Nurkowanie na Bali – przewodnik po najlepszych miejscach nurkowych


Bali słynie z fantastycznych miejsc do nurkowania, które uznawane są za jedne z najlepszych na świecie. Zapraszamy do zapoznania się z wyróżnionymi przez nas lokalizacjami, wraz z ich charakterystyką. Dajcie się porwać podwodnemu bogactwu Bali!

Nurkując na Bali możesz doświadczyć niezapomnianych wrażeń: popływać razem z majestatycznymi mantami olbrzymimi i rybami mola mola wokół wysp Nusa Lembongan czy Nusa Penida, poczuć się jak kapitan Jack Cousteau, eksplorując 120-metrowy wrak USAT Liberty w Tulamben lub też wcielić się w odkrywcę niesamowitego świata koralowców wokół wyspy Menjangan. Te, jak i wiele innych miejsc nurkowych, czeka na ciebie na Bali. Niesamowita "Wyspa Bogów" i "Perła Indonezji" ma do zaoferowania podwodne atrakcje, które zadowolą każdego – od początkującego do nawet najbardziej wymagającego miłośnika nurkowania. Opcje nurkowania na Bali są bardzo zróżnicowane, więc bez względu na poziom umiejętności i zainteresowania, z pewnością znajdziesz tu miejsce dla siebie. Większość najlepszych miejsc do nurkowania znajduje się na północnym i wschodnim wybrzeżu Bali lub na pobliskich wyspach.

Aby pomóc ci w wyborze odpowiedniego miejsca do nurkowania na Bali, zebraliśmy wszystkie informacje, których możesz potrzebować.


indonezja bali manta
Indonesia bali nurkowanie
indonezja bali zółw

Kiedy nurkować na Bali?

Na Bali można nurkować przez cały rok, ale niektóre miejsca charakteryzują się lepszymi warunkami w określonych porach roku.

Jeśli szukasz intrygujących ryb Mola Mola (inna nazwa: "sunfish" lub "samogłów"), pora sucha (sprawdź artykuł Pogoda na Bali), będzie dla ciebie najbardziej odpowiednia na wyjazd.

Na północnym wybrzeżu widoczność może być nieco ograniczona od grudnia do marca – więcej szczegółów odnośnie warunków i najlepszych terminów znajdziesz w tabeli poniżej lub w opisach poszczególnych spotów nurkowych, na które organizujemy wyprawy z wczasywazji.pl.

nurkowanie na Bali
indonezja bali amed
bali usat liberty
indonezja bali ryba
Indonezja bali  żółw
Rejon Tulamben & Amed

Tulamben i Amed to niewielkie wioski położone na północno-wschodnim wybrzeżu Bali. Dzieląca je od bazy Wczasywazji.pl odległość, to niecałe  90 km, a czas dojazdu samochodem to niespełna 2 godziny.

Tulamben leży u stóp najwyższego i jedynego czynnego na Bali wulkanu Gunung Agung (3142m. n. p. m.), który znajduje się 15 km na zachód.  Od zarania dziejów ów wulkan w czasie erupcji zasypywał popiołem i wulkanicznym piaskiem okoliczne wioski i plaże. W związku z tym plaże w rejonie są czarne i kamieniste, pokryte okrągłymi, oszlifowanymi przez fale, czarnymi, wulkanicznymi skałami.

Prawie wszystko w miejscowości Tulamben kręci się wokół nurkowania i nic w tym dziwnego, wszak jest to główny powód, dla którego przyjeżdża tu większość turystów – w szczególności, aby nurkować na wraku USAT Liberty. Wielu gości, którzy chcą poznać wody Tulamben, wybiera pobyt w rejonie Amed, ok. pół godziny w kierunku południowym, gdzie plaże są ładniejsze i jest trochę więcej możliwości spędzania wolnego czasu.

Nurkowanie w Tulamben

Wody obmywające tę część wybrzeża Bali należą do tzw. Morza Balijskiego, które z kolei jest częścią Oceanu Spokojnego. Temperatura wody z tej strony wyspy rzadko spada poniżej 27 stopni, a przez większą część roku utrzymuje się na poziomie 29 °C.  W rejonie Tulamben nie występują też silne prądy, które często nawiedzają wschodnie i południowo-wschodnie wybrzeże Bali.

