ABC podróży
ABC podróży

Jak podróżować w ciąży do Azji?

Ten tekst powstał, aby ułatwić Ci podjęcie świadomej decyzji dotyczącej podróży do Azji w ciąży. Jeśli jednak liczysz, że znajdziesz w nim jasną odpowiedź na pytanie czy w ogóle latać w tym stanie – będziemy musieli Cię rozczarować. Nie istnieje jednoznaczne zalecenie dotyczące podróży bliskich czy dalekich - będąc w tym wyjątkowym stanie wiesz już, że każda kobieta przechodzi go inaczej. Podczas kiedy niektóre z nas czują się bardzo dobrze i nie odczuwają żadnych wahań w swoim zdrowiu, inne znoszą go z mniejszym lub większym trudem. Najważniejszym etapem w podejmowaniu decyzji o dalekiej podróży w ciąży jest zadanie sobie pytania, czy Ty tego chcesz i czy Twój stan zdrowia na to pozwala. Jeśli odpowiedziałaś twierdząco – zapraszamy Cię do dalszej części tekstu!

Para planuje wyjazd do Azji
Samolot na Filipiny

Możemy wyróżnić 4 etapy, które powinnaś wziąć pod uwagę:

  1. Przygotowanie do podróży.
  2. Lot, czyli ogólnie etap transportu do wybranego miejsca.
  3. Pobyt w wybranym miejscu i komfortowe podróżowanie.
  4. Sprawdzenie stanu zdrowia po powrocie.
Badanie w ciąży
Wizyta u lekarza w ciąży

Jak przygotować się do podróży do Azji w ciąży?

Pierwszym i najważniejszym punktem, bez którego jako biuro podróży nie zalecamy podróżować, jest konsultacja z lekarzem. Nie mówimy tu wyłącznie o ginekologu, który prowadzi Twoją ciążę. Szczególnie ważnym elementem planowania podróży do krajów Azji Południowo-Wschodniej jest wizyta u lekarza medycyny podróży. Twój stan sprawia, że należysz do szczególnej grupy podróżujących, a musisz zdawać sobie sprawę z tego, jak dynamiczna jest sytuacja epidemiologiczna na świecie. Dzięki współpracy ginekologa prowadzącego z lekarzem medycyny podróży po zaleconych badaniach otrzymasz pełny obraz zdrowia i bezpieczeństwa Twojego oraz dziecka, jak również poznasz za i przeciw związane z wybranym kierunkiem. Odradzamy szukania odpowiedzi na forach internetowych – każda kobieta i ciąża jest inna, a wyłącznie lekarz może być wiarygodnym źródłem informacji konkretnie dla Twojego przypadku.

Gdzie jechać w ciąży?

Pamiętaj również, że nie każdy rejon Azji będzie wskazany w danym momencie dla kobiety w ciąży! Dzięki konsultacji z lekarzami dowiesz się, czy dana pora roku, region, etap Twojej ciąży są bezpieczne. Możliwe, że lekarz zasugeruje zmianę terminu lub kierunku podróży, lub całkowicie odradzi wyjazd. Należy liczyć się z wszelkimi ewentualnościami, dlatego warto zasięgnąć porady z wyprzedzeniem – najlepiej przed zakupem biletów czy wycieczki. Dowiedz się również, czy Twoje linie lotnicze nie będą wymagać od Ciebie dodatkowego zaświadczenia potwierdzającego brak przeciwwskazań do lotu. Podczas wyboru kraju, pory roku czy konkretnych miejsc możesz liczyć na nasze wsparcie w trakcie podejmowania decyzji! W trakcie przygotowywania Twojego programu zwiedzania doradzimy nie tylko w kwestii atrakcji i wybierzemy te, które pokażą Ci prawdziwe oblicze regionu i będą bezpieczne, ale również w kwestii hoteli, środków transportu czy miejsc, w których będziesz jadała posiłki. Mamy za sobą lata doświadczenia!

Kobieta w ciąży z paszportem
Brzuch kobiety w ciąży
Przezorny zawsze ubezpieczony!

Drugą, nie mniej ważną sprawą jest zakup odpowiedniego ubezpieczenia. Sugerujemy, abyś i tym zajęła się tym odpowiednio wcześniej, by wybrać najlepszą ofertę. Służba zdrowia w Azji Południowo-Wschodniej stoi na bardzo dobrym poziomie i wiele szpitali pozwala na bezgotówkowe rozliczanie leczenia – ale czy pozwala na to Twój ubezpieczyciel? Bazując na doświadczeniach osobistych oraz naszych Gości doszliśmy do wniosku, że zakup ubezpieczenia turystycznego w polskiej firmie jest wystarczający w przypadku podróży do Azji Południowo-Wschodniej. Jeśli jeszcze sprawdzasz oferty różnych agentów, możesz skontaktować się z nami pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub bezpośrednio z rekomendowaną przez nas Dorotą Kozłowską z Kancelarii Ubezpieczeń 3pole. Lata współpracy pokazały, że to najbardziej konkurencyjne ubezpieczenia dla kierunków egzotycznych – choć nie tylko!

Ciężarna w podróży – co warto zabrać z Polski?

