Skip to main content

Filipiny - kiedy jechać? Pogoda i klimat na Filipinach

Jaka jest pogoda na Filipinach? Wyróżnia  się tu dwie pory roku: deszczową i suchą, ale średnie temperatury powietrza przez cały rok oscylują w granicach 30°C.

Jaki jest najlepszy miesiąc na wakacje na Filipinach? Mówiąc w wielkim skrócie: z pewnością komfortowo będzie ci się podróżowało między listopadem a marcem. W kwietniu i maju przygotuj się na spotkanie z prawdziwymi tropikalnymi upałami. Czerwiec-październik to pora deszczowa i najmniej polecany okres.

Filipiny to łańcuszek wysp w Azji Południowo-Wschodniej, zamykający delikatnym łukiem Morze Południowochińskie od wschodniej strony. Jest to kraj położony na osławionych siedmiu tysiącach wysp – taka struktura i lokalizacja wpływają na znaczne zróżnicowanie geograficzne i klimatyczne.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej, zapraszamy do lektury!

POGODA NA FILIPINACH W SKALI ROKU: ŚREDNIE TEMPERATURY POWIETRZA, LICZBA GODZIN SŁONECZNYCH I ILOŚĆ DNI DESZCZOWYCH W POSZCZEGÓLNYCH MIESIĄCACH ⬇

Pogoda na Filipinach

Geografia i klimat Filipin

Filipiny są krajem wyspiarskim o powierzchni 300 000 km² (Polska dla porównania ma 312 679 km²), rozciągającym się  ok. 1850 km z północy na południe i ok. 1127 km ze wschodu na zachód, położonym na wodach Oceanu Spokojnego. Graniczą z Indonezją, Malezją, Wietnamem i Chinami. Na archipelag składa się 7107 wysp, pełnych zatok, skał, raf koralowych i namorzynów. Długość linii brzegowej Filipin szacuje się na 17 447 km.

Siedem tysięcy filipińskich wysp podzielić można na 3 główne grupy: północną (Luzon, Mindoro), środkową (tzw. Visayas: Panay, Negros, Cebu, Bohol, Leyte, Samar i Palawan, Romblon i Masbate) i południową (Mindanao i Archipelag Sulu).

Filipiny plaża

Masz ochotę na wakacje pod palmami?

Sprawdź nasze wycieczki na Filipiny!

Pory roku na Filipinach

Większość przewodników i podróżników skupia się na rozróżnieniu pory suchej (grudzień-maj) i deszczowej (od połowy maja do listopada) na Filipinach, ale warto też z tej pory suchej wyłuszczyć dodatkowo gorące, tropikalne lato, które trwa mniej więcej od marca do maja.

Na Filipinach mamy zatem 2 lub 3 pory roku, ale za to cztery rodzaje klimatu, w zależności od regionu, jaki wybierzemy za cel swoich wakacji.

Typy klimatu na Filipinach w zależności od ilości opadów:

I Zachodnia część wyspy Luzon, południowo-zachodnie obszary Mindoro, Panay i Negros oraz północny-wschód Palawanu – to strefa klimatu charakteryzująca się dwiema wyraźnymi porami roku: suchą (od listopada do kwietnia) i deszczową (mniej więcej: maj-październik)

II Drugi typ klimatu obejmuje wschodnie wybrzeże Półwyspu Bicol, wyspę Samar i północno-wschodnie obszary wyspy Mindanao wraz z północno-wschodnią częścią Półwyspu Zamboanga – nie wyróżnia się tu pory suchej, przez cały rok jest wilgotno, a szczególnie silne opady występują od listopada do stycznia.

III Trzeci typ klimatu obejmuje mniej więcej środek Filipin: centralną część wyspy Luzon, północno-wschodni skrawek Mindoro, północną część Panay, większą część wysp Negros i Cebu, środkową część Mindanao południowo-zachodnią część Półwyspu Zamboanga oraz południe Palawanu – pory roku nie zaznaczają się tu zbyt wyraźnie. Jest w miarę sucho od listopada do kwietnia, a przez resztę roku – raczej deszczowo.

