Singapur – wymarzone wakacje w Mieście Lwa

Singapur to nowoczesne, a jednocześnie jedno z najmniejszych i najbogatszych państw świata. Jest wielkości Warszawy, ale zamieszkuje go dwa razy więcej mieszkańców. Jeśli wziąć się za porównywanie, Singapur to w pewnym sensie przeciwieństwo popularnych centrów azjatyckich wojaży, takich jak Wietnam, Tajlandia czy Malezja – nie zaznamy tu tego typowo azjatyckiego chaosu, zastaniemy zaś czyste chodniki, zadbane parki i uporządkowany ruch uliczny - nie tylko w centrum miasta. Ten wszechobecny ład w przypadku Singapuru stał się niemal atrakcją turystyczną. Czystość pielęgnowana w tym kraju jest wręcz legendarnie, a na pewno ułatwiają to liczne nakazy i zakazy konieczne do jej utrzymania (w końcu najlepszą pamiątką z Singapuru jest t-shirt upstrzony znakami zakazów). Jedne z nich są zabawne (np. zakaz wnoszenia do niektórych miejsc pewnego kolczastego owocu – duriana, który wyróżnia się wątpliwie przyjemną wonią), inne nieco szokujące (np. zakaz biegania czy żucia gumy balonowej).

Tyle tytułem wstępu, ale odpowiedzmy sobie teraz na pytanie, dlaczego akurat do Singapuru powinieneś skierować swoje podróżnicze kroki? Co może Ci zaoferować Miasto Lwa w ciągu jednodniowej lub dwudniowej wycieczki?

Czy warto odwiedzić Singapur?

Singapur to niesamowita szansa na kontemplację swoistego zderzenia tradycji z nowoczesnością – zabytkowe budowle kontra drapacze chmur w centrum miasta, ale nie chodzi tu o ich wzajemne zwalczanie się, a fascynującą symbiozę! Singapur to prawdziwy tygiel kulturowy, dzielnice chińskie sąsiadują tu z hinduskimi czy arabskimi – mamy więc niepowtarzalną okazję doświadczyć Azji w pigułce.

Miasto Lwa jako cel podróży to z jednej strony wyjazd do supernowoczesnego miasta, z drugiej – mnóstwo kontaktu z naprawdę dziką i naprawdę piękną przyrodą – tutejsze parki i ogrody są prawdziwą dumą tego miasta-państwa.

Oczywiście nigdzie indziej nie znajdziemy takich centrów handlowych, tak luksusowych hoteli i eleganckich centrów Spa jak w Singapurze. To również genialny wybór, jeśli chcemy się przekonać, czy naprawdę to tutaj jest najpiękniej w Azji – Singapur stanowi bowiem doskonałą bazę wypadową do podróży po całej Azji!

Singapur z Wczasywazji.pl

Z pewnością różne są przepisy na Singapur, ale my oferujemy Wam zwiedzanie tego miasta-państwa po polsku, z naszym zaufanym przewodnikiem i według ułożonych przez nas wspólnie programów podróży. Zwiedzanie z nami to nie tylko szalony rajd po zabytkach i punktach widokowych od Marina Bay Sands po Super Trees – zależy nam przede wszystkim na tym, abyście poczuli prawdziwy klimat Azji, rozsmakowali się w niej i zakochali - tak jak my! I zgadza się, jesteśmy w stanie połączyć to wszystko nawet w ramach krótkich programów, bo liczy się pasja, z jaką my i nasi przewodnicy podchodzimy do wycieczek. Skutki uboczne podróżowania z nami, to możliwość poznania ciekawych ludzi, zarówno lokalnych mieszkańców, jak i innych współpodróżnych oraz oczywiście nas – Twoich opiekunów w Azji. Stawiamy na sympatyczną, koleżeńską atmosferę, elastyczność i spontaniczność. Jeśli te cechy nie są Ci obce – nie mogłeś wybrać lepiej!

Singapur w pigułce

Singapur to miasto-państwo położone w Południowo-Wschodniej Azji, u południowych krańców Półwyspu Malajskiego. Jego powierzchnia zajmuje 576 km². Najwyższym szczytem jest Bukit Timah, liczący 163,63 m n.p.m. Czytając o Singapurze możecie się czasem spotkać z określeniem „wyspa” – i rzeczywiście państwo Singapur leży na wyspie noszącej nazwę… również Singapur. Główną wyspę otacza 60 wysepek, zaś te okalają malownicze rafy koralowe.