Większość miejsc nurkowych w Tulamben dostępna jest bezpośrednio z brzegu. Jednym z najciekawszych i najpopularniejszych spotów w tym rejonie jest wspomniany wrak amerykańskiego okrętu wojennego – USAT Liberty, pochodzący z czasów II wojny światowej. Prawie 120-metrowej długości Liberty leży niemalże przy samym brzegu. Jest to wspaniałe miejsce do nurkowania praktycznie dla wszystkich, zarówno zupełnie początkujących, jak i doświadczonych nurków. Amatorzy freedivingu oraz snorkelingu równie chętnie odwiedzają to miejsce.

Część wraku, położona najbliżej brzegu, znajduje się na głębokości 5 metrów i można do niej dotrzeć bezpośrednio z plaży. Druga część rufy spoczywa na głębokości 30 metrów. Wrak USAT Liberty to doskonałe miejsce na nurkowania zarówno dzienne, jak i nocne.

Co zobaczysz nurkując w Tulamben?

USAT Liberty jest pokryty bogatym koralem i stanowi miejsce zamieszkania zachwycających podwodnych stworzeń. Wrak posiada wiele strukturalnych dziur, w których można spotkać szkółki batfish, ryb jednorożców czy fizylierów.

USAT Liberty licznie porastają twarde i miękkie koralowce oraz ogromne morskie gąbki typu barrel sponge.

Ryby, które żyją w okolicach wraku i wyrośniętej na nim rafie stanowią unikatowy przykład fauny morskiej. Wśród nich wymienić można: duże skalary, ryby motylkowe, batfish, skrzydlice, scorpion fish, hawk fish, bumphead czy barakudy – co oczywiście nie wyczerpuje całego bogactwa tutejszej fauny. W sezonie możesz mieć szczęście i zobaczyć ryby Mola Mola. Jeśli to możliwe, postaraj się wstać jak najwcześniej, zanim na nurkowisku zrobi się tłoczno.

Kilka razy udało nam się nawet spotkać w tym miejscu rekina wielorybiego. Równie często natykamy się na żółwie morskie, rekiny rafowe, barakudy oraz bardzo dużo mięczaków i skorupiaków czyli tzw. makro.

Inne miejsca wokół Tulamben

W rejonie Tulamben znajduje się także wiele innych, równie wspaniałych miejsc nurkowych. Do tego rejonu możemy zaliczyć również Amed i Kubu. Jest to kierunek, w którym można nurkować wiele dni, a każde nurkowanie będzie wspaniałym, pełnym wrażeń przeżyciem.

Tulamben ma do zaoferowania wiele pomysłów na rozwijanie nurkowej pasji, w tym: nurkowanie nocne, nurkowanie przy ścianie czy rozłożyste rafy doskonale nadające się także dla mniej zaawansowanych adeptów nurkowania.

Najpopularniejsze miejsca  nurkowe w rejonie Tulamben i Amed:

  • USAT Liberty
  • Tulamben Drop Off
  • Tulamben Coral Garden
  • Cactus Point
  • Seraya Kubu (Relax Wreck)
  • Amed Jemeluk Bay
  • Amed Lipah Bay (Japanese Wreck)
Rejon Amuk Bay

Amuk Bay znajduje się na wschodnim wybrzeżu Bali i liczyokoło 6 km długości. Na południowym krańcu zatoki znajdziesz wioskę Padangbai, zaś po stronie północnej – Candidasę.

O Zatoce Amuk

Główną lokalizacją i bazą jest tutaj Candidasa – spokojne nadmorskie miasteczko na wschodnim wybrzeżu Bali. Opcje zakwaterowania i wyżywienia są tu bardzo urozmaicone, a atmosfera należy do znacznie spokojniejszych niż w innych miejscach turystycznych na południu Bali, takich jak Kuta czy Canggu.

Po drugiej stronie Zatoki Amuk, w Padang Bai, jest jeszcze bardziej zacisznie. Padang Bai to klasyczne miasteczko turystyczne, a baza noclegowa i gastronomiczna mają tu sporo opcji do zaoferowania.

