Kiedy jechać do Indonezji?


Indonezja to państwo położone w Azji Południowo-Wschodniej na ponad 17 tysiącach wysp, z czego szacuje się, że około 6 tysięcy jest zamieszkanych. Specyficzne położenie Indonezji czyni ten kraj swojego rodzaju pomostem pomiędzy Azją a Australią. Poprzez wody terytorialne Indonezja graniczy z Australią i Filipinami. Z kolei granicę lądową dzieli z Malezją, Timorem Wschodnim i Papuą-Nową Gwineą.  Na zachodzie kraju znajduje się Ocean Indyjski, a na wschodzie – Ocean Spokojny.


Bali pełne słońca
Bali - surfing o zachodzie słońca
Rajski wypoczynek na Bali

Klimat Indonezji

Praktycznie cały kraj leży w strefie klimatu równikowego wilgotnego. Jedynie obszar Małych Wysp Sundajskich (np. Flores) posiada cechy klimatu podrównikowego. Pod względem pogodowym w Indonezji występują dwa sezony / pory roku:

  • pora sucha (maj-wrzesień)
  • pora deszczowa (październik-kwiecień)

Średnia temperatura na terenach nizinnych oscyluje pomiędzy 25 a 27°C. Na terenach górskich jest trochę chłodniej i temperatura waha się pomiędzy 16-18°C. W Górach Śnieżnych, które sięgają 5000 m n.p.m. temperatura spada poniżej 0°C.  

Ze względu na położenie, w Indonezji deszcz pada przez cały rok. Suma opadów jest dość wysoka i typowa dla obszarów równikowych. Najbardziej mokre miesiące to listopad i grudzień ze względu na napływ mas powietrza znad Pacyfiku. Średnia roczna suma opadów wynosi 2500 mm. Timor Wschodni jest najbardziej suchym regionem, gdzie rocznie spada 600 mm deszczu, w regionie Małych Wysp Sundajskich, średnia wynosi pomiędzy 1200-1800 mm. Zachodnie wybrzeże Sumatry jest najbardziej narażone na obfite deszcze. Średnio spada tam 4000 mm deszczu rocznie.

W Indonezji występuje też wysoka wilgotność powietrza, niekiedy sięgająca 95%. Od maja do września Indonezję nawiedzają tropikalne cyklony (Celebes, Moluki), a na Jawie możemy trafić na burze.

Pełen relaksu wypoczynek w Indonezji
Wulkan Ijen na Jawie
Indonezja to kraj muzułmański
Kiedy jechać, a kiedy lepiej nie?

Ogólnie rzecz biorąc, podróż do Indonezji można zaplanować na dowolny okres roku, z tym że poszczególne części kraju mają lepsze lub gorsze warunki na odwiedziny, w zależności od wybranego miesiąca.

Wydaje się, że najlepszym okresem na odwiedziny Indonezji będą miesiące maj-czerwiec oraz wrzesień-październik. Lipiec i sierpień też są bardzo dobre pod względem pogodowym, ale o tym później. Proszę pamiętać, że Indonezja to bardzo rozległy kraj, więc pogoda w jednym miesiącu może być inna dla różnych regionów.

Pora deszczowa w Indonezji jest w miarę przychylna dla zwiedzających. Deszcz nie pada cały dzień, a jedynie kilka godzin dziennie. Dodatkowo, padający deszcz po upalnym dniu może być całkiem przyjemny.  

Kiepskim pomysłem na zwiedzanie kraju są szczególnie 3 okresy:

  • Lipiec i sierpień: pomimo dobrej pogody, oba miesiące przypadają na szczyt sezonu turystycznego, co z kolei przekłada się na dużą ilość turystów, tłok oraz dużo wyższe ceny.

  • Okres w czasie i po Ramadanie: Indonezja to kraj muzułmański (87% ludności wyznaje tą religię), a Ramadan jest najważniejszym świętem dla Muzułmanów, kiepskim pomysłem jest zwiedzanie kraju w czasie trwającego święta (pozamykane restauracje, hotele). Z kolei po zakończeniu Ramadanu, ludzie także wyjeżdżają i zwiedzają kraj. Trzeba mieć na uwadze, że Ramadan jest świętem ruchomy.