Singapur zamieszkuje około 5 607 300 mieszkańców, zasiedlających 55 dzielnic administracyjnych, zebranych w 5 głównych regionów. Mieszkańców Singapuru cechuje duża różnorodność kulturowa i religijna. Walutą obowiązująca na terenie kraju jest dolar singapurski (SGD).

Centrum Miasta Singapur

Masz 1 dzień na zwiedzanie Singapuru?

Poznaj nasz przepis na Singapur w pigułce!

Pogoda w Singapurze

Pierwsze pytanie, jakie zadaje sobie większość podróżników brzmi: kiedy jechać do Singapuru? Ogólnie za najlepszy czas na podróż przez półwysep malajski uważa się miesiące od kwietnia do lipca. Sam środek lata to szczyt upałów i sezonu turystycznego, wiosna i jesień to wciąż sporo słońca, umiarkowane (jak na Singapur!) temperatury i znośna ilość opadów. Raczej nie poleca się okresu od listopada do marca.

Singapuru, który słynie jako miasto przyszłości, a jednocześnie niezwykle bezpieczny, przyjazny i czysty (!) cel podróży, właściwie nie trzeba reklamować. Jest to idealny pomysł na Wasze pierwsze spotkanie z Azją Południowo-Wschodnią.

 

 Chcesz spędzić swój urlop podróżując z przewodnikami  Wczasywazji.pl? 

 Wyślij nam wiadomość, a przygotujemy program skrojony specjalnie pod Twoje potrzeby! 

Atrakcje Singapuru

Singapur, choć nieduży, mieści w sobie całe mnóstwo wartych odwiedzenia miejsc. Pomiędzy nowoczesnymi, przeszklonymi drapaczami chmur, wyrastają klimatyczne budowle różnych kręgów kulturowych lub zjawiskowe tereny zielone, o które władze kraju dbają szczególnie. Aby odpocząć od zgiełku, warto zajrzeć do Botanic Gardends, gdzie znajduje się największy na świecie ogród orchidei.

Na półwyspie malajskim nad zatoką Marina (Marina Bay), mieszczą się zjawiskowe Gardens by the Bay - kompleks o powierzchni 101 hektarów, którego wizytówkę stanowią zjawiskowe pionowe ogrody, największy na świecie wewnętrzny wodospad i przyprawiające o zawrót głowy pokazy świetlne wieczorową porą. To właśnie tu znajdują się charakterystyczne, sztuczne drzewa (tzw. supertrees), wysokie nawet na 50 metrów, połączone kładkami i pięknie podświetlane wieczorem. Pięknie wyglądają również punktu widokowego w hotelu Marina Bay Sands.

Polski ślad w Singapurze - Joseph Conrad

Nie możemy nie wspomnieć o sławnym Polaku, który znacząco przyczynił się do spopularyzowania Azji Południowo-Wschodniej na całym świecie. Mowa oczywiście o autorze takich dzieł, jak "Lord Jim" i "Nostromo", a przede wszystkim "Jądra ciemności". Teodor Korzeniowski, czyli powszechnie znany Joseph Conrad, spędził w Singapurze kilka miesięcy, po czym przeniósł się do Bangkoku. Jako doświadczony żeglarz poznał wiele zakątków świata - z ich zaletami i wadami. Może to właśnie doświadczenie sprawiło, że pisarz o polskich korzeniach, nie mówiący biegle po angielsku zdobył taką sławę w anglojęzycznym pisarskim świecie? Korzeniowski był bystrym i spostrzegawczym obserwatorem, dlatego możemy sobie wyobrazić jak niesamowitym przeżyciem musiało być czytanie o Oriencie i egzotycznych krajach na przełomie XIX i XX wieku. Conrad nie od początku władał mistrzowsko piórem i nie mówił bezbłędnie po angielsku, przez co nie mógł też konkurować z anglojęzycznymi pisarzami mówiącymi o anglojęzycznym świecie - jednak jego historia, egzotyczne doświadczenia i wspomnienia pozwoliły mu wyróżnić się na tle autorów o znacznie lepszej technice tak, aby po dziś dzień upamiętniany był w wielu miejscach Azji Południowo-Wschodniej jako postać mająca silnie pozytywny wpływ na rozwój i popularyzację Półwyspu Malajskiego