IV Czwarty typ klimatu na Filipinach charakteryzuje strefę o opadach mniej więcej równomiernie rozłożonych na przestrzeni całego roku i obejmuje: wschód wyspy Luzon i środkową część Półwyspu Bicol, północny kraniec Cebu oraz wyspy Leyte i Bohol, centralną i południową część Mindanao oraz środek Półwyspu Zamboanga.

Regiony turystyczne na Filipinach

Aby jak najlepiej pomóc ci w wyborze odpowiedniego terminu wyjazdu na Filipiny, oprzemy się na następującym podziale na regiony:

Dowiedz się, czym charakteryzują się poszczególne obszary Filipin, kiedy najlepiej jest je zwiedzać i jakie są średnie temperatury powietrza. ⬇️

Pogoda w różnych regionach Filipin

Luzon – północne Filipiny

Luzon jest największą wyspą archipelagu filipińskiego – zajmuje ponad 1/3 całkowitej powierzchni kraju. Znajdziesz tu malownicze pasma górskie (Kordyliera Centralna, Sierra Madre), majestatyczne wulkany (Taal, Mayon, Banahao), piękne plaże (Pagudpud), najsłynniejsze tarasy ryżowe (Banaue), zabytkowe miasta kolonialne (Vigan) i samo serce Filipin – stolicę kraju – Manilę.

Na Luzonie panuje klimat równikowy. Wysokie temperatury utrzymują się tu praktycznie przez cały rok, od 27,7°C w styczniu po nawet 33,6°C w czerwcu. Średnia roczna temperatura dla Luzonu wynosi 29 stopni Cejsjusza. Również przez większą część roku można się tu spodziewać opadów deszczu. Najbardziej suche miesiące to kolejno: kwiecień, czerwiec oraz maj. Średnia wilgotność powietrza utrzymuje się na poziomie 76%.

Kiedy najlepiej jechać na Luzon?

Jeśli uwielbiasz plażowanie, rozważ Luzon w porze suchej – pomiędzy listopadem a kwietniem. Jeśli planujesz zwiedzać miasta, najbardziej komfortowym okresem będą dla Ciebie miesiące: grudzień, styczeń i luty. Jeśli chcesz zobaczyć tarasy ryżowe Banaue w okresie ich największej zieloności, odwiedź je w miesiącach kwiecień-maj lub październik-listopad, w czerwcu zastaniesz je w odcieniach złota.

Tarasy ryżowe w Banaue

Palawan – południowo-zachodnie Filipiny

Palawan to długa (425 km) i wąska (ok. 40 km) wyspa, leżąca między Morzem Południowochińskim a Morzem Sulu, sięgająca swym południowym krańcem aż ku malajskiemu Borneo. Palawan usiany jest surowymi górami (Mantalingajan,  Mount Gantung i Victoria Peak) i tętniącą życiem dżunglą, a otaczają go bajeczne plaże o białym piasku, wapienne klify krasowe, błękitne laguny i dziewicze rafy koralowe.

Na Palawanie panuje klimat równikowy. Przez cały rok jest tu bardzo ciepło, wilgotno i deszczowo. Średnia roczna temperatura powietrza wynosi 29°C. Najwięcej godzin słonecznych odnotowuje się w maju (12 h), a największe opady w październiku i listopadzie (ponad 200 mm). Średnia wilgotność powietrza utrzymuje się na poziomie 84%.

Wakacje na Palawanie. Kiedy jechać?