Świetnie! Masz już zielone światło od swoich lekarzy, ubezpieczenie i... co dalej? Zazwyczaj nie zalecamy wożenia ze sobą pełnej apteczki, ponieważ w destynacjach, w których stacjonujemy nie ma większych problemów z dostępem do aptek i podstawowych leków. Musisz jednak pamiętać, że na innym kontynencie mogą one nieznacznie różnić się składem (np. substancjami wspomagającymi/pobocznymi), co w Twoim stanie może okazać się kluczowe. Warto poprosić lekarza medycyny podróży o wskazanie leków, które mogą Ci się przydać w trakcie pobytu w danym kraju, np. na przeziębienie, ból gardła, bezpieczny antybiotyk o szerokim spektrum działania, leki przeciwbiegunkowe czy przeciwbólowe. Dowiesz się również o aktualnej profilaktyce przeciwmalarycznej w Twoim stanie. Nie będziesz musiała martwić się tym w trakcie wypoczynku ani porównywać składu dostępnych leków z tymi z Polski. Jeśli wiesz już, jakie leki ze sobą zabierzesz i wydaje Ci się, że sporo się ich nazbierało – skontaktuj się z linią lotniczą i poznaj ich zasady dotyczące przewozu leków. Przy niektórych lekach dostępnych na receptę wymagane może być  zaświadczenie od lekarza.

Kobieta z apteczką
Pociągiem w Sri Lance

Poznaj kraj, do którego podróżujesz

Najważniejszą rzeczą, która minimalizuje ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych sytuacji podczas podróży jest... wiedza! Bardzo ważne jest, abyś dobrze poznała kraj, do którego zamierzasz wylecieć. Postaraj się dowiedzieć jak najwięcej o czynnikach, które wpłyną na Twoją podróż: dostępnych środkach transportu, składnikach przeważających w kuchni danego regionu, dostępie do medycyny w różnych częściach kraju (w dużych miastach nie będzie to stanowiło problemu, ale co z małymi etnicznymi wioskami, które chciałabyś zobaczyć?). Korzystając z naszych usług możesz liczyć na pełne wsparcie w zakresie przygotowania planu podróży do Azji tak, abyś zawsze wspominała ją z uśmiechem.

Podróż na własną rękę w ciąży?

W przypadku kobiet w ciąży sugerujemy wybór wycieczki zorganizowanej lub uszytej przez nas na miarę Twoich potrzeb. Ryzyko, że nagle będziesz z jakiegoś powodu potrzebowała konsultacji z lekarzem istnieje niezależnie od tego, czy zostaniesz w Polsce, czy wyjedziesz. A czy warto dokładać sobie stresu, zamiast poprosić o pomoc doświadczone lokalne biuro podróży? Wybierając nasze wsparcie możesz być pewna, że znamy kliniki na trasie Twojej podróży, ich jakość i dostępne usługi, aby być gotowymi na każdą sytuację. Dzięki temu nie będziesz musiała martwić się takimi sprawami i w pełni wykorzystasz czas urlopu!

Kobieta w ciąży z rodziną
Kobieta w ciąży czeka na lotnisku

Na co przygotować się podczas lotu?

Na pewno masz świadomość tego, co dzieje się z Twoim ciałem w ostatnich tygodniach lub miesiącach. Zmienia się pH Twojego soku żołądkowego, przez co gorzej spełnia swoją funkcję ochronną i może prowadzić do różnych dolegliwości, które warto przewidzieć i mieć pod ręką odpowiednie leki na pokładzie. Rośnie również temperatura Twojego ciała i zwiększa się objętość krwi w naczyniach krwionośnych, co może prowadzić do obrzęków kończyn. Dlatego też podczas długich podróży (lotu lub lokalnych podróży w zwiedzanym kraju) pamiętaj o luźnej odzieży i wygodnym obuwiu, jak również – w miarę możliwości – o krótkich spacerach po pokładzie lub kilku prostych ćwiczeniach, które pobudzą krążenie. Dobrym pomysłem będzie również rezerwacja miejsca na skrzydle – z większą przestrzenią na nogi. Pamiętaj, aby spakować swój bagaż podręczny w przemyślany sposób, jednocześnie z zachowaniem zasad wyznaczonych przez linie lotnicze. Warto dowiedzieć się czy i jakie udogodnienia dla kobiet w ciąży przewidziała Twoja linia – możliwe, że unikniesz długiego oczekiwania na odprawę lub boarding. Dobrze będzie też zadać im pytanie dotyczące przesiadek i udogodnień na lotnisku, na którym będziesz czekać na kolejny lot.

W ciąży na pokładzie samolotu

W samolotach panuje bardzo niska wilgotność, więc woda powinna być Twoim podstawowym wyposażeniem (z kupioną w strefie bezcłowej bez problemu wejdziesz na pokład). Poza tym zastanów się jakie dolegliwości mogą Cię napotkać w ciągu kilku godzin spędzonych na pokładzie samolotu i postaraj się wyjść im naprzeciw – znasz siebie i swoje ciało najlepiej! Wygodna poduszka, zatyczki do uszu, dobra książka czy ukochana przekąska mogą znacząco ułatwić długi lot do Azji. Na pewno masz koleżanki, które podróżowały w trakcie ciąży – spróbuj dowiedzieć się czegoś o ich dolegliwościach i rozwiązaniach, które zastosowały. Dzięki temu będziesz miała pewność, że nic nie przeoczysz!

