fbpx

O Angkorze napisano już chyba wszystko. Ile jednak opisów byśmy nie przeczytali, nie są one w stanie oddać magii tego miejsca. Nawet w towarzystwie najpiękniejszych zdjęć. Angkor trzeba poczuć – nasycić się tym miejscem można tylko w jeden sposób: decydując się na podróż do Kambodży.

Dzieci sprzedające pamiątki w AngkorzeDzieci sprzedające pamiątki w Angkorze (by sharonang )

Angkor jest miejscem, które każdy powinien zobaczyć przynajmniej raz w życiu.
Angkor jest miejscem, które musi się znaleźć w planie każdej wycieczki do Azji Południowo-Wschodniej.
Angkor to miejsce w Kambodży, którego po prostu nie sposób ominąć.
Angkor to miejsce, do którego pragnie się wrócić.

Gdy tylko nasza noga postanie w tym zabytkowym khmerskim mieście, szybko przekonamy się, że nazywanie go „cudem świata” ma mocne podstawy.

Kilka faktów o Angkorze

Słowo „Angkor” oznacza „święte miasto”. Nazwa ta nie dotyczy tylko kompleksu ruin, ale odnosi się także do państwa khmerskiego, które istniało w latach 802 – 1432.

W parku archeologicznym Angkor znajdują się nie tylko świątynie (z najbardziej znaną – Angkor Wat), ale i całe kompleksy miejskie z budowlami o różnym przeznaczeniu: mury, bramy, tarasy, zbiorniki wodne itp.

Kompleks mieści się ok. 7 km na północ od miejscowości Siem Reap, musimy mieć jednak na uwadze, że zajmuje on powierzchnię aż 400 km2, poszczególne jego zbytki mogą znajdować się zatem w odległości nawet kilkudziesięciu km od centrum miasteczka.

Najciekawsze świątynie Angkoru

Powyższe fakty z pewnością uświadomią nam, że nie ma mowy o zwiedzeniu całego Angkoru piechotą, a także jednego dnia. Wycieczki zorganizowane zwykle koncentrują się na kilku najważniejszych budowlach, m. in.: osławionym Angkor Wat – największej chluby Kambodży, świątyni widniejącej na fladze kraju; magicznej Ta Prohm – porośniętej konarami drzew, które wdzierają się w stare mury siejąc destrukcję, a zarazem robiąc niesamowite wrażenie; hipnotyzującym Bayonie, gdzie każdy nasz krok śledzi 54 wyrytych w kamieniu twarzy Buddy.

Garść informacji praktycznych

Ile zajmuje dojazd z Siem Reap do Angkoru?

Jeśli zdecydujemy się na podróż tuk-tukiem, z centrum miasta do kompleksu ruin dotrzemy w ok. 20 minut.

Czym najlepiej poruszać się po Angkorze?

My polecamy tuk-tuki – odległości między świątyniami bywają duże.

Ile kosztuje wstęp do Angkoru?

Bilet wstępu do kompleksu ruin kosztuje 20 USD i obejmuje całość przybytku. Warto przygotować się na to, że bilet sprawdzany jest kilkakrotnie, osobno w każdym kompleksie, warto więc mieć go pod ręką, a już na pewno – nie wyrzucać. Zresztą spokojnie można go sobie zostawić na pamiątkę.

Nasz sposób na Angkor Wat

Zdradzimy Wam pewną tajemnicę: serce zabytkowego kompleksu – świątynię Angkor Wat, najlepiej zwiedzać o zachodzie słońca. Poza bajeczną grą świateł, zyskamy coś jeszcze cenniejszego – brak dzikich tłumów turystów. Najlepiej udać się tam po pysznym lunchu w lokalnej, khmerskiej jadłodajni i na spokojnie, momentami nawet kameralnie, cieszyć się pięknem tej świątyni u schyłku dnia.

Dlaczego Angkor z wczasywazji.pl?

Nie ma przeszkód by zwiedzać zabytki Angkoru na własną rękę, ale nikt nie zagospodaruje nam czasu tak, jak lokalny przewodnik. W zależności od tego, ile na zwiedzanie przeznaczymy czasu, pomoże nam on wykorzystać go do cna, bez zbędnego błądzenia, satysfakcjonująco, z wieloma cennymi wskazówkami i intrygującymi ciekawostkami. Nasza wycieczka do Angkoru nie ma nic wspólnego z pospiesznym zwiedzaniem w dużej grupie, uwalnia Was także od konieczności siedzenia z nosem w telefonie lub drukowanym przewodniku. W Angkorze warto podnosić głowę wysoko, patrzeć, chłonąć atmosferę i wsłuchiwać się w dźwięki świątyni.