Jeśli planujesz wycieczkę na Lombok lub wyspę Gili, istnieje połączenie promowe z Padang Bai. Z Zatoki Amuk można również dotrzeć łodzią do Nusa Lembongan i Nusa Penida, zresztą większość operatorów nurkowych w tej okolicy oferuje wycieczki na obie wyspy.

Nurkowanie w Amuk Bay, Padang Bai i Candidasie

Miejsca nurkowe wokół Padangbai są bardzo dobre dla początkujących – woda jest tu dość spokojna, ze względu na umiejscowienie w zatoce.

Tutejsze wody charakteryzują się dużym bogactwem fauny: żółwie, płaszczki, szkoły batfish, nudiebranch, frogfish i różne gatunki rekinów, to jedne z wielu stworzeń, które możesz spotkać w tych okolicach.

Poza Amuk Bay, bliżej Candidasy, znajdziesz cztery małe skały o nazwie Mimpang i dwie małe wyspy: Gili Biaha i Gili Tepekong. Wody są tutaj bardziej wzburzone, a nurkowania odbywają się na większych głębokościach – wybierając to miejsce, wypadałoby więc mieć już na koncie kilka zaliczonych nurkowań.

Co zobaczysz nurkując w Amuk Bay?

Możesz zasmakować tu jednych z najlepszych nurkowań na Bali. Krystalicznie czyste wody, wiele gatunków rekinów, piękne koralowce i ryby Mola Mola (sunfish), pojawiające się w sezonie, to jedne z wielu atrakcji do zobaczenia.

 

Popularne miejsca do nurkowania w okolicach Zatoki Amuk:

  • Tanjung Sari

Tanjung Sari znajduje się na północ od Padang Bai. Można tu nurkować ze wszystkimi rodzajami rekinów – rekinami kocimi, rafowymi czy pielęgniarkami. Będziesz miał też dużą szansę na obserwację frogfish, nudiebranch, a także krabów czy krewetek.

  • Gili Biaha

Jedną z głównych atrakcji na Gili Biaha jest jaskinia rekinów – ale wskazana jest tu ostrożność, ponieważ prądy mogą być dość nieprzewidywalne. Wskaźnikiem, czy można bezpiecznie wejść do wody, jest otwór wydmuchu na powierzchni. Jeśli rozpyla wodę, zdecydowanie nie powinno się do niej wchodzić. Jeżeli warunki są dobre, to nadal warto zachować czujność, ponieważ potrafią się bardzo szybko zmienić. Wewnątrz jaskini często odpoczywają białe rekiny rafowe. Znajdują się tam także homary i duże, majestatyczne skrzydlice.

  • Blue Lagoon (Coral Garden) Odległość od portu – 5 min.

Blue Lagoon (Coral Garden) to miejsce dla początkujących i zaawansowanych nurków. Znajdziesz tam imponujące bogactwo korali twardych, w tym wielkie mushroom corals i acropora. W Blue Lagoon często spotykamy również żółwie morskie, rekiny rafowe (White Tip) oraz duże sepie (Mątwy). Na spocie mogą wystąpić małe i średnie prądy. Głębokość maksymalna to 30 metrów, średnia głębokość nurkowania to ok. 10-12 m.

  • White Sand Beach Odległość od portu – 5 min.

Miejsce dla początkujących i bardziej zaawansowanych adeptów nurkowania. White Sand Beach drift dive to doskonały spot, gdzie nurkuje się płynąc z prądem. Podczas nurkowania typu one way (lub drift dive) pokonuje się pod wodą łączny dystans około kilometra. Lekki prąd uniesie cię nad bujnym dywanem koralowym. Tutaj również często spotykane są żółwie, w tym zielone żółwie morskie. Głębokość maksymalna 22-24 m, średnia głębokość nurkowania to 10-12 m.

  • Tanjung Jepung Odległość od portu – 8 min.

Miejsce dobre dla początkujących i zaawansowanych nurków. Znajduje się tam nieduży wrak stalowej łodzi rybackiej, zatopiony w celach urozmaicenia nurkowiska. To miejsce z pewnością spodoba się amatorom podwodnej fotografii.  Tutejszy krajobraz urozmaica bardzo dużo ryb koralowych: skrzydlice, frog fish, płaszczki lagunowe, ławice snapperów oraz ciekawe formacje koralowe. Prądy: przeważnie brak lub małe. Maksymalna głębokość przy wraku to 20 m. Średnia głębokość – 10 m.

