Najciekawsze świątynie Kambodży

Kambodża jest krajem o bogatej historii i kulturze, który przyciąga turystów swoimi niesamowitymi świątyniami i zabytkami oraz zachwycającą, dziką przyrodą.

Nie będzie przesadą stwierdzenie, że historia Kambodży, szczególnie ta na przestrzeni VIII-XIV wieku została wyryta w kamieniu. Ten niepozorny kraj w Azji Południowo-Wschodniej był niegdyś częścią potężnego Imperium Khmerów, o którego dziejach szepczą monumentalne ruiny z różnych rodzajów piaskowca, laterytu czy cegieł. Nie wszystkie cuda architektury kończą się na słynnym kompleksie Angor, w głębi kraju można znaleźć jeszcze inne świadectwa hinduistycznych i buddyjskich wierzeń mieszkańców Kambodży. Niektóre świątynie noszą symbolikę obu religii, a w wielu z nich do dziś tętni autentyczne życie religijne. Na wpół legendarne dzieje ich powstania dodają odwiedzanym miejscom nutki tajemnicy, pozwalając na fascynującą podróż w czasie.

Wybierz się z nami w podróż po najbardziej imponujących świątyniach Kambodży!

Angkor

O kompleksie świątynnym Angkor słyszał już chyba każdy – jest to największe tego typu miejsce na świecie. Dawniej było stolicą Imperium Khmerskiego, istniejącego między 802 a 1432 rokiem. 14 grudnia 1992 Angkor został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na terenie kompleksu znajduje się około 1000 świątyń. Do najciekawszych z nich należą:

Zjawiskowy Angkor Wat

Angkor Wat

Angkor Wat jest najbardziej znaną świątynią na świecie. Została wybudowana w XII wieku przez króla Khmerów Surjawarmana II - czas jej budowy szacuje się nawet na 35 lat. Świątynia poświęcona była hinduskiemu bogu Winszu.

Angkor Wat składa się z głównej świątyni i 5 wież, a najwyższa z nich ma 65 metrów. Płaskorzeźby na ścianach pokazują buddyjskie i hinduskie historie oraz sceny z życia codziennego ludzi.

Dawniej, w centrum świątyni, znajdował się złoty posąg Wisznu, jadącego na grzbiecie garudy. Najbardziej imponującym zabytkiem Angkor Wat jest kamienny “arras” przedstawiający prawie 20 tysięcy postaci i rozciągający się na długości 900 metrów. Angkor Wat został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1992 roku, a od tego czasu przyciąga miliony turystów rocznie swoją niezwykłą architekturą i historią.

Kamienne twarze - świątynia Bajon

Bayon

Najważniejsza i największa świątynia Angkor Thom znajdująca się w samym sercu ostatniej stolicy Angkor. Składa się z bloków piaskowca, do których łączenia nie używano zaprawy. Charakterystycznymi elementami świątyni są liczne wieże – do dziś zachowały się 53 z nich, a także wykute w kamieniu uśmiechnięte twarze Buddy, które prawdopodobnie wzorowano na twarzy króla Jayavarmana VII. Bayon był ostatnią wybudowaną w Angkorze świątynią państwową, a jej oryginalną nazwą jest Jayagiri. Etienne Aymonier zmienił nazwę na Bayon w 1880 roku.

Świątynia Ta Prohm

Ta Prohm

Została wybudowana na przełomie XII i XIII w. i zadedykowana matce króla Dżajawarmana VII. Na początku świątynia nosiła nazwę Rajavihara i wyznawano w niej buddyzm mahajana (Wielkiego Wozu/Drogi). Świątynie wykorzystano jako tło podczas jednej ze scen w filmie Lara Croft: Tomb Raider.

Ak Yum

Najstarsza świątynia w kompleksie i jedna z najstarszych w Azji Południowo-Wschodniej. Przypuszcza się, że została wybudowana lub poświęcona w roku 674 podczas panowania króla Jayavarmana I. W 1932 roku rozpoczęto prace wykopaliskowe, które niestety zostały przerwane przedwczesną śmiercią George'a Trouvé. Następnie prace kontynuował Henri Marcha, wkrótce jednak zmuszony do zaprzestania z powodu ryzyka zawalenia się świątyni.

Świątynia BANTEAY SREI LUB BANTEAY SREY

Banteay Srei lub Banteay Srey

Świątynia została wykonana z czerwonego piaskowca, a dodatkowo jest niewielka, co wyróżnia ją na tle innych i czyni jedną z najpiękniejszych w całym kompleksie. Uznawana jest za klejnot sztuki khmerskiej. Została wybudowana przez jednego z doradców króla. Poświęcono ją bóstwu Shiwie i Parvati.

Świątynia BANTEAY SREI LUB BANTEAY SREY

Phnom Bakheng

To hinduska i buddyjska świątynia poświęcona bogu Shivie. Powstała pod koniec IX w. podczas panowania króla Jaszowarmana I i została wybudowana na wzór góry Meru, która stanowi środek światów fizycznych i metafizycznych w buddyzmie i hinduizmie. Świątynia ma 5 poziomów, 5 głównych wież i 104 mniejsze. Wieże mają szczególne znaczenie - główna z nich symbolizuje oś świata, a pozostałe 108 reprezentują 4 fazy księżyca i dzielą się na 27 dni. Świątynia znajduje się na szczycie wzgórza na wysokości 65m nad otaczającą równiną. Z góry rozpościera się widok na Angkor Wat. Wyjątkowe wrażenie robi o zachodzie słońca. Wstęp na szczyt jest ograniczony, jednocześnie może przebywać tam 300 osób, ze względu na stan budowli. Z tego powodu warto wybrać się na miejsce wcześniej, jeśli chcesz obejrzeć zachód słońca.

