Twoje serce dla dzieci z Filipin
– wspieramy szkołę na wyspie Catanduanes

„Wszystkie dzieci nasze są”, śpiewała niegdyś Majka Jeżowska, a my wracamy do tego popularnego tekstu, kierując swoje oczy (i serca, o czym za chwilę) ku dzieciom z Azji Południowo-Wschodniej. A więc dziś, nie „Kasia, Małgosia, John”, a dzieci z Filipin będą głównymi bohaterami naszych rozważań.

Turystyka z sercem

Działając od lat w Azji Południowo-Wschodniej i prowadząc nasz biznes odpowiedzialnie, zwracamy szczególną uwagę na wszelkie możliwe opcje wspierania lokalnych społeczności. Branża turystyczna może tu zdziałać naprawdę wiele. Proponując naszym gościom komfortowy wypoczynek i masę atrakcji podczas wymarzonych wakacji w Azji, nigdy nie zapominamy, jaka ciąży nad nami odpowiedzialność. Odpowiedzialność za region, w którym pracujemy i który pokazujemy uczestnikom wycieczek. Dotyczy to nie tylko troski o dobra przyrodnicze i poszanowanie lokalnej kultury, ale przede wszystkim – ludzi.

Tak Polacy pomagają na Filipinach

Gdy dowiedzieliśmy się o akcji „Twoje serce dla dzieci z Filipin”, organizowanej przez Dariusza Metela z Bydgoszczy, nie wahaliśmy się ani chwili, aby wesprzeć jego inicjatywę. Dariusz od lat podróżuje na Filipiny i wspiera lokalne społeczności. Dotąd zorganizował już cztery odsłony swojej akcji pomocowej, podczas których, poza przygotowaniem paczek z rzeczami pierwszej potrzeby dla rodzin, żyjących na cmentarzu północnym w Manili, udało się wspomóc maleńką szkołę na wyspie Pamilacan, wyposażyć bibliotekę na wyspie Consolation i wybudować stołówkę dla szkoły w Puraran na wyspie Catanduanes. Obok tradycyjnej zbiórki funduszy, Dariusz Metel prowadzi też licytacje na Facebooku, gdzie podróżnicy oraz autorzy książek i reportaży dzielą się swoimi pamiątkami z wyjazdów czy publikacjami.

Tegoroczna, piąta edycja akcji charytatywnej „Twoje serce dla dzieci z Filipin” miała na celu wybudowanie bezpiecznego placu zabaw przy szkole San Miguel na wyspie Catanduanes i przygotowanie kolejnych paczek z darami dla potrzebujących rodzin.

Razem do szczęśliwego finału!

Finał akcji odbył się 8 kwietnia 2024 r., Dariusz Metel już kilka dni wcześniej dotarł na miejsce, by nadzorować całe przedsięwzięcie. Przy małej filipińskiej szkole uroczyście otwarto ogrodzony, wzmocniony betonem, wyrównany i wysypany żwirkiem skwer, na którym uczniowie będą mogli bezpiecznie spędzać czas na świeżym powietrzu i brać udział w szkolnych ceremoniach. Dotąd szkoła dysponowała jedynie niewielkim terenem, o wielkości 4,5 x 10 m, tuż przed wejściem. Dzięki akcji udało się wykarczować, wyrównać i zabezpieczyć trudny, zarośnięty i zakończony skarpą obszar naprzeciwko budynku. Dziś uczniowie mogą cieszyć się  przestronnym, komfortowym boiskiem, tak niezbędnym do wspierania ich codziennej edukacji.

Finał jak zawsze był uroczysty, pełen muzyki, tańca i pysznego, lokalnego jedzenia, a przede wszystkim – pełen uśmiechów dzieci.

Tańce i śpiewy uczniów z San Miguel Elementary School

Moc pomagania

Jesteśmy dumni i wzruszeni, że całemu temu przedsięwzięciu – tuż obok takich wyjątkowych osobistości, jak Monika Witkowska, Grzegorz Kapla czy Przemysław Kossakowski – towarzyszyło nasze kolorowe logo MakeYourAsia (Wczasywazji.pl są marką należącą do MakeYourAsia).

Pełni pozytywnej energii wypatrujemy przyszłych działań pana Dariusza. Już wiemy, że kolejne filipińskie szkoły są zainteresowane podobnym placem zabaw dla dzieci. Trzymamy kciuki, żeby i VI odsłona akcji doszła niebawem do skutku!

Jak mówi sam organizator: „Pomaganie to moc i siła, dlatego niech moc będzie z nami zawsze”. Te słowa będą chyba najlepszym podsumowaniem nie tylko tegorocznej akcji „Twoje serce dla dzieci z Filipin”, ale całej idei wspierania lokalnych społeczności w krajach, które tak chętnie odwiedzamy w calach turystycznych. Nigdy nie zapominajmy, że mamy tę moc!

MakeYourAsia pomaga na Filipinach
Bezpieczny skwer zabaw i aktywności dla uczniów SAN Miguel Elementary School

Chcesz spędzić swój urlop podróżując z przewodnikami  Wczasywazji.pl?

Wyślij nam wiadomość, a przygotujemy program skrojony specjalnie pod Twoje potrzeby!

Masz ochotę na więcej? Zobacz nasze wycieczki po Azij!