Premier Singapuru Lee Kuan Yew

Historia Singapuru

Historia Singapuru rozpoczyna się w momencie wydzierżawienia przez Kompanię Wschodnioindyjską terenów Singapuru w celu stworzenia nowej placówki handlowej w 1819 roku, a następnie wykupienie jej w 1826 roku. Pod koniec 1818 roku Sir Thomas Stamford Raffles dotarł do wybrzeża Singapuru i w ówcześnie niewielkiej wsi rybackiej zapowiedział, że wszyscy kupcy handlujący tam swoimi towarami będą zwolnieni z podatków. To spowodowało szybki napływ handlarzy i innych mieszkańców z Chin, Indii i Malajów doprowadzając do gwałtownego rozwoju Miasta Lwa. Singapur zaprojektowano tak, aby opierał się morskim atakom - dlatego też w 1942 roku Japończycy mogli go zdobyć jedynie od strony lądu. Okupacja trwała aż do zakończenia II Wojny Światowej, po czym Singapur stał się oddzielną kolonią brytyjską. Autonomia Miasta Lwa została uznana na arenie międzynarodowej w 1959 roku, a na czele rzędu stanął wówczas Lee Kuan Yew. W ciągu 3 lat doprowadził do ustanowienia Niepodległej Republiki Singapuru, należącej do brytyjskiej Wspólnoty Narodów oraz ONZ.

Wśród założycieli Partii Akcji Ludowej, którzy zdobywali wszystkie miejsca w parlamencie aż do 1980 roku, przeważały sympatie lewicowe i komunistyczne. Preferencje polityczne zmieniły się stosunkowo szybko na pozycje prawicowe. Miasto Lwa rozwijało się pod przywództwem Lee Kuan Yewa szybko jako port przeładunkowy oraz centrum finansowe wielu gałęzi przemysłu. Opozycja wobec ówczesnego reżimu ujawniła się w momencie spowolnienia gospodarki na początku lat 80. Po kolejnych latach przywództwa, w 1990 roku, Lee Kuan Yew ustąpił ze stanowiska Premiera Singapuru, a dwa lata później również z przewodniczenia Partii Akcji Ludowej - na obu stanowiskach zastąpił go jego zastępca, Goh Chok Tong. W 2004 roku szefem rządu został Lee Hsien Loong, syn Lee Kuan Yewa.

Dzielnice Singapuru

Sercem Singapuru i centrum miasta jest stara dzielnica kolonialna z licznymi hotelami, kościołami, gmachami rządowymi i nowoczesnymi budynkami sięgającymi nieba. Zobaczyć tu można odlaną z brązu statuę Thomasa Stamforda Rafflesa z czasów kolonialnych, budynek ratusza czy katedrę św. Andrzeja. Swoje kroki warto skierować też do jednego z muzeów, np. Azjatyckiego, Narodowego czy Sztuki.

Tej nowoczesno-kolonialnej mozaiki dopełniają jak w kalejdoskopie różnokulturowe dzielnice: Little India, China Town czy Arab Street, żyjące ze sobą w idealnej harmonii.

Waluta Singapuru

Obowiązującą obecnie w Singapurze walutą jest dolar singapurski, oznaczany międzynarodowym skrótem SGD. W latach 1845 – 1939 powszechnie używaną walutą był dolar amerykański, wyparty przez dolara malajskiego, a następnie przez brytyjskiego dolara boreliońskiego. W 4 lata po uzyskaniu niepodległości przez Singapur, 12 czerwca 1967 roku oficjalną walutą państwa został używany do dziś dolar singapurski. Symbol waluty Singapuru przypomina oznaczenie dolara amerykańskiego– S$.

Dolar singapurski - nominały

Dolar singapurski (SGD) występuje w następujących nominałach:

  • banknoty: 2, 5, 10, 50, 100, 1000 oraz 10000 (rzadko w obiegu) dolarów singapurskich;
  • monety: 1, 5, 10, 20, 50 centów oraz 1 dolar singapurski.