Palawan ma dwie pory roku: suchą i deszczową, z których każda trwa około 6 miesięcy. Ulubioną przez turystów jest naturalnie pora sucha, która zaczyna się mniej więcej pod koniec listopada i trwa do maja. Szczyt sezonu turystycznego przypada od połowy grudnia do połowy kwietnia. Między czerwcem a październikiem króluje pora deszczowa. W przeciwieństwie do innych regionów Filipin, Palawan rzadko dotykany jest przez tajfuny i inne katastrofy naturalne, niezależnie od sezonu. Palawan tak naprawdę odwiedzać można przez cały rok, a wśród najbardziej polecanych miesięcy wyróżnia się: grudzień, styczeń oraz luty. Miesiącem najmniej odpowiednim na wyjazd na Palawan jest wrzesień.

Rajskie plaże Palawanu

Cebu, Bohol, Boracay – region Visayas

Popularne turystycznie wyspy, takie jak Cebu, Bohol czy Boracay (ale także:  Leyte, Negros, Panay czy Samar), należą do tzw. regionu Visayas, stanowiącego centralną część archipelagu filipińskiego. Ten obszar można także określić jako środkowe Filipiny, czyli położone pomiędzy Luzonem na północy a Mindanao na południu.

Największe prawdopodobieństwo opadów w regionie występuje w miesiącach: maj, lipiec, sierpień, wrzesień, październik, listopad i grudzień. Najbardziej mokrym miesiącem jest czerwiec. Stosunkowo najmniej deszczu odnotowuje się w lutym. Najchłodniej, ale nie zapominajmy, że wciąż bardzo ciepło, bo ok. 29°C, jest w styczniu. Średnia maksymalna temperatura w maju to 35°C i jest to miesiąc najcieplejszy.

Planujesz wyjazd na Cebu, Bohol lub Boracay? Wybierz najlepszy termin!

Visayas to rozległy region, dzielący się dodatkowo na 3 części: zachodnią, środkową i wschodnią, wybierając się więc na którąś z wysp czy miejscowości w środkowych Filipinach, warto sprawdzić szczegółowe dane pogodowe dla konkretnego celu podróży.

Za najlepszy termin wizyty na Cebu uznaje się miesiące między grudniem a lutym. Zaletą Cebu jako kierunku turystycznego jest to, że na tym obszarze zwykle nie występują tropikalne cyklony.

Kiedy odwiedzić Czekoladowe Wzgórza, żeby rzeczywiście były czekoladowe? Aby najsłynniejsze wzgórza na wyspie Bohol zobaczyć w ich pełnej, czekoladowobrązowej krasie, warto przyjechać tu w porze suchej, czyli między styczniem a majem.

Boracay również najlepiej odwiedzić w porze suchej, która zaczyna się pod koniec listopada i trwa mniej więcej do kwietnia. Okres ten nazywany bywa także sezonem Amihan – z chłodnym wiatrem północno-wschodnim. Bajeczne plaże Boracay są wówczas idealne do kąpieli słonecznych i wszelkich aktywności wodnych.

Wulkan Apo na wyspie Mindanao

Południowe Filipiny

Mindanao to druga co do wielkości (po Luzonie) wyspa Filipin, położona w południowej części archipelagu. Tę samą nazwę nosi cała grupa południowych wysp Filipin, w skład której wchodzi mi. in. archipelag Sulu. Mindanao otaczają cztery morza: Sulu na zachodzie, Morze Filipińskie na wschodzie, Morze Celebes na południu i Morze Mindanao na północy. W górzystym sercu wyspy mieści się najwyższy szczyt Filipin – Mount Apo (2953 m n.p.m.). Wyspę pokrywają lasy równikowe i sieć rzek oraz malownicze wodospady. Linię brzegową urozmaicają liczne zatoki i półwyspy.

Na Mindanao panuje klimat równikowy wybitnie wilgotny. Wysokie temperatury panują tu przez cały rok i tak samo przez większą część roku można się spodziewać opadów. Najcieplejsze miesiące, to kolejno: kwiecień, marzec oraz maj. W kwietniu temperatury dochodzą nawet do 33,8°C. Najbardziej deszczowe miesiące, to zazwyczaj maj i czerwiec. Najbardziej sucho powinno być w marcu. Średnia wilgotność powietrza na wyspie wynosi 80%.

