Skip to main content

Siem Reap – intrygujace miasto w cieniu Angkoru

Fenomen Siem Reap polega na jego lokalizacji – jest to miasto położone w odległości zaledwie 7 kilometrów od zabytkowego kompleksu Angkoru. Taka odległość od jednego z cudów świata to chyba wystarczający powód, by zająć zaszczytne miejsce na turystycznej mapie Kambodży?

kambodża angkor wat kobiety
kambodża angkor wat
kambodża angkor wat grupa selfie

Brama Angkoru

Siem Reap to intrygujące miasto, które – choć istotne na mapie Kambodży – znajduje się nieco w cieniu. W cieniu fascynujących budowli Angkoru, w pobliżu których się mieści. Nie jest to ani największe (lokuje się dopiero na 4. miejscu), ani najważniejsze (z pewnością więcej słyszy się o Phnom Penh – stolicy kraju) miasto Kambodży, a jednak dociera tu niemal każdy turysta podróżujący po tym kraju.

Siem Reap często nazywane bywa „Bramą Angkoru” – większość z nas podróżuje bowiem do Angkoru drogą lotniczą, właśnie przez lotnisko położone 15 km od centrum miasta. W porcie lotniczym Siem Reap International Airport (nazywanym także: Angkor International Airport) na miejscu, w ciągu 15 minut wyrobimy sobie wizę do Kambodży.

Jak z pewnością szybko się przekonamy, zarówno lotnisko, jak i cały organizm miejski Siem Reap są skoncentrowane głównie na obsłudze wycieczek do Angkoru, ale…

siem reap pływająca wioska

Siem Reap to nie tylko Angkor!

Siem Reap to także pięknie oświetlone nocą mosty nad rzeką, to barwne bazary z pamiątkami made in Cambodia, to jedyna w swoim rodzaju 300-metrowa ulica pełna pubów, to piwo za dolara i wyśmienite naleśniki z bananem…

Spełniając marzenie o ujrzeniu największej świątyni świata – Angkor Wat, musimy także coś jeść i gdzieś spać. Te podstawowe funkcje życiowe będziemy realizować właśnie w Siem Reap, co stanowi doskonałą okazję do bliższego przyjrzenia się temu miastu. Nie samymi zabytkami żyje człowiek!

Jeśli troszkę odpoczniemy od szaleństwa zwiedzania, być może uda nam się dostrzec, że Siem Reap to całkiem urocze miasteczko. Jest mniej tłoczne i głośne niż stolica kraju, a życie płynie tu swoim własnym, niezbyt pospiesznym rytmem.

Siem Reap to nie tylko Angkor!
 • Przejażdżki tuk-tukiem,
 • Spacer po nocnym Siem Reap, z uwzględnieniem najsłynniejszej ulicy miasta – Pub Street,
 • Różnorodne specjały kuchni khmerskiej w lokalnych restauracjach,
 • Pokazy tradycyjnego tańca Apsar – np. do kolacji,
 • Zwiedzanie muzeów: Muzeum Min Lądowych, Muzeum Wojny i Muzeum Narodowe Angkoru (Angkor National Museum),
 • Zakupy na miejscowych bazarach (także nocnych), m. in.: Psar Chaa (Old Market), Ph Sivath (Central Market), Made in Cambodia Market, Angkor Night Market, Noon Night Market,
 • Zwiedzanie okolic: jezioro Tonle Sap z „pływającymi wioskami”, farma krokodyli, Angkor Zoo,
 • Cambodia Cultural Village – wioska kulturalna, na którą składa się m. in. park miniatur, woskowe muzeum i gdzie odbywają się przeróżne eventy kulturalne (pokazy tańca, prezentacje obyczajów itp.).
siem reap plywajaca wiosk
siem reap wycieczka motorowa
Siem Reap to nie tylko Angkor!
 • W mieście żyje około 200 tysięcy mieszkańców.
 • Nazwa miasta w tłumaczeniu oznacza „Klęskę Syjamu” (dotyczy ona wygranej bitwy Khmerów z Tajami).
 • Siem Reap to nie tylko nazwa miasta, ale także rzeki oraz całej prowincji.
 • W Siem Reap bez problemu możemy płacić dolarami amerykańskimi (i możemy liczyć na resztę – ta z pewnością będzie w rielach).
Masz ochotę na więcej? Zobacz nasze wycieczki po Azij!