  • Boże Narodzenie: mimo że chrześcijanie stanowią w Indonezji niecałe 10% mieszkańców, to w okolicach świąt Bożego Narodzenia, ruch turystyczny też jest bardzie wzmożony niż zazwyczaj. 
Kiedy jechać na Borneo i Bali?

Borneo

W Indonezyjskiej części wyspy w ciągu roku temperatura waha się między 28-31°C. Najlepszymi miesiącami na odwiedziny są: maj (końcówka), sierpień, wrzesień i październik. Sierpień i wrzesień są najmniej deszczowe. Od marca do maja mogą nas zaskoczyć niezbyt duże opady deszczu.

Odradzamy wyjazd między listopadem a lutym, gdzie opady są największe. Opady deszczu zazwyczaj nie są długie, ale bardzo intensywne.

Różne części Borneo mają mniej lub bardziej odpowiednie miesiące na odwiedziny:

Balikpapan: w tę część Borneo Wschodniego najlepiej udać się w sierpniu i wrześniu. Poza tymi miesiącami szanse na deszcz są dużo większe. Okres między grudniem a kwietniem jest najbardziej deszczowy. 

Palangkaraya: na Borneo Środkowe w rejony Palangkaraya polecamy pojechać w okresie od czerwca do października. W sierpniu i we wrześniu szanse na deszcz są najmniejszej. Listopad i kwiecień wydają się najbardziej deszczowe.

Tarakan: Na północą część wyspy można praktycznie pojechać przez cały rok. Przez cały rok szanse na deszcz są bardzo duże. Okres między październikiem a styczniem oraz kwiecień są najbardziej deszczowe.  

Pontianak: na Borneo Zachodnie najlepiej jest pojechać od lipca do września. Kwiecień-maj oraz październik-listopad są najbardziej deszczowe. 

Bali

Odnośnie tej wyspy zachęcamy do lektury osobnego tekstu: Kiedy jechać na Bali?

Borneo - las tropikalny
Mapa Borneo - Balikpapan
Orangutany na Borneo
Gdzie i kiedy zobaczyć orangutany w indonezyjskiej części Borneo?

Park Narodowy Tanjung Puting

Wizytę w parku proponujemy w okresie od czerwca do października. Sierpień i wrzesień to dwa miesiące z najmniejszymi szansami na deszcz. Kwiecień i listopad to dwa najbardziej deszczowe miesiące.

Park Narodowy Kutai (Bontang)

Wizytę w parku proponujemy w okresie od czerwca do września. Wrzesień to też miesiąc z najmniejszymi szansami na deszcz. Kwiecień i grudzień to dwa najbardziej deszczowe miesiące.

Park Narodowy Gunung Palung

Wizytę w parku proponujemy w lutym oraz w okresie od czerwca do września. Sierpień to miesiąc z najmniejszymi szansami na deszcz. Listopad to najbardziej deszczowy miesiąc. 

Park Narodowy Betung Kerihun

Wizytę w parku proponujemy w lutym oraz w okresie od czerwca do września. Lipiec to miesiąc z najmniejszymi szansami na deszcz. Kwiecień to najbardziej deszczowy miesiąc. 

Kiedy jechać na Jawę?

Na Jawę najlepiej jest się udać w porze suchej, czyli od końca kwietnia do października. W tym okresie czekają na nas przyjemne temperatury (24-32°C), a także bardzo małe szanse na deszcz. Sierpień wydaje się najlepszym miesiącem na odwiedziny z najmniejszym ryzykiem opadów. Odradzamy wyjazd w styczniu, lutym i marcu. W tych miesiącach deszcz jest gwarantowany jak i duża wilgotność powietrza.

Kiedy jechać do Dżakarty?

W odwiedziny do stolicy Indonezji najlepiej jest się udać w sierpniu, kiedy szanse na deszcz są małe, a temperatury nie są jeszcze bardzo męczące. Lipiec i wrzesień także są dobrymi miesiącami na zwiedzanie Dżakarty. Wizyty należy unikać na początku roku, czyli w okresie od stycznia do marca. Od grudnia do kwietnia szanse na deszcz też są bardzo duże. Temperatury w skali roku wahają się od 24 do 32°C

Borobudur na Jawie
Lombok
Kiedy wypocząć na indonezyjskich plażach?