  • Padang Bai – Jetty Odległość od portu – 20 min.

To miejsce niesamowite i szczególne – jedyne takie na całym Bali! Jetty to od dłuższego czasu nieużywany, ogromny pomost służący wcześniej do obsługi ogromnych promów wycieczkowych.  Hałas statków wypływających w pobliżu na Lombok może być trochę niepokojący, ale na szczęście nie niesie żadnego zagrożenia dla życia morskiego. Żółwie, rekiny, płaszczki, skrzydlice i Mola Mola (w sezonie) to jedne z wielu gatunków, które możesz spotkać na Padangbai. Miejsce to szczególnie polecamy adeptom fotografii podwodnej. Pośród ogromnych 20-metrowych kolumn podtrzymujących pomost, znalazły swoją ostoję tysiące ryb i korali. Pływając między nimi w cieniu pomostu czujemy się, jak przy gigantycznym wraku. Spotykamy tam całe ławice puffer fish, bat fish czy skrzydlice. Przy odrobinie szczęścia spotkamy również frog fish. Maksymalna głębokość – 16 m, średnia głębokość nurkowania – 8-10 m. Przeważnie brak prądów lub prądy dość słabe.

  • Gili Tepekong Odległość od portu – 25 min.

Jest to ogromna wulkaniczna skała znajdująca się w północnej części zatoki Candidasa. Z uwagi na częste, silne prądy i znaczną głębokość nurkowania zabieramy tam wyłącznie doświadczone osoby, które już z nami nurkowały. Na Tepeknog atrakcją są jaskinie, w których pływają młode rekiny rafowe. Często spotykamy tam również dorosłe okazy. Rekiny są zdecydowanie jednym z najważniejszych punktów nurkownaia w Tepekong, ponieważ często można zobaczyć dziesiątki tych wspaniałych ryb, krążące po wodach wokół lub nad tobą. Na Tepekong natrafimy również na żółwie morskie, a w okresie od sierpnia do listopada – na rybę Mola Mola (oceanic sunfish; samogłów). Możliwe średnie lub silne prądy. Przeważnie odbywa się tutaj nurkowanie z prądem (drift dive), w którym zazwyczaj silny prąd zabierze Cię w pobliżu czarnej, pokrytej koralami, stromej ściany. Maksymalna głębokość – 30 m+, średnia głębokość nurkowania – 18 m.

  • Gili Mimpang Odległość od portu – 25 min.

Położone kilkaset metrów od Tepekong Gili Mimpang, to trzy ostre skały wulkaniczne, wystające z oceanu na wysokość kilkunastu metrów. Również tutaj, z powodu trudnych warunków, niewskazany jest udział początkujących nurków. Z powodu stromego zbocza rafy i częstych prądów, niemal wyłącznie organizuje się tutaj drift dive-one way. Podczas nurkowania często spotykamy duże rekiny rafowe (White Tip Shark), patrolujące rafę. W sezonie sierpień-listopad można też spotkać sunfish (Mola Mola; samogłów). Królują twarde koralowce; w centralnym punkcie znajduje się wielki mushroom coral, porośnięty przez ogromne morskie gąbki; sezonowo pojawiają się wspaniałe, jasnozielone, miękkie koralowce. Maksymalna głębokość - 30 m + , średnia głębokość nurkowania – 14 m.  W rejonie są możliwe średnie lub silne prądy.

indonezja bali skrzydlica
indonezja bali ryby
indonezja bali ryba
indonezja bali ryba
indonezja bali ryba
indonezja bali konik morski
indonezja bali rekin wielorybi
bali ryba kamień
indonezja Nusa Penida
indonezja bali manta
indonezja bali kałamarnica
indonezja bali ryby małe
indonezja bali korale
Rejon wysp Nusa Penida i Nusa Lembongan

O Nusa Lembongan i Nusa Penida

Nusa Lembongan i Nusa Penida to idylliczne wysepki z krystalicznie czystymi wodami i piaszczystymi plażami, które możesz mieć na wyciągnięcie ręki. Turystyka masowa jeszcze w pełni nie odkryła tych wysp, aczkolwiek infrastruktura na Lembongan poprawiła się znacząco w ostatnich latach. Nurkowie pokochali okolice tych wysp, ze względu na dużą ilością spektakularnych miejsc do eksploracji.

