Mantayupan na Cebu

3. Trzeci typ klimatu obejmuje mniej więcej środek Filipin: centralną część wyspy Luzon, północno-wschodni skrawek Mindoro, północną część Panay, większą część wysp Negros i Cebu, środkową część Mindanao południowo-zachodnią część Półwyspu Zamboanga oraz południe Palawanu – pory roku nie zaznaczają się tu zbyt wyraźnie. Jest w miarę sucho od listopada do kwietnia, a przez resztę roku – raczej deszczowo.

4. Czwarty typ klimatu na Filipinach charakteryzuje strefę o opadach mniej więcej równomiernie rozłożonych na przestrzeni całego roku i obejmuje: wschód wyspy Luzon i środkową część Półwyspu Bicol, północny kraniec Cebu oraz wyspy Leyte i Bohol, centralną i południową część Mindanao oraz środek Półwyspu Zamboanga.

Panglao Bohol Beach Club
Kiedy na Filipinach jest najcieplej?

Najwyższe temperatury odnotowuje się w ciągu następujących ośmiu miesięcy roku: marzec, kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik.

Ochłodzenie następuje pod wpływem zimowego monsunu i trwa w miesiącach: listopad, grudzień, styczeń, luty.

Najcieplejszy miesiąc na Filipinach to maj (średnio 28,3°C), a najchłodniejszy to styczeń (średnio 25,5°C). Łatwo więc zauważyć, że wahania temperatur pomiędzy poszczególnymi miesiącami roku są tu znikome.

Wybierając zatem czas podróży na Filipiny najlepiej skupić się na unikaniu niosących deszcze monsunach i niebezpiecznych tajfunach.

Monsuny na Filipinach

Monsuny to charakterystyczne dla Azji Południowo-Wschodniej (ale nie tylko!) silne wiatry, które w zależności od pory roku zmieniają swój kierunek:

• Monsun letni wieje od morza w stronę lądu i przynosi ze sobą porę deszczową.
• Monsun zimowy wieje od strony lądu ku morzu i niesie ze sobą porę suchą.

Tajfuny na Filipinach

Tajfuny to wiry powietrza, tworzące się nad ciepłymi wodami, charakterystyczne dla Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej (odpowiednikiem tajfunów są m. in. huragany, tylko po prostu występują one na innym obszarze). Tajfun, to bardzo intensywne zjawisko energetyczne, w ramach którego mamy do czynienia z silnymi wiatrami, obfitymi opadami i falą przypływową.

Analiza częstotliwości występowania tajfunów w ostatnich dziesięcioleciach na Filipinach pozwala założyć, że: od stycznia do końca kwietnia tajfuny teoretycznie nie powinny się pojawić, a w maju, czerwcu, listopadzie i grudniu powinny być w miarę umiarkowane, zaś szczyt ich intensywności przypada na miesiące od lipca do października.

Największe prawdopodobieństwo wystąpienia tajfunu na Filipinach to sierpień-październik, ale niestety nie jest powiedziane, że nie pojawią się one w innych okresach roku. Pogoda na Filipinach jest dość nieprzewidywalna i zdarza się, że tajfuny potrafią pojawić się w lutym czy w maju.

Za najbezpieczniejsze regiony pod tym względem uchodzą Mindanao (w szczególności południowo-zachodnia część wyspy) i południowy Palawan. I znów – nie oznacza to jednak, że Mindanao nigdy tajfun nie nawiedził, bo w 2012 r. spustoszył ten region Tajfun Bopha, który zyskał niechlubne miano „najsilniejszego cyklonu, jaki kiedykolwiek uderzył w południową część Filipin”*.

*cytowane za Wikipedią.

Tajfuny na Filipinach
Tarasy ryżowe Banaue
Filipiny w styczniu

Styczeń to bardzo dobry czas na wyjazd na Filipiny. Temperatury są najniższe w roku (choć oczywiście wciąż jest bardzo ciepło). Jest to także sam szczyt pory suchej – opady deszczu nie powinny zatem zakłócić nam urlopowania. To korzystna pora na odwiedzenie tarasów ryżowych Banaue czy Doliny Cagayan. W styczniu w miejscowości Kalibo (wyspa Panay) odbywa się słynny festiwal Ati-Atihan, przypominający barwny karnawał. Niezbyt przyjemnie może być w południowej części regionu Visayas.

Filipiny w lutym

Równie dogodny czas na podróż jak styczeń, z tym że będzie już na pewno cieplej. W Baguio (wyspa Luzon) odbywa się wówczas barwny festiwal kwiatów – tzw. Panagbenga.