Nusa Tenggara (Lombok, Gili, Flores, Sumbawa, Timor, Sumba, Komodo):

Aby wypocząć na rajskich wyspach czy zobaczyć smoki z Komodo najlepiej jest się udać w okresie od kwietnia do września. W lipcu i sierpniu pogoda wydaje się idealna na wyjazd; temperatura waha się pomiędzy 28-32C, szanse na deszcz są praktycznie zerowe, ale trzeba pamiętać, że to szczyt sezonu turystycznego w Indonezji.

Od listopada do lutego temperatura będzie mniej więcej utrzymywać się na tym samym poziomie, ale szanse na deszcz są bardzo duże.

Papua Zachodnia - kiedy jechać?

Papua jest dużą wyspą, gdzie znajdziesz lasy tropikalne, plaże, jak i wysokie góry. W ciągu roku średnia temperatura waha się pomiędzy 24-34C. Należy spodziewać się dużej wilgotności powietrza oraz deszczu padającego cały rok. 

Wamena: Przez cały rok pogoda w tej centralnej części wyspy jest mało przyjazna na zwiedzanie. Od czerwca do października szanse na deszcz są nieco mniejsze niż w okresie od listopada do maja, gdzie deszcz może padać codziennie. 

Raja Ampat: Na ten rajski archipelag najlepiej jest pojechać w dwóch okresach: od lutego do kwietnia oraz w październiku i listopadzie, kiedy następuje pora sucha. W pozostałych miesiącach są dwie pory deszczowe, z tym, że ta w czasie polskich wakacji jest dużo bardziej mokra. Czerwiec i lipiec są dwoma najbardziej mokrymi miesiącami. W porze suchej, możemy trafić na drobne opady deszczu. Od połowy czerwca do połowy września występuje sezon wietrzny. Część centrów nurkowania może być zamknięta w tym okresie. 

Sorong: Tutaj pogoda też jest w miarę umiarkowana przez cały rok. Od kwietnia do lipca, to czas kiedy możemy spodziewać się największych opadów. Temperatura waha się w ciągu dnia między 25-32C.  

Zatoka Cenderawasih (Manokwari, Nabire): Zatoką Cenderawasih z największą jej atrakcją, czyli nurkowaniem z rekinem wielorybim można odwiedzić praktycznie przez cały rok. Najlepszym okresem na podglądanie tych niesamowitych stworzeń jest czas między sierpniem a październikiem. Pogoda jest w miarę umiarkowana przez cały rok; okres od marca do maja jest najbardziej deszczowy.

Raja Ampat - Papua zachodnia
Tradycyjna wioska Tana Toraja na Celebes
Togean Island
Kiedy jechać na Celebes?

Sulawesi (Celebes) ze względu na swoje położenie i nieregularny kształt nie posiada jednej dogodnej pory na odwiedzenie całej wyspy. Od października do marca na południowym zachodzie pojawiają się deszcze monsunowe. W północnej części wyspy deszcz występuje głównie w czerwcu i lipcu. Temperatura w zależności od części wyspy waha się między 24-34°C.

Buton: na wyspę warto się udać od lipca do listopada, kiedy to szanse na deszcz są małe. Od grudnia do czerwca pada dużo częściej i obficie. Kwiecień jest najbardziej mokrym miesiącem. Temperatura jest w miarę stała i waha się między 27-32°C, w zależności od miesiąca.   

Bitung: do miasta Bitung na Celebes Północnym warto pojechać między czerwcem a październikiem. W sierpniu i wrześniu szanse na deszcz są najmniejsze. Od listopada do maja ryzyko opadów jest spore, a listopad i grudzień są najbardziej mokrymi miesiącami. Temperatura jest w miarę stała i waha się między 27-32°C, w zależności od miesiąca.  

Manado: do Manado, także na północnym Celebes, warto się wybrać między sierpniem a wrześniem. W tych miesiącach szanse na deszcz są małe, a temperatury są bardzo przyjazne. Od listopada do lipca szanse na deszcz znacznie wzrastają. Listopad jest najbardziej mokrym miesiącem. Temperatura waha się między 24-33°C, w zależności od miesiąca.   