Nurkowanie Nusa Lembongan i Nusa Penida

Ten niezwykle atrakcyjny nurkowo region tworzą wyspy położone ok 40 km na wschód od miejscowości Sanur. W skład niewielkiego archipelagu wchodzą: Nusa Lembongan, Nusa Penida oraz Nusa Ceningan (jak łatwo się domyślić, słowo "nusa" znaczy "wyspa"). Położone przy nich miejsca nurkowe charakteryzują się znakomitą przejrzystością wody i ogromną ilością różnorodnej fauny morskiej. Wspaniała rafa koralowa, niezliczona ilość ryb i innych stworzeń morskich oraz kusząca przejrzystość wód plasują ten region w światowej czołówce miejsc nurkowych.

Przy Nusa Penida na uwagę zasługują takie miejsca jak: Manta Point, Crystal Bay, S. D. Point czy Toyapakeh – zobaczymy tam Manty Olbrzymie, niesamowitą rybę Mola Mola, rekiny rafowe (White Tip shark), żółwie i wiele innych podwodnych stworzeń.

Z racji specyficznego położenia, w rejonie tym występują silne prądy pływowe oraz duże oceaniczne fale, które czasami mogą utrudniać nurkowanie lub wręcz je uniemożliwiać. Woda jest zimniejsza niż w większości miejsc na Bali, stąd wskazane jest nurkowanie w długiej i grubszej piance. Spot ten jest wskazany dla bardziej doświadczonych nurków.

Co zobaczysz nurkując na Nusa Lembogan i Nusa Penida?

Główną atrakcją wysp jest rzadka sunfish (lub inaczej Mola Mola) – szanse na jej zobaczenie wzrastają szczególnie w okresie od lipca do września. Ryby Mola Mola są rzadsze nawet od Mant Olbrzymich – wyglądem przypominają dwumetrowy, ciężki kawałek mięsa z płetwami.

Najpopularniejsze miejsca nurkowe w okolicach Nusa Lembongan i Nusa Penida

Wspomniane wyspy mają ponad tuzin doskonałych miejsc do nurkowania i wciąż odkrywane są nowe. Te, które szczególnie polecają wam Wczasywazji.pl, to:

  • Crystal Bay

Jak sama nazwa wskazuje, widoczność w Crystal Bay jest spektakularna, często lepsza niż 30 metrów. Crystal Bay jest najpopularniejszą lokacją, w której można spotkać rybę Mola Mola (samogłowa), pojawiającą się tam od lipca do początku listopada. Piękne koralowce, niesamowite płaszczki, jak również białe rekiny rafowe są jednymi z największych atrakcji tego spotu.

 

  • Manta Point

Manta Point zyskał swoją nazwę za sprawą mant olbrzymich, które często krążą w tym rejonie. Tutejsze wody mogą być dość niespokojne, ale obserwowanie dużych grup mant majestatycznie pływających dookoła to niezapomniane przeżycie.

 

  • Blue Corner

W Blue Corner nurkujesz do około 20 metrów, gdzie będziesz miał okazję popłynąć z prądem, obserwując niektóre z najbardziej interesujących morskich stworzeń. Twoją uwagę z pewnością przykują dostojne manty i płaszczki. Ze względu na silne prądy, na tym spocie wymagane jest posiadanie już pewnego większego doświadczenia w nurkowaniu.

Region Menjangan

O Menjangan

Położona na północnym zachodzie Bali, wyspa Menjangan, wchodzi w skład Parku Narodowego West Bali Barat. Poza małą społecznością hinduskich mnichów, kilkoma jeleniami (stąd wywodzi się jej określenie "Wyspą Jeleni"), królikami i iguanami, nikt więcej nie zamieszkuje tej wyspy na stałe. W pobliżu znajduje się kilka kurortów. Najlepszą bazą wypadową do zwiedzania Menjangan Island jest Pemuteran.