Kiedy najlepiej jechać na południe Filipin?

Najlepsze miesiące na wyjazd na Mindanao to, pod względem warunków pogodowych: styczeń, luty, marzec, kwiecień, listopad i grudzień. Mniej polecany jest okres między majem a październikiem. Szczyt sezonu turystycznego przypada na wyspie między czerwcem a sierpniem - noclegi i transport mogą kosztować wówczas więcej niż zwykle i być trudniej dostępne. Mindanao słynie ze swoich dziewiczych plaż, których nie zdominowała jeszcze masowa turystyka, dobrą informacją dla miłośników wypoczynku nad wodą będzie więc fakt, że temperatura wody jest tu odpowiednia do pływania przez cały rok.

Prawdziwą perełką regionu jest mała, urocza wysepka Samal (w pobliżu miasta Davao, południowo-wschodnie Mindanao). Jeśli zastanawiasz się, kiedy jechać na Samal Island, to zapewne ucieszysz się z informacji, że jest to praktycznie całoroczny kierunek podróży. Okolica słynie jako „wolna od tajfunów”, a najlepsze warunki na plażowanie panują tu od marca do maja.

Samal Island (Mindanao)

   Najlepszą porą na wizytę na Filipinach pod względem pogody jest okres od stycznia do maja.

   Ale jeśli nie obawiasz się deszczu, również poza sezonem - od czerwca do września – możesz znaleźć tu świetne opcje na wypoczynek (np. Palawan, Cebu czy Samal Island).

- Krzysztof Michałowski, Travel Executive Wczasywazji.pl

Panglao Bohol Beach Club

Kiedy na Filipinach jest najcieplej?

Zastanawiasz się, jaki jest najlepszy moment na wakacje na Filipinach? Najwyższe temperatury odnotowuje się w ciągu następujących ośmiu miesięcy roku: marzec, kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik.

Ochłodzenie następuje pod wpływem zimowego monsunu i trwa w miesiącach: listopad, grudzień, styczeń, luty.

Najcieplejszy miesiąc na Filipinach to maj (średnio 28,3°C), a najchłodniejszy to styczeń (średnio 25,5°C). Łatwo więc zauważyć, że wahania temperatur pomiędzy poszczególnymi miesiącami roku są tu znikome.

Wybierając zatem czas podróży na Filipiny najlepiej skupić się na unikaniu niosących deszcze monsunów i niebezpiecznych tajfunów.

Monsuny na Filipinach

Monsuny to charakterystyczne dla Azji Południowo-Wschodniej (ale nie tylko!) silne wiatry, które w zależności od pory roku zmieniają swój kierunek:

• Monsun letni wieje od morza w stronę lądu i przynosi ze sobą porę deszczową.
• Monsun zimowy wieje od strony lądu ku morzu i niesie ze sobą porę suchą.

Pogodę Filipin kształtują następujące wiatry monsunowe: chłodny, północno-wschodni monsun Amihan, który przynosi bezchmurne niebo i chłodne poranki w porze suchej oraz monsun południowo-zachodni Habagat, za którym podąża deszcz i tajfuny.

Tajfuny na Filipinach

Tajfuny to wiry powietrza, tworzące się nad ciepłymi wodami, charakterystyczne dla Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej (odpowiednikiem tajfunów są m. in. huragany, tylko po prostu występują one na innym obszarze). Tajfun, to bardzo intensywne zjawisko energetyczne, w ramach którego mamy do czynienia z silnymi wiatrami, obfitymi opadami i falą przypływową.

