Kiedy jechać do Malezji?


Malezja, państwo częściowo położone na Półwyspie Malajskim, a częściowo na Wyspie Borneo (dzieli ją z Indonezją), ze względu na swoje położenie posiada równikowy klimat. Pogodę cechują dość wysokie temperatury przez cały rok, opady oraz wysoka wilgotność powietrza. Malezję w praktyce można odwiedzać przez cały rok, ale pora sucha, która w zależności od części kraju przypada na różne miesiące, zdaje się najbardziej przyjazna dla turystów.


Najlepszy czas na wizytę w malezyjskiej dżungli
Kuala Lumpur
Tropikalny raj na wyspie Tioman

Strefy klimatyczne Malezji

Malezję można podzielić na 3 strefy klimatyczne:

  • część wschodnią
  • część zachodnią
  • wyspę Borneo

W każdej z tych stref panuje klimat równikowy, a temperatury wahają się od 28°C do 32°C, ale występują duże różnice w sumie opadów oraz czasie ich występowania.   

Poniżej przedstawiamy charakterystykę najbardziej popularnych regionów w Malezji z informacją, kiedy najlepiej je odwiedzić, a kiedy raczej unikać:

Kuala Lumpur - stolica Malezji
Plaża w Penang
Kiedy jechać do Kuala Lumpur?

W stolicy kraju, słońce świeci przez cały rok, przez co można się tam spodziewać zawsze wysokich temperatur.

Najcieplejsze miesiące to marzec i kwiecień, kiedy średnia temperatura wynosi 33°C. Kwiecień to też najbardziej mokry miesiąc w Kuala Lumpur. Z kolei najzimniejszym miesiącem jest lipiec, gdzie temperatura spada do 31°C. Czerwiec wypada jako najbardziej suchy miesiąc w ciągu roku.

Pora deszczowa trwa mniej więcej od października do marca, jednak w pozostałych miesiącach roku mniejsze czy większe opady deszczu również mogą się zdarzyć.  

Wybrzeże Zachodnie
(Wyspy Langkawi, Penang)

Najlepszym czasem na wypoczynek na rajskich plażach obu wysp jest okres od stycznia do marca. W tym okresie czeka na nas piękna, słoneczna pogoda, idealna na plażowanie.

Najmniej korzystnym czasem na odwiedziny w tym rejonie jest okres od września do października, kiedy natkniemy się na silne opady, dużą wilgotność powietrza oraz mniej dni słonecznych.

Luty na obu wyspach jest najcieplejszym miesiącem, a wrzesień najchłodniejszym. Z kolei styczeń to najbardziej suchy miesiąc, a październik najbardziej mokry.  

Melaka

Będąc w Malezji nie można pominąć tego kolorowego, postkolonialnego miasteczka wpisanego na listę UNESCO.

Melakę najlepiej odwiedzić w styczniu lub w lutym, gdzie czekają na nas temperatury powyżej 30°C (w ciągu dnia) oraz najmniejsze możliwe opady deszczu.

Od kwietnia do listopada występują największe opady deszczu.

Styczeń jest miesiącem z najniższymi średnimi temperaturami (30°C) oraz najmniejszymi opadami deszczu; najcieplejszym miesiącem jest kwiecień (średnia temperatura to 32°C), a najbardziej mokrym jest listopad. 

Melaka
Wakacje na Tioman Island
Wybrzeże Wschodnie

Wyspy Redang, Tioman

W ciągu całego roku na obu wyspach występują wysokie temperatury. Jednakże najlepszym okresem na odwiedziny jest okres od kwietnia do października, a w szczególności miesiące: maj, czerwiec, lipiec.

Od listopada do lutego trwa pora deszczowa, która na wschodniej części Półwyspu Malajskiego jest dużo bardziej intensywna niż w zachodniej części kraju. Właśnie ze względu na wzmożone opady deszczu, duża część resortów oraz atrakcji turystycznych może być zamknięta.

Luty jest miesiącem z najniższymi średnimi temperaturami, a listopad jest najbardziej mokry. Maj to najcieplejszy miesiąc, a czerwiec najbardziej suchy.   

Kuantan

Największe miasto we wschodniej części Malezji, położone u ujścia Rzeki Kuantan, znajdujące się około 4h jazdy od stolicy kraju. Miasto słynie z pięknych okolicznych plaż, wiosek rybackich oraz dobrych warunków do windsurfingu.

Najlepszy czas na odwiedziny, to czas od kwietnia do października. Luty jest miesiącem z najniższymi średnimi opadami, a grudzień z najwyższymi. Lipiec to najcieplejszy miesiąc, a styczeń najzimniejszy.   

Borneo

Część malezyjska

Malezyjską część Borne najlepiej jest odwiedzić od lipca do końca września. W tym czasie oczywiście trafimy na ciepłą pogodę, najmniejsze opady deszczu. Dodatkowo wszystkie atrakcje turystyczne są otwarte na turystów.

Od listopada do lutego trwa pora deszczowa, co wiąże się z dużą ilością dni deszczowych. Dodatkowo, obfite deszcze mogą powodować różnego typu niebezpieczeństwa (powodzie, błotne osuwiska).