Transport w Singapurze

Komunikacja miejska Singappur

Komunikacja miejska w Mieście Lwa

Singapur zdecydowanie słynie z komunikacji miejskiej z przyszłości! Warto choćby dla odrobiny wrażeń spróbować przemieszczać się lokalnymi autobusami i metrem. Nieco dalej opowiemy więcej o zakazach w Singapurze, jednak musisz wiedzieć, że jest to miasto bardzo czyste - i komunikacja miejsca także odbiega daleko od standardu, który znamy z rodzimych stron. Nowoczesne technologie, które umożliwiają Ci sprawdzić położenie autobusu, na który czekasz, czyste i nowe składy metra i... zaskakująco niska cena! Z lotniska Singapore Changi za dojazd metrem do centrum zapłacisz około 2 SGD (około pół godziny podróży), a autobusem około 3 SGD (podróż potrwa około godziny)

Inne środki transportu

W Singapurze, jak to w nowoczesnym mieście, poza komunikacją miejską dostępnych jest wiele innych środków transportu. Standardowo zawsze możesz skorzystać z taksówek lub Ubera - jeśli wybierzesz klasyczną taksówkę, pamiętaj aby ustalić koszt kursu przed rozpoczęciem podróży. W popularnych turystycznie miejscach możesz spotkać również prywatnych kierowców, którzy za ustaloną opłatą przewiozą Cię w wybrane miejsca - w tym przypadku sugerujemy ostrożność przy płatnościach "z góry". 

Jeśli zdecydujesz się na wycieczkę z nami, możesz być pewien, że spróbujesz każdego z powyższych środków transportu po trochę, a do tego dołożymy przyjemny rejs po rzece - bo i łodzi w Singapurze nie mogłoby zabraknąć!

Ciekawostki z Singapuru

Miasto zakazów

Wysokie mandaty i kara chłosty to tylko część kar przewidzianych w kodeksie Singapuru. Według prawa obowiązuje w nim kara śmierci, wykonywana między innymi za zabójstwo i handel narkotykami. Miasto Lwa szczyci się bardzo niskim współczynnikiem przestępczości właśnie dzięki surowym przepisom, których nikt nie chce łamać! 

Na co warto zwrócić uwagę, aby w ramach pamiątki nie przywieźć ze sobą z Singapuru mandatu?

NA ZNAKI!

Zakazy Singapur
Znaki zakazu Singapur
Znaki zakazu Singapur
Znaki zakazu Singapur
Ciekawostki
  • Singapur wyróżnia się też dość niecodziennym podejściem do tak prozaicznej u nas przekąski, jaką jest guma do żucia. W 1992 roku wprowadzono tu zakaz używania tego typu produktów. W 2002 roku zezwolono na zakup bezcukrowej gumy do żucia w aptece, tylko po okazaniu recepty. Od 2004 roku obowiązuje zakaz wwożenia gum na teren państwa. Za niedostosowanie się do tego grozi kara grzywny w wysokości 1000 dolarów. Chodzi oczywiście o zachowanie czystości w mieście, która jest jego niekłamanym atutem i zachwyca turystów.
  • W Singapurze wykonuje się najwięcej wyroków śmierci w przeliczeniu na ilość mieszkańców.
  • W Singapurze obowiązuje ruch lewostronny.
  • Singapur jest drugim najbardziej rozwiniętym krajem azjatyckim (na pierwszym miejscu jest Japonia).
  • W Singapurze wytwarza się połowę światowej produkcji dysków twardych.
  • Singapur jest drugim najgęściej zaludnionym państwem na świecie (pierwsze miejsce należy do Monako).
  • Singapur w rzeczywistości nie jest miastem tylko jednej wyspy – jego obszar lądowy obejmuje aż 64 wyspy przybrzeżne!

Relaks i zabawa w Singapurze

Po całodziennym zwiedzaniu bez trudu znajdziemy wytchnienie w hotelowych basenach, spa czy restauracjach, serwujących lokalne specjały, jak np. laksa (pikantna zupa) czy szaszłyki podawane z sosem orzechowym.

Szczególnie atrakcyjnym centrum wypoczynku i rozrywki jest stworzona przez człowieka wyspa Sentosa. Wizyta tutaj (by spotęgować wrażenia można tu dotrzeć kolejką linową), to okazja do luksusowych zakupów czy skosztowania wykwintnych kuchni całego świata.