Analiza częstotliwości występowania tajfunów w ostatnich dziesięcioleciach na Filipinach pozwala założyć, że: od stycznia do końca kwietnia tajfuny  nie powinny się pojawić, a w maju, czerwcu, listopadzie i grudniu powinny być w miarę umiarkowane, zaś szczyt ich intensywności przypada na miesiące od lipca do października.

Największe prawdopodobieństwo wystąpienia tajfunu na Filipinach to sierpień-październik. 

Za najbezpieczniejsze regiony pod tym względem uchodzą Mindanao (w szczególności południowo-zachodnia część wyspy) i południowy Palawan. I znów – nie oznacza to jednak, że Mindanao nigdy tajfun nie nawiedził, bo w 2012 r. spustoszył ten region Tajfun Bopha, który zyskał niechlubne miano „najsilniejszego cyklonu, jaki kiedykolwiek uderzył w południową część Filipin”*.

*cytowane za Wikipedią.

Tajfuny na Filipinach

 

 Złote plaże, zielone tarasy ryżowe i Czekoladowe Wzgórza to miejsca stworzone dla Ciebie?

 Napisz do nas, a pomożemy Ci zaplanować wymarzoną podróż na Filipiny
w najlepszym terminie

Kiedy jechać na Filipiny? - miesiąc po miesiącu

Kiedy jechać na Filipiny pogoda przez cały rok
Filipiny w styczniu

Styczeń

Styczeń to bardzo dobry czas na wyjazd na Filipiny. Temperatury są najniższe w roku (choć oczywiście wciąż jest bardzo ciepło). Jest to także sam szczyt pory suchej – opady deszczu nie powinny zatem zakłócić nam urlopowania. To korzystna pora na odwiedzenie tarasów ryżowych Banaue czy Doliny Cagayan. W styczniu w miejscowości Kalibo (wyspa Panay) odbywa się słynny festiwal Ati-Atihan, przypominający barwny karnawał. Niezbyt przyjemnie może być w południowej części regionu Visayas.

Filipiny w lutym

Luty

Równie dogodny czas na podróż jak styczeń, z tym że będzie już na pewno cieplej. W Baguio (wyspa Luzon) odbywa się wówczas barwny festiwal kwiatów – tzw. Panagbenga.
Filipiny w marcu

Marzec

Temperatury rosną, rosną też tłumy w okolicy Świąt Wielkanocnych (nie zapominajmy, że jesteśmy w jedynym katolickim kraju Azji Południowo-Wschodniej). Sezon turystyczny na Filipinach trwa w najlepsze. W Manili temperatury mogą sięgać 32°C, a temperatura wody w morzu, to ok. 27°C.
Filipiny w kwietniu

Kwiecień

Kwiecień to ostatni miesiąc pory suchej i początek okresu najwyższych rocznych temperatur w kraju. Wysokim temperaturom (np. 33°C w Manili) towarzyszy wysoka wilgotność powietrza. Wciąż trzeba się liczyć z wielkanocnymi tłumami. W kwietniu na Boracay załapiemy się na wyścigi łodzi – Dragon Boat Festival. Filipinami w kwietniu powinni zainteresować się w szczególności pasjonaci nurkowania. To także dobry czas na odwiedziny tarasów ryżowych w Banaue.
Filipiny w maju

Maj

Maj to na Filipinach miesiąc upalny (w Manili ok. 34°C). Wciąż jest w miarę sucho. Przed wysokimi temperaturami najlepiej uciec w góry lub na wybrzeże. Maj to szansa na mniejsze tłumy i niższe ceny, a pogodę można trafić naprawdę korzystną. Dobry czas na odwiedzenie Baguio – górski ośrodek, zwany letnią stolicą Filipin.
Filipiny w czerwcu

Czerwiec

W czerwcu Filipiny spływają deszczem. Jedynym w miarę suchym obszarem może być w tym czasie Cebu i okolice. Zdecydowanie nie poleca się północnej części wyspy Luzon.
Filipiny w lipcu

