Tsunami w Indonezji – wrzesień 2018 r.


28 września 2018 r. o godzinie 17:02 czasu lokalnego, jedną z indonezyjskich wysp: Celebes (Sulawesi) nawiedziło silne trzęsienie ziemi (7,5 w Skali Richtera), którego konsekwencją była niszczycielska fala tsunami o wysokości 1-2,5 metra.

Akutalności

W wyniku piątkowego tsunami najsilniej ucierpiało nadmorskie miasto Palu. Naukowcy przyznają, że siła powstałej fali była dla nich zaskoczeniem. Być może przyczyną jest specyficzne położenie miasta w głębokiej i wąskiej zatoce, co spotęgowało zjawisko.

W niedzielny wieczór (30 IX) liczbę ofiar szacowano na 832 osoby, ale lokalni urzędnicy obawiają się, że może ona gwałtownie wzrosnąć, szczególnie po przeszukaniu regionu Donggala, do którego dostęp był utrudniony, a który zamieszkuje blisko 300 tys. osób.

Piątkowe fale tsunami były dla wielu zaskoczeniem, mimo pojawiających się ostrzeżeń. Z doniesień mediów wynika, że początkowe ostrzeżenie o tsunami zostało zniesione, a następnie w wyniku problemów telekomunikacyjnych, władze nie mogły wydać odpowiednich oświadczeń.

Indonezja, położona w tzw. „pierścieniu ognia”, jest bardzo często nawiedzana przez trzęsienia ziemi (lokalizuje się tu prawdopodobnie 90% wszystkich, światowych trzęsień ziemi). Naturalną ich konsekwencją może być tsunami, dlatego po jakimkolwiek wstrząsie zawsze należy się spodziewać fali i dlatego na wyspach funkcjonują specjalne systemy ostrzegania przed tsunami. Szczególna sytuacja z piątku 28 września wynika z tego, że dla tego konkretnego trzęsienia siła fali okazała się zaskakująca i nieprzewidywalna, najprawdopodobniej z powodu specyficznych warunków geologicznych tego regionu.

W przeszłości Palu zostało dotknięte tsunami dwukrotnie: w 1927 i 1968 roku.

W sierpniu Indonezję nawiedziła seria trzęsień ziemi i wstrząsów wtórnych, o których pisaliśmy tutaj.

Indonezja po tsunami
Mapa Celebes
Oświadczenie Wczasywazji.pl

Dostajemy wiele pytań o bezpieczeństwo podróżowania do Indonezji w związku z trzęsieniem ziemi oraz falami tsunami, które zostały przez nie spowodowane, a uderzyły w zachodnie wybrzeże wyspy Celebes w Indonezji.

Informujemy, że według naszych źródeł najtrudniejsza sytuacja panuje obecnie jedynie w rejonie wyspy Celebes (obszar zaznaczony na czerwono).

Jeżeli podróżują Państwo w inne rejony Indonezji, jak Bali, Sumatra czy Lombok, nie muszą się obecnie Państwo niczego obawiać. Należy jedynie pamiętać, że Indonezja to kraj położony w tzw. „pierścieniu ognia”, a trzęsień ziemi nie jesteśmy w stanie przewidzieć.

Prosimy o sprawdzanie ewentualnych ostrzeżeń dla podróżujących na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych: Ostrzeżenia MSZ

Jednocześnie, tak od siebie, zachęcamy do nierezygnowania z podróży zbyt pochopnie, gdyż Państwa obecność w krajach, które co jakiś czas dotykają katastrofy naturalne pomaga lokalnej gospodarce poradzić sobie z ich skutkami. Warto o tym pamiętać.

Zespół Wczasywazji.pl


Masz ochotę na więcej? Zobacz nasze wycieczki po Azij!