Intrygujący centrum zakupowym, kulinarnym i widokowym jest także Clarke Quay – idealne miejsce na spędzanie singapurskich wieczorów. Pyszne posiłki, barwne życie nocne i piękna panorama miasta, to wyróżniki tego miejsca.

Plaża na wyspie Sentosa

Marzysz o wypoczynku z dziećmi?

Dopasujemy do Ciebie plany zwiedzania!

Więcej artykułów o Singapurze:

Ok!Azja - Wszystko o Singapurze

Wszystko o Singapurze w 4,5 minuty! Singapur – podstawowe informacje w 16 faktach Aż trudno…

Jedzenie i Hawker Culture w Singapurze

Singapur i hawker culture Singapurska kuchnia, wraz z hawker culture, jest jednym z nieodłącznych elementów…

Kultura Peranakan

Singapur - historia i kultura Peranakan Singapur to tętniące życiem wielokulturowe miasto. Chcielibyśmy przybliżyć Wam…

Dzielnice Singapuru

Dzielnice Singapuru Witamy w Singapurze, urzekającym kraju wyspiarskim nazywanym też „Miastem Lwa”, gdzie każda dzielnica…

Niezbędnik podróżnika do Azji

Niezbędnik podróżnika do Azji Południowo-Wschodniej Skoro tu jesteś istnieje duże prawdopodobieństwo, że właśnie planujesz podróż…

Polski pilot-przewodnik w Azji Południowo-Wschodniej

Polski pilot-przewodnik w Azji Południowo-Wschodniej Wycieczki po Azji z polskim przewodnikiem cieszą się coraz większym…

Singapur otwarcie dla turystów

Czy Singapur jest już otwarty dla turystyki zagranicznej? Otwieranie się krajów Azji po pandemii Singapur…

Azja Południowo-Wschodnia otwarta na turystów - #PoraNaAzje

Azja Południowo-Wschodnia otwarta na turystów Azja Południowo-Wschodnia otwiera swoje granice. Z każdym tygodniem lista krajów…

Dziedzictwo kulturowe UNESCO w Azji Południowo-Wschodniej

Zabytki UNESCO w Azji Południowo-Wschodniej Co warto zobaczyć w Azji? To jednocześnie tak proste i…

Czego nie można przywozić z Azji?

Czego NIE MOŻNA przywozić z Azji? Celem wyjazdu dla wielu osób jest nie tylko zwiedzanie…

COVID-19 w Azji. Kiedy otwarcie granic? Gdzie można teraz pojechać?

Kiedy otwarcie granic w Azji? Gdzie można teraz wyjechać? Mija ponad półtora roku od momentu,…

Polacy w Azji

Polacy w Azji – o naszych rodakach, którzy zasłynęli na azjatyckiej ziemi Polaków lub ludzi…

F1 w Singapurze i Wietnamie

Wyścigi F1 w Singapurze i Wietnamie Formuła 1 zyskuje co raz większe grono zwolenników na…

Ciasteczka księżycowe

Ciasteczka księżycowe i Święto Środka Jesieni Zanim przejdziemy do rozkoszowania się kształtami, kolorami i wachlarzem…

Durian – król owoców!

Durian – najbardziej śmierdzący owoc to król owoców! Durian to nie tylko jeden z najbardziej…

Kiedy jechać do Singapuru?

Kiedy jechać do Singapuru? Klimat i pogoda w Mieście Lwa To nie pogoda, a już…

Pamiątki z Azji

Pamiątki z Azji – co przywieźć z egzotycznej podróży? Co przywieźć z Wietnamu, Tajlandii, Malezji?…

TOP 9 dań Singapuru

TOP 9 dań Singapuru Jaka jest kuchnia Singapuru? Miasto-państwo, jeden z „azjatyckich tygrysów”. Nowoczesne, bogate, …

Singapur – wymarzone wakacje w Mieście Lwa

Singapur – wymarzone wakacje w Mieście Lwa Singapur to nowoczesne, a jednocześnie jedno z najmniejszych…
Masz ochotę na więcej? Zobacz nasze wycieczki po Azij!