Lipiec

„Ciągle pada” – tak z pewnością zanuciłyby Czerwone Gitary na Filipinach w lipcu. Najbardziej pada na północy, a najmniej w okolicach Cebu, Bohol czy Siargao (tu można posurfować).
Filipiny w sierpniu

Sierpień

Sierpień to nienajlepszy wybór, jeśli chodzi o podróż na Filipiny. Do pory deszczowej dołączają bowiem pod koniec miesiąca tajfuny. Sierpniowy Festiwal Kadayawan w mieście Davao przyciąga wielu zainteresowanych na wyspę Mindanao.
Filipiny we wrześniu

Wrzesień

Pora deszczowa i rosnące ryzyko wysępienia tajfunów nie czynią z września korzystnej pory na wyjazd na Filipiny. Wrzesień uznawany jest wręcz za najbardziej deszczowy miesiąc na Filipinach.
Filipiny w październiku

Październik

Jeśli październik na Filipinach, to tylko pod sam koniec miesiąca, gdy opady stają się mniej intensywne i zmniejsza się niebezpieczeństwo wystąpienia tajfunów.
Filipiny w listopadzie

Listopad

W listopadzie wreszcie pora sucha pomału wraca na salony, niestety wciąż mogą na nich krążyć tajfuny. Zdecydowanie lepszym wyborem na podróż jest końcówka miesiąca. Listopad, podobnie jak maj, to szansa na wczasy taniej i mniej tłumnie – dobrej pogody nikt nam nie zagwarantuje, ale jest na nią spora szansa (coraz więcej bezdeszczowych dni, łagodniejsze temperatury i spadek wilgotności powietrza).
Filipiny w grudniu

Grudzień

Sezon turystyczny zaczyna się rozkręcać, choć wciąż istnieje małe prawdopodobieństwo wystąpienia tajfunów. Temperatury są przyjemnie „niskie” (niskie temperatury na Filipinach to i tak około 30°C). W grudniu południowe obszary Visayas nie będą najlepszym wyborem. Zdecydowanie lepiej odwiedzić północny Luzon. To niepowtarzalna okazja na spędzenie świąt Bożego Narodzenia w egotycznej scenerii. W tym katolickim kraju „Christmas” będzie miało zupełnie inny wymiar niż pozostałych krajach Azji. Świąteczną atmosferą można się cieszyć już od połowy grudnia i aż do pierwszego tygodnia stycznia.

Białe plaże, Palawan
Pogoda na Filipinach – o czym pamiętać?
  • Na Filipinach przez cały rok jest gorąco i wilgotno.
  • Typowy sezon turystyczny trwa od grudnia do kwietnia - jest to najlepszy czas na wakacje.
  • Również w porze suchej mogą pojawić się deszcze – zwykle popołudniowe, które chłodzą ziemię i zmywają kurz.
  • Pamiętaj, że na Filipinach „najchłodniej” oznacza temperaturę około 25°C.
  • Tajfuny uderzają zazwyczaj we wschodnie wybrzeże Pacyfiku: Luzon, Samar, Leyte i w mniejszym stopniu w Mindanao.
  • Dobrze osłonięte środkowe wyspy regionu Visayas są najlepszym wyborem, jeśli chodzi o podróżowanie w porze deszczowej.
  • Za całoroczne kierunki podróży na Filipinach uznaje się m. in. Cebu, Palawan czy Samal Island.

Potrzebujesz pomocy w zaplanowaniu swojej wymarzonej podróży na Filipiny? Nie wiesz, jaki kierunek i jaki termin wyjazdu wybrać? Koniecznie skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci w zaplanowaniu wycieczki, skrojonej idealnie na miarę Twoich pragnień, potrzeb i oczekiwań! Czas na wakacje na Filipinach! Już dzisiaj zaplanuj swój urlop.

Masz ochotę na więcej? Zobacz nasze wycieczki po Azij!