Będąc w Angkorze warto również zobaczyć Taras Słoni, Taras Trędowatego Króla i kamienny most Spean Thmor. Więcej o Angkorze przeczytasz w naszym artykule Angkor – "cud świata", który koniecznie trzeba zobaczyć.

Wat Ek Phnom

Wybudowana w XI w. przez króla Suryavarmana I świątynia buddyjska, położona niedaleko miasta Battambang. Przed wejściem znajduje się wielki posąg Buddy, wykonany z białego kamienia, a sama budowla otoczona jest 18 drzewami Bodhi. W okresie świątecznym jest popularnym miejscem na pikniki i pielgrzymki Khmerów.

Wat Ek Phnom
Budda z Wat Ek Phnom

Wat Nokor Bachey

Świątynia powstała w ostatnich latach panowania Jayavarman VI i została zbudowana z czarnego piaskowca i laterytu. Jest oddalona o 2 kilometry od miasta Kampong Cham. Składa się z czterech budynków, w których znajdziesz kolorowe zdobienia i liczne posągi. Istnieje wiele legend na temat powstania świątyni – według najpopularniejszej z nich została wybudowana przez króla, który chciał odkupić swoje winy. Władca, podobnie jak Edyp, zabił swojego ojca i ożenił się z matką.

Wat Nokor Bachey Kambodża
Wat Nokor Bachey w Kambodży

Preah Vihear

Świątynia znajduje się na pograniczu Kambodży i Tajlandii, w Górach Dangrek. Budowana trwała ponad 300 lat (893 – 1200), a świątynie poświęcono bogu Shiwie. Do dzisiaj trwają spory o to, do którego państwa należy budowla. W 2008 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, co spowodowało zaostrzenie konfliktu pomiędzy państwami.

Wizerunek świątyni można zobaczyć na kambodżańskim banknocie o nominale 2000 rieli.

Preah Vihear
Preah Vihear na banknocie 2000 riel

Wat Phnom

Mierząca 46 metrów pagoda buddyjska w Phnom Penh jest ważną częścią tożsamości narodowej Khmerów. Legenda głosi, że w 1372 pewna starsza, zamożna pani o imieniu Penh znalazła w porcie pływające drzewo Koki. Po wyłowieniu go z wody, w dziurze w drewnie kobieta znalazła cztery posągi Buddy i jeden Vinshu. Penh poprosiła mieszkańców wioski, aby wybudowali wzgórze i świątynie na jego szczycie, gdzie będzie mogła umieścić posągi.

Do świątyni prowadzą długie schody strzeżone przez dwa siedmiogłowe węże i innych strażników. Wnętrze budowli jest kolorowe, przepełniają je liczne posągi Buddy, a ściany zdobią murale przedstawiające historie o Buddzie.

Na terenie obiektu stoi także posąg Daun Penh.

Wat Phnom w Phnom Penh
Wat Phnom w dystrykcie Daun Penh w Phnom Penh

Srebrna Pagoda

Pagoda znajduje się w Phnom Penh tuż obok Pałacu Królewskiego. Oficjalna nazwa tego kompleksu świątynnego brzmi: Preah Vihear Preah Keo Morakot, co oznacza Świątynię Szmaragdowego Buddy. Często też jest określana jako Wat Preah Keo.

Pagoda wyróżnia się na tle innych świątyń – nie mieszka w niej żaden mnich, ale prowadzone są tam spotkania króla z mnichami. W głównym budynku znajduje się wiele zabytkowych przedmiotów, m.in. złote posążki Buddy, Szmaragdowy Budda oraz naturalnej wielkości złoty Budda Maitreja, wysadzany 9584 diamentami (największy z nich waży 25 karatów!). Podłoga pagody została wyłożona ponad 5000 srebrnych płytek, jednak dla turystów udostępniono zaledwie kawałek ich powierzchni. Ściany świątyni pokryte są muralami przedstawiającymi Reamker – khmerski epos. Mural ma długość 642 m, wysokość 3 m i był malowany przez 40 artystów.

Zespół świątynny zwany Srebrną Pagodą w Phnom Penh
Phnom Penh Srebrna Pagoda

Święte wzgórza

Do świętych miejsc Kambodży należą także: Phnom Kulen – góra, na szczycie której znajdują się święte źródła i wybudowany w XVI w. liczący 8 metrów posąg Buddy oraz Phnom Pros i Phnom Srei (znane też jako „Wzgórze Kobiety” i „Wzgórze Mężczyzny”) – dwie góry oddalone od siebie o około 500 metrów. Na ich szczytach wybudowano dwie pagody o takich samych nazwach. Według legendy góry miały zostać wybudowane przez kobiety i mężczyzn, którzy walczyli ze sobą o to, która płeć powinna oświadczać się. Spór wygrały kobiety.

Phnom Kulen
Phnom Pros
Phnom Srei
Jeśli Kambodża, to tylko z Wczasywazji.pl!

Świątynie Kambodży i inne wyjątkowe miejsca tego kraju możesz zwiedzić m. in. podczas naszej wycieczki Oblicza Kambodży w 14 dni. Wybierając się z nami w podróż, czeka Cię nie tylko zwiedzanie najważniekszych punktów na mapie Kambodży, ale także niepowtarzalna przygoda, podczas której zgłębisz tajemnice i autentycznego ducha tych wspaniałych przybytków, niekoniecznie utartą ścieżką.

Zapraszamy do kontaktu z nami – podziel się swoimi oczekiwaniami, a my stworzymy wycieczkę Twoich marzeń!

Zwiedzanie Kambodży z Wczasywazji
Masz ochotę na więcej? Zobacz nasze wycieczki po Azij!