Kobieta w ciąży w samolocie
Kobieta w ciąży pije wodę

Jak podczas podróży po Azji dbać o siebie w ciąży?

Pierwszą i najważniejszą rzeczą jest woda. W wielu dużych miastach problem jakości wody jest demonizowany, jednak najbezpieczniejszą opcją dla Ciebie, skoro już wiesz, że Twój żołądek nie jest tak silny jak normalnie, jest po prostu wybieranie wody butelkowanej. Zawsze. Dzięki temu nie będziesz musiała zastanawiać się czy Twoje ewentualne dolegliwości związane są z wodą czy nie. Kolejną rzeczą jest lód – i o ile w większości dużych miast jest on bezpieczny, w mniejszych i na wsiach może być produkowany z wody z kranu lub przewożony w niekoniecznie sterylnych  warunkach. Tak jak w przypadku wody – ryzyko, choć niewielkie, istnieje zawsze i od Twojej decyzji zależy na ile sobie pozwolisz. Pozostając przy napojach – musisz pamiętać o dolegliwościach, jakie niosą za sobą niepasteryzowane soki i potrawy, podczas gdy na targowiskach kusić Cię będą stoiska ze świeżymi sokami i owocami.

Czy w Azji zjesz za dwoje?

Zaraz po nawadnianiu się warto zwrócić uwagę na to, co będziesz jadła. Doskonale wiesz, jakich produktów powinny unikać ciężarne i obowiązuje to niezależnie od kontynentu. Warto jednak zwrócić również uwagę na produkty, które nie są dostępne w Europie! Oczywistością są obecne w Azji owoce morza, orzechy, wiejskie jajka i przetwory z podrobów. Dobrze, abyś ten temat poruszyła z lekarzem medycyny podróży i ginekologiem – pomogą Ci rozeznać się w produktach, których powinnaś unikać w Azji będąc w ciąży! 

Zupa Pho w Wietnamie
Kobieta w ciąży na plaży
Ciąża a tropikalny klimat

Klimat Azji Południowo-Wschodniej na pewno wpłynie na Twoje samopoczucie. Wysokie temperatury i wilgotność mogą potęgować Twoje zmęczenie, dlatego tak ważnym jest, abyś dopasowała tempo zwiedzania do siebie. Program zwiedzania zdecydowanie nie powinien zawierać zbyt wielu atrakcji jednego dnia i pozwolić Ci wypocząć pomiędzy bardziej intensywnymi etapami. Nie zaszkodzi możliwość przedłużenia pobytu w danym miejscu o dodatkowy dzień, jeśli chciałabyś odpocząć. Między innymi dlatego warto oprzeć się na doświadczeniu lokalnego biura podróży: będziemy w stanie realnie oszacować intensywność podróży, a partnerzy, z którymi współpracujemy są gotowi dostosować się, jeśli uprzedzimy ich o Twoim stanie. Dzięki temu zawsze trafisz też w miejsca przystosowane do kobiet w ciąży – dobrze skomunikowane i o wysokim standardzie.

Co zrobić po powrocie do Polski?

To już prawie koniec Twojej podróży! Lądujesz w Polsce, rozpakowujesz się i wspominasz cudowny czas w Azji Południowo-Wschodniej. Jedną z pierwszych rzeczy po powrocie, o które powinna zadbać w szczególności kobieta w ciąży jest wizyta u lekarza, który sprawdzi Twój stan zdrowia po pobycie w egzotycznym kraju. Choć część ludzi to bagatelizuje z powodu braku objawów, wiele symptomów może pojawić się dopiero po kilku tygodniach od powrotu. Nie pozwól więc sobie pominąć tego etapu, w szczególności w Twoim stanie – nie po to starałaś się przez cały wyjazd, aby pominąć ostatni krok! Lekarz medycyny tropikalnej przeprowadzi z Tobą wywiad, zleci niezbędne badania i pomoże Ci zinterpretować wyniki. Dzięki temu wypoczęta i w spokoju będziesz mogła oczekiwać na przyjście na świat Twojego dziecka.

Kobieta w ciąży na lotnisku
Kobieta w ciąży na skałach
Zapraszamy do kontaktu!

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł rozjaśnił Ci choć trochę decyzje, przed jakimi staniesz planując daleką podróż w ciąży. Pamiętaj, że choć znasz siebie najlepiej i możesz zrobić bardzo dokładny research w internecie – nie zastąpi to badań, opinii lekarzy i wsparcia rezydentów znających region. Zapraszamy Cię do kontaktu, jeśli zastanawiasz się nad podróżą do jednego z krajów Azji Południowo-Wschodniej: każdy z planów zwiedzania, które znajdziesz na naszej stronie możemy dostosować do Ciebie i Twoich potrzeb!

Masz ochotę na więcej? Zobacz nasze wycieczki po Azij!