Dżakarta – stolica Indonezji, miasto kolonialnych zabytków i drapaczy chmur


Dżakarta leży na wyspie Jawa, a dokładniej na jej północno-wschodnim wybrzeżu. To największe miasto Indonezji a zarazem kulturalna i gospodarcza stolica tego kraju. Ogromna aglomeracja stanowi mieszankę wielu kultur i stylów architektonicznych minionych epok.Dżakarta w pigułce

Dżakartę zamieszkuje ponad 10 mln ludzi, a cała aglomeracja liczy ponad 30 mln mieszkańców, co plasuje ją na 9 miejscu najbardziej zaludnionych miast świata.

Panuje tu klimat równikowy z dwiema porami roku: suchą i deszczową, trwającą od października do maja. Najbardziej deszczowe miesiące w roku to styczeń i luty. Temperatury powietrza utrzymują się przez cały rok na wysokim poziomie i wynoszą w ciągu dnia od 23 do 34 stopni Celsjusza. Podobnie jest z wilgotnością powietrza, która przez okrągły rok jest bardzo wysoka.

Zabytkowe, kolonialne budowle Dżakarty przypominają o czasach, kiedy miasto było kolonią Holenderskich Indii Wschodnich. W kontraście do nich, w centralnej części miasta, wyrastają nowoczesne drapacze chmur i ogromne domy handlowe.

Jak dotrzeć i poruszać się po Dżakarcie?

Głównym międzynarodowym portem lotniczym Dżakarty jest Soekarno-Hatta International Airport, położony ok. 20 km od centrum miasta. Drugie, mniejsze lotnisko, obsługujące loty krajowe to Halim Perdanakusuma Airport.

Po zatłoczonym mieście można poruszać się za pomocą autobusów TranJakarta, kolejki KRL Jabodetabek oraz licznych minibusów. Najszybszym sposobem na to, aby dotrzeć z punktu A do punktu B jest jednak korzystanie z taksówek motocyklowych (ojek) oraz wszechobecnych rowerowych riksz i niewielkich pojazdów zwanych bajajami.

Co warto zobaczyć w Dżakarcie?

Większość zabytków, muzeów oraz ciekawych obiektów znajduje się na Starym Mieście oraz w okolicy leżącego w centrum miasta Placu Merdeka.

Wycieczkę po Dzakarcie warto zacząć w jej najstarszej części, zwanej Batavia, gdzie znajdują sie zabytkowe kolonialne budowle, będące wspomnieniem dawnych rządów Holendrów. Będąc tu warto zajrzeć do Muzeum Wayang, czyli muzeum teatralnych lalek oraz do zabytkowego budynku dawnego ratusza, w którym teraz mieści się muzeum historyczne – Batavia Museum.

Po środku rozległego Placu Merdaka znajduje się wysoki obelisk – Monas, będący wizytówką i symbolem miasta. Na jego szczycie ulokowany jest taras widokowy, z którego rozpościera się niezwykły widok na całe miasto.

Warte zwiedzenia są także 3 największe świątynie Dżakarty – Meczet Mesjid Istiqlal, największy w Azji Południowo-wschodniej, zabytkowa katedra Gereja Katedral Jakarta oraz zabytkowy, protestancki kościół Gereja Immanuel.

Wypoczynek w Dżakarcie z pewnością urozmaicą największe atrakcje miasta, czyli park miniatur – Taman Mini Indonesia Indah, ogród zoologiczny Ragunan Zoo oraz ogromny park rozrywki Ancol Dreamland, podzielony na mniejsze parki tematyczne m.in. Dunia Fantasi  (Fantasy World), oceanarium Sea World i akwapark Atlantis Water Adventure. Zapraszamy na Dżakartę w pigułce oraz.... jawajskie wulkany!

Masz ochotę na więcej? Zobacz nasze wycieczki po Azij!