Palu: na Celebes Środkowy można pojechać praktycznie przez cały rok. Trzeba pamiętać, że szanse na deszcz są bardzo duże w ciągu całego roku, a w okresie od kwietnia do czerwca, deszcz jest gwarantowany.  

Makasar: na Celebes Południowy najlepiej udać się w sierpniu, gdy mamy gwarantowaną pogodę z bardzo małymi szansami na deszcz. Luty i marzec też są w miarę dobrymi miesiącami na odwiedziny. Kwiecień jest najbardziej mokrym miesiącem.

Kiedy jechać na Sumatrę?

Na Sumatrze, tak jak w przypadku innych indonezyjskich wysp, trudno wyróżnić jeden pewny okres, kiedy można zwiedzić całą wyspę. Na północy wyspy pada od października do stycznia. Na południu pada w styczniu i lutym. Deszcze nie są bardzo uciążliwe, ale niosą ze sobą dużą wilgotność powietrza. Temperatury wahają się od 22 do 29°C.

Medan: na północną Sumatrę najlepiej wybrać się w lutym i marcu. Oba miesiące też są najbardziej suche w skali roku, co nie oznacza, że lekki deszcz nie może Was zaskoczyć w ciągu całego roku. Okres między październikiem a grudniem jest najbardziej deszczowy. Temperatury w skali roku wahają się od 27 do 35°C. Maj i czerwiec są najgorętszymi miesiącami.

Park Narodowy Bukit Lawang: w tym parku też możemy obserwować dziko żyjące orangutany. Tak jak w przypadku miasta Medan, najlepsze miesiące na wizytę w parku to luty i marzec. Najgorętszej pogody możecie się spodziewać od maja do sierpnia. Październik, listopad i grudzień to trzy miesiące z największymi opadami.

Palembang: na południową część wyspy najlepiej jest pojechać od czerwca do września. Wrzesień to miesiąc z najmniejszymi szansami na opady deszczu. Kwiecień to najbardziej mokry miesiąc. Temperatury w skali roku wahają się od 27 do 35°C, tak jak w przypadku Sumatry Północnej. Wrzesień i październik to też najcieplejsze miesiące.

Jezioro Toba na Sumatrze
Na Sumatrze także można zobaczyć orangutany

Indonezja - najlepszy czas na wyjazd - podsumowanie
Singapore Flyer

Indonezję można zwiedzać praktycznie przez cały rok, ale przed wyjazdem zawsze warto sprawdzić, jaka pogoda panuje w wybranym przez nas czasie i regionie oraz czy nie natkniemy się akurat na Ramadan.

Indonezja to kraj tropikalny, więc deszczu można się spodziewać przez cały rok, nawet w tak zwanej porze suchej. Pora deszczowa nie oznacza z kolei deszczu 24 godziny na dobę – pogoda może być w kratkę, może padać jeden lub kilka dni z rzędu. W niektórych miejscach opady mogą być dużo bardziej uciążliwe niż w innych. Dodatkowo, ulewne deszcze mogą powodować lokalne podtopienia. Część atrakcji w porze deszczowej może być zamknięta – warto takie rzeczy sprawdzać przed wyjazdem.

Co spakować w podróż do Indonezji? Na pewno przewiewne ubrania oraz płaszcz przeciwdeszczowy. Jeśli w swoim planie wycieczki macie trekking po terenach górskich, to należy zabrać ze sobą trochę cieplejsze ubrania.

Nie powinniśmy brać pod uwagę opinii i doświadczeń osób, które odwiedziły Indonezję kilka lat temu oraz przebywały tam przez krótki czas. Zmiany w klimacie są zauważalne na całym świecie i trudne do przewidzenia.

Sprawdź nasze wycieczki w Azji Południowo-Wschodniej!

Wczasywazji.pl są częścią Grupy MakeYourAsia zarejestrowanej w Wietnamie. Od 2016 roku organizujemy ciekawsze podróże po Azji Południowo-Wschodniej. W sprawach związanych z wyjazdami firmowymi, motywacyjnymi, szkoleniowymi czy wejściem z Twoim produktem na azjatycki rynek zobacz więcej na stronie MakeYourAsia.

Jesteśmy członkiem