Filipiny w marcu

Temperatury rosną, rosną też tłumy w okolicy Świąt Wielkanocnych (nie zapominajmy, że jesteśmy w jedynym katolickim kraju Azji Południowo-Wschodniej). Sezon turystyczny na Filipinach trwa w najlepsze. W Manili temperatury mogą sięgać 32°C, a temperatura wody w morzu, to ok. 27°C.

Filipiny w kwietniu

Kwiecień to ostatni miesiąc pory suchej i początek okresu najwyższych rocznych temperatur w kraju. Wysokim temperaturom (np. 33°C w Manili) towarzyszy wysoka wilgotność powietrza. Wciąż trzeba się liczyć z wielkanocnymi tłumami. W kwietniu na Boracay załapiemy się na wyścigi łodzi – Dragon Boat Festival. Filipinami w kwietniu powinni zainteresować się w szczególności pasjonaci nurkowania. To także dobry czas na odwiedziny tarasów ryżowych w Banaue.

Mactan - wyspa w cieśninie Cebu
Wyspa Cebu
Filipiny w maju

Maj to na Filipinach miesiąc upalny (w Manili ok. 34°C). Wciąż jest w miarę sucho. Przed wysokimi temperaturami najlepiej uciec w góry lub na wybrzeże. Maj to szansa na mniejsze tłumy i niższe ceny, a pogodę można trafić naprawdę korzystną. Dobry czas na odwiedzenie Baguio – górski ośrodek, zwany letnią stolicą Filipin.

Filipiny w czerwcu

W czerwcu Filipiny spływają deszczem. Jedynym w miarę suchym obszarem może być w tym czasie Cebu i okolice. Zdecydowanie nie poleca się północnej części wyspy Luzon.

Filipiny w lipcu

„Ciągle pada” – tak z pewnością zanuciłyby Czerwone Gitary na Filipinach w lipcu. Najbardziej pada na północy, a najmniej w okolicach Cebu, Bohol czy Siargao (tu można posurfować).

Filipiny sierpniu

Sierpień to nienajlepszy wybór, jeśli chodzi o podróż na Filipiny. Do pory deszczowej dołączają bowiem pod koniec miesiąca tajfuny.

Czekoladowe wzgórza Boholu
Burzowe chmury nad Cebu
Filipiny we wrześniu

Pora deszczowa i rosnące ryzyko wysępienia tajfunów nie czynią z września korzystnej pory na wyjazd na Filipiny. Wrzesień uznawany jest wręcz za najbardziej deszczowy miesiąc na Filipinach.

Filipiny w październiku

Jeśli październik na Filipinach, to tylko pod sam koniec miesiąca, gdy opady stają się mniej intensywne i zmniejsza się niebezpieczeństwo wystąpienia tajfunów.

Filipiny w listopadzie

W listopadzie wreszcie pora sucha pomału wraca na salony, niestety wciąż mogą na nich krążyć tajfuny. Zdecydowanie lepszym wyborem na podróż jest końcówka miesiąca.

Listopad, podobnie jak maj, to szansa na wczasy taniej i mniej tłumnie – dobrej pogody nikt nam nie zagwarantuje, ale jest na nią spora szansa (coraz więcej bezdeszczowych dni, łagodniejsze temperatury i spadek wilgotności powietrza).

Filipiny w grudniu

Sezon turystyczny zaczyna się rozkręcać, choć wciąż istnieje małe prawdopodobieństwo wystąpienia tajfunów. Temperatury są przyjemnie „niskie” (niskie temperatury na Filipinach to i tak około 30°C). W grudniu południowe obszary Visayas nie będą najlepszym wyborem. Zdecydowanie lepiej odwiedzić północny Luzon.

To niepowtarzalna okazja na spędzenie świąt Bożego Narodzenia w egotycznej scenerii. W tym katolickim kraju „Christmas” będzie miało zupełnie inny wymiar niż pozostałych krajach Azji. Świąteczną atmosferą można się cieszyć już od połowy grudnia i aż do pierwszego tygodnia stycznia.

Boże Narodzenie na Boracay
Sprawdź nasze wycieczki w Azji Południowo-Wschodniej!

Wczasywazji.pl są częścią Grupy MakeYourAsia zarejestrowanej w Wietnamie. Od 2016 roku organizujemy ciekawsze podróże po Azji Południowo-Wschodniej. W sprawach związanych z wyjazdami firmowymi, motywacyjnymi, szkoleniowymi czy wejściem z Twoim produktem na azjatycki rynek zobacz więcej na stronie MakeYourAsia.

Jesteśmy członkiem