• Home
  • Kambodża
  • Angkor – "cud świata", który koniecznie trzeba zobaczyć

Angkor – "cud świata", który koniecznie trzeba zobaczyć


O Angkorze napisano już chyba wszystko. Ile jednak opisów byśmy nie przeczytali, nie są one w stanie oddać magii tego miejsca. Nawet w towarzystwie najpiękniejszych zdjęć. Angkor trzeba poczuć – nasycić się tym miejscem można tylko w jeden sposób: decydując się na podróż do Kambodży.

Angkor jest miejscem, które każdy powinien zobaczyć przynajmniej raz w życiu.
Angkor jest miejscem, które musi się znaleźć w planie każdej wycieczki do Azji Południowo-Wschodniej.
Angkor to miejsce w Kambodży, którego po prostu nie sposób ominąć.
Angkor to miejsce, do którego pragnie się wrócić.

Gdy tylko nasza noga postanie w tym zabytkowym khmerskim mieście, szybko przekonamy się, że nazywanie go „cudem świata” ma mocne podstawy.

Słowo „Angkor” oznacza „święte miasto”. Nazwa ta nie dotyczy tylko kompleksu ruin, ale odnosi się także do państwa khmerskiego, które istniało w latach 802 – 1432.

W parku archeologicznym Angkor znajdują się nie tylko świątynie (z najbardziej znaną – Angkor Wat), ale i całe kompleksy miejskie z budowlami o różnym przeznaczeniu: mury, bramy, tarasy, zbiorniki wodne itp.

Kompleks mieści się ok. 7 km na północ od miejscowości Siem Reap, musimy mieć jednak na uwadze, że zajmuje on powierzchnię aż 400 km2, poszczególne jego zbytki mogą znajdować się zatem w odległości nawet kilkudziesięciu km od centrum miasteczka.


Najciekawsze świątynie Angkoru

Powyższe fakty z pewnością uświadomią nam, że nie ma mowy o zwiedzeniu całego Angkoru piechotą, a także jednego dnia. Wycieczki zorganizowane zwykle koncentrują się na kilku najważniejszych budowlach, m. in.: osławionym Angkor Wat – największej chluby Kambodży, świątyni widniejącej na fladze kraju; magicznej Ta Prohm – porośniętej konarami drzew, które wdzierają się w stare mury siejąc destrukcję, a zarazem robiąc niesamowite wrażenie; hipnotyzującym Bayonie, gdzie każdy nasz krok śledzi 54 wyrytych w kamieniu twarzy Buddy.


Garść informacji praktycznych

Ile zajmuje dojazd z Siem Reap do Angkoru?

Jeśli zdecydujemy się na podróż tuk-tukiem, z centrum miasta do kompleksu ruin dotrzemy w ok. 20 minut.

Czym najlepiej poruszać się po Angkorze?

My polecamy tuk-tuki – odległości między świątyniami bywają duże.

Ile kosztuje wstęp do Angkoru?

Bilet wstępu do kompleksu ruin kosztuje 37 USD i obejmuje całość przybytku. Warto przygotować się na to, że bilet sprawdzany jest kilkakrotnie, osobno w każdym kompleksie, warto więc mieć go pod ręką, a już na pewno – nie wyrzucać. Zresztą spokojnie można go sobie zostawić na pamiątkę.

Nasz sposób na Angkor Wat

Zdradzimy Wam pewną tajemnicę: serce zabytkowego kompleksu – świątynię Angkor Wat, najlepiej zwiedzać o zachodzie słońca. Poza bajeczną grą świateł, zyskamy coś jeszcze cenniejszego – brak dzikich tłumów turystów. Najlepiej udać się tam po pysznym lunchu w lokalnej, khmerskiej jadłodajni i na spokojnie, momentami nawet kameralnie, cieszyć się pięknem tej świątyni u schyłku dnia.

Dlaczego Angkor z Wczasywazji.pl?

Nie ma przeszkód by zwiedzać zabytki Angkoru na własną rękę, ale nikt nie zagospodaruje nam czasu tak, jak lokalny przewodnik. W zależności od tego, ile na zwiedzanie przeznaczymy czasu, pomoże nam on wykorzystać go do cna, bez zbędnego błądzenia, satysfakcjonująco, z wieloma cennymi wskazówkami i intrygującymi ciekawostkami. Nasza wycieczka do Angkoru nie ma nic wspólnego z pospiesznym zwiedzaniem w dużej grupie, uwalnia Was także od konieczności siedzenia z nosem w telefonie lub drukowanym przewodniku. W Angkorze warto podnosić głowę wysoko, patrzeć, chłonąć atmosferę i wsłuchiwać się w dźwięki świątyni.


Sprawdź nasze wycieczki w Azji Południowo-Wschodniej!

Wczasywazji.pl są częścią Grupy MakeYourAsia zarejestrowanej w Wietnamie. Od 2016 roku organizujemy ciekawsze podróże po Azji Południowo-Wschodniej. W sprawach związanych z wyjazdami firmowymi, motywacyjnymi, szkoleniowymi czy wejściem z Twoim produktem na azjatycki rynek zobacz więcej na stronie MakeYourAsia.

Jesteśmy członkiem