Ciepłe dni będą nam towarzyszyć praktycznie przez cały rok, chociaż w wysokich partiach gór w ciągu nocy temperatura może spaść do 0 C.   

Kuching

Średnie temperatury około 30°C będą nam towarzyszyć cały rok. Najzimniejszym i najbardziej mokrym miesiącem jest styczeń.  Z kolei maj jest najcieplejszy, a lipiec najsuchszym.   

Miri

Średnie temperatury około 30°C będą nam towarzyszyć cały rok. Najbardziej mokrym miesiącem jest grudzień, a marzec najbardziej suchym.  Z kolei maj jest najcieplejszy, a lipiec najzimniejszym.   

Sandakan

Średnie temperatury około 30°C będą nam towarzyszyć cały rok. Najbardziej mokrym miesiącem jest grudzień, a kwiecień najbardziej suchym.  Z kolei lipiec jest najcieplejszy, a wrzesień najzimniejszy.   

Nosacz z Borneo
Borneo - wioska na palach
Wakacje w Malezji przez cały rok!

Dobra informacja dla wszystkich, którym marzy się niezapomniana podróż do Malezji jest taka, że panujący tam klimat równikowy zachęca do odwiedzin niemalże przez cały rok! Szczególnie polecanym okresem są miesiące od marca do października - jeśli tylko deszcz, większy lub mniejszy, Wam nie przeszkadza (jest on jednak typowy dla tropików i warto się z nim zaprzyjaźnić).

Do wyjazdu zachęcają także wysokie temperatury, które w Malezji w ciągu roku wahają się od 28 do 32°C - a więc ciepło jest zawsze!

Oprócz deszczu, w zwiedzaniu Malezji przeszkadzać może także wysoka wilgotność powietrza oraz smog. Jesteśmy jednak przekonani, że dzięki powyższemu zestawieniu z podziałem na regiony, bez trudu znajdziecie idealny dla siebie czas na wycieczkę do Malezji.


Malezja - najlepszy czas na wyjazd - podsumowanie

Wybierając się do Malezji, należy zwrócić uwagę na możliwe wysokie temperatury (podane i odczuwalne), wysoką wilgotność powietrza oraz deszcze. Pamiętajcie o piciu dużej ilości wody oraz zabezpieczeniu przed silnie święcącym słońcem.

Warto zabrać z sobą lekkie, przewiewne ubrania oraz płaszcz przeciwdeszczowy. Jeśli w swoim planie macie trekking po terenach górzystych, warto zadbać także o nieco cieplejszą odzież. W nocy w wyższych partiach górskich temperatura może spaść do 0° C.  

Jeśli chcecie odpocząć na Wybrzeżu Zachodnim (Wyspy Penang i Langkawi) to najlepsze miesiące to styczeń do marca. Warto unikać okresu między wrześniem a listopadem.

Jeśli planujecie błogi odpoczynek na Wschodnim Wybrzeżu, to najlepszym okresem na odwiedzenie tej części Malezji będą miesiące od kwietnia do października. Trzeba unikać okresu od listopada do lutego z powodu dużych opadów deszczu oraz zamkniętych niektórych resortów oraz atrakcji turystycznych.

Znana na całym świecie wyspa Borneo najlepszą pogodę na zwiedzanie oferuje od lipca do końca września. Na Borneo nie polecamy jechać w okresie od listopada do lutego, ze względu na monsun.

Średnia opadów w zachodniej części Półwyspu Malajskiego, to 2500 mm, a dla wschodniej - 5080 mm. Największych opadów na terenie całej Malezji można się spodziewać od listopada do lutego

Generalnie najlepszy czas na zwiedzanie i wypoczynek w Malezji, to okres od marca do października. W lipcu i sierpniu trwa wysoki sezon w Malezji, więc ceny też są wyższe niż zazwyczaj. Czekają na Was temperatury w okolicy 30°C.

Zmiany klimatyczne są także widoczne w Malezji. Temperatury, w szczególności te odczuwalne, są coraz wyższe oraz występuje coraz więcej anomalii pogodowych, szczególnie w zakresie opadów.

Nie powinniśmy brać pod uwagę osobistych doświadczeń osób, które odwiedziły dane miejsca kilka lat temu oraz przebywały tam przez krótki czas (oczywiście dotyczy to nie tylko Malezji!). Zmiany w klimacie na całym świecie są widoczne. W obecnych czasach najstarsi górale nie są stanie przewidzieć pogody!  

Wybierz najlepszy czas na odwiedzenie Kuala Lumpur
Wycieczka do malezyjskiej dżungli z dziećmi
Wyspy Perhentian
Sprawdź nasze wycieczki w Azji Południowo-Wschodniej!

Wczasywazji.pl są częścią Grupy MakeYourAsia zarejestrowanej w Wietnamie. Od 2016 roku organizujemy ciekawsze podróże po Azji Południowo-Wschodniej. W sprawach związanych z wyjazdami firmowymi, motywacyjnymi, szkoleniowymi czy wejściem z Twoim produktem na azjatycki rynek zobacz więcej na stronie MakeYourAsia.

Jesteśmy członkiem