Skip to main content

Wczasywazji.pl i działania proekologiczne

Tegoroczny Światowy Dzień Turystyki (2023), którego hasło brzmiało: „Turystyka i zielone inwestycje” zainspirował nas do ponownego przeanalizowania naszych możliwości jako przedstawicieli branży, do uczynienia sektora, w którym działamy jeszcze bardziej zrównoważonym i przyjaznym środowisku, jednym słowem: jeszcze bardziej "zielonym".

Społeczna odpowiedzialność biznesu, a więc także działania proekologiczne są bardzo ważnym obszarem funkcjonowania naszej firmy, zarówno w naszym małym, biurowym gronie, poprzez miasto i kraj, w którym stacjonujemy, aż po cały obszar, na którym działamy, bo organizując wycieczki, nierzadko docieramy do najdalszych zakątków Azji Południowo-Wschodniej. Okazuje się, że będąc biurem podróży (ciekawszych podróży!) możemy naprawdę wiele.

Wczasywazji (MakeYourAsia) w zielonej Delcie Mekongu

Uważamy, że punktem wyjścia do wszelkich działań proekologicznych są: świadomość i edukacja. Świadomi wpływu turystyki na lokalne społeczności i naturę, świadomi zmian zachodzących w przyrodzie i specyfiki regionu, w którym pracujemy, a następnie pielęgnując i rozwijając tę świadomość oraz szerząc ją, tam, gdzie to wciąż konieczne, z roku na rok jesteśmy na coraz lepszej drodze do bycia eko. Nie wydaje nam się, że ta droga ma gdzieś swój kres, bo tak jak zmienia się nasze otoczenie, tak wciąż można zrobić więcej i więcej, z góry więc zakładamy i akceptujemy, ze jest to proces. I w tym procesie pragniemy się wzmacniać.

Jak dbamy o środowisko w naszej firmie?

Lunch bez plastiku

Zaczynając od własnego podwórka…

Przede wszystkim trzymamy rękę na pulsie, regularnie analizując nasz wpływ, jako firmy, na otaczające nas środowisko naturalne i społeczne.

Już na terenie biura możemy wiele zdziałać, np. poprzez rozsądne gospodarowanie odpadami, segregację i politykę zero waste. Ponieważ najważniejsze jest ograniczenie ilości odpadów, motywujące są dla nas regularnie powtarzane akcje #NoPlasticChallenge, podczas których wszyscy w biurze staramy się używać jak najmniej jednorazowego plastiku – w Wietnamie słynącym ze swojego jedzenia na ulicy i na wynos jest to sporym wyzwaniem, ale jak się okazuje, kawę w przybiurowej kawiarni bez problemu można zamówić do wielorazowego kubka, a na lunch przejść się kilka kroków i zjeść go na talerzu, przy okazji zacieśniając więzi ze współpracownikami.

Dbamy także w naszym małym ekosystemie o oszczędzanie prądu, wody i papieru oraz o niemarnowanie jedzenia (czasem podpisane pudełko w lodówce może zdziałać naprawdę wiele).

Na szerszym obszarze naszego działania:

Ograniczenie zużycia plastiku staramy się wprowadzać także podczas naszych wycieczek, np. proponując naszym gościom słomki bambusowe (jako praktyczny gadżet firmowy) i wielorazowe torby na zakupy (niektóre z nich mają dodatkowy walor edukacyjny w postaci minisłownika zwrotów w języku danego kraju azjatyckiego).

Prowadząc biznes w Wietnamie naturalnie wspieramy też lokalnych przedsiębiorców. Od początku naszej działalności łączą nas silne więzi ze sprawdzonymi, lokalnymi partnerami: odwiedzamy maleńkie manufaktury, proponujemy noclegi w homestayach i posiłki w zaprzyjaźnionych, rodzinnych restauracjach.

Tworząc sieć naszych lokalnych partnerów, stawiamy na firmy, którym los planety i jej mieszkańców nie jest obojętny. Dzięki temu możecie odwiedzać z nami ekologiczne farmy, nocować w eko-resortach (jeśli akurat takie są dostępne w danej lokalizacji) czy poznawać egzotyczne zwierzęta w miejscach, gdzie są one taktowane w sposób humanitarny i odpowiedzialny.

Ekologiczna torba Wczasywazji
Jako MakeYourAsia tworzymy programy poznawczo-edukacyjne dla wietnamskich szkół

edukacja

Stosunkowo nowym obszarem naszych działań jest edukacja – tworzymy programy dla uczniów wietnamskich szkół, pomagając im poznać zarówno historię i kulturę odwiedzanych miejsc, jak i ekologiczne możliwości ich wspierania i pielęgnowania.

Staramy się uwrażliwiać nie tylko naszych pracowników, ale także partnerów biznesowych na konieczność ochrony środowiska. Przykładowo, nasze członkostwo w Eurocham Tourism And Hospitality Committee wykorzystujemy także w celach prośrodowiskowych, zwracając uwagę hotelom i kurortom na problemy ekologiczne oraz proponując sposoby radzenia sobie z nimi.

Pomagamy jak umiemy

Światełko dobra

Dbamy o to, by mieć wpływ na otaczającą rzeczywistość poprzez organizację akcji charytatywnych w duchu zero waste, jak. np. kampania „Shine A Light”, którą przeprowadziliśmy już dwukrotnie w 2022 i 2023 roku w okolicy Bożego Narodzenia. Święta są doskonałą okazją, by dostrzec potrzeby i wyciągnąć pomocną dłoń ku lokalnej społeczności, wśród której żyjemy i pracujemy. Podczas tego typu akcji zbieramy nie tylko wpłaty pieniężne, ale także dary, również te z drugiej ręki, które przy pomocy współpracujących z nami firm są dezynfekowane i segregowane, tak by maksymalnie wykorzystać zasoby i rozdzielić jak najwięcej dobra.

Świąteczna akcja charytatywna Wczasywazji
Świąteczna akcja charytatywna Wczasywazji

Turystyka z sercem

Organizując niezapomniane wycieczki w Azji Południowo-Wschodniej dla naszych Gości, nie zapominamy, jak duża ciąży nad nami odpowiedzialność. Z wielką radością dołączyliśmy więc wiosną 2024 roku do akcji "Twoje serce dla dzieci z Filipin", organizowanej przez Dariusza Metela z Bydgoszczy i wspierającej maleńką szkołę na wyspie Catanduanes.

Dzięki wspólnemu zaangażowaniu dobroczyńców i podróżników, uczniowie San Miguel Elementary School, mogą się cieszyć ogrodzonym i bezpiecznym boiskiem przy szkole, tak niezbędnym do codziennej edukacji, aktywności na świeżym powietrzu i przeprowadzania szkolnych uroczystości.

Eko rozwiązania w turystyce

Zielono nam!

Choć nasze kolory to pomarańczowy i niebieski, bardzo nam po drodze z zielonym, a przynajmniej staramy się, aby zieleni było wokół nas jak najwięcej. Nie ustajemy w poszukiwaniu kolejnych proekologicznych wyzwań i rozwiązań!

Dzięki tym wszystkim działaniom dążymy do tego, żeby ochrona środowiska stała się codziennością w naszym otoczeniu, a nie tylko spontaniczną akcją raz na jakiś czas. Zdajemy sobie sprawę, że wciąż jeszcze wiele przed nami, ale duma z dotychczasowych osiągnięć pozytywnie nas motywuje. Stawka jest w końcu najwyższa.

Masz ochotę na więcej? Zobacz nasze wycieczki po Azij!