Ze względu na znaczną odległość (4 godziny jazdy z Sanur) organizowane przez nas wyjazdy odbywają się najczęściej z jednym noclegiem. Nurkowanie na Menjangan można połączyć ze zwiedzaniem zachodniej części Bali oraz z noclegiem w miejscowości Pemuteran. Dla osób, którym niestraszna jest 8-godzinna podróż samochodem (w tę i z powrotem) organizujemy jednodniowe wyjazdy bez noclegu.

Po dojechaniu do przystani leżącej nieopodal miejscowości Gilimanuk, przesiadamy się na drewnianą łódź motorową, która zawiezie nas na wyspę Menjangan. Przy wyspie znajduje się kilka miejsc nurkowych. Wszystkie miejsca mają charakter pionowych ścian, schodzących od powierzchni do głębokości 60 m+.

Nurkowanie Menjangan Island

Różnorodność ryb i koralowców, w połączeniu z niesamowitą widocznością, przyciąga na wyspę Menjangan rzesze pasjonatów tego podwodnego sportu. Jest to bez wątpienia jedno z najpopularniejszych miejsc do nurkowania na Bali.

Czeka tam na nas wielkie bogactwo korali zarówno miękkich, jak i twardych, w tym las ogromnych sea fan (Gorgonia), porastających pionowe ściany Menjangan, ławice ryb koralowych, morskie żółwie i rekiny rafowe (White Tip), które towarzyszą nam niemal przy każdym nurkowaniu. Dodatkową atrakcją jest wzniesiona na zboczach wyspy hinduska świątynia z ogromną figurą bóstwa Ganeshy, wykutą w białym kamieniu, nadająca nurkowaniu w tym regionie odrobinę tajemniczości i romantyzmu.

Widoczność wokół wyspy Menjangan potrafi być niesamowita, co pozwala nam się cieszyć widokiem różnokolorowych ryb, które tylko czekają na nas pod powierzchnią. Mówi się, że różnorodność koralowców wokół tej niewielkiej wyspy (o szerokości 1,5 km) jest większa niż na całych Karaibach!

Większość nurkowań w tym regionie to nurkowania na ścianach, podczas których można odkrywać jaskinie oraz różnorodne formacje kolorowe i obserwować bajeczną faunę, przemieszczając się wzdłuż ściany. Wyspa Menjangan być może znajduje się nieco na uboczu, ale zdecydowanie warta jest odwiedzin.

Popularne miejsca nurkowe wokół Menjangan

  • Las Węgorzy Ogrodowych

Jest to dość duży spot z bardzo małym prądem i oszałamiającymi formacjami koralowymi. Znajdziemy tu różnorodne powierzchnie, szczeliny, małe jaskinie i formacje skalne. Z ciekawostek: występują tutaj białe węgorze ogrodowe wraz z konikami morskimi i krewetkami. Zdarza się także sporadycznie zaobserwować w tej okolicy rekiny tygrysie i wielorybie.

  • Wrak Ankera

Innym popularnym nurkowiskiem jest Anker Wreck – XIX-wieczny, drewniany statek, przewożący butelkowane towary. Wrak znajduje się na głębokości 35 metrów i głębiej, więc potrzeba trochę doświadczenia, aby do niego dotrzeć. Żarłacze Błękitne od czasu do czasu odwiedzają ten wrak, więc warto być przygotowanym na mocniejsze wrażenia.

  • Ściana Pos 2

To okazja do nurkowania z dryfem (drift dive), w którym zwykle łagodny prąd poprowadzi cię wzdłuż ściany. Pokryta rafami koralowymi ściana ma wiele małych jaskiń do zwiedzania i stanowi miejsce zamieszkania m. in. mureny. Podczas podróży w dół poznamy kolejnych mieszkańców tych wód: żółwie rafowe, manty, rekiny i okazjonalnie Mola Mola.

Mamy nadzieję, że po dogłębnej lekturze tego tekstu nabrałeś ochoty, by zobaczyć na własne oczy podwodne bogactwa Bali. Jeśli chciałbyś zapoznać się z naszą propozycją nurkowań na wymienionych wyżej nurkowiskach, sprawdź ofertę wczasywazji.pl.

indonezja Region Menjangan
indonezja bali mola mola sunfish
indonezja bali murena
indonezja bali łódź
Masz ochotę na więcej? Zobacz nasze wycieczki po Azij!